Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Instrukcja mycia rąk i dezynfekcji - jak prawidłowo myć ręce? 0
Instrukcja mycia rąk i dezynfekcji - jak prawidłowo myć ręce?

Mimo iż Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest 15 października, to o higienę dłoni powinno dbać się tak samo, każdego dnia. Procedura i sama instrukcja mycia rąk może wydawać się sprawą prostą i oczywistą. Statystyki jednak są na tyle zatrważające, że odpowiednie procedury związane z profilaktyką chorób zakaźnych i obowiązek dbania o odpowiednią higienę rąk zostały uregulowane w polskim prawie. Również Światowa Organizacja Zdrowia tworzy systematycznie programy, które mają na celu uświadomienie społeczeństwa o wielkości problemu i konsekwencjach, jakie noszą ze sobą brudne ręce. Polska jest uczestnikiem między innymi programu „Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka”.

Z faktu, że ręce są główną drogą przenoszenia chorób zakaźnych, zarówno Dział Ochrony Pracy i Środowiska, CEN, WHO , jak i G.A.J Ayliffe, stworzyli instrukcje, które dokładnie pokazują, jak odpowiednio dbać o higienę i w rzeczywistości znacznie odbiegają one od uskutecznianego przez polaków rytuału. Instrukcja mycia rąk jak i instrukcja dezynfekcji rąk powinny być zawieszane w każdej publicznej toalecie, w miejscach pracy, ośrodkach zdrowia, gabinetach zabiegowych itp.

Jak prawidłowo myć ręce?

Instrukcja mycia rąk dla dzieci.

instrukcja mycia rąk dla dzieci

Pobierz gotową do wydrukowania instrukcję mycie rąk.

instrukcja mycia rąk

Jak dezynfekować ręce?

Pobierz gotową do wydrukowania instrukcję dezynfekcji rąk.

instrukcja dezynfekcji rąk

Prawidłowe mycie rąk vs Rzeczywistość

Na dłoniach znajduje się nawet 5 milionów drobnoustrojów na każdy cm kwadratowy! Warto więc zwrócić uwagę na osobiste przyzwyczajenia i zmienić dotychczasowe nawyki w trosce o zdrowie swoje i najbliższych.

Mycie rąk powinno przede wszystkim trwać minimum 40sekund. Długo? To jedyna możliwość pozbycia się prawie w 100% bakterii i drobnoustrojów, które są głównym powodem zakażeń. Jedynie poświęcając odpowiednio dużo czasu na dokładną higienę dłoni, można faktycznie osiągnąć pożądane efekty.

W rzeczywistości większość ludzi myje ręce zaledwie 5-6 sekund! Badania wykazały również, że tylko jedna na 20 osób czyści dłonie po skorzystaniu z toalety i tylko 60% z nich używało do tego mydła i ręczników papierowych ( a to one stanowią najbardziej higieniczną metodę suszenia dłoni ). Poza tym wilgotne dłonie stanowią idealne siedlisko dla bakterii, których przecież chcemy się pozbyć!

Sytuacje, które obowiązkowo wymagają natychmiastowego mycia rąk to:

  • powrót z ośrodka zdrowia, szpitala, przychodni;

  • korzystanie z toalety domowej jak i publicznej,

  • wynoszenie śmieci,

  • kontakt z krwią lub odchodami,

  • kontakt z surowym mięsem i zwierzętami,

  • przeziębienie, grypa.

Instrukcja mycia rąk

Przystępując do mycia rąk trzeba je przede wszystkim spłukać ciepłą wodą i pobrać tyle mydła, aby pokryć całą powierzchnię obu dłoni. Preparat powinien znajdować się w dozowniku na mydło w płynie lub pianie z pompką, gdyż tradycyjne, ciągle wilgotne mydło w kostce stanowi doskonałe miejsce na rozwój wirusów.

Mając już rozprowadzony preparat, należy pocierać dłonie jedna o drugą, wykonując okrężne ruchy. Następnie prawą dłoń powinno się pocierać grzbietem lewej dłoni i odwrotnie. Warto również zajrzeć w takie zakamarki, jak przestrzeń między palcami i pocierać dłonie z przeplecionymi palcami. Pocierając grzbiety palców, zadbamy o czyste paznokcie i opuszki palców.

Punkt szósty instrukcji jest często zapominanym etapem prawidłowego mycia dłoni. Dotyczy on bowiem kciuków, które zazwyczaj są pomijane, a wystarczy jedynie objąć dłonią kciuk przeciwnej ręki i obracać ją wokół palca, pocierając dokładnie naskórek.

Kolejny, siódmy etap jest dość przyjemny i stanowi końcowy, masujący punkt wcierania mydła w dłonie. Ruchem obrotowym należy bowiem pocierać do przodu i do tyłu opuszki palców prawej dłoni o lewą i odwrotnie.

Wyszorowane dłonie płuczemy dokładnie bieżącą wodą i osuszamy je używając najlepiej jednorazowego, papierowego ręcznika. Tym samym odcinkiem ręcznika zakręcamy również kran, jeśli wymaga on manualnego zatrzymania. Nigdy nie wiadomo, kto wcześniej korzystał z owej umywalki, a szkoda, aby tak dokładne mycie rąk poszło na marne. Zużyty ręcznik wyrzucamy do odpowiedniego pojemnika na odpady.

Instrukcja mycia rąk sprawdzi się zapewne w szkołach i przedszkolach, gdzie od małego powinno wpajać się dobre nawyki higieniczne i zasady ochrony zdrowia. To dobra rozwiązanie również dla dużych zakładów pracy i centrów handlowych.

Instrukcja dezynfekcji rąk

Dezynfekcja rąk wymagana jest wszędzie tam, gdzie istnieje największe ryzyko zakażenia i wymagany jest najwyższy poziom higieny. Te miejsca to głównie szpitale, zwłaszcza sale operacyjne i zabiegowe; gabinety lekarskie i kosmetyczne oraz studia fryzjerskie, tatuażu, czy piercingu. Podczas kontaktu z ludzką skórą, wydzieliną czy krwią trzeba zadbać również o odpowiednią dezynfekcję nie tylko rąk, ale również całego zawodowego sprzętu, co zostało uregulowane również prawnie i za nieprzestrzeganie odpowiednich zasad higieny, nakładana jest surowa sankcja, za narażanie zdrowia i życia pacjentów oraz gości.

Dezynfekcja to nic innego jak skuteczne niszczenie mikroorganizmów i odkażanie naskórka za pomocą specjalnych środków do dezynfekcji, zawierających przeważnie alkohol. Dezynfekcja trwa trochę krócej niż tradycyjne mycie rąk mydłem, gdyż odbywa się bez konieczności używania bieżącej wody i osuszania rąk.

Instrukcja chirurgicznej dezynfekcji rąk obejmuje 9 prostych kroków, które dzielą od nieskazitelnie czystych rąk, wolnych od bakterii. Nie zajmują dużo czasu, a mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, a nawet uchronić pacjenta od zarażenia i w najgorszym przypadku – od śmierci.

Pierwszym etapem jest pobranie odpowiedniej ilości środka dezynfekującego. Na salach operacyjnych i zabiegowych, najlepiej sprawdza się w takiej sytuacji łokciowy dozownik do dezynfekcji, który ogranicza kontakt dłoni z bakteriami do minimum.

Kolejnym ważnym krokiem jest dekontaminacja przestrzeni pod paznokciami, poprzez zanurzenie opuszków palców w preparacie na min 5 sekund, a następnie rozprowadzenie go okrężnymi ruchami po całej skórze przedramienia aż do łokcia. Następnie należy pocierać dłonie jedna o drugą, grzbietami i przeplotem palców, podobnie jak pokazuje to wyżej wspomniana instrukcja mycia rąk. Nie należy zapominać o kciukach i przestrzeni między palcami.

Zatrzymaj rozprzestrzenianie się bakterii!

Utrzymanie dłoni w dobrej i zdrowej kondycji redukuje liczbę zakażeń na świecie. A jak podają statystyki – rocznie, na świecie zakażonych w szpitalu zostaje około 4 miliony osób. Ważne jest, aby w każdym zakładzie pracy umieszczona została więc instrukcja mycia i dezynfekcji rąk, która napomni i pozwoli wyrobić odpowiedni nawyk czystych dłoni. Warto pamiętać również o systematycznej kontroli dozowników i atestach oraz zorientować się, jak rozmieścić dozowniki do dezynfekcji, by były zawsze ogólnodostępne i występowały w liczbie adekwatnej do sumy pacjentów czy gości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl