Masz pytanie? 
 tel: 733 888 555 
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak rozmieścić dozowniki na płyny do dezynfekcji rąk? 0

Odpowiednie rozmieszczenie dozowników na płyny do dezynfekcji rąk ma kluczowe znaczenie zarówno w przypadku szpitali, jak i zakładów pracy. Gdzie należy umieścić dozowniki, by zapewnić odpowiednie warunki higieniczne i uniknąć zakażeń krzyżowych?

Rozmieszczenie dozowników do dezynfekcji rąk w szpitalu

Obecność wirusów i bakterii w szpitalu chyba nikogo nie dziwi. W tym miejscu zachowanie szczególnej higieny jest niezwykle istotne. W trosce o zdrowie pacjentów i personelu warto dozowniki do dezynfekcji rąk rozmieścić w sposób umożliwiający komfortowe i skuteczne użytkowanie płynów dezynfekujących. Gdzie umieścić dozowników do dezynfekcji w szpitalu? Firma Tork w swoim poradniku dla placówek medycznych podaje praktyczne, potwierdzone badaniami rozwiązania (źródło: http://www.tork.pl/o-nas/hygiene/rozmieszczenie-dozownikow)

dozowniki do płynu dezynfekującego - gdzie rozmieścić

 1. Wejście do szpitala
  Dozownik do dezynfekcji rąk warto umieścić w okolicach recepcji szpitala, by umożliwić dezynfekcję zarówno pracownikom, jak i odwiedzającym. Dzięki temu codzienne odkażanie rąk stanie się nawykiem.

 2. Sale wieloosobowe
  Dozowniki do dezynfekcji rąk należy zamontować w miejscach najbardziej uczęszczanych. W przypadku pokoju pacjentów płyny należy rozlokować w pobliżu wejścia, a także nieopodal każdego z łóżek.

 3. Sale jednoosobowe
  W pokoju jednoosobowym, takim jak izolatka, dozowniki do dezynfekcji rąk należy umieścić w lokalizacjach kluczowych zarówno dla chorego, jak i personelu. Zazwyczaj jest to pomieszczenie sanitarne, wejście do pokoju, a także okolica łóżka.

 4. Pokoje kadry
  W pokoju pielęgniarek czy lekarzy również powinny znaleźć się dozowniki na płyny do dezynfekcji rąk. Najczęściej płyny dezynfekujące rozlokowane są w sanitariatach, w pobliżu biurek, a także w korytarzach.

 5. Korytarze
  Kluczowe lokalizacje znajdują się w korytarzach, które przecież są często odwiedzane zarówno przez kadrę, jak i pracowników. Należy zatem umożliwić dezynfekcję rąk w każdym z uczęszczanych miejsc.

Dozowniki na płyny do odkażania rąk w miejscach pracy

W niektórych zakładach pracy zastosowanie dozowników jest konieczne. Nierzadko wiąże się to z charakterem placówki. Produkcja żywności czy farmaceutyków powinna odbywać się w określonych warunkach. W takim przypadku lokalizacja dozowników na płyny do dezynfekcji rąk uzależniona jest od konkretnych przepisów. Dlatego zazwyczaj rozmieszczenie samych pomieszczeń nie jest przypadkowe i wiąże się z konkretnymi funkcjami. Dezynfekcja nierzadko odbywa się już w szatni jeszcze przed zastosowaniem odzieży ochronnej. Kolejno odkażanie rąk powinno mieć miejsce w pomieszczeniu docelowym, przed rozpoczęciem pracy. Szczegółowe procedury są przedstawiane pracownikom wraz z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.

W okresie zachorowań płyny do dezynfekcji rąk stosuje się jednak również w innych, niespecjalistycznych placówkach. Dlatego dozowniki na płyn do dezynfekcji powinny znaleźć się również w biurowcach, hotelach, wszelakich zakładach produkcyjnych, magazynach - dosłownie wszędzie. Jaki jest powód? Wyniki badań specjalistów z Uniwersytetu Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i Narodowego Instytutu Zdrowia USA potwierdzają, że koronawirus utrzymuje się na powierzchni przedmiotów nawet do kilku dni.

Mianowicie, na powierzchni plastiku i stali nierdzewnej koronawirus jest w stanie przetrwać nawet trzy dni, na przedmiotach miedzianych utrzymuje się cztery godziny, na powierzchni kartonów jedną dobę, a w powietrzu aerozol z wirusem jest aktywny do 3 godzin. Zatem zwyczajna plastikowa klawiatura, klamka czy krzesło może okazać się źródeł zakażenia. Jak tego uniknąć? Zaleca się między innymi regularne odkażanie rąk. Należy więc odpowiednio rozmieścić dozowniki na płyn do dezynfekcji rąk. Kluczowe lokalizacje to wejścia do każdego z pomieszczeń, sanitariaty i korytarze.

Jakie dozowniki na płyn do dezynfekcji rąk zastosować?

Najlepsze efekty zapewnia zastosowanie dozowników bezdotykowych lub łokciowych. Dotknięcie dozownika oczyszczoną dłonią niweczy efekt dezynfekcji. Z kolei dotykanie go dłonią zanieczyszczoną jest przyczyną rozprzestrzenienia wirusów i bakterii. Warto zapoznać się z przykładami skutecznych w użytkowaniu dozowników:

 • automatyczny dozownik żelu do rąk 1200ml PURELL® - ten pojemny dozownik umożliwia zastosowanie dużej ilości żelu do dezynfekcji, dlatego sprawdzi się w szczególnie uczęszczanych miejscach.

 • automatyczny dozownik do mydła w pianie Intuition Tork Elevation S4 - dezynfekujące mydło w piance jest niezwykle wydajne w użytkowaniu. Warto więc stosować tego typu pianki w sanitariatach.

 • dozownik do mydła w płynie z łokciownikiem Tork S1 - do tego wyrobu dobrać można odpowiednie płyny dezynfekując tej samej marki. Łokciownik umożliwia higieniczne użytkowanie dozownika w placówkach medycznych.

 • dozownik łokciowy do płynów dezynfekcyjnych i mydła w płynie 1l FANECO - to dozownik na środek do dezynfekcji o pojemności aż 1 litra, napełniany płynem bezpośrednio z kanistra.

Jak skutecznie myć i dezynfekować ręce?

Rozmieszczenie dozowników na płyn do dezynfekcji to zaledwie jeden z etapów odpowiedniej organizacji przestrzeni w dobie zachorowań. Warto zadbać również o prawidłowe rozlokowanie ulotek informacyjnych. Ulotki zawierające instrukcję mycia i dezynfekcji rąk należy umieścić w pobliżu dozowników. Jak skutecznie myć i dezynfekować ręce? Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny należy stosować się do powszechnych zaleceń, dostępnych na witrynie GIS. Skrótowa instrukcja przedstawia się następująco.

 1. Po zwilżeniu rąk ciepłą wodą zastosuj żel do mycia lub mydło i spień środek oczyszczając wewnętrzne części obu dłoni.

 2. Te same czynności wykonaj mając na uwadze przestrzenie pomiędzy palcami, a także poszczególne palce, a w szczególności kciuki.

 3. Dokładnie oczyść również zewnętrzne części dłoni, również po bokach, aż po nadgarstki.

 4. Pamiętaj, by wyczyścić opuszki palców i przestrzenie pod paznokciami.

 5. Kolejno zastosuj skuteczny środek do dezynfekcji rąk. W walce z wirusem odpowiednie są płyny spełniające normę PN-EN 14476.

 6. Płyn lub żel do dezynfekcji rąk powinien pokryć zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne części dłoni. Podobnie jak w przypadku mycia rąk należy zdezynfekować także przestrzenie pomiędzy palcami i pod paznokciami, jak również nadgarstki. Nierzadko dezynfekcji poddawane są także przedramiona.

Należy unikać kontaktu z wirusami i bakteriami. Warto pamiętać, że indywidualna ochrona przed zachorowaniem to tylko jeden z aspektów. Dezynfekcja rąk stosowana jest również w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa. Tym samym podnosi się poziom bezpieczeństwa osób szczególnie narażonych na powikłania związane z koronawirusem czy wirusem grypy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium