Kolor moczu - czerwony, brązowy, żółty jasny i ciemny... jaka barwa jest prawidłowa? 1

Kolor moczu prócz tego, że często obrazuje nam stosowaną dietę lub przyjmowane leki, to wbrew pozorom, stanowi również bardzo ważną informację na temat kondycji naszego organizmu. Kolor moczu może przybierać bowiem różnorodne barwy, które w skrajnych przypadkach należy skonsultować z lekarzem.

Kolor moczu często jest bagatelizowany, lekceważony, a wręcz niezauważalny, biorąc pod uwagę naturalną czynność wypróżniania. Każdy z nas bowiem nieraz, bez zastanowienia spłukiwał wodę, nie przyglądając się uważnie swojej urynie. Jak się jednak okazuje, regularne kontrolowanie koloru moczu, może uratować nasze życie, gdyż organizm w ten sposób najprawdopodobniej wysyła pierwsze sygnały, świadczące o rozwijającym się zakażeniu lub chorobie. Należy pamiętać, iż wcześnie zauważone odstępstwa, mogą mieć korzystny wpływ na diagnozę lekarską i dalsze leczenie.

kolor moczu

Co wchodzi w skład moczu?

Mocz to nic innego jak resztki bezużytecznych i szkodliwych produktów przemiany materii w płynnej postaci. Wytwarzany jest w nerkach i wydalany z organizmu, za pomocą cewki moczowej, kilka razy dziennie. Dzienna ilość moczu powinna sięgać bowiem 600-2500ml.

Mocz składa się głównie z wody, mocznika, soli mineralnych i innych substancji, które decydują o smaku i zapachu moczu. Zawarte w nim barwniki sprawiają również, że kolor moczu może znacznie odbiegać od prawidłowego. W moczu nie powinny znajdować się również białka, cukry, bakterie oraz czerwone lub białe krwinki. W innym wypadku, mocz może przybierać brązową, czerwoną , a nawet czarną barwę.

Jaki jest więc prawidłowy kolor moczu?

Prawidłowy kolor moczu powinien być żółty lub słomkowy (tak jak określają go analitycy w laboratorium). Niewielkie różnice w odcieniach moczu mogą być spowodowane stopniem nawodnienia organizmu. Biały lub przezroczysty mocz informuje bowiem o nadmiernym nawodnieniu, zaś ciemnożółty mocz może być alarmem, chroniącym od odwodnienia.

Z reguły jasny kolor moczu bądź jaskrawo żółty mocz nie jest powodem do żadnego niepokoju. To naturalna barwa, która sygnalizuje jedynie o tym, że nasz organizm jest w dobrej kondycji, posiada odpowiedni poziom nawodnienia, a w stosowanej diecie nie ma niczego, co wpływałoby niekorzystnie na stan naszego zdrowia.

próbka moczu

Kolor moczu – kiedy należy udać się do lekarza?

Nieprawidłowy kolor moczu może występować z różnych przyczyn. Towarzyszy mu zwykle intensywny zapach, śluz i efekt spieniania. Często jest to jedynie efekt zjedzonych warzyw lub produktów o intensywnych barwnikach, jednak w niektórych wypadkach ciemny kolor moczu może oznaczać rozwijające się infekcje, które warto skonsultować z lekarzem.

  • Czerwony mocz po burakach czerwony kolor moczu nie zawsze musi być powodem do paniki. Wystarczy, że poprzedniego dnia spożyliśmy buraka, botwinkę czy jeżyny. To produkty żywnościowe, które zawierają rzadko spotykane barwniki – betacyjaniny. Najwięcej z nich posiada polski burak ćwikłowy, który powoduje dość intensywną zmianę koloru moczu. Czerwony lub różowy mocz po burakach zależy jednak od kwasowości żołądka i odczynie pH. Nie wystąpi więc u wszystkich, którzy wypiją sok z buraka. To bowiem po soku występuje największe prawdopodobieństwo zabarwienia, gdyż barwnik zawarty w buraku poddanym obróbce termicznej ulegnie rozkładowi. Jeśli jednak czerwony kolor moczu nie był powodem spożycia buraczków, utrzymuje się przez kilka dni, a w dodatku w moczu pojawiają się skrzypy krwi lub fragmenty tkanek, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Może być to bowiem oznaka poważnej choroby pęcherza lub nerek. Czerwony mocz może być również wynikiem przyjmowania leków przeciwbólowych lub hormonów płciowych.

  • Brązowy moczbrązowy kolor moczu może być przyczyną odwodnienia lub spożycia sporej ilości rabarbaru. W bardziej przykrych przypadkach stanowi podstawę do wstępnej diagnozy choroby nerek. Brunatny mocz wydalają również osoby cierpiące na porfirie, charakteryzującą się zaburzeniami w przetwarzaniu hemoglobiny we krwi. Jeśli hemoglobina lub mioglobina zostaje wydalana razem z moczem, a dodatkowymi objawami jest nieustępujący ból brzucha, należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza i poddać natychmiastowej analizie brązowy mocz. Przyczyny jego powstania są bowiem niezwykle ważne dla diagnozy lekarskiej.

  • Pomarańczowy kolor moczu – najczęściej ta barwa moczu pojawia się po spożyciu sporej ilości surowej marchewki lub podczas regularnego picia soku marchwiowego. Do organizmu dostarczana jest bowiem spora dawka beta-karotenu, który zabarwia mocz podobnie jak skórę. Pomarańczowy kolor moczu może być jednak wynikiem stosowania środków przeczyszczający, kiedy to organizm narażony jest na utratę sporej ilości płynu, bądź w sytuacji nadmiernego wydzielania bilirubiny, odpowiedzialnej za drogi żółciowe. Mocno żółty mocz może być więc oznaką schorzeń wątroby, szczególnie jeśli na żółto zabarwiły się również białka oczne.

  • Jaskrawo żółty mocz – często przybierający wręcz fluorescencyjną, neonową barwę, wskazuje na przyjmowanie witamin z grupy B, w szczególności witaminy B12. Nie jest on jednak powodem do niepokoju.

  • Zielony kolor moczu – jak się okazuje, mocz może zaskakiwać swoją gamą kolorów. Co ciekawe, zjedzenie szparagów może bowiem zabarwić mocz na zielono i nadać mu specyficznego zapachu. Zielony kolor moczu jest jednak powodem do obaw w przypadku, jeśli utrzymuje się przez kilka dni, a wcześniej nie spożywane były ani szparagi ani szpinak. Zielony kolor może bowiem oznaczać zapalenie lub infekcję dróg moczowych, zapalenie gruczołu krokowego lub kłopoty z nerkami. Pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować tej barwy moczu i jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

  • Niebieski kolor moczu – mimo iż występuje bardzo rzadko, to rzeczywiście istnieje. Niebieski mocz jest bowiem konsekwencją rzadkiej choroby genetycznej - hiperkalcemii. Charakteryzuje się ona wysokim poziomem wapnia we krwi.

  • Bezbarwny mocz – prowadzi do niego częstomocz – nadmierna potrzeba oddawania moczu w małych ilościach, zwana potocznie zapaleniem pęcherza lub zbyt duże nawodnienie organizmu, które rozcieńcza barwnik, sprawiając, że jasny mocz, zauważalny jest na przykład u sportowców lub małych dzieci. Wraz z postępowaniem, mocz staje się wręcz bezbarwny.

Kolor moczu w ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym kobiecy organizm funkcjonuje zdecydowanie inaczej. To nie tylko mdłości i przysłowiowe zachcianki, ale również częstsze oddawanie moczu, spowodowane uciskaniem na pęcherz moczowy. Przyszła mama zwraca uwagę na każdy objaw lub symptom, który mógłby mieć wpływ na zdrowie dziecka. Nic więc dziwnego, że gdy kolor moczu odbiega od standardu, kobiety szukają pomocy u lekarza.

Prawidłowy kolor moczu w ciąży jest taki sam, jak u innych zdrowych osób. Ciąża nie ma bowiem znacznego wpływu na barwę, więc żółty kolor moczu jest zupełnie naturalną reakcją organizmu. Co innego, jeśli przyszła mama zauważy, że jej mocz przybrał białą barwę i mętną konsystencję. Wtedy należy przeprowadzić badanie moczu, gdyż mogą znajdować się w nim niebezpieczne dla płodu bakterie.

Równie niebezpieczna sytuacja ma miejsce w momencie, gdy ciężarna zauważa zielony kolor moczu, ciemny kolor moczu, lub co gorsza, znajduje w nim skrzepy krwi. Jeśli nie jest to czerwony mocz po buraczkach, taki przypadek należy jak najszybciej skonsultować z ginekologiem. Ciemny mocz w ciąży lub każde inne odstępstwo od normy nie powinno być bowiem bagatelizowane, gdyż organizm może wysyłać sygnały o rozwijającej się infekcji, która może zagrozić dziecku.

Kolor moczu u dziecka

Kolor moczu noworodka należy regularnie kontrolować, nawet jeśli w okresie ciąży, mama nie przebyła żadnej infekcji dróg moczowych. Na szczególną uwagę zasługują także dzieci karmione mlekiem modyfikowanym.

W pierwszych dniach mocz noworodka może być gęsty i mieć lekko różowe zabarwienie. Mają na to wpływ substancje pobierane jeszcze z łona matki, więc nie jest to powód do paniki. Po tygodniu sytuacja klaruje się, bowiem dziecko przyjmuje coraz większe ilości mleka. Od tego czasu zauważalny powinien być jasno żółty mocz lub całkowicie przezroczysty. Uryna nie powinna również wydzielać żadnego zapachu.

Konsultacja z lekarzem wymagana jest w sytuacji, gdy u dziecka, po piątym dniu życia, nadal utrzymuje się ciemna barwa moczu lub gdy maluch nie moczy minimum sześciu pieluch dziennie. Wydalanie bowiem małej ilości moczu, o niestandardowej barwie jest oznaką niedokarmienia dziecka i początkowej fazy odwodnienia.

U starszych dzieci przyjmuje się takie same wytyczne jak u dorosłych. Gdy dziecko nie ma wykształconej kontroli nerwowej nad odruchem wypróżniania, sprawa jest o tyle łatwiejsza, gdyż wymaga jedynie oględzin pieluchy. W późniejszym czasie należy już uświadomić i wyedukować dziecko w temacie wypróżniania i uczulić go na nietypowy kolor moczu.

kobieta i dziecko - test moczu - próbka

Na czym polega badanie moczu?

Na pytanie „co oznacza ciemny mocz?” powinien odpowiadać wyłącznie lekarz. To on na podstawie konkretnego badania stwierdza, czy kolor moczu wskazuje na rozwijającą się chorobę, czy jest to wyłącznie przyczyna diety lub przyjmowanych leków.

Badanie moczu to bowiem podstawowe, bezinwazyjne i tanie badanie, które dokładnie obrazuje obecną sytuację w organizmie. Dzięki niemu można szybko rozpoznać chorobę nerek, wątroby czy dróg moczowych. Jest również niezbędne w diagnostyce chorób nadnerczy, żółtaczki czy zapalenia trzustki.

By prawidłowo przeprowadzić badanie, potrzebna jest próbka moczu, najlepiej porannego ze środkowego strumienia. Mocz pobiera się do jałowego pojemnika, dostępnego w każdej aptece. Niedozwolone jest dostarczanie do laboratorium próbek w innych naczyniach, gdyż mogą one fałszować wyniki badań. Przed pobraniem należy również dokładnie umyć ręce.

Wyniki badań można interpretować według przyjętych norm. Kolor moczu bursztynowy bądź słomkowy nie stanowi żadnego odstępstwa. Ciężar powinien wahać się w okolicach 1.005-1.030, zaś pH w granicach 4.6-8.0 jednostek. Badanie moczu nie powinno wykryć również glukozy, białka i krwinek. W każdej innej sytuacji należy wyniki badań skonsultować niezwłocznie z lekarzem pierwszego kontaktu. Cukier może świadczyć bowiem o rozwijającej się cukrzycy, zaś krwinki czerwone alarmują o uszkodzonych nerkach, a nawet nowotworze.

 

Komentarze do wpisu (1)

25 października 2019

Niech mocz będzie z Wami

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl