Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Profesjonalna dezynfekcja powierzchni - czy jest potrzebna i jak ją przeprowadzić 0

Profesjonalna dezynfekcja powierzchni - czy jest potrzebna i jak ją przeprowadzić Temat dezynfekcji powierzchni w ostatnim czasie stał się ostatnio niezwykle popularny za sprawą pandemii koronawirusa. Jednak i bez problemów z szybko roznoszącą się chorobą jesteśmy jako przedsiębiorcy zobowiązani do dezynfekowania sprzętu, blatów i powierzchni mających kontakt z żywnością, sanitariatów, zakładów produkcyjnych, czy też miejsc użyteczności publicznej takich jak placówki medyczne, hotele lub restauracje.

Dlaczego właściwie dezynfekcja jest konieczna?

Bakterie, wirusy i grzyby rozwijają się błyskawicznie, jeśli więc proces dezynfekcji nie przebiegnie właściwie, nie zostaną usunięte formy przetrwalnikowe patogenów chorobotwórczych, które mogą przyczynić się do skażenia żywności, zakażenia pracowników lub ludzi odwiedzających dane miejsce.

Co nam zagraża w źle zdezynfekowanych lokalach?

Przykładowo wirus grypy może przetrwać nawet w suchym otoczeniu nawet przez 3 dni, w publicznych toaletach czy restauracjach, w których nie dezynfekuje się stolików możemy złapać także wirusy zapalenia wątroby typu A, czy też rotawirusy. Na rękach przenosimy przeróżne bakterie, które mogą błyskawicznie zakazić całe rzesze ludzi - od chorób wywołanych przez bakterię Escherichia coli, która może doprowadzić nawet do sepsy, Salmonella, czy Campylobacter (te są szczególnie niebezpieczne, jeśli pojawią się w lokalach gastronomicznych), poprzez paciorkowce, gronkowce, Shigellę, aż po dwoinki rzeżączki, czy też Chlamydia trachomatis, które wywołują choroby weneryczne (można zarazić się na przykład w nie sprzątanej toalecie lub zaniedbanym hotelu). Właściwie oraz z odpowiednią częstotliwością przeprowadzana dezynfekcja powierzchni jest więc naszym obowiązkiem.

Dlaczego sanepid kontroluje przedsiębiorców?

Sanepid nie śpi - i ma rację. Znienawidzeni przez przedsiębiorców kontrolerzy sprawdzają bardzo solidnie nie tylko samą czystość w lokalu, ale także warunki przechowywania żywności, produktów, które muszą pozostać jałowe, daty zakupu środków do dezynfekcji, temperatury w lodówkach i chłodniach, a także częstotliwości sprzątania i dezynfekowania przestrzeni, czy też wszelkie dokumenty, które świadczą o nadzorze nad wszystkim, co powinno być pod kontrolą w lokalu (chociażby regularne sprawdzanie temperatury w lodówkach). Tak - sanepid jest póki co potrzebny. Wielu przedsiębiorców zdecydowanie chce zarabiać pieniądze, ale gdyby nie wisiało nad nimi widmo kontroli, ich lokale zarosłyby brudem. Niektóre - jak widzimy w popularnych programach o rewolucjach restauracji - i tak zarastają. Koszty niestety ponoszą zwykli ludzie, którzy - niczego nieświadomi - korzystają z lokali, hoteli, czy zaniedbanych sanitariatów. Jak zatem dezynfekować powierzchnie, aby nasz lokal był bezpieczny dla ludzi?

Dezynfekcja powierzchni - co jest najbardziej skuteczne?

Metody fizyczne

Mamy do dyspozycji dwa typy dezynfekcji - fizyczną i chemiczną. Fizyczna dezynfekcja sięga po zjawiska fizyczne, które powodują, że bakterie, wirusy i grzyby zwyczajnie są zabijane. Na pewno zauważyłeś lampy bakteriobójcze UV, w które często wyposażone są gabinety lekarskie. Pojawiają się także w suszarkach do rąk, czy - coraz częściej - w bateriach kranowych. Z drobnoustrojami oczywiście bardzo dobrze radzi sobie także temperatura - stąd tak wielka popularność myjek parowych. Coraz częściej pojawiają się także (na przykład na stacjach benzynowych) oczyszczacze powietrza, które odfiltrowują patogeny i zarodniki, a także alergizujące pyłki, a wypuszczane powietrze poddawane jest promieniowaniu UV.

Metody chemiczne

Najczęściej stosowane do dezynfekcji powierzchni w lokalach są jednak metody chemiczna. Stosuje się tu różne chemiczne substancje, które są zabójcze dla wszelkich patogenów. Najbardziej popularne są wszelkie środki i koncentraty zawierające środki utleniające lub chlor takie jak na przykład preparaty z linii Gran Clor® marki Tenzi. Świetnie nadają się one szczególnie do mycia powierzchni, które mają kontakt z żywnością (w tym komór bagażowych do przewozu mięsa i ryb) oraz produktami żywienia zwierząt. Godne polecenia są także preparaty na bazie alkoholi (jak na przykład Alcovirex) i fenole, a także koncentraty na bazie kwasów oraz z dodatkiem aldehydów. Niebywałą skuteczność ma też ozonowanie, które zabija nawet zarodniki grzybów, mole i inne owady, które mogą pojawić się wraz z dostawą żywności.

Jak stosować środki do dezynfekcji powierzchni?

Aby substancje w nich zawarte miały szansę zadziałać, trzeba przede wszystkim zapoznać się dokładnie z instrukcją użytkowania danego preparatu. Większość profesjonalnych płynów do dezynfekcji sprzedawana jest w formie koncentratu, który można stosować do tradycyjnego mycia, jak i do dezynfekcji metodą zamgławiania, która pozwala dotrzeć substancjom grzybo- i bakteriobójczym nawet w trudno dostępne zakamarki. Świetnie w tej formie sprawdzi się GRAN® QAT GT - płyn wirusobójczy, który oferuje marka Tenzi. Z kolei do bieżącej dezynfekcji blatów najlepiej wybrać preparaty gotowe do użycia w sprayu na bazie alkoholi lub związków amonowych - jak na przykład środek Gran® Qat GT.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl