Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Wirus ebola postrachem człowieczeństwa 0
Wirus ebola postrachem człowieczeństwa

Wirus Ebola należy do grupy filowirusów. Nazwano go tak dlatego, ponieważ pierwszy raz wystąpił w dorzeczu rzeki Ebola w Afryce, w północnej części Demokratycznej Republiki Konga. Wirus ten został odkryty już w 1976 roku w Zairze, gdzie pierwszy raz wybuchła jego epidemia.
Na końcu grudnia 2013 roku nastąpił najgwałtowniejszy wybuch wirusa Eboli w Gwinei, gdzie w bardzo szybki sposób rozprzestrzenił się na inne kraje świata takie jak Liberia, Nigeria i Sierra Leone.


Bardzo dziwnym i niepokojącym zjawiskiem jest to, że przy aktualnej epidemii obserwuje się przypadki chorobowe, nie jak to dotychczas było w okolicach lasów deszczowych, ale pierwszy raz w miastach i portach lotniczych.


Ebola jest wirusem zagrażającym naszemu życiu. Powoduje dużą gorączkę i krwotoki zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne.
Wirus przenoszony jest z człowieka na człowieka poprzez wymianę płynów, a w szczególności przez krew ale też ślinę i spermę.
W momencie, kiedy choroba staje się widoczna, dochodzi do bardzo szybkiego wzrostu temperatury. Oprócz tego występują z reguły takie objawy jak ogólne zmęczenie i wyczerpanie organizmu, bóle mięśni, bóle głowy, wymioty, biegunka i wysypka.


Bardzo niebezpieczne są niewidoczne krwotoki wewnątrz organizmu. Zakłócają one ogólnemu funkcjonowaniu, co może doprowadzić do szybkiej śmierci.
Czas wylęgania się choroby czyli przedział czasowy od momentu zakażenia aż do wybuchu symptomów wynosi od dwóch do 21 dni.
Oprócz tego wirus może być przekazywany poprzez zwierzęta i ich produkty. Największe ryzyko czyha w afrykańskich regionach, a przede wszystkim tam, gdzie można spotkać zarażone przez wirusa małpy. Jeżeli mięso z nich nie jest dostatecznie przysmażone czy też ugotowane, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zakażenia.

Wirus może być również przenoszony przez owocożerne nietoperze. Są one dlatego dobrymi przenosicielami, bo żywią się owocami, kwiatami, liśćmi i owadami.

Wirusem nie można się zarazić poprzez powietrze, przez kontakt z ludźmi, którzy nie wykazują symptomów chorobowych, jak i przez komarów.
Jeżeli dolegliwości całkowicie ustają, to przyjmuje się takiego chorego jako niezakażonego.
Największe niebezpieczeństwo dotyka też mężczyzn, ponieważ nawet kiedy nie wykazują oni żadnych symptomów, to jednak wirus może występować w spermie i to nawet przez okres paru tygodni.

Niestety, jeszcze do dnia dzisiejszego nie można zapanować nad Ebolą i zapobjec jej dalszej eskalacji. Od 50 do 80 procent dotkniętych wirusem - kończy śmiercią.

Wirusa, dlatego że jest on bardzo mały, można zobaczyć jedynie pod mikroskopem elektronowym.
Chociaż wynaleziono już szczepionkę, to została ona na razie przetestowana tylko na małpach. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy zadziała w ludzkim organizmie i jakie mogą być jej skutki uboczne.

Medycyna cały czas poszukuje skutecznego środka, który będzie w stanie pomóc układowi immunologicznemu w produkcji antyciał, które będą w końcu zdolne do tego, aby skutecznie zatrzymać proces chorobowy.

Aby jednoznacznie stwierdzić czy widoczne objawy spowodowane są wirusem, to potrzebne są badania laboratoryjne krwi, śliny albo moczu.
Podsumowując można stwierdzić, że wirus Ebola jest bardzo ciężką chorobą, która może skończyć się śmiercią. Z drugiej strony należy wierzyć w osiągnięcia współczesnej medycyny i mieć nadzieję, że wynajdzie ona szybko skuteczny środek na to, by wyzwolić nasze człowieczeństwo od tej śmiertelnej choroby.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl