Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Kontakt

kontakt ze sklepem

Rośliny oczyszczające powietrze 0
Rośliny oczyszczające powietrze

Jak skutecznie walczyć z zanieczyszczonym powietrzem? Przydatne są oczywiście oczyszczacze powietrza. Jednak okazuje się, że poza tego rodzaju nowoczesnym urządzeniami można wykorzystać do oczyszczania powietrza także rośliny doniczkowe. To zielone filtry, które za dobrą pielęgnację odwdzięczą się nam oczyszczeniem powietrza. Rośliny oczyszczające powietrze pomagają pozbyć się zarówno szkodliwych alergenów, jak i smogu, który w wielu polskich miastach jest istotnym problemem.

Kwiaty domowe oczyszczające powietrze. Jak to możliwe?

Czy faktycznie są rośliny poprawiające powietrze? W jaki sposób oczyszczają one powietrze? Rośliny, zarówno drzewa, jak i popularne kwiaty doniczkowe, przeprowadzają fotosyntezę. W trakcie tego procesu pochłaniają powietrze, wraz z jego zanieczyszczeniami, przez swoje aparaty szparkowe (znajdujące się na liściach). Powietrze transportowane jest następnie do podłożona i korzeni - w tych rejonach rośliny filtrujące powietrze neutralizują szkodliwe substancje pochodzące z powietrza. W procesie neutralizacji mają swój udział także mikroorganizmy żyjące w glebie. Rośliny w naszych domach pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen - choćby dlatego warto je hodować.  

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu. Które gatunki są godne polecenia?

Smog to problem, który występuje w wielu miastach. I niestety okazuje się, że samo zamknięcie okien i drzwi to za mało, by chronić się skutecznie przed niebezpiecznymi dla naszego zdrowia pyłami zawieszonymi. Jakie rośliny oczyszczające powietrze ze smogu są godne polecenia? Jeśli i Ty chcesz skorzystać z dobroczynnego oddziaływania rośliny doniczkowych na jakość powietrza, zachęcamy Cię do uprawy takich gatunków, jak:

epipremnum złociste - jeśli interesują Cię rośliny oczyszczające powietrze ze smogu, ten gatunek rośliny doniczkowej powinien Cię zdecydowanie zainteresować. Epipremnum złociste skutecznie usuwa różnego rodzaju lotne zanieczyszczenia, w tym także formaldehyd. Wystarczy jedna roślina w pomieszczeniu, aby jakość powietrza znacznie się poprawiła. Uprawa jest bardzo prosta. Uwaga: epipremnum złociste to roślina trująca, dlatego też powinna znaleźć się poza zasięgiem dzieci, psów i kotów;

palma Areka - okazuje się, że kwiaty domowe oczyszczające powietrze wcale nie muszą być bardzo wymagające. Dobrym przykładem jest właśnie palma Areka. Raz w tygodniu wystarczy zrosić jej liście, poza tym należy zwrócić uwagę na to, by na podstawce zawsze byłą woda. To istotne, jeśli chcesz usprawnić proces fotosyntezy. Warto zaznaczyć, że palmy Areka to bardzo skuteczne rośliny oczyszczające powietrze w domu. Atutem tego gatunku jest fakt, że nieustannie produkuje on tlen.

wężownica - jeśli chodzi o rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze, to wężownica należy do tych, które powinny znaleźć się w każdym domu. Ważną zaletą wężownicy jest fakt, że nie wymaga ona zbyt wiele uwagi. Roślinę tę podlewa się dopiero wtedy, gdy ziemia w jej doniczce jest już sucha. Co takiego niezwykłego jest w wężownicach? To znakomite zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni. Dlaczego? Rzecz w tym, że wężownica produkuje tlen tylko nocą.

Oczywiście są też inne godne uwagi rośliny domowe oczyszczające powietrze, które warto mieć w swoim domu. Inne gatunki, które także warto hodować w domu, to: bluszcz pospolity, anturium, skrzydłokwiat, fikus, dracena, zielistka, gerbera Jamesona, chamedora wytworna. Te gatunki zalecane są także przez NASA jako  domowe rośliny oczyszczające powietrze.

Zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni. Ile roślin powinno znaleźć się w jednym pomieszczeniu?

O tym, że rośliny w domu są bardzo dobrym rozwiązaniem, wie każdy z nas. Rośliny doniczkowe są znakomitą dekoracją, przez parowanie nawilżają powietrze, poza tym produkują tlen i neutralizują szkodliwe substancje. Nie masz kwiatów doniczkowych? W takim razie czas na zmianę. Im więcej tym lepiej. Według naukowców już 3-6 kwiatów doniczkowych o dużej zdolności oczyszczania powietrza (wymienione wyżej gatunki) jest w stanie efektywnie zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w danym pomieszczeniu. Jeśli jednak zamierzasz zainwestować w zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni takie jak np. wężownice, dobrym rozwiązaniem jest siedem średniej wielkości roślin na osobę. Wszystko zależy od konkretnego gatunku oraz wielkości roślin.

Postaw na rośliny, które oczyszczają powietrze z toksyn, a będziesz zmógł cieszyć się zielenią w domu i jednocześnie poprawisz jakość powietrza, którym oddychasz Ty i Twoi bliscy. Naprawdę warto!

Drzewa oczyszczające powietrze. Zdecyduj się na gatunki liściaste!

Nie tylko rośliny doniczkowe są w stanie poprawić jakość powietrza w domu. Bardzo ważne dla naszego zdrowia są również drzewa oczyszczające powietrze. Zasadniczo, jeśli chodzi o drzewa oczyszczające powietrze, najbardziej godne polecenia są gatunki liściaste. Dlaczego? Według badań drzewa liściaste są wstanie pochłonąć aż 85% kurzu i spalin, które na nich osiadają. Co ważne, także jesienią i zimą, kiedy drzewa nie mają liści, zachowują swoje właściwości (zdolność pochłaniania zanieczyszczeń spada o 25%). Do tego dochodzi fakt, że liściaste drzewa oczyszczające powietrze są znacznie bardziej odporne na zanieczyszczenie powietrza niż wrażliwe gatunki iglaste.

Alternatywą dla roślin mogą być specjalistyczne urządzenia do oczyszczania powietrza tzw. oczyszczacze dostępne w naszej ofercie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl