Ślad węglowy – Co to jest? Kalkulator – jak obliczyć dla firmy i organizacji? 0

Ślad węglowy to najbardziej skuteczne narzędzie używane nie tylko w Europie, ale również na całym świecie pozwalające na wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych w trakcie pełnego cyklu. Narzędzie pozwala porównać wyniki firm działających na całym świecie oraz znaleźć skuteczne sposoby na poprawę jakości powietrza. Jak zmniejszyć ślad węglowy? To pytanie zadawane przez specjalistów, rządy, organizacje pozarządowe oraz przedsiębiorców na całym świecie. Co my możemy zrobić, żeby uchronić świat przed katastrofą? 

Co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu. To jeden ze skutków ubocznych zmian klimatu, które stają się coraz poważniejsze i coraz bardziej zagrażają przyszłości naszej planety oraz kolejnych pokoleń. Wielka Brytania to kraj, który jako pierwszy w historii zdecydował się na obliczanie śladu węglowego. Świadome działanie ma na celu wyznaczenie śladu dla konkretnych produktów oraz przedsiębiorstw. Kiedy właściciele firmy uzyskają wymierny wynik obliczeń, dokonują wszelkich starań, aby ślad węglowy organizacji uległ redukcji.   

ślad węglowy

Ślad węglowy samolot, samochód, jedzenie – o jakich wartościach mówimy? 

Ślad węglowy produktów spożywczych w dużej mierze przyczynia się do pogorszenia stanu środowiska i zwiększonej emisji gazów. Dla porównana ślad węglowy weganina wynosi około 2,5 kg ekwiwalentu CO2 na dzień. Z kolei wegetarianie produkują 3,2 kg, a osoby zjadające mięso (100 g na dzień) to aż 7 kg emisji gazów na dzień. Dodajmy, że przeciętny Polak spożywa niemalże dwukrotnie więcej mięsa, niż zostało to ujęte w statystykach, dlatego wynik w ciągu roku to ponad 60 kg! 

Ślad węglowy samochodu to około 3 ton w ciągu roku, co w negatywny sposób wpływa na kondycję środowiska i przyczynia się do pogłębienia problemu klimatycznego. Co gorsza, ślad węglowy samochodów elektrycznych nie jest wcale lepszy, gdyż sama produkcja pojazdu pozostawia ślad węglowy równy 17,5 tony CO2, a produkcja jednej baterii do samochodu elektrycznego uwalnia do atmosfery tyle samo dwutlenku węgla, co używanie pojazdu na benzynę w ciągu 8 lat. 

Ślad węglowy samolot to kolejna ważna wielkość, która w dużym stopniu warunkuje stan dzisiejszego środowiska. Jeden lot przez Atlantyk to emisja nawet 228 kg do atmosfery i to na jednego pasażera. Wsiadając do samolotu ponownie, czyli chociażby wracając z wakacji, dodajemy dodatkowe 228 kg, czyli suma CO2 w trakcie wyjazdu na urlop wynosi 246 kg CO2. Dalekie trasy stanową jeszcze większy problem, gdyż samolot wytwarza aż 920 kg dwutlenku węgla na odcinku od Londynu do Nowego Jorku i z powrotem. 

Dlaczego warto obliczać ślad węglowy firmy lub organizacji?

Ślad węglowy organizacji umożliwia ocenę efektywności środowiskowej firmy i jeśli zaistnieje taka konieczność – zmianę przyzwyczajeń. Wyznaczony ślad węglowy zapewnia korzyści o charakterze:

- ekonomicznym, 

- wizerunkowym, 

- środowiskowym. 

Zacznijmy od poprawy efektywności środowiskowej. Redukcja śladu węglowego ma ogromny wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Dzięki obliczeniom przedsiębiorstwo może dowiedzieć się, jak kształtuje się emisja gazów cieplarnianych dla konkretnych produktów oraz całej firmy. Ślad węglowy to skuteczne i dokładne narzędzie, które uwzględnia emisję wszystkich gazów, a nie tylko dwutlenku węgla.

Ślad węglowy obliczany w sposób etapowy ułatwia odnalezienie czynnika, który w największym stopnie zanieczyszcza powietrze. Wiedza umożliwia działanie i co za tym idzie – poprawę jakości życia.

Kalkulator śladu węglowego gwarantuje optymalizację procesu produkcji. Po zapoznaniu się ze wszystkimi fazami procesu można dowiedzieć się jakie modyfikacje wpłyną korzystnie na funkcjonowanie firmy i zwiększą jej efektywność. Ślad węglowy może ulec poprawie na skutek:

- poprawy efektywności energetycznej, 

- lepszego zarządzania surowcami, 

- przetwarzania odpadów, 

- właściwego gospodarowania energią. 

Aby doszło do optymalizacji procesu produkcji, warto wykonać modyfikacje związane z transportem, zastosować inne opakowania albo rozpocząć współpracę z miejscowymi dostawcami.  

 Ślad węglowy produktu pozwala na przygotowanie nowego projektu mającego na celu podtrzymanie przy życiu naszej plany poprzez redukcję zużycia surowców, zmniejszenie zapotrzebowania na media oraz ograniczenie odpadów. Sporą różnicę przynosi także korzystanie z usług dostawców, którzy mogą pochwalić się obniżonym bilansem węgla. 

Dbanie o środowisko stanowi bardzo ważny aspekt w trakcie wybierania firmy – to opinia konsumentów. Dlatego ślad węglowy na optymalnym poziomie oznacza wzrost popularności na rynku. Redukcja śladu węglowego przyczyni się także do uzyskania większych zysków. Poprawie ulegnie wydajność finansowa przedsiębiorstwa, koszty zostaną zredukowane, tak samo, jak i ryzyko. 

Kto sprawdza ślad węglowy?

Ślad węglowy w Polsce i na całym świecie jest monitorowany przez Carbon Disclosure Project. Mowa o międzynarodowej organizacji, która przygotowała specjalny system przeznaczony dla przedsiębiorców oraz miast. Raportowanie jest obowiązkowe i ma na celu kontrolę działań wpływających na ochronę środowiska, zarządzenie firmą oraz inne czynności o charakterze ekologicznym. CDP zachęca jak tylko może do postępowania prośrodowiskowego, gdyż od postawy przedsiębiorstw zależy, jak będzie wyglądał nasz świat za kilkadziesiąt lat. Akcje podejmowane przez firmę nie zawsze cieszą się aprobatą. Niektóre przedsiębiorstwa wskazują, że od 2021 roku są zmuszane do ujawniania prywatnych danych, a działania CDP mają charakter propagandowy. Nie zapominajmy, że obliczanie śladu węglowego ma celu poprawę jakości życia, stąd podejście niektórych firm może dziwić. 

Jak obliczyć ślad węglowy?

Ślad węglowy człowieka to suma emisji gazów cieplarnianych obliczona na przełomie jednego roku. Ślad węglowy przeciętnego obywatela Polski wynosi 10 ton rocznie, gdzie CO2 stanowi 8 ton, a 2 tony to pozostałe gazy cieplarniane, wśród których występuje podtlenek azotu czy metan. Ślad węglowy na tak wysokim poziomie zmierza do katastrofy klimatycznej, dlatego działanie nie tylko firm, ale i każdego z nas jest niezwykle istotne.

 Jak obliczyć swój ślad węglowy?  W pierwszej kolejności należy wykorzystać kalkulator śladu węglowego, który pokaże, co trzeba zmienić, żeby chociaż w niewielkim stopniu zredukować emisję gazów cieplarnianych. W kalkulatorze trzeba wpisać szereg danych związanych z gospodarstwem domowym, transportem oraz stylem życia. 

Obliczanie śladu węglowego jest możliwe dzięki wpisaniu informacji o typie zamieszkiwanego budynku (kraj, powierzchnia, typ nieruchomości) oraz szczegóły związane z jego ogrzewaniem. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych związanych z transportem. Ślad węglowy w Polsce jest uwarunkowany częstotliwością podróżowania oraz używanym środkiem transportu. Codzienne korzystanie z samochodu ma spory wpływ na ślad węglowy. Samolot również bardzo niekorzystnie wpływa na stan atmosfery, dlatego częstotliwość podróży powinna być ujęta w kalkulatorze, a następnie ograniczona.  

Ślad węglowy jest uzależniony od stylu życia. Każdy z czynników ma znaczenie, począwszy od diety, przez segregację odpadów, a kończąc na jedzeniu poza domem. 

Po wpisaniu wszystkich informacji uzyskany wynik można porównać z rezultatami innych obywateli Polski oraz mieszkańców innych części Europy i całego świata. 

Obliczanie śladu węglowego – dlaczego jest istotne?

ślad węglowy - jak zmniejszyć?

Kalkulator śladu węglowego pozwala zredukować obszary życia, które niekorzystnie wpływają na środowisko, zmodyfikować swoje przyzwyczajenia, zmienić sposób funkcjonowania w społeczeństwie i chociaż w niewielkim stopniu chronić środowisko przed totalną zagładą. 

Kiedy wiemy już, jaki jest ślad węglowy w Polsce, przychodzi czas na jego zmniejszenie. Nie należy skupiać się na wielu mniejszych czynnikach, które tak naprawdę mają trzeciorzędne znaczenie. Zamiast tego zmieńmy to, co zrobi ogromną różnicę. 

Ślad węglowy w żadnym wypadku nie będzie równy zeru, ale można zrobić wszystko, żeby go zminimalizować, a w tym celu:

- zredukuj ilość zużywanej energii, gdyż stopniowe wyczerpywanie naturalnych zasobów jest nieuniknione, 

-ogranicz nieprzemyślane zakupy i marnowanie jedzenia przyczyniające się do kolejnych katastrof klimatycznych i śmierci zwierząt, 

- wybieraj produkty ekologiczne oraz świadomy styl życia – odnawialne źródła energii to klucz to sukcesu, tak samo, jak zeroemisyjne budownictwo czy korzystanie z publicznych środków transportu (ślad węglowy samochodu niekorzystnie wpływa na stan środowiska). 

Im więcej osób pragnie od rządu i przedsiębiorstw zmian w kierowaniu firmą, żąda stosowania efektywnej energetycznie oraz niskowęglowej gospodarki, tym szybciej nadejdą zmiany. Aktualnie wszystko wskazuje na to, że ślad węglowy ulegnie redukcji, dopiero kiedy nadciągające katastrofy klimatyczne staną się realnym zagrożeniem, niestety wtedy może być już za późno. 

Plan Be, czyli jak obliczyć ślad węglowy produktu, przedsiębiorstwa oraz konsumentów?

Plan Be Digital Green Manager to doskonałe narzędzie umożliwiające poprawę stanu klimatu oraz raportowanie śladu węglowego. Obliczenia biorą pod uwagę ślad węglowy organizacji oraz konkretnych produktów, a to wszystko na podstawie normy ISO 14064-1. Narzędzie jest zgodne z wytycznymi GHG Protocol. 

Plan Be to ważny element w funkcjonowaniu firm zatrudniających przeszło 500 osób, gdyż każde przedsiębiorstwo na świecie ma obowiązek raportowania śladu węglowego. Narzędzie pozwala uzyskać niezbędne dane oraz analizy i zredukować produkcję gazów cieplarnianych dostarczanych do atmosfery. Przy pomocy ekspertów można opracować scenariusze oraz prognozy. 

Program powstał nie tylko z myślą o firmach, gdyż ślad węglowy każdego człowieka może, a nawet powinien ulec redukcji. Sporym problemem może być brak świadomości, dlatego należy skorzystać z narzędzi, które ułatwią zmianę postawy i niekorzystnych dla środowiska przyzwyczajeń. 

Redukcja śladu węglowego jest ważna i opłaca się dla każdego z nas, gdyż generuje możliwości rozwoju firm oraz poprawę ich wydajności, co sprawia, że przedsiębiorstwo staje się atrakcyjniejsze w oczach klientów. Z kolei indywidualne zmiany sprawią, że emisja gazów ulegnie zmniejszeniu, przez co świat, w którym będą żyć nasze dzieci oraz wnuki stanie się czystszy, oraz bardziej ekologiczny, a widmo nadchodzącej katastrofy klimatycznej ulegnie opóźnieniu.  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl