Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Koronawirus z Wuhan - objawy i zasady postępowania. Czy jest się czego bać? 0

Czy koronawirus może rozprzestrzenić się również w Polsce? Szczegóły dotyczące nowej odmiany o nazwie koronawirus 2019-nCoV nie są jeszcze znane. Pod znakiem zapytania pozostają aspekty, takie jak pierwsze ognisko zarażenia i zdolność rozprzestrzeniania się wirusa. Według oficjalnych danych, na skutek zarażenia zmarło już 170 osób, a zarazem 133 osoby wróciły do zdrowia. Całkowita liczba zarażonych na dzień 29. stycznia wynosi 7 783 (acc to: Wuhan Coronavirus 2019-nCoV Global Cases by Johns Hopkins CSSE). Jak objawia się koronawirus i jak uchronić się przed zainfekowaniem? Warto przeczytać!

mężczyzna z Wuhan

Koronawirus z Chin - aktualności, definicja, występowanie.

Nowy koronawirus z Chin nie jest pierwszym, ani jedynym zagrażającym nam koronawirusem. Koronawirusy to grupa drobnoustrojów, odpowiedzialnych za infekcje wśród ludzi, jak i zwierząt. Ich cechą charakterystyczną jest widoczna pod mikroskopem korona. Nie wszystkie koronawirusy wywołują groźne w skutkach epidemie. Niektóre zarażenia kończą się wyłącznie objawami łagodnej grypy i ustają po zaledwie kilku dniach. Inne natomiast są szczególnym zagrożeniem dla życia człowieka. Jednym ze znanych koronawirusów jest SARS, który pochłonął 916 istnień. Wyróżnić można także koronawirus MERS, który okazał się śmiertelny w kilkudziesięciu przypadkach.

Obecną sytuację przyrównuje się raczej do tej pierwszej, śmiercionośnej epidemii SARS. Tym razem jednak pojawiła się szybka reakcja, tak istotna w przypadku infekcji powodowanych przez koronawirus. O wirusie SARS świat dowiedział się dopiero po upłynięciu ponad 80 dni od daty wykrycia pierwszego przypadku zarażenia! Tymczasem wiadomość o najnowszym koronawirusie obiegła glob po 23 dniach od wykrycia. Warto nadmienić, że pierwsze przypadki odnotowano już na początku grudnia. Również w wigilię Nowego Roku, gdy oglądalność jest szczególnie wysoka, władze Chin informowały obywateli o istniejącym zagrożeniu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż właśnie w tym okresie Chińczycy podróżują, by odwiedzać swoich bliskich.

Koronawirus 2019-nCoV pojawił się więc niedawno, lecz już zasiał spustoszenie na wschodzie globu. Wybuch nowej epidemii miał swój początek w 11- milionowym mieście Wuhan, w prowincji Hubei. Przyjmuje się, iż powodem zarażenia mogło być zetknięcie z zainfekowanym zwierzęciem. Nie ustalono szczegółów, wiadomo jednak, że koronawirus może być przenoszony poprzez: ślinę, odchody, wydzieliny, mleko. Przypuszcza się, iż do zainfekowania doszło na jednym z targów Wuhan. Powodem może być nielegalna sprzedaż żywych i martwych dzikich zwierząt, w tym także nietoperzy. Jednocześnie, w tym samym miejscu oferowane są zwierzęta domowe na sprzedaż. Niektórzy naukowcy odrzucają jednak tę tezę, gdyż tylko część z zarażonych osób odwiedziła wspomniane miejsce.

W miejscowości Wuhan zarządzono kwarantannę. Jednakże, jeszcze przed wprowadzeniem blokady, duża część mieszkańców i przyjezdnych zdołała opuścić miasto. Aktualnie, w każdym z państw stosowane są zalecenia sanitarne, by uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa. Mimo to, koronawirus pojawił się już w Japonii, Australii, USA, Francji, Finlandii i Niemczech. Śmiertelne przypadki infekcji obserwuje się jednak wyłącznie na terenie Chin. Śmiertelność plasuje się obecnie na poziomie 2 - 3 %. Specjaliści z Centrum Nauki o Systemach i Inżynierii amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa udostępnili mapę dzięki której można stale obserwować, jak rozprzestrzenia się koronawirus.

Koronawirus - objawy, zapobieganie i zasady postępowania

Niedawno, w chińskich i australijskich laboratoriach wyhodowano koronawirusa, na wzór tego pobranego z krwi pacjentów. Próbki z Australii zostaną dostarczone również do placówek naukowych wszystkich krajów współpracujących ze Światową Organizacją Zdrowia. Dzięki temu specjaliści będą mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat nowej odmiany, jaką jest koronawirus 2019-nCoV.

Obecnie wiadomo już, że koronawirus 2019-nCoV objawia się suchym kaszlem, wysoką gorączką, problemami w oddychaniu. Zmiany na płucach są widoczne podczas badania RTG. Podobne objawy są obserwowane podczas zapalenia płuc, dlatego eksperci wnoszą o zachowanie spokoju. Jak bardzo groźny jest nowy koronawirus? Niestety na to pytanie nadal nie udzielono jednoznacznej odpowiedzi. Specjaliści spierają się, co do samej liczby zarażonych, jak i potencjalnych skutków szerzenia się drobnoustrojów.

Nie jest pewne, czy koronawirus może się rozprzestrzeniać w okresie inkubacji, czy też dopiero od momentu wystąpienia infekcji. Okres inkubacji wynosi od 1 do 14 dni. Koronawirus póki co nie jest traktowany jako globalne zagrożenie. W przypadku dalszego rozwoju sytuacji Światowa Organizacja Zdrowia będzie z pewnością zmuszona ogłosić stan wyjątkowy. Tymczasem Główny Inspektorat Sanitarny regularnie wydaje oświadczenia w sprawie zasad postępowania. Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

  1. Koronawirus rozprzestrzenia się obecnie głównie wśród mieszkańców Chin, a także osób podróżujących z Azji. Dotyczy to również ich bliskich i każdego, kto przebywa w ich otoczeniu. Jak twierdzą naukowcy z Imperial College London koronawirus może atakować nawet do 2 - 3 osób w otoczeniu zarażonego. Dlatego podróżujący z Chin są poddawani kontroli już na pokładach samolotów. Osoby skarżące się na jeden lub więcej objawów, są poddawane badaniom lekarskim na terenie lotniska. Wprowadza się także specjalną Kartę Lokalizacyjną Pasażera. Ponadto, na pokładach samolotów z Azji często stosuje się maseczki ochronne.

  2. Koronawirus 2019-nCoV może początkowo przebiegać bezobjawowo. Skutki infekcji zauważalne są zazwyczaj po 5 - 6 dniach, lecz w niektórych przypadkach dopiero po upłynięciu 14 dni. W związku z tym zalecenia GIS odnoszą się również do wszystkich osób przebywających na terenie podwyższonego ryzyka w ciągu ostatnich 14 dni od momentu wystąpienia objawów. Takich podróżujących jest w Polsce wielu, do tej pory nie odnotowano jednak przypadków zarażenia. Należy jednocześnie stale obserwować swój stan zdrowia, a w przypadku wystąpienia objawów niezwłocznie udać się do lekarza. Kontroli lekarskiej powinny poddawać się także osoby narażone na kontakt z zarażonymi w miejscu pracy, a więc lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy szpitali.

  3. Przebieg infekcji wywołanej przez koronawirus może się znacznie różnić, zależnie od poziomu odporności organizmu. Właśnie system immunologiczny odgrywa w tym przypadku niebotyczną rolę. Osoby zarażone nie mogą liczyć na szczepionki czy leki - ich ewentualne opracowanie wiąże się z długim czasem oczekiwania. Tymczasem badania nad nowym koronawirusem dopiero się rozpoczynają. W związku z tym zainfekowani samodzielnie zmagają się z chorobą. Jedyną ulgą może być wspomaganie oddychania za pomocą respiratora, w przypadku duszności.

  4. Czy można zarazić się koronawirusem kupując na aliexpress? Według dotychczas publikowanych informacji, nie ma możliwości, by koronawirus szerzył się za pośrednictwem zakupowanych przedmiotów. Mimo to, warto zachować zasady higieny: stosować środki czystości, mydła do dezynfekcji i prać nowo zakupione tekstylia. Należy również stale obserwować nowe dane, pojawiające się na stronach GIS.

  5. Wbrew pozorom zapobieganie zarażeniom nie jest szczególnie skomplikowane. Przed koronawirusem może ochronić nas... mydło. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny„koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów”. W związku z tym zaleca się częste i dokładne mycie rąk, z użyciem mydła, a także płynów dezynfekujących. Należy stosować się do ogólnej instrukcji mycia rąk, dostępnej na witrynie GIS, jak też w większości placówek sanitarnych i medycznych.

Mydło w walce z koronawirusem! Mydła i żele do dezynfekcji rąk z oferty Higieniczny.pl

Jak już wspomniano, regularne mycie rąk z użyciem mydła lub żelu do dezynfekcji może ratować życie i zdrowie. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu co najmniej 30 sekundowego czasu mycia rąk. Niezwykle istotne jest oczyszczenie nadgarstków i przestrzeni między palcami - nie tylko wewnętrznych powierzchni dłoni.

Jako dystrybutor jakościowych środków higienicznych, oferujemy zarówno mydła i płyny do mycia rąk, jak też żele do dezynfekcji. Wśród specjalistycznych płynów do dezynfekcji rąk wyróżnić można żel PURELL® Advanced Hygienic Hand Rub NXT®. To środek odpowiedni do stosowania w placówkach medycznych. Ten chirurgiczny żel do dezynfekcji rąk jest opracowany zgodnie z normami EN 1500, EN 12791, EN 14476. Jest to więc zarazem żel do rąk wirusobójczy.

Wskazać można także pozostałe wirusobójcze żele do mycia rąk tej marki, jak żel do dezynfekcji rąk 700ml PURELL® Advanced LTX™ oraz PURELL® Advanced Hygienic Hand Rub ADX™. Wirusobójcze żele do dezynfekcji rąk należy umieszczać w dedykowanych dozownikach PURELL. Zalecane są bezdotykowe dozowniki, odpowiednie do zastosowania w placówkach medycznych, sanitarnych i gastronomicznych.

Polecane jest także zastosowanie stojaków na dozowniki z żelami do dezynfekcji. Dlaczego? Ponieważ odpowiednie rozmieszczenie i oznakowanie dozowników jest kluczowe dla szerzenia wiedzy w zakresie zasad higieny. Dlatego oferujemy jakościowe stojaki na środki do dezynfekcji rąk marki Tork, a także panele komunikacyjne AD-A-Glance®. Na panelach umieścić warto plakaty informacyjne!

Niestety, na mapie udostępnionej przez naukowców z Centrum Nauki o Systemach i Inżynierii amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa widać wyraźnie, że koronawirus rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Odsetek śmiertelności jest niższy niż było to w przypadku wirusa SARS, lecz jednocześnie liczba zarażonych jest dużo większa. Dlatego warto stale monitorować obwieszczenia WHO oraz GIS, w celu zapoznania się z aktualnymi doniesieniami.

Czy nowy koronawirus wywoła kolejną globalną epidemię? Pozostaje mieć nadzieję, że tak się nie stanie i stosować się do zaleceń. Higiena i ostrożność są w tym wypadku podstawą, ponieważ nie wynaleziono dotychczas innej metody hamowania rozwoju koronawirusa.

 

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl