Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Higiena w służbie zdrowia podstawą walki z epidemią COVID-19 0

Pracownicy ochrony zdrowia stoją na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. W walce tej istotną rolę odgrywa higiena. Bezpieczne warunki w placówce medycznej są wypadkową wielu skomplikowanych i pracochłonnych procesów. Jak zadbać o higienę w placówkach medycznych, by ustrzec pacjentów i personel przed zarażeniem?

Higiena rąk, czyli ochrona zdrowia w czasie pandemii

higiena w służbie zdrowia

Pracownicy ochrony zdrowia są doskonale zaznajomieni z procedurami obowiązującymi w zakresie higieny rąk. Jednakże, rozwój sytuacji zmusza zarząd placówek medycznych do zatrudniania nowego personelu. Warto pamiętać, że pracownicy takich obiektów to także osoby sprzątające!

W szpitalach czy przychodniach pojawiają się również osoby trzecie, np. odwiedzający. Wpływ na poziom higieny mają również sami pacjenci. Zatem konieczne jest nie tylko odpowiednie rozplanowanie przestrzeni i zakup zwiększonej ilości środków dezynfekujących, ale również wprowadzenie kampanii edukacyjnej.

Naprzeciw tym potrzebom wyszli specjaliści marki Tork, którzy przygotowali cały pakiet materiałów i narzędzi przydatnych w planowaniu i realizacji zmian mających na celu kontrolę higieny. W pierwszym etapie należy zadbać o higienę rąk, ponieważ to właśnie na dłoniach bardzo często przenoszone są patogeny. Firma proponuje nawet ciekawą grę interaktywną kompatybilną z okularami VR! Gra ma w sposób realistyczny przedstawiać sytuacje, w który odkażanie rąk jest koniecznością.

Jak przygotować placówkę do pracy? Należy przede wszystkim odpowiednio rozmieścić dozowniki z płynem do dezynfekcji. W niedalekiej odległości od każdego z nich warto umieścić tablice z plakatami informacyjnymi. Marka Tork udostępnia proste narzędzie do projektowania plakatów informacyjnych! Na plakacie powinny znaleźć się zarówno instrukcja mycia rąk, jak też instrukcja ich dezynfekcji. Dzięki temu nie tylko pracownicy, ale też pacjenci i odwiedzający nie zapomną o obowiązku odkażenia dłoni. Dozowniki należy umieścić:

  • nieopodal recepcji lub przy wejściu do obiektu - w celu dezynfekcji rąk zaraz po przejściu progu budynku;

  • w korytarzach i nieopodal stanowisk pracy - aby umożliwić dezynfekcję w czasie pracy oraz w trakcie poruszania się po budynku. Według badań analizowanych przez firmę Tork, dozowniki te są użytkowane częściej niż sprzęty zamocowane w salach;

  • w salach pacjentów - w widocznych i łatwo dostępnych miejscach, np. przy łóżku, obok umywalki;

  • w sanitariatach - we wszystkich łazienkach, również tych rozmieszczonych w salach prywatnych, powinny znaleźć się dozowniki z płynem lub żelem do odkażania.

Kiedy konieczna jest dezynfekcja rąk? Kilka wskazówek!

W placówkach ochrony zdrowia dezynfekcja rąk konieczna jest w co najmniej pięciu sytuacjach. Eksperci marki Tork przedstawiają krótką, lecz bardzo pożyteczną instrukcję!

  1. Ręce należy dezynfekować przed kontaktem z drugą osobą, np. pacjentem. Warto dokonać odkażenia już wcześniej, przed wejściem do sali pacjenta. Dzięki temu patogeny nie zostaną przeniesione na poszczególne elementy wyposażenia.

  2. Dłonie powinny być odkażane również przed zastosowaniem procedur aseptycznych, mających na celu utrzymanie jałowości środowiska pacjenta, np. w czasie zmiany opatrunków czy w momencie podania leku.

  3. O szczególną higienę należy zadbać po zetknięciu z płynami ustrojowymi. Takie postępowanie uchroni personel i pozostałych pacjentów przed ewentualnych zarażeniem.

  4. Po dotknięciu pacjenta lub elementów wyposażenia konieczna jest ponowna dezynfekcja, ponieważ patogeny mogą przenosić się na różnych powierzchniach.

Higiena w obiekcie sanitarnym, czyli nowa jakość sprzątania

Dezynfekcji poddawane muszą być sprzęty, elementy wyposażenia, klamki, pościel i wszystko to, co ma bezpośredni kontakt z osobami przebywającymi w obiekcie. W tym celu należy zastosować dedykowane środki do dezynfekcji powierzchni i tkanin. Pranie pościeli w wysokich temperaturach może nie zdać egzaminu. Zespół francuskich badaczy udowodnił, iż bezpieczna granica temperatur wynosi 100 °C. Konieczne jest więc gotowanie tekstyliów! Gdy chodzi o sprzątanie placówki, zastosowanie znajdują kompleksowe listy kontrolne umożliwiające analizę prac już wykonanych i tych koniecznych do zrealizowania.

Niezwykle istotne jest zachowanie higieny w czasie stosowania środków ochrony osobistej oraz już po ich wykorzystaniu. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich procedur związanych z zakładaniem i zdejmowaniem odzieży i akcesoriów ochronnych. Zużyte maseczki ochronne powinny być utylizowane metodą spalania!

Jakie dozowniki do dezynfekcji i płyny stosować?

Stosowane w placówkach medycznych płyny i żele do dezynfekcji rąk muszą spełnić wymogi w zakresie certyfikacji. Zgodnie z Komunikatem Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 2 marca 2006r. w sprawie metod badania skuteczności produktów biobójczych i substancji czynnych płyny antywirusowe powinny być produkowane zgodnie z normą PN-EN 14476, z kolei płyny do chirurgicznej dezynfekcji rąk są zgodne z normą EN 12791.

Natomiast dozowniki do dezynfekcji powinny być trwałe i łatwe w oczyszczaniu. Dlatego najczęściej zastosowanie znajdują dozowniki sporządzone ze stali nierdzewnej lub tworzywa ABS. Ponadto, warto zwrócić uwagę na dozowniki bezdotykowe, gdyż to właśnie ten rodzaj podajników najbardziej sprzyja higienie. Wśród wyrobów marki Tork wyróżnić można co najmniej kilka propozycji przydatnych w czasie zagrożenia wirusowego:

  • żel dezynfekcyjny do higienicznej dezynfekcji rąk Tork - certyfikowany preparat o zawartości 80 % alkoholu. Środek ceniony również ze względu na łatwość w użyciu;

  • alkoholowy, biobójczy preparat w płynie do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk marki Tork - dzięki zawartości 80 % alkoholu preparat działa skutecznie, a płynna formuła sprawia, że na dłoniach nie powstaje lepki film;

  • AD-A-Glance® do stojaka do dezynfekcji marki Tork - marka zadbała o dostępność stojaków i akcesoriów umożliwiających montaż podajników z płynem oraz tablic informacyjnych w jednym miejscu.

W czasach pandemii zarówno pracownicy ochrony zdrowia, jak i producenci akcesoriów sanitarnych stają na wysokości zadania. Warto skorzystać z ułatwień proponowanych przez topowych producentów, takich jak Tork, HiG i inne godne zaufania firmy, których ofertę znajdziesz w sklepie Higieniczny.pl.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl