Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak wykonać domowy płyn do dezynfekcji rąk? 0

Sklepowy płyn dezynfekujący do rąk nie jest jedyną opcją. Alternatywą doskonałą pod względem składu i ceny jest domowy żel. Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk? Na szczęście przepis jest niezwykle prosty w realizacji. Warto wiedzieć!

Kiedy warto stosować żel do dezynfekcji rąk?

Żel do dezynfekcji rąk należy stosować w celu ochrony przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami, szkodliwymi dla zdrowia. Codzienna higiena rąk jest podstawą profilaktyki zachorowań o najróżniejszym podłożu. Dlatego żel dezynfekujący do rąk należy stosować niezależnie od sytuacji. Istnieją jednak okresy, w których ścisła higiena jest szczególnie zalecana. Trwający obecnie sezon zachorowań na grypę i inne wirusy jest właśnie takim okresem. Większość wirusów jest wrażliwa na rozpuszczalniki lipidów, zawarte w mydle i płynach do mycia rąk.

domowy żel do dezynfekcji rąk

Doskonałym przykładem jest wirus grypy, uwrażliwiony na powszechnie znane środki do dezynfekcji rąk. Gdy chodzi o koronawirus International Pharmaceutical Federation (FIP) udostępniła listę środków utworzoną uprzednio przez Chińskie Stowarzyszenie Farmaceutyczne. Według wspomnianej listy wirus ten jest wrażliwy na szybkoschnące żele zawierające alkohol, chlor, wodę utlenioną. To zalecenie dotyczy oczyszczania rąk, natomiast skórę innych części ciała należy oczyszczać specyfikiem zawierającym 0.5%, nadtlenek wodoru (wodę oczyszczoną), opracowanym na bazie jodu.

Oczywiście, płyn taki można zakupić. Z drugiej strony, z zastosowaniem środków naturalnych i spirytusu stworzyć można żel do dezynfekcji o dużej pojemności, bardzo wydajny w użytkowaniu i co ważne - naturalny. Wybór zależny jest w dużej mierze od potrzeb i sytuacji. Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk?

Prosty w przygotowaniu, domowy żel do dezynfekcji rąk

Podstawą domowego żelu dezynfekcyjnego są naturalne składniki i alkohol 70 - 75 %. Natura to potężne źródło, gdy chodzi o substancje aktywne o silnym działaniu. Właściwości ekstraktów roślinnych są znane od setek lat, a ich działanie potwierdzono nie tylko wśród tradycyjnych społeczności, ale także na drodze badań naukowych. Wyróżnić można rośliny, których ekstrakty wykazują działanie nie tylko antybakteryjne, ale i antywirusowe. Doskonałym przykładem jest olejek z oregano, który zawiera tymol i karwakrol o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym.

Podobne właściwości wyróżniają olejek herbaciany, którego stosowanie dodatkowo chroni przed rozwojem grzybicy. W podobnych celach stosowany jest również silny olejek lawendowy, który zarazem odznacza się przepięknym zapachem. Wszystkie te olejki można zastosować właśnie w celu stworzenia własnego płynu do dezynfekcji rąk.

Największą popularnością cieszą się domowe specyfiki dezynfekujące na bazie aloesu, ponieważ odznaczają się one żelową konsystencją. W ten sposób powstaje w pełni naturalny, bezpieczny żel antybakteryjny, antygrzybiczny i antywirusowy. Jak przygotować domowy płyn do dezynfekcji rąk? Warto zastosować mieszankę złożoną z następujących składników:

  • żel z aloesu,

  • olejek herbaciany,

  • olejek z oregano,

  • olejek lawendowy,

  • inne olejki o podobnym działaniu,

  • alkohol izopropylowy w stężeniu 99,8 %


Alkohol powinien stanowić 75 % zawartości butelki, dlatego należy wyposażyć się w proporcjonalną ilość tej substancji. Wbrew pozorom środki o zawartości alkoholu 96 % nie są tak dobrym środkiem odkażającym, jak te o zawartości alkoholu 75%.

Jak przygotować domowy żel dezynfekujący do rąk?

Po pierwsze, przygotuj czystą buteleczkę. Przydatne będzie chociażby puste opakowanie po zużytym już środku do dezynfekcji. Praktyczne są buteleczki z dozownikiem, które umożliwiają oszczędne, a zarazem skuteczne użycie takiego specyfiku.

Butelkę zapełnij alkoholem do poziomu 75 %. Kolejno dodaj po kilka - kilkanaście kropel (zależnie od objętości butelki) różnych olejków o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i antygrzybicznym. Warto uprzednio sprawdzić ich pochodzenie. Konieczne jest bowiem użycie olejków 100%, nierozcieńczonych, bez domieszek. Resztę buteleczki wypełnij żelem aloesowym i całość dokładnie wymieszaj. Warto zastosować w tym celu odpowiednią szpatułkę bądź czystą łyżkę, aby poszczególne składniki dobrze się ze sobą połączyły. Zaleca się również, by potrząsać buteleczką przed każdym użyciem.

W ten łatwy sposób można sporządzić jakościowy, naturalny, szybkoschnący żel do dezynfekcji rąk. Co więcej, można tworzyć także inne wariacje tego typu środków. W okresie zagrożenia różnorakimi wirusami polecane jest chociażby odkażanie elementów wyposażenia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których jeden z domowników choruje. Dzięki zastosowaniu substancji odkażających można uniknąć zarażenia. Jak wykonać domowy płyn do dezynfekcji? W celu stworzenia środka o płynnej konsystencji należy żel aloesowy zastąpić wodą.

Jak zrobić domowy żel do dezynfekcji rąk? Jak widać, wykonanie takiego specyfiku nie musi być skomplikowane. Bazą jest alkohol medyczny i żel aloesowy, które warto uzupełnić o silnie działające olejki naturalne. Dzięki temu żel nie tylko dezynfekuje, ale także odznacza się ciekawą kompozycja zapachową i prostym, naturalnym składem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl