Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z toalety? 0

Niezależnie od tego, jak dbamy o nasze łazienki – brzydki zapach w toalecie, to problem, który może przydarzyć się każdemu. Mimo, iż nieprzyjemny odór napotkać można głównie w toaletach publicznych, ze względu na większe natężenie ruchu i eksploatację, to w domowych warunkach, z różnych przyczyn również możemy zderzyć się ze ścianą brzydkiego zapachu, który nie tylko bywa uciążliwy, ale może także wprowadzać domowników w poczucie dyskomfortu i braku higieny.

Poniżej znajdą Państwo zarówno domowe mikstury, jak i inne proste czynności, które pozwolą zachować świeżość i czystość w toalecie. Istnieje bowiem wiele skutecznych i nietrudnych sposobów, które w szybkim czasie uczynią toaletę miejscem przyjemnym i pachnącym dla wszystkich użytkujących.

Skąd bierze się brzydki zapach w toalecie? Jakie są przyczyny powstawania niechcianego odoru?

brzydki zapach z toalety

Brzydki zapach w toalecie zarówno tej domowej jak i publicznej może mieć wiele przyczyn, a jak wiadomo, by zniwelować coś raz na zawsze, należy znaleźć powód. Znając źródło, możemy bowiem podjąć odpowiednie kroki, by zlikwidować problem w zarodku. Przedstawiamy najczęściej występujące źródła brzydkiego zapachu w toalecie:

 • Bakterie i wirusy – toaleta jest głównym miejscem nagromadzających się bakterii i wirusów, wydalanych z ludzkiego ciała. Te regularnie nieusuwane poprzez czyszczenie czy chociażby spłukiwanie mogą namnażać się i wydzielać nieprzyjemne zapachy.

 • Grzyby i pleśnie – wilgotne środowisko toalety to doskonałe miejsce na rozwój pleśni i grzybów. Nieodpowiednia wentylacja albo całkowity jej brak może szybko doprowadzić do skraplania się pary wodnej, która wraz z bakteriami osadza się na ścianach toalety, tworząc idealne warunki do powstania pleśni i grzybów, które nie tylko powodują nieprzyjemny odór w toalecie, ale także stanowią niebezpieczeństwo dla osób wrażliwych, atakując ich układ oddechowy i powodując duszności, kaszel czy obrzęki błony śluzowej nosa.

 • Nieszczelności – które powstają głównie wokół muszli klozetowej, a dokładniej przy instalacji hydraulicznej czy przy połączeniach rur. Elementy instalacji mogą z czasem ulegać zniszczeniu lub uszkodzeniu, co może doprowadzać do wycieku nieczystości i gazów wokół muszli, powodujących przykry zapach.

 • Osady i resztki fekaliów – osady mineralne czy resztki kału mogą osadzać się nie tylko w miejscach widocznych dla oczu na muszli, ale także w rurach i kolektorze. Z czasem osady te ulegają systematycznemu rozkładowi i zaczynają wydzielać gazowe substancje zapachowe, nienależące do tych najprzyjemniejszych. Ważne jest zatem stosowanie środków, które docierają w głąb toalety.

 • Stagnacja wody – nieraz pewnie po powrocie z dłuższego urlopu zauważyliśmy nieprzyjemny zapach w toalecie. Wszystko to za sprawą wody w muszli klozetowej, która pozostawiona bez ruchu na długi czas, sprzyja rozkładowi resztek organicznych i może przyczynić się do gromadzenia się nieprzyjemnego zapachu.

 • Wentylacja – optymalna wymiana powietrza w toalecie jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej higieniczności. Brak wentylacji sprzyja bowiem nie tylko zatrzymywaniu się nieświeżego powietrza wewnątrz pomieszczenia, ale wspomaga także rozwój bakterii.

 • Zanieczyszczenia z zewnątrz – warto sprawdzić, czy tymczasowy brzydki zapach w toalecie nie jest spowodowany zanieczyszczeniami produkowanymi z otoczenia typu dym papierosowy, smog, spalenizna, czy inne zapachy z kuchni i innych pomieszczeń.

Sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z toalety

Pierwszym krokiem do utrzymania czystości i świeżego zapachu w toalecie jest z pewnością jej regularne i dokładne sprzątanie. Codzienne czyszczenie muszli klozetowej i jej otoczenia może z pewnością zapobiec gromadzeniu się nieświeżych zapachów. Co zrobić jednak, gdy mimo regularnego sprzątania nadal wyczuwalny jest przykry odór z toalety?

Otóż istnieje kilka skutecznych sposobów na uczynienie toalety przyjemniejszej:

 • Środki do czyszczenia toalet – szczególnie te specjalistyczne, dedykowane powierzchniom toaletowym. Skuteczne środki to głównie te zawierające podchloryn sodu, wywołujący reakcję utleniania, która zabija bakterie i chroni użytkowników przed zanieczyszczeniami.

 • Odświeżacze powietrza lub pochłaniacze – które skutecznie pomagają w zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów. Zawarte w nich substancje czynne pozwalają zlikwidować uciążliwy zapach, zastępując go od razu zdecydowanie lepszą nutą zapachową. Ich skuteczność opiera się głównie na precyzyjnie dobranej mieszance silnych olejków eterycznych. Ekstrakty z tych najintensywniejszych zapachów likwidują odór i maskują go przyjemnym zapachem. Innymi produktami pochłaniającymi przykrą woń mogą być także kadzidła, świece, odświeżacze powietrza w sprayu lub elektryczne dyfuzory, neutralizatory powietrza lub kominki na olejki zapachowe. Jeśli mamy toaletę z dopływem światła dziennego, można wprowadzić do wnętrza także rośliny oczyszczające powietrze typu paproć, dracena czy skrzydłokwiat. W skrajnych przypadkach, kiedy tradycyjne metody zawodziły, konieczne będzie gruntowne oczyszczanie przestrzeni czyli tzw. dezodoryzacja ozonem, która przeprowadzana jest przez profesjonalne firmy.

 • Tabletki zapachowe w muszli i zawieszki wc – które umieszczone wewnątrz muszli toaletowej, rozpuszczają się podczas spłukiwania, uwalniając przyjemny zapach i dodatkowo czyszcząc toaletę po każdym użyciu.

 • Wietrzenie toalety – otworzenie okna i drzwi w toalecie pomoże przewietrzyć toaletę i usunąć nieprzyjemne zapachy. Jeśli toaleta jest słabo wentylowana, warto rozważyć zamontowanie wyciągu powietrza lub wentylatora, który będzie pozbywał się nieprzyjemnych zapachów na bieżąco.

 • Zadbany odpływ – zatkany lub nieszczelny odpływ może być przyczyną brzydkiego zapachu w toalecie. Należy zatem używać specjalnych środków do rozpuszczania osadów, a w skrajnym przypadku wezwać firmę, która udrożni odpływ i wyczyści toaletę w miejscach niewidocznych. Warto sprawdzić również, czy wszystkie elementy toalety są szczelne.

Brzydki zapach w toalecie - domowe sposoby

Jeśli problem jest niewielki i chcemy jedynie nadać naszej toalecie wyrazistego, intensywnego zapachu lub pozbyć się tymczasowego przykrego zapachu, warto sięgnąć po szybkie domowe składniki, które z pewnością znajdziemy w naszej kuchni i stworzyć z nich mikstury, które w moment poradzą sobie z odorem.

 • Soda oczyszczona i ocet – czyli „para doskonała”. Soda i ocet tworzą bowiem znaną mieszaninę czyszczącą, idealną na wszystko. Wystarczy, że pół szklanki sody oczyszczonej wsypiemy do muszli klozetowej po czym wlejemy pół szklanki octu. Takiej mieszance pozwalamy działać przez kilka godzin, dlatego najlepiej wykonać ten zabieg na noc. Rano spłukujemy i cieszymy się czystą i pachnącą toaletą bez osadów.

 • Cytryna – to naturalny owoc dezodoryzujący. Do zniwelowania brzydkiego zapachu możemy wykorzystać zarówno świeżo wyciśnięty sok z cytryny, który spryskujemy po wewnętrznej stronie muszli, jak i małe kawałki cytryny wrzucone do muszli, które odświeżą zapach w pomieszczeniu. Jeśli na stanie mamy wyłącznie kwasek cytrynowy, można użyć jego roztworu do czyszczenia toalety. Kwas cytrynowy jest bowiem silnym dezodorantem i dezynfektykiem. Możemy zatem dwie łyżki kwasu rozpuścić w wodzie i wylać go po obrzeżach muszli. Po kilku godzinach spłukać.

 • Kawa – najlepiej tradycyjna, mielona kawa, której kilka łyżeczek wsypujemy do muszli i po kilkunastu minutach spłukujemy. Intensywny aromat kawy może pomóc w neutralizacji zapachu w toalecie.

Utrzymanie przyjemnego zapachu w toalecie, jak widać wymaga regularnej troski i uwagi. Wprowadzenie w nawyk tych kilku prostych kroków, pozwoli utrzymać toaletę na wysokim poziomie higieniczności i zapachu. Należy pamiętać jednak, iż przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego lub mikstury domowego sposobu zawsze warto przeczytać etykiety i upewnić się, że są one bezpieczne do stosowania w toalecie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl