Masz pytanie? 
 tel: 733 888 555 
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak usunąć kamień z WC? 0

Perfekcyjna pani domu wkłada wiele wysiłku w to, aby zachować czystość w swojej łazience. Jednym z najtrudniejszych zabrudzeń, z jakimi musi się zmierzyć, jest kamień w toalecie. Jego usunięcie może stwarzać problemy, szczególnie jeśli wcześniej nie robiło się tego regularnie. Konsekwencje braku usuwania osadu mogą być bowiem jeszcze bardziej kłopotliwe w przyszłości, a środki czystości oferowane na rynku nie zawsze są bezpieczne dla toalety, a co bardziej istotne- również dla naszego zdrowia. Zatem jak usunąć kamień z WC by móc na długo cieszyć się czystą toaletą, a przy tym nie narażać własnego zdrowia i innych domowników? Otóż należy przede wszystkim uważnie dobierać odpowiednie preparaty, zapoznając się z przeznaczeniem produktu i stosować się do dołączonej instrukcji lub korzystać z łagodnych produktów- niekoniecznie przeznaczonych do sprzątania.

Jak się bowiem okazuje, istnieją domowe sposoby na kamień w WC oraz uniwersalne produkty, które w żaden sposób nie kojarzą nam się z czystością. Aby zaoszczędzić więc pieniądze i czas, który można przeznaczyć na bardziej przyjemne czynności- warto dowiedzieć się jak wyczyścić toaletę z kamienia zarówno domowymi, jak i profesjonalnymi metodami.

Jak powstaje kamień w toalecie?

Brudna muszla klozetowa- poza tym, że nie prezentuje się zbyt estetycznie- jest skupiskiem wielu bakterii. Kamień w WC najczęściej osadza się więc, gdy toaleta nie jest regularnie czyszczona. Gromadzi się on w kilku miejscach: na poziomie wody, tam gdzie ścieka woda oraz na samym dnie sedesu. Są to lokalizacje, w których jest najbardziej widoczny, jednak trzeba mieć świadomość, że cała toaleta narażona jest na jego działanie i niesystematyczne mycie będzie powodowało wyłącznie pogłębianie się problemu.

Nawarstwianie się związków wapnia na wszelkich powierzchniach mających kontakt z wodą, to jednak normalna kolej rzeczy. Kamień w toalecie pojawia się bowiem nawet w przypadkach, gdy jest ona systematycznie czyszczona. W największym stopniu dotyczy to posiadaczy bardzo twardej wody, z której wytrąca się kamień. Osad mineralny znajdujący się w twardej wodzie pozostaje na dnie sedesu, jej obrzeżach lub tworzy brzydkie zacieki. Powstały w ten sposób osad jest niezwykle trudny do wyczyszczenia, dlatego konieczne jest sięgnięcie po specjalne, kwaśne środki do odkamieniania WC.

Czy chemia w toalecie to dobry pomysł?

Zachowanie czystości w domu jest bardzo ważne, trzeba jednak pamiętać, aby robić to z głową. Zastanawiając się więc czym wyczyścić toaletę z kamienia, szukamy skutecznych i trwałych preparatów, które poradzą sobie z tym problemem, nie biorąc pod uwagę żrących właściwości niektórych środków. Na rynku chemicznym dostępnych jest wiele środków do odkamieniania łazienki, które ponadto są bezpieczne dla naszej skóry czy oczu. Ważne jest jednak, aby mimo wszystko trzymać je z dala od dzieci.

Toalety sterylnie doczyszczone chemią gospodarczą, to ponadto wbrew pozorom doskonałe środowisko do namnażania się bakterii. Używając ostrych, żrących detergentów możemy zaszkodzić bowiem nagromadzonej w muszli delikatnej florze bakteryjnej lub całkowicie się jej pozbyć. To bakterie, które paradoksalnie są dobre dla naszego organizmu i nie powinno się ich eliminować, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego środka czyszczącego.

Kamień w WC to zatem dość rozbieżny i skomplikowany temat, do którego należy podejść z rozwagą. Nawet najbardziej skuteczna chemia, może bowiem okazać się w niektórych przypadkach zbędna. Zatem jak pozbyć się kamienia z toalety, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, a jednocześnie mieć pewność, że kamień zniknie na dobre? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak wyczyścić WC z kamienia ogólnodostępnymi środkami chemicznymi?

Ogólnodostępny środek chemiczny, czyli tak zwany detergent, który możemy dostać w każdym większym sklepie, to skuteczny, ale nie jedyny sposób na kamień w toalecie. Pozbycie się osadu z muszli klozetowej może okazać się jednak łatwe, jeśli tylko dysponujemy odpowiednim produktem i rozpoznaliśmy przyczynę zacieków.

Na początek należy przede wszystkim pamiętać, iż stosując tak silnie żrące substancje czyszczące trzeba zawsze uprzednio zapoznać się z dołączona instrukcją, a także dokonać testu na niewielkiej powierzchni. Niezbędne są gumowe rękawiczki i ochrona oczu, gdyż zapach tych środków może je podrażniać.

Standardowe postępowanie w przypadku stosowania chemicznych środków gospodarczych wygląda następująco:

 • Najpierw powinno się wlać środek do odkamieniania toalety do jej wnętrza, skupiając się szczególnie na miejscach, gdzie kamień jest najbardziej widoczny.

 • Kolejnym etapem jest pozostawienie środka bez spłukiwania wody na jakieś 20-30 minut, aby pozwolić mu na walkę z osadem.

 • Następnie należy delikatnie usunąć grubsze warstwy kamienia (najlepiej użyć do tego specjalnej szczotki). Nie można robić tego zbyt mocno, by nie uszkodzić powierzchni muszli.

 • Po wykonaniu wszystkich czynności- należy spłukać wodę, by detergent spłynął i nie zalegał w toalecie.

Kiedy zastosowanie gospodarczego środka chemicznego okaże się skuteczne i pozbędziemy się już kamienia, zachowanie toalety w czystości będzie dużo łatwiejsze. Jednak, by problem nie powrócił, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu muszli mniej więcej raz w tygodniu.

Jak usunąć kamień z WC - domowe sposoby

Standardem w naszych toaletach są kostki odświeżające, które jednocześnie mają zapobiegać powstawaniu kamienia. Jeśli jednak stosowana kostka tylko odświeża zapach, ale nie radzi sobie z kamieniem, a jesteśmy przeciwnikami używania silnych środków chemicznych- warto sięgnąć po domowe sposoby naszych babć. Jak się bowiem okazuje, w naturalne odkamieniacze do WC można zaopatrzyć się w każdym sklepie spożywczym.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to skuteczny środek na kamień w toalecie. Produkt ten posiada właściwości ściągające i wybielające, dlatego powierzchnie na których jest stosowany zostają zdezynfekowane i wolne od zanieczyszczeń. Soda często występuje w parze z kwaskiem cytrynowym, co sprawia, że walka z niepożądanym osadem jest jeszcze bardziej efektywna. Wzmacnia się bowiem działanie antybakteryjne oraz oczyszczające sody. Sposób z wykorzystaniem sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego polecany jest jednak przede wszystkim w przypadku występowania niezbyt grubego osadu.

Jak odkamienić sedes za pomocą tych dwóch środków spożywczych?

 • 1/3 szklanki sody oczyszczonej i 1/4 szklanki kwasku cytrynowego wymieszać dokładnie w misce i wsypać do muszli klozetowej.

 • Ponownie (tym razem w sedesie) wymieszać składniki do momentu powstania piany.

 • Pozostawić roztwór w toalecie przez około 30 minut, a następnie wypłukać go sporą ilością ciepłej wody.

 • Tradycyjnie wyczyścić toaletę.

Czynność należy powtarzać raz w tygodniu, aby pozbyć się przykrego zapachu i uniknąć problemu powstawania uporczywego kamienia.

Biały ocet

Ocet to produkt, który posiada silne właściwości czyszczące i rozpuszczające. Potrafi zabić i usunąć mnóstwo bakterii i drobnoustrojów namnażających się w łazienkach, które wręcz czyhają na nasze potknięcie. Gdy osad jest więc świeży i nie zdążył jeszcze zająć większej powierzchni wnętrza muszli, warto sięgnąć po ocet - idealny sposób na kamień w toalecie. W takiej sytuacji wystarczy wylać szklankę octu po ściankach sedesu. Z trudniejszym brudem może poradzić sobie nasączona octem gąbeczka. Powodzenie wykorzystania tego produktu zależne jest jednak od stopnia zanieczyszczenia toalety.

Ocet w połączeniu z sodą oczyszczoną pozwala natomiast nie tylko usunąć kamień, ale i nieestetyczne żółte zacieki w toalecie. Dodatkowo, to doskonałe rozwiązanie na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu w całej toalecie.

Jak wyczyścić WC z kamienia za pomocą octu i sody?

 • 2 łyżki sody oczyszczonej wymieszać w pojemniku z 2 łyżkami białego octu.

 • Po wystąpieniu reakcji chemicznej, z powstałego roztworu należy uformować gęstą masę.

 • Za pomocą gąbki nanieść masę na zabrudzenia w muszli klozetowej (na wszystkie obszary, w których występuje kamień).

 • Po wyczyszczeniu pozostawić na około 15 minut, a następnie spłukać ciepłą wodą.

Dla zachowania toalety w czystości, czynność należy powtarzać do dwóch razy w tygodniu, a w celu wyeliminowania niewielkich zanieczyszczeń można na noc wlać do sedesu szklankę octu i spłukać ją dopiero rano.

Ocet jabłkowy i cytryna

Ocet jabłkowy jest doskonałym środkiem czyszczącym, gdyż wykazuje silne właściwości dezynfekujące. Można więc wykorzystać go nie tylko jako sposób na kamień w WC, ale również jako sposób na zachowanie świeżości w toalecie. Ocet jabłkowy usuwa bowiem nie tylko powstałe zacieki, ale także szkodliwe drobnoustroje.

Produkt niezwykle silnie działa w połączeniu z kwasem cytrynowym.

 • Pół szklanki octu jabłkowego należy zmieszać z sokiem z jednej cytryny.

 • Uzyskanym roztworem wyczyścić toaletę za pomocą szmatki/gąbki.

 • Po czyszczeniu pozostawić na 15 minut, a następnie spłukać.

Domowy sposób na kamień w WC z wykorzystaniem octu jabłkowego i cytryny należy stosować raz w tygodniu. Jedynie wtedy możemy liczyć na uzyskanie i utrzymanie pożądanego efektu czystej i pachnącej toalety.

Boraks

Jak wyczyścić kamień w toalecie? Być może idealnym sposobem okaże się zastosowanie boraksu. Jest to sól sodowa kwasu borowego - uniwersalny produkt czyszczący, mający bardzo szerokie zastosowanie. Wykazuje on właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, a jednocześnie charakteryzuje się łagodnymi parametrami antybakteryjnymi. Używany zgodnie z przeznaczeniem jest świetną alternatywą dla tradycyjnych detergentów.

 • Pół szklanki boraksu wsypać do muszli klozetowej i pozostawić na co najmniej godzinę.

 • Następnie należy dokładnie wyszorować toaletę szczotką i obficie spłukać wodą.

Po ten produkt sięgają głównie osoby, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania.

Coca-cola

Popularny napój gazowany, jakim niewątpliwie jest Coca-Cola, może również okazać się przydatnym produktem do walki z kamieniem. Substancje znajdujące się w składzie napoju, skutecznie naruszają bowiem strukturę osadzonego kamienia i ułatwiają jego usunięcie. Nie bez powodu coca-cola nazywana jest zatem „słodkim zabójcą”. Wykorzystuje się ją bowiem także do udrożniania rur lub w sytuacji problemów żołądkowych.

Jak usunąć żółty osad z muszli klozetowej za pomocą Coca-Coli?

 • Wlać napój do toalety i pozostawić na godzinę.

 • Wyczyścić wnętrze sedesu szczotką.

 • Spłukać roztwór wodą.

Coca-cola to, jak widać, doskonały sposób nie tylko na kamień w toalecie. Przy następnym zakupie warto pozostawić więc trochę napoju i wypróbować jego działanie czyszczące na innych zabrudzonych powierzchniach. Kwas fosforowy szybko wyeliminuje bowiem brud niewielkim nakładem siły i kosztów.

Ekologiczny sposób na kamień w toalecie

Dbanie o przyszłość planety i ekologię staje się co raz większym priorytetem i trendem dzisiejszego świata. Osoby zaangażowane w te działania unikają środków dezynfekujących powstałych na bazie chloru i agresywnych wybielaczy, które mogą mieć niekorzystny wpływ na środowisko naturalne.

Sprzątaniem muszli klozetowej w ekologiczny sposób, interesują się zatem nie tylko ekolodzy, ale także rodzice małych dzieci, które są zazwyczaj bardzo zaciekawione wnętrzem domowej toalety. Dotykanie jej brzegów to często ich ulubiona zabawa, dlatego niestosowanie silnych detergentów leży także w interesie rodziców.

Zatem jak usunąć kamień w toalecie dbając przy tym o ekologię? Otóż alternatywą dla chemicznych preparatów jest rozmarynowy spray do czyszczenia, który usuwa zarówno kamień, jak i nieprzyjemny zapach. Przygotowanie takiego środka to bardzo niewielki koszt- wystarczy zaopatrzyć się w :

 • Pół szklanki octu

 • Pół szklanki wody

 • 5 kropli rozmarynowego olejku eterycznego

Olejek rozmarynowy wykazuje silne działanie odkażające, bakteriobójcze oraz eliminuje wirusy, natomiast ocet jest odpowiedzialny za pozbycie się brudu i nieprzyjemnego zapachu. Produkty należy ze sobą wymieszać i najlepiej przechowywać w butelce z atomizerem, w ciemnym miejscu. W razie potrzeby wystarczy spryskać zakamienioną powierzchnię i usunąć szczotką osad.

Środki do odkamieniania WC – oferta sklepu Higieniczny.pl

Jeśli domowe sposoby nie są skuteczne, a w toalecie nadal pojawiają się problematyczne zabrudzenia spowodowane kamieniem, zadajemy sobie zasadnicze pytanie: czym wyczyścić sedes z kamienia, jaki produkt będzie najskuteczniejszy oraz który najlepiej poradzi sobie z utrzymaniem naszej łazienki w czystości? Wybór odpowiedniego detergentu to bowiem duże wyzwanie.

Na szczęście z pomocą przychodzą specjalistyczne sklepy z wyposażeniem sanitarnym oraz środkami czyszczącymi, które świadczą pomoc w zakresie doboru odpowiednich preparatów. Dzięki nim, możemy z łatwością zapoznać się z zakresem przeznaczenia i stosowania danego produktu. Używanie środków czyszczących wymaga bowiem zachowania szczególnej ostrożności, gdyż w swoim składzie najczęściej zawierają silnie oddziałujące kwasy.

Długotrwale zalegający i zbierający się kamień w WC- jak usunąć to tylko za pomocą specjalistycznych preparatów, które dostępne są w naszym sklepie internetowym Higieniczny.pl.

W swojej ofercie posiadamy między innymi takie środki jak:

 • Płyn do mycia sanitariatów Buzil T464 Bucasan Trendy- to specjalistyczny produkt, który w swoim składzie zawiera kwas aminosulfotowy- skutecznie radzący sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Poleca się go szczególnie do czyszczenia łazienek, w tym również wnętrza toalet. Detergent stosuje się nanosząc bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię, bądź po rozcieńczeniu- w zależności od potrzeb. Buzil T646 doskonale radzi sobie z ekstremalnymi sytuacjami. Jak usunąć zacieki w muszli klozetowej? Z całą pewnością pozbędziemy się ich stosując regularnie ten produkt specjalnego przeznaczenia. Stosuje się go w miejscach, gdzie panuje duże natężenie ruchu. Jest bezpieczny dla korzystających i skuteczny w walce z kamieniem.

 • Środek do czyszczenia sanitariatów Buzil Bucalex G460- to profesjonalny środek używany do usuwania kamienia i innych uporczywych zabrudzeń. W jego składzie znajdziemy kwas fosforanowy, który poza działaniem czyszczącym (rozpuszcza brud), wykazuje właściwości antybakteryjne. Posiada konsystencję żelu, dzięki czemu łatwiej utrzymać go na pionowej powierzchni muszli klozetowej. Ze względu na silne działanie produktu, zaleca się jego rozcieńczanie z wodą według wskazówek producenta. Pozytywną jego cechą jest także przyjemny, subtelny zapach.Kamień w sedesie to temat, który niewątpliwie zasługuje na naszą uwagę. Czysta toaleta to bowiem wizytówka każdego domownika, który nie zawsze posiada odpowiednią wiedzę na temat toaletowych zanieczyszczeń. Warto zapoznać się więc zarówno z domowymi, jak i profesjonalnymi sposobami na uporczywy kamień w WC, by móc skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie wyeliminować go z naszych toalet i zachować w nich nieskazitelną czystość.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl