Masz pytanie? 
 tel: 733 888 555 
Kontakt

kontakt ze sklepem

Toalety szkolne - jak prawidłowo zaprojektować i wyposażyć? 0

W każdym budynku użytkowanym publicznie musi znaleźć się odpowiednio wyposażona toaleta. To dotyczy także placówek oświatowych - zarówno szkół jak i przedszkoli. Komfortowe korzystanie z toalety oraz możliwość swobodnego umycia rąk przekłada się na samopoczucie dzieci raz ich zdrowie. Stąd też należy już na etapie projektu zadbać o odpowiednie wyposażenie toalety szkolnej. Wyposażenie toalety w edukacyjnej placówce musi odpowiadać szczególnym potrzebom dzieci.

Szkolne toalety - najczęstsze problemy

Niestety okazuje się, że ciągle jeszcze korzystanie z toalet szkolnych jest dla uczniów problematyczne. Z badania przeprowadzonego przez GFK wynika, że aż 30% uczniów nie chce korzysta z toalet w szkole. Dlaczego? Jeśli chodzi o szkolne toalety, do najczęstszych problemów zaliczają się:

  • niedostateczna czystość - nadal w wielu szkołach uczniowie uskarżają się na nieprzyjemny zapach i brud w toaletach szkolnych, które skutecznie zniechęcają do korzystania z tego miejsca;

  • brak artykułów higienicznych - brak mydła, ręcznika papierowego, papieru toaletowego to niestety codzienność w wielu toaletach szkolnych;

  • problemy techniczne -zepsuta spłuczka, niezamykające się drzwi itd. - na tego typu problemy uskarżają się uczniowie polskich szkół;

  • ogólne wyposażenie edukacyjne w placówce edukacyjnej - warto postawić na estetyczne i jednocześnie funkcjonalne wyposażenie. Dobrze byłoby także zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie poszczególnych rozwiązań sanitarnych w toalecie szkolnej.

Wyposażenie toalet szkolnych a przepisy prawne

Warto podkreślić, że wyposażenie toalet szkolnych, jako obiektów publicznych, regulowane jest odrębnymi przepisami prawnymi. W naszym kraju obowiązuje rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Rozporządzenie mówi, że toaleta szkolna musi zapewniać uczniom z niej korzystających odpowiednie warunki, tzn.:

  • dostęp do ciepłej wody;

  • dostęp do środków higienicznych: papierowych ręczników, papieru toaletowego, mydła.

To jednak nie wszystko. Aktualne przepisy prawne mówią także, jaka liczba toalet jest optymalna w danym obiekcie. Zasadniczo w obiektach użyteczności publicznych, jedna umywalka musi przypadać na 20 osób. W toalecie męskiej niezbędna jest jedna miska ustępowa i jeden pisuar na 30 osób, z kolei w toalecie damskiej zakłada się montaż jednej miski ustępowej na 20 osób. A jak to wygląda w placówkach edukacyjnych?

Wyposażenie toalety w placówce edukacyjnej - przedszkole

Skoro mowa o tym, jak powinna być wyposażona toaleta w placówce edukacyjnej, warto zacząć od omówienia właściwego wyposażenia toalety w przedszkolu. Dzieci przedszkolne są o wiele niższe niż dorośli - kabiny w toalecie powinny być dopasowane do wzrostu małych użytkowników. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi kabina w toalecie w przedszkolu powinna być szeroka na 80 cm, wysoka na 140 cm i głęboka na 120 cm. Ze względu na fakt, że z kabin tych mają korzystać małe dzieci, dobrze byłoby, gdyby zostały one wyposażone w zamek, który umożliwia otwarcie z zewnątrz. To przydatne rozwiązanie, gdyby przedszkola zatrzasnął się w kabinie w toalecie.

Jak już wspomnieliśmy, gdy mowa o toaletach w przedszkolach, należy przy ich projektowaniu uwzględnić wzrost dzieci. Dzieci przedszkolne, czyli w wieku 3-6 lat, powinny korzystać z misek WC i umywalek zamontowanych na odpowiedniej wysokości. Szacuje sie, że powinna przypadać 1 miska WC na każde 15 dzieci, jej wysokość powinna wynosić 32-35 cm. Także na każde 15 dzieci potrzebna jest jedna umywalka, która należy zamontować na wysokości 55-65 cm. Również dozowniki do mydła, pojemniki na ręczniki oraz suszarki do rąk należy montować na takiej wysokości, aby dzieci mogły z nich wygodnie korzystać.

Wyposażenie toalety w placówce edukacyjnej - dzieci z różnych grup wiekowych

Wyposażenie toalet szkolnych powinno być dostosowane do wzrostu i wieku dzieci korzystających z nich. Podobnie jak w przypadku toalet przedszkolnych trzeba zdecydowanie wziąć pod uwagę, kto będzie z konkretnej toalety korzystał. Nieco inne wymagania mają zastosowanie w toaletach dla dziewczynek, inne z kolei w toaletach dla chłopców.

Szkolne toalety dla dziewczynek w wieku 7-11 lat, powinny być wyposażone w 1 miskę WC (35 cm wysokości) na każde 10 dzieci i jedną umywalkę na każde 40 cm (wysokości 65-75 cm). W przypadku toalety dla chłopców w tym wieku zaleca się montaż 1 miski WC na 20 chłopców, jednego pisuaru na 10 chłopców i , podobnie jak w damskiej toalecie szkolnej, jednak umywalki na 40 chłopców.

Szkolna toaleta przeznaczona dla dzieci w wieku 12-15 lat powinna zawierać te same elementy (taki sam stosunek liczby sanitariatów do liczby korzystających), jednak zmienia się wysokość montażu. Miska WC powinna być zamontowana na wysokości 42 cm, umywalka na wysokości 75-82 cm, a pisuar 57 cm.

Funkcjonalne wyposażenie toalety w szkole powinno obejmować także suszarki do rąk. W toalecie, z której w przeważającej liczbie korzystają dzieci, suszarki powinno się montować niej więcej na wysokości 95 cm. Zalecana jest jedna suszarka do rąk na każde dwie umywalki w toalecie szkolnej.

Toaleta dla uczniów niepełnosprawnych

Niestety statystyki pokazują, że szkolne toalety nie są przystosowane do specyficznych potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Łazienki publiczne przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych powinny mieć odpowiednio szerokie drzwi bez progów, a także gwarantować przestrzeń manewrową, która umożliwi poruszanie się wózkiem dla niepełnosprawnych. Niezbędny jest montaż odpowiedniej toalety i umywalki, a także poręczy dla niepełnosprawnych, które należy zamocować przy toalecie oraz umywalce. Toaleta szkolna dla niepełnosprawnych powinna być zaopatrzona we wszystkie standardowe akcesoria łazienkowe, które zamontowane zostaną na odpowiedniej wysokości.

Higieniczne wyposażenie toalety w szkole

Toaleta w szkole powinna być wyposażona w akcesoria, które nie tylko zapewnią komfort uczniom, ale także będą łatwe do utrzymania w czystości (gładkie powierzchnie) i wytrzymałe na uszkodzenie mechaniczne. Wysokiej jakości wyposażenie toalet szkolnych możecie zamówić oczywiście w naszym sklepie internetowym. W asortymencie znajdziecie: suszarki do rąk o różnej wydajności, dozowniki do mydła plastikowe i metalowe, pojemniki na papier toaletowy i ręczniki papierowe, kosze na śmieci itd. Ponadto oferujemy pełne wyposażenie sanitarne, w tym miski ustępowe, pisuary, umywalki, a także uchwyty dla niepełnosprawnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl