Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Mycie rąk - Jak myć ręce? Kiedy myć ręce? Jak długo myć ręce? 0

W okresie zachorowań wiele mówi się o myciu rąk. Warto jednak pamiętać, że tylko umiejętne mycie rąk z zastosowań odpowiednich technik da skuteczne efekty. Jak myć ręce? Kiedy myć ręce i jak długo? Znajdziesz tu odpowiedzi na te i więcej pytań.

Dlaczego trzeba myć ręce?

World Health Organization zaleca myć ręce, niezależnie od sytuacji panującej na świecie. W obecnym czasie, gdy mamy do czynienia z pandemią koronawirusa, mycie rąk jest szczególnie ważne. Dlaczego trzeba myć ręce? Jak podaje WHO, na skutek braku odpowiedniej higieny rąk codziennie umierają tysiące ludzi. Ironiczny jest fakt, że zgony te mają często związek z uprzednio uzyskaną opieką medyczną, która nie obyła się w odpowiednich warunkach. Choć ta wizja wydaje się być odległa, niestety, w okresie epidemii należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku braku podstawowych środków ochrony niejednokrotnie jedynym ratunkiem pozostaje mycie rąk, które musi być wykonane w zgodzie z procedurami.

Warto zarazem zaznaczyć, że w okresie zachorowań mycie rąk powinno stać się nawykiem każdej osoby, która ceni sobie zdrowie własne i innych. Wirusy, bakterie i grzyby mogą zasiedlać najróżniejsze miejsca. Poruszając się w przestrzeni miejskiej, w szkole, pracy czy na uczelni - dotykamy najróżniejszych powierzchni, a na nich gromadzą się mikroorganizmy. Nie myjąc rąk przenosimy te patogeny w inne miejsca, w tym również do wnętrza własnej jamy ustnej, do oczu czy uszu. Tym samym, narażamy siebie i innych na kontakt z chorobotwórczymi organizmami. Zatem każdy członek społeczeństwa powinien zapoznać się z profesjonalną instrukcją mycia rąk i stosować się do zaleceń.

Jak myć ręce? Oficjalna instrukcja mycia rąk

Warto zapoznać się z pełną, oficjalną instrukcją mycia rąk podawaną przez WHO. Dlaczego? Myjąc ręce w sposób niewłaściwy nie możemy mieć pewności, że mikroorganizmy zostały zlikwidowane. Choć większość wirusów jest podatna na działanie powszechnie dostępnych środków myjących, samo ich zastosowanie nie wystarczy. Istotny jest czas mycia rąk, a także powierzchnia skóry poddana oczyszczaniu. W praktyce często myjemy wyłącznie wewnętrzne części dłoni, zapominając o trudno dostępnych przestrzeniach. Warto więc sprawdzić jak myć ręce, by rzeczywiście pozbyć się patogenów.

  1. Zmocz obie dłonie, używając czystej, ciepłej wody.

  2. Zaaplikuj środek myjący i rozprowadź go na całej powierzchni dłoni.

  3. Umyj wnętrze dłoni stosując okrężne ruchy.

  4. Ułóż lewą rękę na prawej (stroną zewnętrzną) splatając palce i umyj przestrzenie pomiędzy palcami. Następnie wykonaj ten sam krok używając drugiej dłoni.

  5. Spleć dłonie (od strony wewnętrznej)i umyj wnętrze dłoni pocierając przestrzenie międzypalcowe.

  6. Zegnij palce, a następnie pocieraj grzbietami palców i opuszkami o wnętrze drugiej dłoni. Ten sam krok wykonaj ponownie z zastosowaniem przeciwległej dłoni.

  7. Obejmij ręką kciuk i oczyszczaj okrężnymi ruchami, kolejno powtórz myjąc drugą dłoń.

  8. Potrzyj opuszkami palców o wnętrze dłoni. Oczyść w ten sposób obie dłonie.

  9. Dokładnie obmyj ręce czystą wodą.

  10. Wytrzyj ręce jednorazowym ręcznikiem papierowym.

  11. Wodę zakręć używając ręcznika papierowego. Nie dotykaj elementów wyposażenia dłońmi.

jak myć ręce

Jak długo i kiedy myć ręce?

Jak długo myć ręce? Cała procedura mycia rąk powinna zająć co najmniej 30 sekund. Nierzadko po przeprowadzeniu mycia rąk następuje ich dezynfekcja. Dzięki temu można mieć pewność, że wirusy i bakterie zostały wyeliminowane z powierzchni skóry. Kiedy myć ręce? Odpowiedź na to pytanie jest różna, zależnie od tego, jakich zadań się podejmujemy. Na przykład, gdy chodzi o branżę gastronomiczną ręce należy oczyszczać przed przystąpieniem do przyrządzania czy produkcji potraw bądź ich wydawania. Często dezynfekcja następuje także przy okazji zmiany odzieży na ochronną. Inaczej przedstawia się procedura mycia rąk w przypadku placówek medycznych, przedstawiona w dalszej części tego artykuły.

Gdzie myć ręce? Wszędzie tam, gdzie wymagane jest zachowanie higieny. W sytuacji pandemii oznacza to, że ręce należy myć w każdym miejscu. Tam, gdzie dostęp do środków higieny i czystej wody jest utrudniony należy stosować żele lub płyny dezynfekujące z zastosowaniem odpowiednich procedur, nie zapominając o trudno dostępnych przestrzeniach. Czas, po upływie którego ręce będą oczyszczone powinien być wskazany w opisie produktu lub na opakowaniu.

Warto zarazem zaznaczyć, że w okresie pandemii każdy może być nosicielem groźnych wirusów i patogeny mogą być rozniesione na każdej napotkanej powierzchni. Zatem instrukcję dotyczącą postępowania służb medycznych powinien obecnie poznać każdy! WHO udostępnia w broszurce „Patient Safety. A World Alliance for Safer Health Care” nawołując „SAVE LIVES. Clean Your Heands”. W zgodzie z zamieszczonymi informacjami, ręce należy myć:

  • przed kontaktem z pacjentem/z drugą osobą - w czasie pandemii, gdy każdy może być nosicielem koronawirusa lub grypy, należy stosować ten krok niezależnie od stanu zdrowia i aktualnych objawów drugiej osoby.

  • przed wykonaniem procedur dotyczących oczyszczania i dezynfekcji - ta instrukcja skierowana jest do pracowników kadry medycznej oraz do osób sprawujących opiekę domową nad chorym.

  • w przypadku kontaktu z płynami ustrojowymi - warto zaznaczyć, że do płynów ustrojów zalicza się również ślina, łzy czy wydzielina z nosa. Dlatego po kontakcie z osobą, która kicha lub kaszle należy zastosować procedury oczyszczające. Aerozol zawierający aktywne wirusy unosi się w powietrzu nawet do 3 godzin.

  • po kontakcie z pacjentem/drugą osobą - instrukcja ta, ponownie jak krok pierwszy, ma odniesienie do wszystkich potencjalnych nosicieli wirusa.

  • po kontakcie z otaczającymi sprzętami i elementami wyposażenia - wirusy, takie jak obecny koronawirus, są w stanie przetrwać na niektórych powierzchniach nawet kilka dni. W przypadku plastiku i stali nierdzewnej okres aktywności wynosi 2 - 3 dni, w przypadku kartonów jedną dobę, natomiast gdy chodzi o produkty miedziane 4 godziny.

jak długo myć ręce

Mycie rąk a wirusy. Czy mycie rąk może ochronić przed koronawirusem?

Kwestia - mycie rąk a koronawirus - jest obecnie regularnie poruszana. Rzeczywiście, koronawirus, jak też inne wirusy osłonkowe, jest wrażliwy na działanie rozpuszczalników lipidów zawartych w środkach do mycia rąk. Dlatego skuteczne mycie rąk, przeprowadzane w sposób zgodny z instrukcjami jest stale zalecane. W ten sposób można uchronić się także przed grypą i innymi wirusami grypopodobnymi.

 

Z uwagi na szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa i wirusa grypy należy jednak zastosować także dodatkowe środki ostrożności. Z pewnością mycie rąk nie może być traktowane jako wystarczająca ochrona, lecz jest podstawowym jej elementem. Stosowanie wyłącznie środków dezynfekujących (często niezgodnie z instrukcjami) również może okazać się niewystarczające. Dlatego mycie rąk należy łączyć z dezynfekcją. Instrukcje dotyczące dezynfekcji różnią się, zależnie od miejsca pracy i obowiązków. Z reguły wyschnięcie płynu dezynfekującego jest równoznaczne z oczyszczeniem rąk. Jednakże, chirurgiczna dezynfekcja następuje dopiero po 3 minutach wcierania produktu.

Oprócz mycia rąk i dezynfekcji należy stosować także inne środki ochrony. Maseczki powinny być stosowane przez osoby zakażone lub te, które mają z nimi bezpośredni kontakt. Maseczka może być przydatna także w miejscach uczęszczanych, jak chociażby przystanek autobusowy czy środki masowego transportu. Należy jednak pamiętać o stosowaniu maseczek z odpowiednio dobranym filtrem. Nie mniej istotny jest sposób zdejmowania i utylizacji maseczki. Zdejmując ją w sposób niezgodny z instrukcją można narazić siebie innych na kontakt z ogromną ilością nagromadzonych wirusów, grzybów i bakterii. Ponadto, problematyczna staje się wspomniana utylizacja. Maseczki medyczne stosowane w szpitalach powinny być spalane. Maseczkę stosowaną na własny użytek powinno się przed wyrzuceniem dokładnie zabezpieczyć, na przykład z wykorzystaniem szczelnego woreczka. Nie należy dotykać jej dłońmi, dlatego warto wyposażyć się w rękawiczki, a kolejno dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.

kiedy myć ręce

Procedury związane z myciem rąk nie są tak proste, jak się to powszechnie wydaje. Dlatego warto dowiadywać się jak myć ręce, kiedy i gdzie myć ręce i jak długo powinien ten proces zajmować. Gdy chodzi o ochronę przed koronawirusem należy dodatkowo śledzić oficjalne zalecenia i stosować się do wdrażanych procedur.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl