Jak wyczyścić silnie zabrudzone, tłuste posadzki? 0

Rozlane oleje, tłuste, zawiesiste preparaty na podłodze to totalna katastrofa. Niewiele środków jest w stanie sprostać takim zanieczyszczeniom. Tłuszcze, oleje i smary to najbardziej odporne na wszelkie sposoby mycia substancje. Jak sobie poradzić z tłustymi podłogami?

Tłusta podłoga w domu - kuchenne SOS

Najwięcej w kuchni dzieje się przed świętami - pośpiech, brak czasu, milion rzeczy do zrobienia to idealna szansa na różne wpadki. Do tego nie trzeba wcale dużo - wystarczy, że zostawisz nieopatrznie nie zakręconą butelkę z olejem potrącisz ją niechcący, stawiając coś na stole - katastrofa kuchenna gotowa. Co prawda zimny olej nie zrobi nikomu krzywdy, jednak dobrze wiesz co to znaczy - godziny sprzątania, opóźnienia w pracach, nerwy i bezradność. Tłuszcz jest wyjątkowo trudny do usunięcia - szczególnie z powierzchni, których nie możemy zanurzyć w wodzie i zalać płynem do naczyń. Podłoga zalana tłuszczem wymaga specjalnych zabiegów, które spowodują, że ze śliskiej jak lodowisko areny nieszczęść stanie się z powrotem przytulną, pachnącą przystanią i sercem domu.

Po pierwsze - usuń nadmiar

Najważniejsze jest to, aby jak najdokładniej usunąć nadmiar tłuszczu, Możesz to zrobić za pomocą ręcznika papierowego, bawełnianych ścierek, ręczników, a nawet starej pościeli. Jeśli plama jest duża, wręcz wydaje się nie do opanowania, warto sięgnąć po sorbent (jeśli akurat masz do niego dostęp). Sprawdzi się także popiół lub piasek - co prawda nie wchłoną one oleju, ale ten oblepi ziarenka zamiast naszej podłogi i łatwiej będzie go usunąć. Jeśli sytuacja jest naprawdę patowa - można też użyć mąki lub talku - wszystkiego, co wchłonie olej.

Po drugie - użyj odpowiednich do rodzaju podłogi środków

Podłoga podłodze nierówna. Zanim więc użyjesz różnych środków chemicznych zastanów się co równocześnie pomoże pozbyć się tłuszczu i nie uszkodzi Twojej podłogi. Najłatwiej olej ustępuje z terakotowych płytek - wystarczy wtedy dobry detergent typu płyn do mycia naczyń, a w przypadku mniejszych zabrudzeń - nawet woda z octem.

Drewniana podłoga - jak ją odtłuścić?

Jeśli olej rozlał się jednak na drewniane deski lub parkiet nielakierowany, najlepiej tłuszcz usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub spirytusu - alkohole świetnie łączą się z tłuszczem. Następnie należy podłogę posypać talkiem i przez bibułkę przeprasować żelazkiem. Dobrze sprawdzi się tutaj także dobrej jakości płyn do mycia naczyń zawierający środki powierzchniowo czynne - pamiętaj jednak, by zaraz po wyczyszczeniu plamy usuwać nadmiar wody, by nie wsiąknęła w deski.

Odtłuszczanie gumoleum i PCV

Gumoleum lub PCV, które znajduje się jeszcze na niejednej polskiej podłodze, odtłuścimy z kolei przecierając je gliceryną, a następnie posypując talkiem i czyszcząc do sucha.

Odtłuszczanie kamienia i gresu

Jeśli podłoga zaś jest z kamienia naturalnego - a ten niestety bardzo szybko wchłania nie tylko tłuszcze, ale także wodę i inne zabrudzenia - należy plame usuwać benzyną ekstrakcyjną. Jeśli chcemy usunąć zabrudzenia z gresu, możemy użyć do tego wody z amoniakiem.

Myjka parowa - tajna broń w walce z brudem i tłuszczem

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na doczyszczenie niemalże każdego tradycyjnego zabrudzenia z naszych podłóg (w tym zaschniętego i przypalonego nawet tłuszczu) jest działanie wysoką temperaturą. To właśnie dlatego mopy i myjki parowe robią tak zawrotną karierę. Urządzenia te wykorzystują wyrzut pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, które bez trudu odrywają brud nawet z największych zakamarków. Gorąca para wodna doskonale rozpuszcza tłuszcz - świetnie więc sprawdzi się w przypadku tłustej podłogi. Świetnie też oczyści trudno dostępne zakamarki.

Profesjonalne czyszczenie silnie zabrudzonych i tłustych podłóg - jak to zrobić?

W warunkach domowych mamy do czynienia z różnymi materiałami, z których wykonane są nasze meble i podłogi, które często uniemożliwiają użycie silnej chemii odtłuszczającej. W zakładach przemysłowych, garażach i profesjonalnych kuchniach oraz lokalach użyteczności publicznej tłuste plamy i silne zabrudzenia usuwa się nieco łatwiej. Preparaty Brudex marki Tenzi nadają się zarówno do tradycyjnego, ręcznego mycia podłogi, jak i do wykorzystania w maszynowych zmywarkach do podłóg. Produkt sprzedawany jest w formie koncentratu, który rozcieńcza się w proporcjach 200-500 ml na 10 litrów wody. Butelka z koncentratem wyposażona jest w specjalny dozownik, który pomoże odmierzyć odpowiednią ilość płynu. Mycie odbywa się dwuetapowo - najpierw rozprowadza się roztwór po zabrudzonej powierzchni, pozostawia na kilka minut, by chemia zrobiła swoje, a następnie ściąga się i osusza posadzki. Co ciekawe - Brudex można wykorzystać także do czyszczenia tekstylnych powierzchni, tkanin i do prania ekstremalnie zatłuszczonej odzieży roboczej. Można go stosować także w warunkach domowych - zdecydowanie warto mieć takie wsparcie w domu - sprawdzi się przy wszystkich posadzkach odpornych na działanie środków zasadowych. Z kolei w garażach świetnie się sprawdzi środek Super Green Specjal NF, który służy do usuwania zabrudzeń ropopochodnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl