Masz pytanie? Napisz do nas! sklep@higieniczny.pl 
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Toaleta turecka - zdrowotna kucana miska ustępowa 0

Osoby podróżujące po różnych krajach, podczas swojej pierwszej wizyty w Turcji lub krajach azjatyckich, mogły być zaskoczone widokiem tamtejszych toalet. Zamiast znanego nam wszystkich europejskiego standardu ubikacji, znajdowała się tam potocznie nazywana "dziura w podłodze". Ten otwór ma jednak swoją specjalistyczną nazwę: toaleta turecka. Co to takiego? Jak z niej korzystać? Jakie wady i zalety ma toaleta kucana? Dlaczego w Polsce, jak i całej Europie rośnie ich popularność i coraz więcej osób świadomie się na nie decyduje?

Toaleta kucana i jej historia

Toalety w dzisiejszej, europejskiej postaci są stosunkowo nowym wynalazkiem. Dopiero pod koniec XVIII wieku pojawiły się pierwsze toalety do siadania, a w domach prywatnych, na masową skalę zaczęto je budować początkiem XX wieku. Co było przed ich powstaniem? Załatwianie potrzeb fizjologicznych odbywało się w najprostszy możliwy sposób, czyli kucając. Pozycja kuczna jest jedną z najbardziej pierwotnych i naturalnych form wypróżniania się. Początkowo potrzeby fizjologiczne załatwiano w specjalnie wyznaczonych miejscach, nazywanych dołami kloacznymi. Były to miejsca publicznie dostępne, które po zapełnieniu się nieczystościami, były zasypywane ziemią, a obok powstawały kolejne. Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszemy, że nie miało to wiele wspólnego z higieną. Wraz z rozwojem cywilizacji i powstawaniem pierwszych systemów kanalizacji, doły kloaczne były zamieniane na mniejsze ustępy, które rurami były połączone ze zbiornikami typu szambo lub większymi kolektorami, którymi spływały do określonego miejsca. Tak również narodziła się toaleta kucana. Miejscem jej powstania była między innymi ówczesna Turcja, ale także kraje azjatyckie. Nazwa toaleta turecka jest zatem w pełni uzasadniona.

toaleta turecka

Jak zbudowana jest toaleta turecka?

Przyjrzymy się temu, jak skonstruowana jest współczesna toaleta kucana. Dawniej było to zagłębienie w ziemi lub klepisku, a wraz z wynalezieniem betonu, miało postać wyprofilowanego otworu w posadzce. Obecnie do czynienia mamy z nowoczesnymi toaletami tureckimi, które najczęściej powstają z dwóch rodzajów materiałów. Jest to szczotkowana stal nierdzewna inox oraz porcelana i jej pochodne.

Toaleta turecka ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to doskonały materiał do produkcji sanitariatów. Jest bardzo odporna na uszkodzenia, dzięki czemu wykonane z niej toalety, pisuary, a nawet umywalki montowane są w publicznych ubikacjach. Stal nierdzewna jest także łatwa w utrzymaniu czystości i dezynfekcji, nie reaguje przy tym z bardzo silnymi środkami dezynfekcyjnymi. Toalety tureckie ze stali inox są najczęściej instalowane w budynkach użyteczności publicznej, a z uwagi na wysokie walory użytkowe także w domach prywatnych.

Toaleta turecka porcelanowa

Wykonane z ceramiki i porcelany miski ustępowe są czymś normalnym w Europie. Obok klasycznych kompaktów stojących lub podwieszanych, coraz częściej w WC można ujrzeć toalety kucane z porcelany. Niewątpliwym ich atutem jest elegancki wygląd, dobrze komponujący się z niemal każdym wystrojem łazienki. Porcelana jest jednak mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne, a szczególnie zarysowania. Nie polecamy jej do miejsc, w których do toalety wchodzi się w butach. Znajdujące się w ich podeszwach kamyki, mogą powodować trwałe naruszenie powłoki ceramiczne, a nawet pęknięcie muszli kucanej.

Konstrukcja toalet kucanych

Dostępne w sprzedaży toalety tureckie najczęściej wykonane są ze stali i posiadają 4 nóżki o regulowanej wysokości. Ułatwia to ich montaż i uzyskanie równej powierzchni z podłogą. Od dołu to toalety podłączany jest odpływ kanalizacji wraz z syfonem. Średnica podłączenia jest znacznie mniejsza niż w przypadku klasycznych toalet, dlatego ważną zasadą jest to, by to toalety kucanej nie wrzucać papieru toaletowego lub innych artykułów higienicznych. Mogą one doprowadzić do zapchania węższych rur i spowodować trudną do usunięcia niedrożność. Toaleta turecka pośrodku ma charakterystyczne wgłębienie. Jest ono podłużnie wyprofilowane i na końcu może się rozszerzać. W tym rozszerzonym miejscu znajduje się również odpływ. Chcąc prawidłowo skorzystać z toalety kucanej, należy stanąć stopami w zaznaczonych do tego miejscach. Posiadają one specjalne wyprofilowania / wyżłobienia, poprawiające przyczepność i wskazujące miejsce ustawienia się na toalecie. Dokonując montażu toalety tureckiej w łazience, pamiętajmy o tym, żeby ustawić ją tak, by podczas korzystania twarz była skierowana na drzwi prowadzące do WC.

Czy toaleta turecka ma spłuczkę?

To zależy od modelu. Na pewno jednak nie możemy się spodziewać takiej spłuczki jak w standardowych muszlach klozetowych. Najczęściej będzie to niewielki kranik tuż za odpływem, z którego po odkręceniu leje się woda, spłukując nieczystości. W innych przypadkach spłukiwanie toalety może odbywać się wodą nalaną do wiadra lub słuchawką na wężu, np. ze znajdującego się obok bidetu.

Czy przy toalecie tureckiej należy umieścić papier toaletowy?

Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, ale nie wszędzie na świecie korzysta się z papieru toaletowego. W wielu krajach jest on bardzo rzadko spotykany. Zamiast niego, do utrzymania higieny po skorzystaniu z toalety, korzysta się z bidetów. Pozwalają one na podmycie się, co jest znacznie bardziej higieniczne niż wykorzystanie papieru. Innym powodem tej sytuacji są stare systemy kanalizacyjne z wąskimi rurami oraz bez napowietrzania. Wyrzucany do nich papier toaletowy to najczęstsza przyczyny zapychania się. W Europie przykładem takiego kraju jest np. Grecja.

Toaleta turecka zalety

Jakie są główne powody decydowania się na toaletę kucaną? Jest ich co najmniej kilka. Te najważniejsze przedstawiamy poniżej.

toaleta kucana

Względy zdrowotne

W debacie publicznej coraz więcej miejsca poświęca się problemom zdrowotnym, powodowanym przez nieprawidłową pozycję podczas oddawania stolca. Siedzenie na toalecie europejskiej jest niewątpliwie wygodne, ale niekorzystne dla naszych jelit. Wypróżnienie się wymaga mocnego napięcia mięśni, co w przyszłości może prowadzić do wielu schorzeń. Niektóre z nich to żylaki odbytu, zapalenie jelita, a nawet pogłębianie się zaparć. Każdy, kto doświadczył takich schorzeń lub chce ich uniknąć w przyszłości, powinien wypróbować pozycję kuczną stosowaną przy korzystaniu z toalet tureckich. Alternatywą mogą także być specjalne podnóżki do klasycznych kompaktów wc, dzięki którym udaje się uzyskać zbliżoną pozycję do kucznej, przy jednoczesnym siedzeniu na desce klozetowej.

Oszczędność czasu

Badania dowodzą, że coraz więcej czasu spędzamy w toalecie. Czy powodem są zaparcia? Po części tak, ale nie jest to główną przyczyną. Wiele osób udaje się do WC, trzymając w ręku… telefon komórkowy. To właśnie przez niego, prosta czynność, która zwykle nie trwa więcej niż 3 minuty, zamienia się w 20-minutowy, lub jeszcze dłuższy, pobyt w łazience. Wynika z tego, że toaleta, jako miejsce odosobnienia w każdym domu i mieszkaniu, wykorzystywane jest także do celów, które nie zostały dla niej przeznaczone.

Względy finansowe

Ile kosztuje toaleta turecka? To zależy od modelu. Tania toaleta kucana ze stali nierdzewnej to koszt kilkuset złotych. Wyższej jakości toalety tureckie osiągają cenę od 1000 złotych wzwyż. Biorąc jednak pod uwagę niskie koszty jej eksploatacji i brak ryzyka awarii spłuczki czy wolnoopadającej deski, to jest ona wyborem bardziej opłacalnym - przynajmniej pod kątem finansowym.

Utrzymanie czystości

Prawidłowe korzystanie z toalety tureckiej sprawia, że utrzymanie jej w idealnej higienie jest proste. Umiejętniej zainstalowana toaleta turecka nie ma trudno dostępnych miejsc i zakamarków, które ciężko domyć i w których mogą rozmnażać się bakterie. Jej umycie także nie sprawia większych trudności. Toaleta kucana powinna być dokładnie spłukiwana po każdym skorzystaniu z niej, a przynajmniej raz dziennie dezynfekowana. Pozwala to uniknąć nieprzyjemnych zapachów i zacieków na powierzchni. Projektując łazienkę, w której zostanie zainstalowana toaleta turecka, pamiętajmy o umieszczeniu obok niej punktu czerpalnego wody, do którego zamocujemy np. wąż do spłukiwania lub kranik. Dużym ułatwieniem w utrzymaniu czystości tureckich toalet są tzw. washlety. Jest to hybryda łącząca toaletę kucaną z bidetem i możliwością podmywania się.

Toaleta turecka wady

Czy toaleta kucana ma jakieś wady? Aby być sprawiedliwym i wiarygodnym, uczciwie należy zaznaczyć, że toaleta turecka nie każdemu przypadnie do gustu i nie każdy będzie mógł z niej wygodnie korzystać. Konieczność kucania może być dużym problemem dla osób cierpiących na choroby reumatyczne lub inne problemy ze stawami. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem może być standardowa muszla klozetowa z podnóżkiem. Dobrym rozwiązanie jest również umieszczanie w pobliżu toalet kucanych uchwytów ściennych i poręczy, które pomagają w utrzymaniu równowagi oraz wstawaniu. Innym powodem niezadowolenia z posiadanych toalet tureckich jest nieprawidłowe korzystanie z nich. Aby uniknąć częstego sprzątania lub udrażniania kanalizacji, warto z domownikami omówić właściwy sposób korzystania z tureckiej toalety. W miejscach publicznych przydatne są krótkie instrukcje obrazowe, przedstawiające prawidłowy sposób korzystania z toalety kucanej.

Dlaczego toaleta turecka jest coraz chętniej wybierana?

W Polsce podobnie jak w całej Europie, z roku na rok obserwuje się coraz większe zainteresowanie toaletami tureckimi. Ich sprzedaż systematycznie rośnie, podobnie jak liczba zadowolonych z użytkowników. Istnieją 3 główne powody tego stanu rzeczy.

Rosnąca świadomość zdrowotna

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że pozycja, w której załatwiamy potrzeby fizjologiczne, ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Względy użytkowe

Toaleta kucana jest praktyczna w użytkowaniu i co ważne, sprawdza się także w łazienkach, w których brakuje miejsca na klasyczną toaletą stojąca lub podwieszaną.

Względy kulturowe

Z szacunku dla obcokrajowców, turystów i imigrantów, w których kulturze toaleta kucana jest obecna od wieków, wiele miejsc decyduje się właśnie na montaż takich toalet. Są to hotele, szpitale, dworce, a nawet zakłady pracy i toalety publiczne np. w centrach handlowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl