Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak segregować śmieci? 0
Jak segregować śmieci?

Prawidłowa segregacja śmieci to sposób na znaczne usprawnienie utylizacji odpadów, w przypadku odpowiedniego posegregowanych śmieci możliwe jest zdecydowane zmniejszenie ilości śmieci składowanych na wysypiskach i jednocześnie odzysk większej ilości surowców nadających się do ponownego wykorzystania. Selektywne zbieranie odpadów jest tym samym korzystne dla nas wszystkich.

Jak segregować śmieci? Najlepiej byłoby zacząć od wstępnej segregacji już we własnym domostwie. Nie oznacza to oczywiście, że koniecznie trzeba zainwestować w kilka różnych koszy na śmieci. Zazwyczaj w pełni starczają dwa pojemniki – jeden (podzielony na przegródki) na odpady typu: szkło, papier i plastik, które mogą zostać poddane recyklingowi oraz drugi pojemnik na śmieci, których nie da się przetworzyć. Osoby mieszkające we własnym domu z ogrodem mogą pomyśleć również o postawieniu kompostownika – to świetny sposób na utylizację śmieci organicznych.

Jeśli już zastanawiamy się, s segregować śmieci w domu, warto pamiętać o jednym – posegregowane odpady powinny być czyste i suche. Zasadniczo odpady możemy podzielić na: śmieci organiczne, papier, plastik, aluminium (oraz innego typu metale), szkło oraz wszelkie odpady, których nie da się poddać recyklingowi. Teoretycznie wydaje się, że segregacja śmieci to sprawa bardzo prosta, Tymczasem okazuje się, że ciągle jeszcze wiele osób nie wie, jak segregować śmieci, do którego kosza należy wrzucić poszczególne odpady itd. Kupując różne produkty warto zwrócić uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach – z nich możemy dowiedzieć się, czy dane opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania, do recyklingu, czy też może w ogóle nie powinno być wrzucane do pojemnika z innymi odpadami.

Oczywiście studiowanie każdego opakowania z osobna, kiedy zastanawiamy się akurat, jak segregować śmieci, może być nieco męczące. Dlatego też warto zapamiętać kilka prostych zasad. Z myślą o segregacji śmieci ustawiane są pojemniki w trzech różnych kolorach. Do pojemnika niebieskiego wrzucamy papier, do żółtego plastik i metal, do białego szkło bezbarwne a do zielonego szkło kolorowe. Czasami można spotkać również czerwone pojemniki na odpady, które przeznaczone są wyłącznie na metale, w tym także puszki z aluminium. Oczywiście to bardzo ogólne ujęcie kwestii właściwej segregacji odpadów.

W praktyce okazuje się, że nie każdy rodzaj papieru może trafić np. do pojemnika niebieskiego i nie wszystkie przedmioty z plastiku mogą trafić do pojemnika na tworzywo sztuczne.

Jak segregować śmieci z papieru? Do niebieskiego pojemnika na odpady możemy z powodzeniem wrzucić stare gazety, czasopisma, papier piśmienniczy, różnego rodzaju ulotki oraz gazetki reklamowe. Również książki oraz tektura falista mogą trafiać do niebieskiego kosza. Absolutnie natomiast nie wolno wrzucać papieru samokopiującego, opakowań po maśle, margarynie i innych tłuszczach, kartonów po sokach i mleku oraz starych tapet i worków po materiałach budowlanych.

Do żółtego pojemnika na szeroko pojęte tworzywo sztuczne wrzucamy butelki po napojach i po środkach czystości (bez nakrętek), nakrętki, przedmioty metalowe, puszki z aluminium, reklamówki, worki foliowe itd. Warto dodać, że butelki powinny zostać zgniecione. Nie należy natomiast wrzucać butelek i plastikowych pojemników, które nie zostały opróżnione. Do żółtego pojemnika nie powinny również trafić: opakowania po lekach, olejach wszelkiego typu, części samochodowe, naczynia jednorazowe itd.

Do pojemników na szkło możemy wrzucać butelki i słoiki, oczywiście bez nakrętek. Szkło okienne, zbrojone, porcelana, żarówki, termometry, świetlówki itd. to odpady, które nie powinny znaleźć się w pojemniku do selektywnej zbiórki śmieci.

W większości przypadków odpady, których nie można wrzucić do kosza na szkło, plastik lub papier, powinny trafić po prostu do kosza ogólnego. Są jednak i takie śmieci, których w ogólnie nie wolno wrzucać do koszów ogólnych. Chodzi tutaj o tzw. odpady niebezpieczne, np.: lekarstwa, stary sprzęt elektroniczny, świetlówki energooszczędne, stare baterie i akumulatory. Pojemniki przeznaczone specjalne na odpady tego rodzaju możemy znaleźć w sklepach z elektroniką i materiałami budowlanymi. Stare lekarstwa oraz opakowania po lekach można zostawi w aptece. Każda gmina ma ponadto obowiązek systematycznego zbierania tego rodzaju odpadów od mieszkańców.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl