Masz pytanie? 
 tel: 733 888 555 
Kontakt

kontakt ze sklepem

Mydło w płynie czy mydło w pianie – które wybrać? 0

Mydło w płynie jest zdecydowanie lepszą alternatywą dla mydła w kostce – tak stwierdzili naukowcy już kilkanaście lat temu. Mydło w płynie jest bowiem zdecydowanie bardziej higieniczne, gdyż nie kumuluje na swojej powierzchni rozwijających się bakterii. W dodatku pozostaje szczelnie zamknięte w podajniku lub dozowniku i jest łatwiejsze w użyciu przy pomocy pompki. W przeciwieństwie do mydła w kostce nie gromadzi również wilgoci, więc jest zdecydowanie wydajniejsze.

mydło w płynie tork

Jak jednak plasuje się mydło w płynie postawione na szali z mydłem w pianie? Okazuje się, że zdania na ten temat są podzielone, a właściwości i sposób użytkowania obu mydeł przystępne są dla każdego segmentu gospodarki. W jaki sposób mydło w pianie zyskało więc tak nagłą popularność na całym świecie?

Mydło w pianie – numer jeden wśród przedsiębiorców

Mydło w pianie podbiło serca wielu przedsiębiorców. Okazuje się bowiem, że jest ono zdecydowanie bardziej wydajne niż mydło w płynie. Doskonale sprawdza się więc w placówkach oświatowych, ośrodkach zdrowia i innych publicznych instytucjach, w których liczy się oszczędność. Coraz częściej po mydło w pianie sięgają również restauratorzy i hotelarze. Zapewnia ono bowiem podobną efektywność i higienę, zachowując przy tym zdecydowanie mniejsze zużycie zarówno wkładu jak i wody.

Oszczędność wody i wkładu

Mydło w pianie,w pierwszej fazie przybiera ciekłą postać. Montowany jednak w odpowiednim dozowniku, przechodzi przez mechanizm spieniający, który napowietrza mydło, zwiększając jego objętość o nawet piętnaście razy. Gęsta konsystencja już spienionego mydła pozwala na szybsze mycie rąk, co przyczynia się do mniejszego zużycia wody. Znacznie łatwiej jest bowiem spłukać i nanieść na dłonie spienione już mydło niż mydło w płynie. Jeśli się uprzeć, piana nie musi być również koniecznie mieszana z wodą. Może zostać od razu rozprowadzona na rękach, a woda może służyć jedynie do zmycia piany. Sprawia to jednocześnie, że skóra pozostaje lepiej nawilżona i nie ma skłonności do podrażnień.

Spotykane są również sytuacje, w których dozownik do mydła w pianie umieszczany jest również w pomieszczeniach, gdzie nie ma w ogóle dostępu do wody i zlewu. Wtedy mydło w pianie należy rozprowadzić po dłoniach, tak by wchłonęło ono wszelkie zanieczyszczenia i wytrzeć go w ręczniki papierowe lub chusteczki nawilżone. To kolejna zaleta, która cieszy przedsiębiorców z ograniczoną przestrzenią sanitarną.

Wysoki poziom higieny

Mydło w płynie, jak się okazuje, prócz wygody użytkowania, zapewnia również wysoki poziom higieny. Doskonale radzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, a dodatkowo trafia na dłonie użytkownika bezpośrednio z dozownika. Redukuje to poziom rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, gdyż mydła nie dotyka żadna inna osoba.

Wysoki poziom higieny zapewnia również sam sposób dozowania. Mydło w pianie nie zostawia bowiem plam na blatach łazienkowych czy podłodze. Piana dozowana jest w odpowiedniej ilości i nie kapie z dozownika, zachowując przy tym czystą powierzchnię.

Mydło w pianie, dzięki zwiększonej wydajności i higieniczności wpływa więc w korzystny sposób na pracę personelu sprzątającego. Pracownik nie musi bowiem odbywać częstych kontroli wkładów, a zaoszczędzony czas może przeznaczyć na inne czynności.

Mydło w pianie – wady

Ponoć nie ma rzeczy idealnych, dlatego mydło w pianie również znalazło swoich przeciwników, którzy skrupulatnie poddali weryfikacji jego użytkowanie i właściwości.

Mydło w pianie to wariant, który jest najkrócej na rynku. Z tego faktu, oferta mydeł w pianie jest zdecydowanie bardziej okrojona i droższa. To samo dotyczy również dozowników. Nie każdy dozownik do mydła w pianie będzie bowiem osiągalny finansowo dla niektórych firm, szczególnie tych rozpoczynających działalność.

Wyższy koszt zakupu jest jednak przez niektórych nazywany inwestycją. Mydło w pianie jest bowiem zdecydowanie bardziej wydajne i praktyczniejsze, niż inne rodzaje mydeł dostępnych na rynku. Ponadto ogranicza zużycie wody, co przenosi się na mniejsze rachunki w firmie.

Mydło w płynie – tradycyjne wyposażenie toalet publicznych

Mydło w płynie to zdecydowanie bardziej popularny produkt. Stosowany jest bowiem nie tylko w toaletach publicznych, ale również w warunkach domowych. Mydło w płynie zasłynęło głównie z higienicznego opakowania, które chroniło wnętrze przed czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami. Wbudowana pompka dozowała mydło w płynie bezpośrednio na dłoń, dzięki czemu użytkownik nie musiał dotykać wilgotnego mydła w kostce, z którego korzystało już kilka osób wcześniej. Mydło w płynie było więc przełomem w dziedzinie higieniczności i sterylności.

Dziś jak widać mydło w płynie zostaje udoskonalane i poddawane różnym procesom, by poziom higieny w toaletach mógł być jeszcze wyższy. Samo mydło w płynie ma jedna dobre właściwości myjące i występuje w kilku odmianach. Spotkać można zarówno szare mydło w płynie, antybakteryjne mydło w płynie czy bezzapachowe mydło w płynie.

Mydło w płynie posiada również bogatą i szeroką ofertę na rynku. Dostępny jest w wielu wariantach zapachowych i pojemnościowych. Nie ma również problemu z odnalezieniem mydła w płynie dla alergików czy dla małych dzieci. Z tego fakt mydło w płynie jest zdecydowanie tańszą opcją, gdyż konkurencja walczy o jak największą ilość klientów, przebijając się cenami.

W toaletach publicznych stosuje się dozownik do mydła w płynie, który wymaga jedynie wymiany wkładu lub uzupełnienia w momencie braków.

Jeśli chodzi o wady mydła w płynie, to zdecydowanym minusem jest wydajność tego preparatu. Aby bowiem dobrze namydlić ręce należy kilkakrotnie użyć pompki dozującej i zużyć więcej wody, by spłukać żelową i gęstą konsystencję mydła.

Mydło w płynie pozostawia również po sobie nieporządek. Resztki mydła lubią bowiem skapywać na podłogę lub blat, a gdy zaschną są uporczywie trudne do usunięcia. Można uniknąć tej sytuacji, stosując specjalny, automatyczny dozownik do mydła w płynie, który nie wymaga dotykania dozownika i posiada system zaworu niekapka. Taka opcja jest jednak zdecydowanie droższym wariantem.

Co więc jest lepszym rozwiązaniem – mydło w płynie czy mydło w pianie?

Zbierając w pigułce wady i zalety obu mydeł można stwierdzić, że:

 • mydło w pianie jest zdecydowanie bardziej wydajne

 • mydło w pianie oszczędza wodę i czas

 • mydło w pianie jest wysoce higieniczne i nie zostawia plam

 • mydło w płynie ma szeroką i rozbudowaną ofertę

 • mydło w płynie jak i dozownik do mydła w płynie to zdecydowanie tańsze rozwiązanie

 • mydło w płynie wykazuje większe ryzyko zabrudzeń umywalki i blatów

 • zarówno mydło w płynie jak i mydło w pianie dobrze radzą sobie z zabrudzeniami na dłoniach

Wybierając więc wyposażenie toalety publicznej, w tym wypadku należy kierować się zarówno budżetem firmy, jak i oczekiwaniami wobec owych rozwiązań. Jeśli firma ceni sobie oszczędność czasu i wydajność pracy personelu, należy postawić na mydło w pianie z dozownikiem. Taka inwestycja szybko zwróci koszty zakupu, zmniejszając zużycie wody i wkładów.

Mając jednak ograniczony budżet, należy postawić na tradycyjne rozwiązanie, jakim jest mydło w płynie. Nie ma żadnych przeszkód, by wraz z rozwojem firmy wymienić dozownik do mydła w płynie na bardziej innowacyjne i ekonomiczne rozwiązanie.

Ciekawostki

W 2014 roku, we Freiburgu przeprowadzono badania porównawcze, które trwały dokładnie dwa miesiące. Porównywano zużycie mydła w płynie i pianie, co sprawiło, że szpital, w którym przeprowadzono badania zaoszczędził miesięcznie 850kg mydła, 60kg odpadów i 400 m3 wody i ścieków. Ponadto określono iż:

 • mydło w pianie wykazywało o 53% mniejsze zużycie w stosunku do mydła w płynie

 • mydło w pianie wymieniano lub uzupełniano o 59% rzadziej

 • zużycie wody, przy zastosowaniu mydła w pianie zmniejszyło się o jedną trzecią

 • zamiast 1,32 litra wody, zużywało się 0,88 litra

 • czas mycia rąk przy zastosowaniu mydła w pianie był krótszy o 24% w porównaniu do mydła w płynie

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl