Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Mydło antybakteryjne i antywirusowe - jakie normy powinno spełniać w czasach koronawirusa? 0

W dobie zakażeń wirusowych konsumenci coraz częściej sięgają po mydła antybakteryjne i antywirusowe. Czym powinno charakteryzować się mydło antybakteryjne, by dobrze spełniało swoją rolę?

Czy mydło antybakteryjne pokona koronawirusa?

Mydła potocznie zwane antybakteryjnymi mogą wykazywać również właściwości antywirusowe i antygrzybiczne. Właściwości te muszą być jednak potwierdzone przez odpowiednie organy. Na obszarze Unii Europejskiej wyznaczono w tym względzie konkretne normy. Jeśli produkt spełnia normę, jej nazwa powinna być przedstawiona bezpośrednio na opakowaniu lub w opisie produktu, podobnie jak jest to w przypadku innych wyrobów. Wymagania te reguluje ustawa z 9 października 2015 r. o produktach biobójczych, a także Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 528/2012 z 22 maja 2012 r. Kontrolę nad tym specyficznym działem produkcji sprawuje między innymi Urząd Rejestracji Leków, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Również sama weryfikacja właściwości produktu biobójczego musi przebiegać w zgodzie z określonymi warunkami. Dlatego, gdy mydło antybakteryjne spełnia konkretne normy można mieć pewność, że chroni przed wskazanymi drobnoustrojami.

mydło antywirusowe tork

Jakie normy musi spełnić mydło antybakteryjne?

Mydło antybakteryjne, jak sama nazwa wskazuje, z reguły spełnia normy w zakresie ochrony przed bakteriami, lecz często spektrum jego działania jest dużo szersze. Warto zatem zapoznać się z nazewnictwem, by móc samodzielnie sprawdzić właściwości wyrobu. Wyróżnić można następujące normy:

  • norma PN-EN 14476 dotycząca aktywności wirusobójczej mydła antybakteryjnego;

  • normy PN-EN 1499 i 1500 w zakresie higienicznego mycia rąk;

  • norma EN 12791 dotycząca chirurgicznej dezynfekcji rąk;

  • norma EN 13727 w zakresie działania antybakteryjnego;

  • orma PN-EN 13624 dotycząca właściwości antygrzybicznych (źródło: KOMUNIKAT Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z dnia 2 marca 2006r. w sprawie metod badania skuteczności produktów biobójczych i substancji czynnych).

Norma PN-EN 14476 określa właściwości biobójcze mydła antybakteryjnego w zakresie zwalczania konkretnych wirusów. Wskazany jest obligatoryjny zakres badania, podczas którego oznaczane są właściwości w zakresie zwalczania wirusa polio, wirusa adeno oraz mysiego norowirusa, a także modyfikowanego wirusa krowianki (źródło: Agnieszka Trzcińska, Agnieszka Częścik, Barbara Łagosz, Joanna Siennicka Zakład Wirusologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawa, Tabela I. PN-EN 14476:2013+A1:2015, str. 135). To ostatnie badanie ma na celu weryfikację działania biobójczego względem wirusów osłonkowych, takich jak koronawirus.

Ze względu na skomplikowanie procesów diagnostycznych, w opisie mydła antybakteryjnego konsument często może znaleźć także dodatkową informację dotyczącą konkretnego zakresu działania, wraz z przykładami wirusów. Do grupy wirusów osłonkowych należy również wirusy HIV, HSV, CoV, SARS-CoV i wiele innych. Dlatego mydło antybakteryjne, które wykazuje działanie biobójcze względem tych wirusów uznawane jest za skuteczne również w przypadku wirusa COVID-19. Środki te działają zazwyczaj w oparciu o etanol i/lub wodę utlenioną.

Z kolei produkty spełniające normy PN-EN 1499 i 1500 wykorzystywane są chociażby w placówkach, takich jak przedszkola czy żłobki. Ich właściwości biobójcze testowane są z wykorzystaniem bakterii E.Coli (źródło: Michał Zabłocki Prezes Zarządu Medilab Sp. z o.o. Białystok Członek PKN, MEDINUS INFORMATOR PROFESJONALISTÓW EPIDEMIOLOGII Nr 3/2018, str.30). Informacja dotycząca zastosowania wyrobu powinna być zapewniona przez producenta, wraz z instrukcja zastosowania i wyszczególnieniem czasu oddziaływania na poszczególne mikroorganizmy.

