Masz pytanie? 
 tel: 733 888 555 
Kontakt

kontakt ze sklepem

Instrukcja mycia rąk i dezynfekcji 0
Instrukcja mycia rąk i dezynfekcji

Mimo iż Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest 15 października, to o higienę dłoni powinno dbać się tak samo, każdego dnia. Procedura i sama instrukcja mycia rąk może wydawać się sprawą prostą i oczywistą. Statystyki jednak są na tyle zatrważające, że odpowiednie procedury związane z profilaktyką chorób zakaźnych i obowiązek dbania o odpowiednią higienę rąk zostały uregulowane w polskim prawie. Również Światowa Organizacja Zdrowia tworzy systematycznie programy, które mają na celu uświadomienie społeczeństwa o wielkości problemu i konsekwencjach, jakie noszą ze sobą brudne ręce. Polska jest uczestnikiem między innymi programu „Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka”.

Z faktu, że ręce są główną drogą przenoszenia chorób zakaźnych, zarówno Dział Ochrony Pracy i Środowiska, CEN, WHO , jak i G.A.J Ayliffe, stworzyli instrukcje, które dokładnie pokazują, jak odpowiednio dbać o higienę i w rzeczywistości znacznie odbiegają one od uskutecznianego przez polaków rytuału. Instrukcja mycia rąk jak i instrukcja dezynfekcji rąk powinny być zawieszane w każdej publicznej toalecie, w miejscach pracy, ośrodkach zdrowia, gabinetach zabiegowych itp.

Prawidłowe mycie rąk vs Rzeczywistość

Na dłoniach znajduje się nawet 5 milionów drobnoustrojów na każdy cm kwadratowy! Warto więc zwrócić uwagę na osobiste przyzwyczajenia i zmienić dotychczasowe nawyki w trosce o zdrowie swoje i najbliższych.

Mycie rąk powinno przede wszystkim trwać minimum 40sekund. Długo? To jedyna możliwość pozbycia się prawie w 100% bakterii i drobnoustrojów, które są głównym powodem zakażeń. Jedynie poświęcając odpowiednio dużo czasu na dokładną higienę dłoni, można faktycznie osiągnąć pożądane efekty.

W rzeczywistości większość ludzi myje ręce zaledwie 5-6 sekund! Badania wykazały również, że tylko jedna na 20 osób czyści dłonie po skorzystaniu z toalety i tylko 60% z nich używało do tego mydła i ręczników papierowych ( a to one stanowią najbardziej higieniczną metodę suszenia dłoni ). Poza tym wilgotne dłonie stanowią idealne siedlisko dla bakterii, których przecież chcemy się pozbyć!

Sytuacje, które obowiązkowo wymagają natychmiastowego mycia rąk to:

  • powrót z ośrodka zdrowia, szpitala, przychodni;

  • korzystanie z toalety domowej jak i publicznej,

  • wynoszenie śmieci,

  • kontakt z krwią lub odchodami,

  • kontakt z surowym mięsem i zwierzętami,

  • przeziębienie, grypa.

Instrukcja mycia rąk

Przystępując do mycia rąk trzeba je przede wszystkim spłukać ciepłą wodą i pobrać tyle mydła, aby pokryć całą powierzchnię obu dłoni. Preparat powinien znajdować się w dozowniku na mydło w płynie lub pianie z pompką, gdyż tradycyjne, ciągle wilgotne mydło w kostce stanowi doskonałe miejsce na rozwój wirusów.

Mając już rozprowadzony preparat, należy pocierać dłonie jedna o drugą, wykonując okrężne ruchy. Następnie prawą dłoń powinno się pocierać grzbietem lewej dłoni i odwrotnie. Warto również zajrzeć w takie zakamarki, jak przestrzeń między palcami i pocierać dłonie z przeplecionymi palcami. Pocierając grzbiety palców, zadbamy o czyste paznokcie i opuszki palców.

Punkt szósty instrukcji jest często zapominanym etapem prawidłowego mycia dłoni. Dotyczy on bowiem kciuków, które zazwyczaj są pomijane, a wystarczy jedynie objąć dłonią kciuk przeciwnej ręki i obracać ją wokół palca, pocierając dokładnie naskórek.

Kolejny, siódmy etap jest dość przyjemny i stanowi końcowy, masujący punkt wcierania mydła w dłonie. Ruchem obrotowym należy bowiem pocierać do przodu i do tyłu opuszki palców prawej dłoni o lewą i odwrotnie.

Wyszorowane dłonie płuczemy dokładnie bieżącą wodą i osuszamy je używając najlepiej jednorazowego, papierowego ręcznika. Tym samym odcinkiem ręcznika zakręcamy również kran, jeśli wymaga on manualnego zatrzymania. Nigdy nie wiadomo, kto wcześniej korzystał z owej umywalki, a szkoda, aby tak dokładne mycie rąk poszło na marne. Zużyty ręcznik wyrzucamy do odpowiedniego pojemnika na odpady.

Instrukcja mycia rąk sprawdzi się zapewne w szkołach i przedszkolach, gdzie od małego powinno wpajać się dobre nawyki higieniczne i zasady ochrony zdrowia. To dobra rozwiązanie również dla dużych zakładów pracy i centrów handlowych.

Instrukcja dezynfekcji rąk

Dezynfekcja rąk wymagana jest wszędzie tam, gdzie istnieje największe ryzyko zakażenia i wymagany jest najwyższy poziom higieny. Te miejsca to głównie szpitale, zwłaszcza sale operacyjne i zabiegowe; gabinety lekarskie i kosmetyczne oraz studia fryzjerskie, tatuażu, czy piercingu. Podczas kontaktu z ludzką skórą, wydzieliną czy krwią trzeba zadbać również o odpowiednią dezynfekcję nie tylko rąk, ale również całego zawodowego sprzętu, co zostało uregulowane również prawnie i za nieprzestrzeganie odpowiednich zasad higieny, nakładana jest surowa sankcja, za narażanie zdrowia i życia pacjentów oraz gości.

Dezynfekcja to nic innego jak skuteczne niszczenie mikroorganizmów i odkażanie naskórka za pomocą specjalnych środków do dezynfekcji, zawierających przeważnie alkohol. Dezynfekcja trwa trochę krócej niż tradycyjne mycie rąk mydłem, gdyż odbywa się bez konieczności używania bieżącej wody i osuszania rąk.

Instrukcja chirurgicznej dezynfekcji rąk obejmuje 9 prostych kroków, które dzielą od nieskazitelnie czystych rąk, wolnych od bakterii. Nie zajmują dużo czasu, a mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, a nawet uchronić pacjenta od zarażenia i w najgorszym przypadku – od śmierci.

Pierwszym etapem jest pobranie odpowiedniej ilości środka dezynfekującego. Na salach operacyjnych i zabiegowych, najlepiej sprawdza się w takiej sytuacji łokciowy dozownik do dezynfekcji, który ogranicza kontakt dłoni z bakteriami do minimum.

Kolejnym ważnym krokiem jest dekontaminacja przestrzeni pod paznokciami, poprzez zanurzenie opuszków palców w preparacie na min 5 sekund, a następnie rozprowadzenie go okrężnymi ruchami po całej skórze przedramienia aż do łokcia. Następnie należy pocierać dłonie jedna o drugą, grzbietami i przeplotem palców, podobnie jak pokazuje to wyżej wspomniana instrukcja mycia rąk. Nie należy zapominać o kciukach i przestrzeni między palcami.

Zatrzymaj rozprzestrzenianie się bakterii!

Utrzymanie dłoni w dobrej i zdrowej kondycji redukuje liczbę zakażeń na świecie. A jak podają statystyki – rocznie, na świecie zakażonych w szpitalu zostaje około 4 miliony osób. Ważne jest, aby w każdym zakładzie pracy umieszczona została więc instrukcja mycia i dezynfekcji rąk, która napomni i pozwoli wyrobić odpowiedni nawyk czystych dłoni. Warto pamiętać również o systematycznej kontroli dozowników i atestach oraz zorientować się, jak rozmieścić dozowniki do dezynfekcji, by były zawsze ogólnodostępne i występowały w liczbie adekwatnej do sumy pacjentów czy gości.

 

 

instrukcja mycia rąk

instrukcja dezynfekcji rąk

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl