Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Toaleta publiczna - wyposażenie, wymiary, projekt i przepisy 0
Toaleta publiczna - wyposażenie, wymiary, projekt i przepisy

W urzędach, restauracjach, centrach handlowych, szpitalach, na uczelniach itd. znajdują się toalety publiczne. Jaka powinna być toaleta publiczna? Chyba każdy ma świadomość, że sanitariat publiczny to miejsce, które musi spełnić szereg wymagań odnośnie nie tylko higieny na najwyższym poziomie, ale także bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania. W naszym kompendium wiedzy postaramy się zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty aranżacji łazienek w obiektach publicznych.

Toalety publiczne i ich historia

Dla wielu osób pewnym zaskoczeniem może być fakt, że toalety publiczne nie są bynajmniej wynalazkiem czasów nowożytnych. Już w starożytności dostępne były tego rodzaju toalety. Co ciekawe, w Chinach, Babilonie, Egipcie oraz na Krecie funkcjonowały toalety koedukacyjne, nie było podziału na część dla panów i pań. Często jednak toaleta publiczna obejmowała nawet 50 stanowisk w jednym pomieszczeniu, stanowiska te były umieszczone naprzeciwko siebie. Z toalety takiej korzystano zbiorowo. Obecnie korzystanie z toalety jest czynnością bardzo prywatną, kiedyś natomiast było okazją do spotkania z innymi i plotkowania.

Mówiąc o historii toalet publicznych, warto wspomnieć także o starożytnym Rzymie. W Imperium Rzymskim toaleta publiczna także była miejsce spotkań o pogawędek. Chyba każdy kojarzy także historię cesarza rzymskiego Wespazjana, który zaczął czerpać z publicznych toalet wymierne zyski. Swoją przedsiębiorczość Wespazjan tłumaczył słynnymi słowami: „Pecunia non olet” („pieniądze nie śmierdzą”).

Średniowiecze przyniosło niestety wielki regres w kwestiach higienicznych. A z czasem było tylko gorzej. Apogeum był wiek XVIII w Europie, kiedy to higiena stała na bardzo złym poziomie. Dotyczyło to zarówno załatwiania spraw fizjologicznych (często po prostu na ulicach miast), jak i zaniedbywania regularnego mycia. Problem ten dotyczył każdej klasy społecznej, nawet najmożniejsi nie przestrzegali w tamtym okresie elementarnych zasad higieny. Z czasem jednak zwyczaje higieniczne zaczęły się poprawiać.

Obecnie w każdym budynku publicznym musi znajdować się odpowiednio urządzona toaleta publiczna. Musi być ona tak urządzona, żeby jej użytkownicy cieszyli się pełnym komfortem, a także prywatnością. Dobrze zamknięte drzwi, fotokomórka, ciepła woda, mydła, ręczniki papierowe, suszarki do rąk, lustro nad umywalką - to standardowe wyposażenie toalet publicznych. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bardzo ważna jest w takich miejscach także higiena. Czasy, kiedy toaleta publiczna w centrach handlowych, na dworcach czy innych obiektach publicznych odstraszała zapachem i poziomem czystości na szczęście minęły. W dużym stopniu przyczynił się do tego także i wzrost wymagań użytkowników, którzy mają świadomość, że nowoczesny sanitariat publiczny powinien zapewniać im prywatność i komfort na wysokim poziomie. Owszem, zdarzają się miejsca tego typu, których standardy nie są zadowalające, ale trend jest taki, że dąży się konsekwentnie do poprawy sytuacji w tym względzie.

toaleta publiczna projekt

Toaleta publiczna - jakie problemy występują najczęściej w tym miejscu?

Nie da się zaprzeczyć, że chociaż typowa toaleta publiczna to miejsce coraz częściej zapewniające pełen komfort użytkownikom, to jednak zdarzają się niechlubne wyjątki. Z czego wynikają problemy w toaletach publicznych? Najczęściej chodzi o to, że pomieszczenia te są po prostu źle zaprojektowane - chodzi tutaj chociażby o rozplanowanie ich układu albo zastosowanie odpowiedniego sytemu wentylacyjnego. Kolejnym problemem jest niedostateczna higiena.

Przy projektowaniu toalety publicznej można ją potraktować po prostu jako swego rodzaju produkt - tzn. dostosować sanitariat publiczny do jego grupy docelowej. Wiadomo, że inne potrzeby mają uczniowie w szkole, inne chorzy w szpitalu, a inne klienci galerii handlowych. To jeszcze nie wszystko. Kobiety, mężczyźni, dzieci, niepełnosprawni - nie zapominajmy i o tym podziale na grupy użytkowników toalet publicznych. Co chyba dla każdego oczywiste, szczególnie wymagające jest oczywiście zaprojektowanie toalety publicznej dla osób niepełnosprawnych. Dlaczego to takie ważne, aby toaleta publiczna spełniała najwyższe standardy? Pamiętajmy, że to, jak funkcjonuje sanitariat publiczny, w dużym stopniu wpływa także na opinię o funkcjonowaniu całego obiektu. Zastanówcie się, czy chętnie wrócilibyście do restauracji, w której znajduje się niezbyt czysta, zalana wodą toaleta.

Toaleta publiczna a właściwe oznakowanie

Wbrew pozom odpowiednie oznakowanie toalet publicznych jest bardzo ważne. Zasadniczo najlepiej byłoby, gdyby toaleta publiczna znajdowała się niebyt daleko od najbardziej uczęszczanych obszarów w danym obiekcie. To zapewni komfort osobom starszym, mającym problem z poruszaniem się lub tych, które się spieszą. Strzałki kierunkowe powinny być dobrze widoczne. Jeśli chodzi o samo oznakowanie, powinno ono być jak najbardziej czytelne, z tego względu oznaczenia można umieścić na kontrastowym tle, np. granatowe znaki na białym tle. Wskazane są proste, jednoznaczne symbole, których odcyfrowanie nie będzie problematyczne także i dla osób o słabym wzroku.

Oświetlenie w toalecie publicznej

Co należy uwzględnić przy doborze oświetlenia do toalet publicznej? Zaleca się obecnie stosowanie rozwiązań energooszczędnych. Abstrahując od względów ekologicznych, przynoszą one wymierne korzyści w obiektach publicznych. Oświetlenie należy dobrać w taki sposób, aby zapewniało komfort użytkownikom toalety i jednocześnie poprawiało jej walory estetyczne. Dlaczego ta druga kwestia jest istotna? Pamiętajcie o tym, że toalety publiczne, w których postawiono na ciemniejsze światło, sprawiają wrażenie niezbyt czystych. Generalnie zalecana jest ciepła temperatura barwowa - to dotyczy zarówno oświetlenia głównego, jak i miejscowego, np. nad umywalką. Jeśli dana toaleta publiczna posiada okna, co w praktyce oznacza dodatkowe doświetlenie, należy dość ostrożnie dobierać oświetlenie sztuczne. Chodzi o to, aby finalnie nie było ono zbyt ostre.

toaleta publiczna - wyposażenie

Systemy wentylacyjne w toaletach publicznych

Toalety publiczne powinny mieć sprawny system wentylacyjny. Dlaczego to właściwie takie ważne? Typowa toaleta publiczna jest miejscem, w którym panuje stosunkowo wysoka wilgotność. W praktyce oznacza to, że ryzyko zawilgocenia i powstania pleśni na ścianie i podłogach jest dość wysokie. W miarę możliwości sanitariat publiczny powinien zatem mieć system wentylacyjny składający się z:

  • wentylatorów wyciągowych

  • przewodów i kratek wentylacyjnych.

Oczywiście bardzo istotne ze względów praktycznych jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów toalety. Dobrze byłoby, gdyby każda partia znajdowała się w odległości nie więcej niż 3 m od kratki wentylacyjnej lub wlotu wentylatora.

Warto ponadto zadbać o to, aby również wymiana powietrza w okolicach umywalek przebiegała bez zarzutu. To właśnie w tym rejonie panuje najwyższa wilgotność. Świeże powietrze powinno być czerpane przez system wentylacyjny z zewnątrz albo z sąsiedniego budynku, jeśli posiada on naturalną wentylację lub system klimatyzacyjny. Jeżeli czyste powietrze pochodzi z zewnątrz, powinno się wprowadzać mniejszą ilość niż ilość powietrza usuniętego.

Podłogi, ściany i sufity w toaletach publicznych

Niestety faktem jest, że toalety publiczne są niszczone podczas aktów wandalizmu. Oprócz tego są to pomieszczenia dość intensywnie użytkowane. Stąd też już przy projektowaniu sanitariatu publicznego dobrze byłoby postawić na stabilne konstrukcje raz wytrzymałe materiały. Rekomendujemy następujące rozwiązania:

  • podłogi w toaletach publicznych - ze względu na ryzyko zalania zalecane są materiały o właściwościach antypoślizgowych. Mogą to być pytki ceramiczne, lastryko, kamień naturalny lub gres. Warto zwrócić uwagę na to, by dany materiał był łatwy do utrzymania w czystości;

  • ściany w toaletach publicznych - zamiast farby warto postawić na okładziny ścienne, które nie chłoną wody. Ze względu na łatwa konserwację najczęściej wybierane są płytki ceramiczne;

  • sufity w toaletach publicznych - jeśli powyżej sufitu znajdują się rurociągi, dobrym rozwiązaniem będzie sufit podwieszany, które zapewni łatwy dostęp do rur w przypadku jakichkolwiek problemów natury technicznej.

Sanitariat publiczny a bezpieczeństwo

Już przy projektowaniu toalety publicznej powinno się wziąć pod uwagę szeroko pojęte kwestie bezpieczeństwa. Aby sanitariat publiczny był bezpieczny, bardzo ważne jest przede wszystkim ukrycie rur - wyjątek stanowią połączenia z armaturą. Z przyczyn obiektywnych powinno sie ukryć także wszelkie kable. Warto zwrócić także i na to, aby użytkownicy nie byli narażeni na kontakt z ostrymi krawędziami, bo może to skończyć się nieprzyjemnymi skaleczeniami. Lustra z kolei nie powinny odstawać od ściany łazienki.

Toaleta publiczna dla niepełnosprawnych

W obiektach użytkowanych publicznie musi znaleźć się toaleta publiczna dla osób niepełnosprawnych. Przy projektowaniu i urządzaniu takiego sanitariatu obowiązują inne przepisy. Taka toaleta ma zapewnić pełen komfort i bezpieczeństwo także osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Uwaga! Bardzo ważne są odpowiednie drzwi wejściowe - muszą one być szersze niż w typowych sanitariatach publicznych. Chodzi właśnie o to, aby można było przez nie bez problemu przejechać na wózku inwalidzkim. To jednak nie wszystko. Umywalka w łazience dla niepełnosprawnych musi znajdować się na takiej wysokością, aby osoba niepełnosprawna, poruszająca się na wózku, mogła z niej skorzystać w pozycji siedzącej. Kolejną bardzo ważną kwestią jest zastosowanie specjalnych poręczy i uchwytów dla osób niepełnosprawnych, dzięki którym mogą oni samodzielnie skorzystać z toalety. Jeśli natomiast chodzi o akcesoria toaletowe, jak np. dozowniki mydła, suszarki do rąk, bateria umywalkowe itd. najlepiej byłoby gdyby sanitariat publiczny dla niepełnosprawnych został wyposażony w bezdotykowe rozwiązania.

Miski ustępowe i pisuary w toalecie

Normą jest, że funkcjonują osobne toalety publiczne dla pań i panów. W damskich toaletach publicznych montuje się miski WC, natomiast w sanitariatach dla panów także pisuary. W tym drugim przypadku zaleca się, aby 1 misa ustępowa przypadała na 1 pisuar.

Pisuary, które znajdują się w męskiej toalecie, powinny posiadać zawór płukania oraz automatyczny system spłukiwania. Przy montażu pisuarów w toalecie trzeba oczywiście wziąć pod uwagę odległości pomiędzy nimi - chodzi o to, aby możliwe było komfortowe korzystanie z nich. W przypadku, gdy w toalecie znajdują się dwa lub więcej pisuarów, zaleca się, aby przynajmniej jeden z nich był zamontowany na takiej wysokości, aby także dziecko miało z niego skorzystać.

Jeśli natomiast chodzi o miski WC powinny być one zamontowane w kabinach na tyle dużych, by zapewniały swobodę ruchów. To chyba oczywiste, że w każdej kabinie z miską WC musi znajdować się: pojemnik na papier toaletowy, rzecz jasna, zawsze napełniony. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne wieszaczki łazienkowe, które umożliwia użytkownikom wygodne odwieszenie okrycia wierzchniego.

Umywalki w toalecie publicznej

Standardowym elementem wyposażenia, który muszą posiadać wszystkie toalety publiczne, są oczywiście umywalki. Zaleca się montaż umywalkę o większych rozmiarach, np. 50 cm długości i 40 cm szerokości, które zapewniają użytkownikom komfort.

toaleta publiczna - projekt TORK

Przy montażu umywalek w toalecie publicznej warto zwrócić uwagę na zachowanie następujących odległości:

  • min. 100 cm od przeciwległej ściany;

  • min. 80 cm pomiędzy środkami dwóch położonych obok siebie umywalek;

  • min. 120 cm od przeciwległej ściany, jeśli dwie umywalki są położone obok siebie.

Ze względów oszczędnościowych dobrym rozwiązaniem są nowoczesne baterie elektroniczne albo czasowe, które gwarantują dopływ wody w ilości niezbędnej do umycia rąk, zapobiegając jednak nadmiernemu zużyciu. Z kolei ze względów higienicznych warto rozważyć montaż baterii bezdotykowych.

Oczywiście w bezpośrednim pobliżu umywalek powinny znaleźć się: dozowniki mydła w płynie;

  • pojemniki na ręczniki papierowe

  • lub suszarki do rąk.

Co jeszcze przyda się w toalecie publicznej?

wyposażenie toalety publicznej

Oczywiście misy ustępowe, pisuary i umywalki to podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie, które powinien posiadać każdy sanitariat publiczny. Jednak jest wiele innych akcesoriów, które się bardzo przydają. Nowoczesne toalety publiczne powinny zostać wyposażone w:

Jak zapewnić higienę w toaletach publicznych?

Toaleta publiczna to miejsce użytkowane przez wiele osób. Nie ulega wątpliwości, że toalety publiczne powinny być codziennie gruntownie sprzątane. W miejscach, gdzie toalety są szczególnie intensywnie użytkowane, sprzątanie należy przeprowadzać nawet kilka razy w ciągu dnia - tak wygląda sytuacja chociażby w centrach handlowych. Podczas sprzątania należy:

  • wymienić zużyte akcesoria toaletowe;

  • wynieść śmieci z koszy;

  • zamieść podłogę;

  • oczyścić i zdezynfekować umywalki, pisuary oraz muszle klozetowe;

  • wyczyścić i wypolerować lustra oraz inne powierzchni z dużym połyskiem;

  • umyć półki, ścianki działowe i inne elementy.

W dużych obiektach prowadzone są najczęściej specjalne karty kontroli czystości, na których wyszczególnione są wszystkie kroki, jakie muszą zostać podjęte podczas sprzątania toalety publicznej.

Z przyczyn obiektywnych należy zaplanować sprzątanie sanitariatów publicznych na takie godziny, kiedy natężenie ruchu nie będzie zbyt wysokie. Na bieżąco trzeba kontrolować, czy nie brakuje ręczników papierowych, mydła, papieru toaletowego itd.

Bardzo ważne są techniczne rozwiązania zastosowane w toalecie. Przykładowo należy zadbać o to, aby płyty oddzielające kabiny WC były montowane w taki sposób, aby nie stykały się z podłogą. Dzięki temu można łatwiej umyć podłogę. Dobrze byłoby także, gdyby sanitariat publiczny został zaopatrzony w kratki odpływowe na podłodze. To pomoże uporać się z problemem zachlapanej podłogi w intensywnie użytkowanej toalecie.

Toalety publiczne - Najczęściej przenoszone choroby zakaźne

Toalety publiczne są siedliskiem rozmaitych drobnoustrojów, również tych chorobotwórczych. Z tych miejsc korzystają bowiem nie tylko ludzie zdrowi, którzy dbają o higienę, ale również Ci którzy są nosicielami rozmaitych chorób, pasożytów. Jak nie paść ofiarą zakażenia rodem z WC?

Choć z pozoru wydaje się, że niejedna publiczna ubikacja pod względem czystości wygląda całkiem przyzwoicie, to uważność i bezpieczeństwo powinny być nasz myślą przewodnią, gdy już musimy skorzystać z takiego przybytku. Wystarczy przecież, że personel sprzątający toaletę, "po macoszemu" potraktuje niektóre jej zakamarki, słabo doczyści strategiczne punkty tj. sedes, uchwyty, spłuczki, klamki albo sprząta zbyt rzadko, nieprecyzyjnie. Wówczas do akcji wkraczają bakterie, wirusy, pasożyty, które namnażają się w błyskawicznym tempie, zwłaszcza w środowisku wilgotnym.

Stąd regularna dezynfekcja w toaletach publicznych zwłaszcza w szpitalach, przychodniach, poradniach zdrowia, na basenach czy w galeriach handlowych to podstawa. Unikanie tych punktów jest niemożliwe, gdyż nie pozwala na to nasza fizjologia;) Nie musimy też popadać w paranoję strachu przed "chorobą toaletową". Najważniejsze to trzymać się prostych, a jakże logicznych zasad.

Co warto wiedzieć, kiedy przekraczamy wrota do publicznego WC? Co nam grozi, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych warunków higieny? Czym można zarazić się w toalecie?

Paradoksalnie największe zło w takich miejscach czai się nie na desce klozetowej, lecz na klamkach, wszelkich uchwytach i na podłodze. Tak najłatwiej zarazić się np. grypą. Sporym zagrożeniem jest również pryskająca z muszli woda. To potencjalne siedlisko bakterii zawartych w moczu. Warto zatem siadać na jednorazowych podkładkach (dostępnych w drogeriach) albo najprościej wyścielić sedes papierem toaletowym, który zminimalizuje bezpośredni kontakt z deską.

To, czego zapewne boimy się najbardziej, to brud w toalecie. Dla przykładu, w McDonaldzie toalety sprzątane są co pół godziny lub co 15 minut - przy dużym ruchu (z tych miejsc ponoć nie boimy się skorzystać, bo mamy świadomość, że są zawsze zdezynfekowane i pachnące).

Wiele zależy od naszego podejścia do spraw zachowania higieny po wyjściu z ubikacji. Brudne ręce przenoszą najgorsze drobnoustroje. Zatem starajmy się minimalizować kontakt z klamkami, spłuczkami, przyciskami, uchwytami. Jeśli już musimy z nich skorzystać, poświęćmy więcej czasu na dokładne umycie dłoni i porządne wysuszenie ich. Dodatkowo można zaopatrzyć się w specjalne jednorazowe chusteczki nasączone spirytusem. Toaleta publiczna to nie najlepsze miejsce, by spędzać tu czas - wszelkie poprawki makijażu, można przecież wykonać w innym, bardziej higienicznym miejscu. I jeszcze jedna ważna rada, dla kobiet - nie stawiajcie swoich torebek na podłodze i nie wieszajcie jej na klamce - tylko na specjalnym wieszaku!

Największym zagrożeniem jest choroba brudnych rąk. Źle umyte, po kontakcie z urządzeniami w toaletach publicznych, są źródłem mikrobów powodujących m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, owsicę, giardiozę tasiemczycę, toksokarozę. Na brudnych rękach z łatwością można przenosić bakterię tj. E. coli, Salmonellę, gronkowca, rotawirusy.

Coraz częściej, w toaletach publicznych, spotykamy bezdotykowe urządzenia, które minimalizują bezpośredni kontakt, a tym samym przenoszenie drobnoustrojów. Suszarki do rąk, kosze na śmieci, podajniki ręczników jednorazowych, umywalki i spłuczki, wyposażone są w czujniki ruchu na podczerwień. To doskonałe higieniczne rozwiązanie, które sprzyja zachowaniu higieny.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl