Masz pytanie? 
 tel: 733 888 555 
Kontakt

kontakt ze sklepem

Prośba o zachowanie czystości w toalecie - skutecznie 0

Co zrobić, aby prośba o zachowanie czystości w toalecie odniosła skutek? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na to pytanie, z pewnością zauważasz chaos panujący w toaletach w dużych zakładach pracy, centrach handlowych i biurowcach. Z czego wynika ten zaskakujący problem i jak sobie z nim poradzić? Nie będzie łatwo, lecz prośba o zachowanie czystości w toalecie w połączeniu z ciekawymi trikami i szeroko pojętym systemem zasad - może zdziałać cuda.

prosimy o zachowanie higieny

Bakterie w WC - dbaj o zachowanie czystości w toalecie

Na samym wstępie, warto zastanowić się nad skutecznością popularnych rozwiązań problemu brudnych toalet publicznych. Pierwszym, szeroko podejmowanym rozwiązaniem jest po prostu zatrudnienie ekipy sprzątającej. Co ważne, taka kadra powinna być doskonale przeszkolona. Nieumiejętne sprzątanie może spowodować przenoszenie bakterii w miejsca, które powinny być sterylne. Takie podejście nie jest jednak wystarczające!

Gdy mowa o bakteriach, interesujące mogą okazać się najnowsze wyniki badań. Mikrobiolog Jack Gilbert z University of Chicago i Argonne National Laboratory dowodzi, że w toaletach publicznych bytują w większości bakterie pochodzenia ludzkiego. Część toaletowej flory bakteryjnej jest charakterystyczna dla ludzkiej skóry, cześć zaś dla jelit. W regularnie, starannie sprzątanych toaletach już po pierwszej godzinie udostępnienia obserwuje się pół miliona bakterii na 2,5 cm powierzchni (according to: Jack Gilbert, Scott Kelly). Oprócz typowych bakterii znaleziono również wirusy przenoszone drogą płciową. Należy jednak zaznaczyć, że prawdopodobieństwo zarażenia się nimi w toalecie jest bardzo nikłe. Możliwe staje się, gdy na ciele występują otwarte rany czy zadrapania, a także w kilku innych, bardzo rzadko spotykanych wypadkach.

Toaleta powinna być miejscem higienicznie czystym. Tymczasem to właśnie użytkownicy są odpowiedzialni za nagromadzenie mikrobów w toaletach - nie zaś stan ogólny toalet. Jeśli więc chcesz, by toaleta stała się miejscem komfortowym i bezpiecznym, postaw na dobrą wolę użytkownika. Prośba o zachowanie czystości w toalecie jest jednym ze skuteczniejszych sposobów. Tym bardziej, że kwestia czystości dotyczy nie tylko higieny, lecz także kultury!

Zasady i kultura, czyli „prośba o zachowanie czystości w toalecie

To, jakie znaczenie przywiązujemy do czystości, ma ogromny związek z kulturą w sensie antropologicznym. W socjologii istnieje pojęcie tak zwanej kultury wstydu i kultury winy. Na podstawie obserwacji różnych społeczeństw świata można dojść do wniosku, że w typowej kulturze wstydu lub winy przywiązanie do czystości strefy toalet jest wysokie. Kultura winy przypisywana jest zwłaszcza społeczeństwom zachodnim, jako chrześcijańskim. W kulturze winy nie ma szczególnego znaczenia to, czy podczas popełniania występku jesteśmy przez kogoś obserwowani. Z drugiej strony wyrzutów sumienia dość łatwo jest się pozbyć. Z kolei w kulturze wstydu istnieje szczególna obawa przed przyuważeniem przez postronnego obserwatora - na przykład kolejnego użytkownika toalety. Dlatego w Japonii, dla której charakterystyczna jest kultura wstydu, toalety są higieniczne i prośba zachowanie czystości w toalecie przyjmuje raczej formę prostej instrukcji.

W Europie Środkowej doświadczyć można przejawów obu tych kultur. Efektem powinna być oczywiście nienaganna czystość w toaletach! Na czym więc polega problem? Wyniki badań NSF International wskazują, że aż 90 % respondentów stara się niczego nie dotykać podczas pobytu w publicznej toalecie. W dodatku, gdy chodzi o biurowce i inne zakłady pracy, pracownicy wydają się nie mieć czasu na tego typu sprawy. Jak więc prośba o zachowanie czystości w toalecie ma odnieść skutek, gdy użytkownicy obawiają się korzystania z dostępnych sprzętów lub tłumaczą się brakiem czasu? Prośba o zachowanie czystości w toalecie musi być po prostu uzupełniona o dodatkowe zmiany. Na dłuższą metę, rozwiązaniem są kampanie edukacyjne. Najlepsze i najszybsze efekty uzyskać można jednak poprzez zastosowanie bezdotykowych urządzeń oraz instrukcji obsługi.

Skuteczna prośba o zachowanie czystości w toalecie

Aby prośba o zachowanie czystości w toalecie przyniosła oczekiwane efekty, należy do sprawy podejść profesjonalnie. Warto wziąć pod uwagę obawy i potrzeby użytkowników, a także aspekty kulturowe. Jak sprawić, by prośba o zachowanie czystości w toalecie przemówiła do odwiedzających sanitariaty? Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne:

  • prośba o zachowanie czystości w toalecie powinna być krótka, kulturalna i najlepiej obrazkowa - rozbudowane regulaminy często nie są czytane. Z kolei zabawne obrazki lub śmieszne teksty nie zawsze trafiają na odpowiednich odbiorców. Część osób poczuje się takim obrazkiem zniesmaczona, ktoś inny się zaśmieje, lecz mało kto zadba o czystość. Dlatego najlepiej, aby prośba o zachowanie czystości w toalecie ograniczała się do prostej instrukcji korzystania z toalety, w formie piktogramów. Taka zwyczajna, obrazowa prośba o zachowanie czystości w toalecie nie wywołuje emocji i nikt nie poczuje się z tego powodu urażony. Przypomina raczej oznakowanie, do którego po prostu należy się stosować;

  • znaki zakazu, nakazu oraz symbole informacyjne - prośba o zachowanie czystości w toalecie przyjmuje różne formy. Oznakować można niemal każdy istotny sprzęt, znajdujący się w toaletach. Dobrym rozwiązaniem są proste znaczki z zakazem wrzucania śmieci do toalety czy nakazem korzystania z kosza. Oprócz zakazów i nakazów świetną opcją są także znaczki informacyjne. Instrukcja korzystania ze spłuczki bezdotykowej, dozownika i innych urządzeń może nie jest teoretycznie potrzebna. Zwraca jednak uwagę na dostępność tych sprzętów oraz na to, że zwyczajnie warto z nich skorzystać. Wywołuje również w odbiorcy poczucie obowiązku dostosowania się do zasad. Oczywiście, taka instrukcja powinna być minimalistyczna;

  • należy zadbać o odpowiednie wyposażenie - aby prośba o zachowanie czystości była realizowana, użytkownicy muszą mieć dostęp do konkretnych sprzętów. W toalecie nie może zabraknąć papieru toaletowego i mydła, spłuczka nie powinna się psuć, szczotka do czyszczenia musi być często wymieniana i oczyszczana, a w rogu musi znaleźć się regularnie opróżniany kosz na śmieci. To jednak nie wszystko! Trzeba wziąć pod uwagę, że zdecydowana większość osób obawia się dotykania jakichkolwiek powierzchni w toalecie. Sprzątanie pozostawia się kadrze sprzątającej. Tymczasem, nawet cogodzinne sprzątanie nie gwarantuje czystości w toaletach. Dlatego warto zadbać o spłuczkę z czujnikiem, bezdotykowy dozownik papieru, kosz automatyczny, bezdotykowy odświeżacz powietrza. Bardzo dobrą opcją jest także bezdotykowy dozownik z płynem dezynfekującym. Rozwiązania antyseptyczne zachęcają do dbałości o czystość. W niektórych toaletach znaleźć można także instrukcję dezynfekcji deski. W tym celu wystarczy użyć znajdującego się w pomieszczeniu dozownika i papieru toaletowego. Jeśli każda osoba przed skorzystaniem z toalety zdezynfekuje deskę, toaleta pozostanie higienicznie czysta;

  • warto odnieść się do kultury - obawa przed bakteriami to jedna kwestia. Drugą jest zwyczajne zaniedbanie podstawowych zasad wychowania. Jak to się dzieje, że w biurach i innych zakładach pracy toalety są w tak koszmarnym stanie, pomimo sprzętów i dobrego rozplanowania? Trudno jest stwierdzić czy chodzi tu o pośpiech, czy może po prostu nie dbamy o zasady, gdy nikt nas nie widzi. Taką postawę trudno wyeliminować. Obraźliwe obrazki i ciągłe nawoływania lub zbyt rozbudowana prośba o zachowanie czystości w toalecie nie będą w tym wypadku pomocne. Konieczne jest stopniowe budowanie systemu zasad. Warto przypominać użytkownikom, że w łazience nie panują prawa dżungli. W tym celu pomocne okazują się ciekawe triki, jak umieszczenie w toalecie plakatów czy naklejek nawiązujących do świata kultury, nauki sztuki. Wszelkie odniesienia będą pomocne. W toalecie mogą znaleźć się nawet czasopisma na wysokim poziomie;

  • szczypta humoru nie zaszkodzi - innym sposobem jest umieszczenie w newralgicznych miejscach delikatnych nawiązań do zachowania czystości. Mogą to być chociażby zabawne naklejki lub malunki na desce klozetowej. Stosuje się na przykład naklejkę z otwartymi oczami, które wpatrują się w użytkownika. Ciekawą opcją jest malunek animowanego zwierzaka lub supermana, który zachęca do opuszczenia deski. To, jakich grafik najlepiej użyć, zależne jest przede wszystkim od typu i wieku grupy docelowej. To taka zawoalowana, niezobowiązująca prośba o zachowanie czystości w toalecie. W praktyce, może ona przynieść bardzo dobre efekty!

Prośba o zachowanie czystości w toalecie dla pracowników

W kwestii czystości toalet i dostępnego sprzętu najwięcej zdziałać może osoba odpowiedzialna za zaopatrzenie łazienek. Co może z tym faktem uczynić na przykład zniesmaczony współpracownik? Jeśli postanowiłeś podjąć walkę z przypadkami rażącego niechlujstwa w toaletach, może czekać Cię trudna droga. Prośba o zachowanie czystości w toalecie może okazać się pomocna, o ile jest nienachalna. Warto tę prośbę dodatkowo wzmocnić, pokazując innym jak łatwo jest dbać o czystość w łazience. Zwracaj uwagę na każde udogodnienie dostępne w tym pomieszczeniu. Jeśli na miejscu są rozwiązania antyseptyczne - mów o tym, że z nich korzystasz. Zainicjuj nową modę wśród Twoich współpracowników i niech to będzie moda na utrzymanie czystości w toalecie. To doskonały sposób, by zmienić nastawienie kolegów czy koleżanek. Tym bardziej, że typowe kampanie edukacyjne rzadko się w tym przypadku sprawdzają. Być może ta walka nie przyniesie natychmiastowych efektów - z czasem jednak zaczniesz dostrzegać pozytywne zmiany.

Jak sprawić, by prośba o zachowanie czystości w toalecie przemówiła do użytkowników sanitariatów? Krótko mówiąc, toaleta powinna być nowoczesna, dobrze zaopatrzona w sprzęt i akcesoria. Najlepiej sprawdzają się dozowniki, umywalki, spłuczki i kosze zupełnie bezdotykowe. Dobrym rozwiązaniem są dozowniki z płynem antyseptycznym. Konieczne jest także dodatkowe oznakowanie, w formie piktogramów. Nie bez znaczenia są również ciekawe, designerskie dekoracje na wysokim poziomie. W takiej toalecie po prostu trudno jest zapomnieć o zasadach dobrego wychowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl