Dlaczego warto używać profesjonalnej chemii czyszczącej?
Jak skutecznie i szybko usunąć wszelkie zabrudzenia w domu? Możesz oczywiście użyć do tego celu chemii gospodarczej, która dostępna jest w każdym markecie. Jeśli jednak chcesz sprzątać szybciej i oszczędniej, zachęcamy Cię do przetestowania przemysłowych środków czystości. To bynajmniej nie przypadek, że tego rodzaju środki czystości są coraz częściej używane także w domach prywatnych.
Profesjonalne środki czystości są bardziej efektywne
Przemysłowe środki czystości są bogatsze w substancje aktywne, często działające dość agresywnie na zabrudzenia. W praktyce oznacza to, że środki te działają znaczniej silniej niż chemia gospodarcza, którą możesz nabyć w marketach. Ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych przemysłowe środki czystości są skuteczne nawet w walce z uciążliwymi, starymi zabrudzeniami. Często dostępne są w formie koncentratów, które można rozcieńczać w różnym stopniu - w zależności od tego, jak uciążliwe zabrudzenia mają być usunięte danym środkiem. Dużym atutem chemii przemysłowej jest także szybkość działania. Profesjonalne środki czystości działają nawet kilkakrotnie szybciej niż popularna chemia gospodarcza.
Przemysłowe środki czystości do zadań specjalnych
Obecnie możesz bez problemu znaleźć środki czystości przeznaczone do usuwania zabrudzeń z konkretnych powierzchni. Wybór jest bardzo duży! Bez problemu znajdziesz środki czystości do drewna, posadzek, ceramiki, tkanin różnego typu itd. Dostępne są także przemysłowe środki czystości do mycia naczyń, sanitariatów, rąk itd. Jeśli chcesz sprzątać szybciej i mieć pewność, że w Twoim domu panuje hiegiena na najwyższym poziomie, zastanów się nad wyborem odpowiednich profesjonalnych środków czyszczących.
Sprzątaj wydajnie z pomocą chemii profesjonalnej!
Kolejnym argumentem, który przemawia za wyborem profesjonalnej chemii czyszczącej jest jej duża wydajność. Jak już wspomnieliśmy profesjonalne środki czystości są bardzo skoncentrowane. Przed użyciem należy je najczęściej rozcieńczyć. W efekcie jedno opakowanie starczy na dłużej niż opakowanie podobnie działającego środka z marketu. Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu oszczędności w budżecie domowym, profesjonalne środki czystości będą dla Ciebie przysłowiowym stażem w dziesiątkę!
Oszczędne sprzątanie - 6 prostych sposobów
Już samo robienie porządków w mieszkaniu nie należy z reguły do naszych ulubionych czynności, a zniechęcają również wysokie ceny środków czystości. Mimo wszystko sprzątanie nie musi być udręką i wiązać się ze sporymi wydatkami. Drogie proszki do prania; płyny do mycia naczyń, podłogi, armatury łazienkowej i okien możesz zastąpić tańszymi zamiennikami lub ekologicznymi domowymi środkami czystości. Nie bez znaczenia jest także to, czym sprzątamy- podpowiadamy, jak wybrać sprzęt AGD, jak i czym sprzątać, aby było tanio i skutecznie.
1. Kupuj większe opakowania.
Pamiętaj, że im większe opakowanie, tym korzystniejsza cena produktu. Jeśli więc planujesz zakup środków, których używasz na co dzień, takich jak płyn do naczyń, czy proszek do prania, zawsze wybieraj jak największe opakowanie dobrego sprawdzonego produktu. Cena będzie niższa niż ja niewielki kartonik proszku i wystarczy na dłużej. Jeżeli po zakupy wpadasz do marketu codziennie po drodze z pracy, jesteś zmęczona i nie masz siły dźwigać wielkich ciężkich opakowań, unikaj kupowania środków czystości w ciągu tygodnia. Wyznacz sobie na to jedną sobotę na przykład raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc. Idź wtedy do marketu wyłącznie po chemię do domu i zrób duże zakupy jednorazowo. A do pomocy w niesieniu zakupów zaangażuj członków całej rodziny.
2. Spróbuj chemii z zachodu.
Wiele osób wyznaje zasadę, że zachodnie (choćby te sprowadzone z Niemiec) środki czystości są bardziej wydajne. Warto sprawdzić jak działają, zwłaszcza że często są sprzedawane w dużych ekonomicznych opakowaniach i można je kupić na bazarkach i w Internecie za bardzo przystępną cenę.
3. Pierz ekologicznie.
Jeśli ktoś z członków rodziny jest alergikiem, z pewnością odczułaś ciężar zwiększonych wydatków na specjalistyczne proszki i płyny do prania bez fosforanów i środków alergizujących. Niestety są one nadal stosunkowo drogie w porównaniu z konwencjonalną chemią. Spróbuj je zastąpić, cieszącymi się dużym uznaniem wśród zwolenników środków eko, orzechami piorącymi. Są one powszechnie dostępne- znajdziesz je w Internecie, zielarniach, a nawet wielu super i hipermarketach. Kilogram takich orzechów kosztuje 25-30 złotych, co przy 4 praniach w tygodniu wystarcza niemal na rok. Z kolei zamiast pachnącego płynu do płukania użyj kilku kropli ulubionego olejku eterycznego. Tak wyprane rzeczy nie tylko będą czyste i świeże, ale przede wszystkim bezpieczne dla alergików, małych dzieci i niemowląt.
4. Do sprzątania używaj octu.
Jest to środek na tyle uniwersalny, że możesz nim zastąpić płyny do mycia armatury łazienkowej, środki do czyszczenia kuchenki, płyn do szyb i luster, a nawet środek do mycia podłogi. Ocet wystarczy lekko podgrzać i wymieszać z wodą w stosunku 1:1. Taki płyn przelej do butelki z atomizerem i spryskuj nim zabrudzoną powierzchnię. Zostaw na kilka minut, a następnie delikatnie przetrzyj wilgotną szmatką i spłucz wodą. Zniknie wszelki kamień i tłuste zabrudzenia z armatury, kuchenki, luster i podłogi. Octem bez problemu rozpuścisz też kamień w czajniku- wystarczy go w nim zagotować. Wcale nie musisz kupować drogich środków. Ocet to tani, ekologiczny i podobnie jak orzechy piorące przyjazny alergikom środek czyszczący. Warto spróbować.
5. Zaprzyjaźnij się z sodą oczyszczoną.
Podobnie jak ocet, jest ona wręcz nieodzowna podczas sprzątania. Także pomoże usunąć kamień z twardej wody w łazience i kuchni, ponadto jest doskonałym odplamiaczem i wybielaczem. Wystarczy 2 łyżki sody wymieszać z niewielką ilością chłodnej wody, tak aby powstała gęsta papka. Nałóż ją na zabrudzoną armaturę, poczekaj 10 minut i zetrzyj ściereczką. Wszystko będzie aż lśnić. Papkę możesz również nakładać bezpośrednio na trudne plamy lub wsypywać sodę do automatu- odświeży odzież, zlikwiduje przykre zapachy zarówno z ubrań, jak i z pralki, a ponadto zapobiegnie odkładaniu się kamienia w bębnie, co wydłuży żywotność pralki.
6. Zainwestuj w dobry sprzęt AGD.
Nie kupuj najtańszego odkurzacza czy pralki. W dłuższej perspektywie czasu to na pewno Ci się nie opłaci. Gorszy sprzęt jest bardziej podatny na awarie, a naprawa z reguły sporo kosztuje. Zwróć również uwagę na moc kupowanego urządzenia oraz klasę jego energooszczędności. Najlepiej wybierać te z klasy A+++. Kupienie nawet znaczne tańszego sprzętu klasy A czy A+, to tylko pozorna oszczędność. Będzie on bowiem zużywać znacznie więcej prądu niż ten o wysokiej klasie energooszczędności, co odbije się na Twoich comiesięcznych rachunkach z elektrowni.
Zarówno do zakupów środków czystości, jak i do samego sprzątania podchodź pragmatycznie. Dokładnie sobie wszystko zaplanuj i zapisz na kartce. Dzięki temu wydasz mniej, a sprzątanie i pranie zajmie Ci mniej czasu.