Jakie mydło antybakteryjne na koronawirusa wybrać?

Do produkcji mydeł antybakteryjnych stosowane są najróżniejsze składniki. Jako substancje biobójcze stosuje się alkohol, wodę utlenioną, jak i inne substancje chemiczne, takie jak triclosan. Oprócz tego konieczne jest zastosowanie substancji pielęgnujących skórę, co zapobiega wyniszczaniu naskórka i podrażnieniom. Wybrać można więc mydło antybakteryjne odpowiednie względem indywidualnych potrzeb. Wśród topowych produktów wyróżnia się mydła antybakteryjne Tork, GOJO czy Katrin.

  1. Antybakteryjne mydło w pianie 700ml Gojo® Mild LTX-7™ wyróżnia się recepturą łagodną dla skóry. Co więcej, produkt odznaczony jest certyfikatem Eco Label. To mydło antybakteryjne tworzone zgodnie z normami EN 1499, EN 1276, EN 1040 oraz EN 13727+A1. Jest to jednak zarazem mydło wirusobójcze, spełniające normę EN 14476. Produkt ten wyróżnia się również działaniem drożdżakobójczym, w zgodzie z normami EN 1275, EN 1650+A1 i EN 13624.

    Jednocześnie jest to mydło antybakteryjne, które nie zawiera toksycznego triclosanu. Formuła mydła Gojo® Mild LTX-7™ jest łagodna dla skóry, bogata w składniki nawilżające i naturalne komponenty. Co więcej, atrakcyjna forma pianki sprawia, że mydło jest ekonomiczne w użyciu. To mydło antybakteryjne stworzone zostało z myślą o wykorzystaniu w dozownikach bezdotykowych GOJO LTX. Bezdotykowe użycie jest niezwykle istotne dla zabezpieczenia się przed zakażeniem krzyżowym.

  2. Odkażające mydło w piance 1000 ml Katrin to kolejny bakteriobójczy (EN 13727), drożdżakobójczy (EN 13624) i wirusobójczy środek w formie pianki ( EN 14476). Preparat wyróżnia się neutralnym pH i jest przebadany pod kątem dermatologicznym.

  3. Płyn do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk 500 ml Tork umieszczony jest w stojącej butelce z dozownikiem, dlatego znajdzie zastosowanie w dowolnym miejscu. Wyrób spełnia normy EN 1500, EN 12791 i EN 14476. Skuteczne działanie w połączeniu z delikatną dla skóry formułą pozwala na częste zastosowanie.

 

Dozowniki do mydła antybakteryjnego na koronawirusa

Wbrew pozorom, jakość i forma dozowników jest szczególnie istotna. W celu skutecznej dezynfekcji rąk warto stosować dozowniki łokciowe bądź podajniki automatyczne. Nie należy dotykać dozownika przed lub po użyciu, ponieważ w ten sposób nieświadomie przyczyniamy się do rozprzestrzeniania mikrobów. Doskonałym wyborem będzie dozownik do mydła w płynie z łokciownikiem marki Tork z linii Elevation. Wśród dozowników automatycznych wyróżnia się natomiast bezdotykowy dozownik do mydła w pianie Tork Image Design™ S4 wykonany ze stali szlachetnej. Gdy chodzi o mydło antybakteryjne GOJO sprawdzą się dedykowane dozowniki tej samej marki, jak chociażby automatyczny dozownik mydła w pianie 1200ml GOJO® LTX-12™ i inne modele tego producenta.

Mydło antybakteryjne i antywirusowe o potwierdzonej skuteczności znajdzie zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i w placówkach medycznych, lokalach gastronomicznych czy budynkach użyteczności publicznej. Mydło antybakteryjne nierzadko dostępne jest w opakowaniu z aplikatorem, lecz w uczęszczanych miejscach należy dodatkowo zastosować odpowiednie dozowniki bezdotykowe. Z kolei mydła antybakteryjne do użytku własnego często opakowane są w butelki o różnej wielkości, w tym również te kompaktowe, które z powodzeniem zmieszczą się w torebce lub kieszeni. Bez wątpienia, w okresie zachorowań każdy z nas powinien stosować preparaty przebadane i bezpieczne w użyciu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl