W dobie zakażeń wirusowych konsumenci coraz częściej sięgają po mydła antybakteryjne i antywirusowe. Czym powinno charakteryzować się mydło antybakteryjne, by dobrze spełniało swoją rolę?
Czy mydło antybakteryjne pokona koronawirusa?
Mydła potocznie zwane antybakteryjnymi mogą wykazywać również właściwości antywirusowe i antygrzybiczne. Właściwości te muszą być jednak potwierdzone przez odpowiednie organy. Na obszarze Unii Europejskiej wyznaczono w tym względzie konkretne normy. Jeśli produkt spełnia normę, jej nazwa powinna być przedstawiona bezpośrednio na opakowaniu lub w opisie produktu, podobnie jak jest to w przypadku innych wyrobów. Wymagania te reguluje ustawa z 9 października 2015 r. o produktach biobójczych, a także Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 528/2012 z 22 maja 2012 r. Kontrolę nad tym specyficznym działem produkcji sprawuje między innymi Urząd Rejestracji Leków, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Również sama weryfikacja właściwości produktu biobójczego musi przebiegać w zgodzie z określonymi warunkami. Dlatego, gdy mydło antybakteryjne spełnia konkretne normy można mieć pewność, że chroni przed wskazanymi drobnoustrojami.
Jakie normy musi spełnić mydło antybakteryjne?
Mydło antybakteryjne, jak sama nazwa wskazuje, z reguły spełnia normy w zakresie ochrony przed bakteriami, lecz często spektrum jego działania jest dużo szersze. Warto zatem zapoznać się z nazewnictwem, by móc samodzielnie sprawdzić właściwości wyrobu. Wyróżnić można następujące normy:
-
norma PN-EN 14476 dotycząca aktywności wirusobójczej mydła antybakteryjnego;
-
normy PN-EN 1499 i 1500 w zakresie higienicznego mycia rąk;
-
norma EN 12791 dotycząca chirurgicznej dezynfekcji rąk;
-
norma EN 13727 w zakresie działania antybakteryjnego;
-
orma PN-EN 13624 dotycząca właściwości antygrzybicznych (źródło: KOMUNIKAT Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 2 marca 2006r. w sprawie metod badania skuteczności produktów biobójczych i substancji czynnych).
Norma PN-EN 14476 określa właściwości biobójcze mydła antybakteryjnego w zakresie zwalczania konkretnych wirusów. Wskazany jest obligatoryjny zakres badania, podczas którego oznaczane są właściwości w zakresie zwalczania wirusa polio, wirusa adeno oraz mysiego norowirusa, a także modyfikowanego wirusa krowianki (źródło: Agnieszka Trzcińska, Agnieszka Częścik, Barbara Łagosz, Joanna Siennicka Zakład Wirusologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawa, Tabela I. PN-EN 14476:2013+A1:2015, str. 135). To ostatnie badanie ma na celu weryfikację działania biobójczego względem wirusów osłonkowych, takich jak koronawirus.
Ze względu na skomplikowanie procesów diagnostycznych, w opisie mydła antybakteryjnego konsument często może znaleźć także dodatkową informację dotyczącą konkretnego zakresu działania, wraz z przykładami wirusów. Do grupy wirusów osłonkowych należy również wirusy HIV, HSV, CoV, SARS-CoV i wiele innych. Dlatego mydło antybakteryjne, które wykazuje działanie biobójcze względem tych wirusów uznawane jest za skuteczne również w przypadku wirusa COVID-19. Środki te działają zazwyczaj w oparciu o etanol i/lub wodę utlenioną.
Z kolei produkty spełniające normy PN-EN 1499 i 1500 wykorzystywane są chociażby w placówkach, takich jak przedszkola czy żłobki. Ich właściwości biobójcze testowane są z wykorzystaniem bakterii E.Coli (źródło: Michał Zabłocki Prezes Zarządu Medilab Sp. z o.o. Białystok Członek PKN, MEDINUS INFORMATOR PROFESJONALISTÓW EPIDEMIOLOGII Nr 3/2018, str.30). Informacja dotycząca zastosowania wyrobu powinna być zapewniona przez producenta, wraz z instrukcja zastosowania i wyszczególnieniem czasu oddziaływania na poszczególne mikroorganizmy.
Jakie mydło antybakteryjne na koronawirusa wybrać?
Do produkcji mydeł antybakteryjnych stosowane są najróżniejsze składniki. Jako substancje biobójcze stosuje się alkohol, wodę utlenioną, jak i inne substancje chemiczne, takie jak triclosan. Oprócz tego konieczne jest zastosowanie substancji pielęgnujących skórę, co zapobiega wyniszczaniu naskórka i podrażnieniom. Wybrać można więc mydło antybakteryjne odpowiednie względem indywidualnych potrzeb. Wśród topowych produktów wyróżnia się mydła antybakteryjne Tork, GOJO czy Katrin.
-
Antybakteryjne mydło w pianie 700ml Gojo® Mild LTX-7™ wyróżnia się recepturą łagodną dla skóry. Co więcej, produkt odznaczony jest certyfikatem Eco Label. To mydło antybakteryjne tworzone zgodnie z normami EN 1499, EN 1276, EN 1040 oraz EN 13727+A1. Jest to jednak zarazem mydło wirusobójcze, spełniające normę EN 14476. Produkt ten wyróżnia się również działaniem drożdżakobójczym, w zgodzie z normami EN 1275, EN 1650+A1 i EN 13624.
Jednocześnie jest to mydło antybakteryjne, które nie zawiera toksycznego triclosanu. Formuła mydła Gojo® Mild LTX-7™ jest łagodna dla skóry, bogata w składniki nawilżające i naturalne komponenty. Co więcej, atrakcyjna forma pianki sprawia, że mydło jest ekonomiczne w użyciu. To mydło antybakteryjne stworzone zostało z myślą o wykorzystaniu w dozownikach bezdotykowych GOJO LTX. Bezdotykowe użycie jest niezwykle istotne dla zabezpieczenia się przed zakażeniem krzyżowym. -
Odkażające mydło w piance 1000 ml Katrin to kolejny bakteriobójczy (EN 13727), drożdżakobójczy (EN 13624) i wirusobójczy środek w formie pianki ( EN 14476). Preparat wyróżnia się neutralnym pH i jest przebadany pod kątem dermatologicznym.
-
Płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk 500 ml Tork umieszczony jest w stojącej butelce z dozownikiem, dlatego znajdzie zastosowanie w dowolnym miejscu. Wyrób spełnia normy EN 1500, EN 12791 i EN 14476. Skuteczne działanie w połączeniu z delikatną dla skóry formułą pozwala na częste zastosowanie.
Dozowniki do mydła antybakteryjnego na koronawirusa
Wbrew pozorom, jakość i forma dozowników jest szczególnie istotna. W celu skutecznej dezynfekcji rąk warto stosować dozowniki łokciowe bądź podajniki automatyczne. Nie należy dotykać dozownika przed lub po użyciu, ponieważ w ten sposób nieświadomie przyczyniamy się do rozprzestrzeniania mikrobów. Doskonałym wyborem będzie dozownik do mydła w płynie z łokciownikiem marki Tork z linii Elevation. Wśród dozowników automatycznych wyróżnia się natomiast bezdotykowy dozownik do mydła w pianie Tork Image Design™ S4 wykonany ze stali szlachetnej. Gdy chodzi o mydło antybakteryjne GOJO sprawdzą się dedykowane dozowniki tej samej marki, jak chociażby automatyczny dozownik mydła w pianie 1200ml GOJO® LTX-12™ i inne modele tego producenta.
Mydło antybakteryjne i antywirusowe o potwierdzonej skuteczności znajdzie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w placówkach medycznych, lokalach gastronomicznych czy budynkach użyteczności publicznej. Mydło antybakteryjne nierzadko dostępne jest w opakowaniu z aplikatorem, lecz w uczęszczanych miejscach należy dodatkowo zastosować odpowiednie dozowniki bezdotykowe. Z kolei mydła antybakteryjne do użytku własnego często opakowane są w butelki o różnej wielkości, w tym również te kompaktowe, które z powodzeniem zmieszczą się w torebce lub kieszeni. Bez wątpienia, w okresie zachorowań każdy z nas powinien stosować preparaty przebadane i bezpieczne w użyciu.