Oczomyjki - wyposażenie stanowisk bezpieczeństwa
Oczomyjki to natryski przeznaczone do przemywania oczu. Są to urządzenia, które przydają się na stanowiskach bezpieczeństwa w miejscach, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z agresywnymi chemikaliami. Oczomyjki powinny być montowane we właściwej odległości od stanowisk pracy, w taki sposób, aby nic nie utrudniało dostępu do nich. Urządzenia tego typu przydają się w laboratoriach oraz w różnego typu zakładach przemysłowych. Z pomocą nowoczesnych oczomyjek można szybko usunąć skażenie z ciała pracownika.
Czy oczomyjki są obowiązkowe? Aktualne wymagania
Oczomyjki montuje się w miejscach, gdzie możliwy jest kontakt z niebezpiecznymi chemikaliami, np. w laboratoriach, szpitalach oraz zakładach przemysłowych. Zasadniczo montaż oczomyjki jest dobrym rozwiązaniem, gdy dostęp do wody jest w jakiś sposób utrudniony. Obowiązek montażu oczomyjek został uregulowany odpowiednimi przepisami prawnymi. Kiedy instalacja oczomyjek jest obowiązkowa?
Obecnie myjki do oczu powinny być montowane wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko kontaktu z substancjami żrącymi. Nie jest istotna przy tym ilość substancji żrące ani rodzaj czynności, które wykonują pracownicy.
Obowiązek montaży natrysków awaryjnych reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Zgodnie z rozporządzeniem obowiązkowy jest montaż zarówno natrysków do przemywania oczu, jak i natrysków ratunkowych, przy użyciu których można obmyć całe ciało.
Bardzo ważny jest montaż natrysków bezpieczeństwa w odpowiedniej odległości od stanowiska pracy. Jeśli występuje ryzyko oblania środkami żrącymi lub zapalenia się odzieży ochronnej, natryski powinny zostać zainstalowane w odległości maks. 20 m w linii poziomej od stanowisk pracy. Dotyczy to zarówno pryszniców bezpieczeństwa do mycia całego ciała, jak i oczomyjek. Bardzo istotne jest, aby natryski te mogły być uruchomione samoczynnie albo w inny sposób, przy czym należy uwzględnić fakt, że sprawność osób korzystających z takich rozwiązań jest znacznie ograniczona. Natryski bezpieczeństwa muszą by
zasilane nieogrzewaną wodą. To urządzenia, które muszą działać prawidłowo niezależnie od warunków atmosferycznych.
O obowiązku montowaniu natrysków awaryjnych mówi także Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 27 stycznia 1994 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu środków chemicznych do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (Dz. U. Nr 21, poz. 73). Według rozporządzenia natryski ratunkowe oraz środki do przemywania oczu powinny być zapewnione we wszystkich obiektach, w których przechowywane, używane albo transportowane są kwasy i zasady nieorganiczne. Za montażem natrysków ratunkowych przemawia fakt, że praca z substancjami żrącymi wiąże sie zawsze z ryzykiem wypadku. W przypadku skażenia ciała lub oczu bardzo ważna jest możliwość udzielenia szybkiej pomocy. I dlatego też oczomyjki oraz natryski ratunkowe są koniecznością.
Analiza ryzyka zawodowego a montaż natrysków bezpieczeństwa
Gdzie konkretnie w danym obiekcie i ile natrysków należy zamontować? Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, warto przeprowadzić analizę ryzyka zawodowego, które wynika z stosowania konkretnej substancji żrącej. Wyniki takiej analizy mogą też wskazać inne, odpowiednie w konkretnym przypadku rozwiązania, które będą chronić przed skutkami wypadków z substancjami żrącymi. Należy jednak pamiętać, że nawet, jeśli w danym miejscu ryzyko jest niskie, nie zwalnia to z obowiązku montażu natrysków awaryjnych w pomieszczeniach pracy. Dotyczy to zarówno pryszniców do ciała, jak i pryszniców do oczu.
Jak działa oczomyjka?
Na rynku dostępne są zarówno urządzenia, które należy podłączyć do instalacji wodociągowej, jak i takie, które tego nie wymagają. W drugim przypadku w oczomyjce znajdują się pojemniki zawierające sterylny płyn do przemywania oczu.
Uruchomienie urządzenia jest bardzo proste - najczęściej za pomocą dźwigni lub pedału. Ponieważ użytkownik ma wolne ręce, może wykorzystać je do odpowiedniego przytrzymania powiek. Jeśli oczy miały kontakt z niebezpieczną substancją, warto podczas mycia szeroko rozewrzeć powieki i przytrzymać je, aby mieć pewność, że niebezpieczne substancje zostaną dokładnie usunięte. W tym miejscu warto zaznaczyć, że oczomyjka jest urządzeniem bardzo skutecznym. Jej czas działania wynosi 15 minut.
Dobrym rozwiązaniem są funkcjonalne oczomyjki przenośne, można z ich pomocą kontynuować przemywanie oczu podczas transportu poszkodowanej osoby do szpitala. Będą potrzebne jedynie dodatkowe butelki z płynem do przemywania.
Oznakowanie, testowanie i konserwacja oczomyjki
Przy montażu oczomyjek w zakładzie przemysłowym lub laboratorium trzeba oczywiście pamiętać o tym, aby rozwiązania te zostały odpowiednio oznakowane. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa pracowników, jeśli dojdzie do wypadku. Przede wszystkim miejsce, w którym ma znaleźć się oczomyjka, powinno być odpowiednio oświetlone. Nad samym urządzeniem musi znaleźć się znak informacyjny bezpieczeństwa, który odpowiada normie PN-93/N-01256/03.
Chyba dla każdego jest oczywiste, że funkcjonowanie oczomyjek musi zawsze pozostawać bez zarzutu. W praktyce oznacza to, że urządzenia tego rodzaju należy regularnie testować i konserwować. Co dokładnie należy robić, aby myjki do oczu zawsze nadawały się do użytku w awaryjnej sytuacji? Przede wszystkim warto je w ramach testu uruchomić przynajmniej raz w tygodniu. Regularne uruchamianie urządzenia oczyszcza rury z osadów, które mogłyby zatkać wyloty. Jeśli w trakcie takiego testu zostaną stwierdzone jakiekolwiek uszkodzenia, należy natychmiast przeprowadzić niezbędne naprawy.
W trakcie testów oczomyjki należy zwrócić uwagę na to, czy strumień wody jest równomierny. Jeśli to konieczne, rozkręć głowice natryskowe i wyczyść filtry urządzenia. Po skręceniu głowic sprawdź ponownie, czy wszystko działa bez zarzutu. Tego rodzaju testy natrysków bezpieczeństwa powinny być zawsze odnotowane w specjalnej tabeli kontrolnej.
Jakie są rodzaje oczomyjek?
Jeśli chodzi o myjki do oczu i twarzy, można zdecydować się na montaż jednego z kilku rodzajów urządzeń tego typu. W chwili obecnej oferowane są następujące oczomyjki:
-
oczomyjki przenośne - to łatwe w zastosowaniu myjki do oczu, które zaopatrzone są w kilkunastolitrowe zbiorniki na wodę;
-
oczomyjki do montowania na ścianie - funkcjonalne myjki do oczu, wyposażone w elastyczny wąż długości ok. 1,5 m;
-
oczomyjki z postumentem - są to myjki do oczu, które można przymocować do podłogi. Oczomyjki z wysokiej jakości misą z materiału ABS, które uruchamia się za pomocą pedału lub bocznej dźwigni;
-
oczomyjki mocowane do blatu - uruchamiane za pomocą dźwigni, profesjonalne myjki do oczu, które przydadzą się w sytuacjach awaryjnych.
Zasadniczo można zdecydować się zarówno na oczomyjki pojedyncze, jak i podwójne. Ten pierwszy typ wyposażony jest w jedną głowicę, drugi w dwie. Często myjki do oczu wyposażone są w zabezpieczające kapturki na głowicach, które chronią je przed zakurzeniem.
To jeszcze nie wszystko. Dostępne są kompletne zestawy ratunkowe, które łączą w sobie typowy natrysk ratunkowy z oczomyjką. Zazwyczaj tego rodzaju funkcjonalne zestawy ratunkowe połączone są z oczomyjką podwójną, posiadają także misę z wytrzymałego tworzywa ABS. Sam natrysk uruchamiany jest za pomocą dźwigni, natomiast uruchomienie misy może zajść z użyciem pedału lub dźwigni. To bardzo funkjonalne rozwiązanie, które sprosta wymaganiom nowoczesnych zakładów i laboratoriów.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze oczomyjek?
Jeśli jesteście zainteresowani nabyciem wysokiej klasy oczomyjek, zachęcamy do dobrego przemyślenia ich wyboru. To urządzenia, które są bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, stąd też warto dołożyć starań, aby zakład lub laboratorium wyposażyć w funkcjonalne, niezawodne myjki do oczu oraz natryski ratunkowe. Oto, co warto uwzględnić, przy wyborze oczomyjek:
-
sposób montażu oczomyjek - z przyczyn oczywistych jest to bardzo istotna kwestia. Obecnie można zdecydować się na oczomyjki zarówno montowane na blacie, jak i na podłodze czy przy ścianie;
-
funkcjonalność oczomyjek - w wielu przypadkach bardzo pomocna może okazać się przenośna oczomyjka, która przyda się np. w trakcie transportu osoby poszkodowanej do szpitala. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem może być także funkcjonalna oczomyjka z prysznicem - takie zestawy zastępują osobne myjki do oczu i natryski bezpieczeństwa;
-
kolor oczomyjek - wbrew pozorom to bardzo ważne. Osoba, która będzie musiała skorzystać z myjki do oczu, będzie miała prawdopodobnie problemy z widzeniem. Stąd też dobrym rozwiązaniem są oczomyjki w intensywnych kolorach, dzięki czemu osoba poszkodowana łatwiej do nich trafi, nie tracąc czasu na szukanie natrysku bezpieczeństwa;
-
marka oczomyjek - to także dość ważny parametr. Są takie marki, które w branży uchodzą za synonim wysokiej jakości. Kupując nasze produkty, możecie się spodziewać najwyższej funkcjonalności. Innym dobrym rozwiązaniem może być także jakaś oczomyjka Elipsa. Istotne jest, by wybierać sprawdzone rozwiązania;
-
cena oczomyjek - wiadomo, że cena nie powinna być decydującym kryterium przy wyborze urządzeń, które mają tak wielki wpływ na bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy lub laboratorium, jednak warto przed zakupem konkretnych urządzeń ustalić swój budżet i trzymać się go przy wyborze konkretnych rozwiązań.
Staramy się zawsze wychodzić naprzeciwko oczekiwaniom naszych klientów. W aktualnej ofercie znajdziecie wysokiej klasy oczomyjki stacjonarne i przenośne, zarówno modele pojedyncze, jak i podwójne. Oprócz tego oferujemy także wysokiej klasy platformy natryskowe oraz natryski awaryjne i prysznice ratunkowe. Nasze rozwiązania bazują na nowych technologiach. Bez problemu można je dopasować do wymagań panujących w konkretnym zakładzie badawczym albo przemysłowym. W razie jakichkolwiek pytań o oferowane przez nas rozwiązania zachęcamy do kontaktu. Na pewno uda nam się zaproponować Wam natryski bezpieczeństwa o odpowiednich parametrach technicznych, które sprostają Waszym wymaganiom.