Jak powstaje papier toaletowy? 1
Jak powstaje papier toaletowy?

Papier toaletowy to artykuł higieniczny, który dostępny jest na rynku w wielu formach. Najczęściej spotykany jest w postaci rolek o różnej długości i grubości papieru. Półki sklepowe oferują również papier toaletowy w różnorodnych kolorach i o rozmaitych zapachach. Coraz częściej spotyka się na nim komiksowe nadruki, napisy i  obrazki.  Historia papieru toaletowego sięga XIV wieku, kiedy to w Chinach produkowany był on wyłącznie na użytek panującego władcy. Dziś dostępny jest dla każdego klienta. Jak więc powstaje ten szeroko dostępny produkt higieniczny?

Z czego produkowany jest papier toaletowy?

Papier toaletowy, podobnie jak tradycyjny papier wytwarzany jest z włókien roślinnych (celulozy). Celuloza to polisacharyd, który wykorzystywany jest między innymi w przemyśle papierniczym ( a także w przemyśle włókienniczym, farmaceutycznym oraz w produkcji tworzyw sztucznych). Otrzymywana jest z roślin takich jak: jodła, topola, buk, świerk, konopie, trzcina czy zboża. Papier toaletowy może powstawać zarówno z czystej celulozy, jak i z makulatury (czyli wyłączonych z użytku wyrobów papierniczych , które nadają się do powtórnego użytku). Materiał z jakiego został wyprodukowany papier toaletowy ma wpływ na jego właściwości użytkowe. Papier z celulozy jest wytrzymały i miękki w porównaniu z papierem otrzymanym z makulatury. Ten z kolei jest szorstki i nieprzyjemny w dotyku. Jest mniej wydajny i wytrzymały. Jednak papier wyprodukowany z makulatury uznawany jest za ekologiczny. Używanie go przyczynia się do ochrony drzew. Nie jest on barwiony oraz poddawany chemicznemu wybielaniu.  Nie zanieczyszcza więc środowiska i nie powoduje reakcji alergicznych skóry.

Jak powstaje papier toaletowy?

Produkcję papieru toaletowego można opisać w 5 etapach:  

1. Z celulozy przygotowywana jest masa papiernicza.

2. Masa papiernicza jest łączona w zwartą masę.

3. Zwarta masa jest odwadniana i suszona.

4. Suchy produkt jest nawijany na rolki i podawany testom jakości.

5. Rolkom papieru nadawany jest wygląd i zapach.

6. Papier toaletowy jest pakowany i dostarczany na półki sklepowe.

 

Opis procesów: 

W pierwszym etapie wytwarzania papieru toaletowego z celulozy jest przygotowanie papierniczej masy, czyli włókna roślinnego o postaci kremowej zawiesiny. Masa papiernicza powstaje w wyniku rozcieńczenia celulozy we włókniarzu, który wypełniony jest wodą. W kolejnym etapie, masa papiernicza kierowana jest do kadzi, gdzie poddawana jest procesowi spilśnienia, czyli łączenia włókien roślinnych w zwartą masę. W tym etapie  jest również mielona i oczyszczana z piasku.

Następnie pulpa papiernicza wysuszana jest w cylindrach i prasach, które wysysają wodę. Suchy produkt poddawany jest mierzeniu grubości oraz nawijany zostaje na duże rolki. 

W warstwownicy gotowy papier toaletowy poddawany jest dzieleniu na mniejsze rolki. Po zbadaniu jakości  w laboratorium, papier toaletowy poddaje się przeróżnym procesom, które mają na celu nadanie mu atrakcyjnego wyglądu i zapachu. Dostosowuje się jego wzór, łączy wiele warstw oraz nadaje odpowiedni kolor i  zapach. 

W ostatnim etapie papier toaletowy cięty jest na małe rolki, które po spakowaniu trafiają na półki sklepowe, a stamtąd do gospodarstw domowych. 

Komentarze do wpisu (1)

23 listopada 2019

Bardzo prosta eko produkcja

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl