Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak odetkać i udrożnić zlew kuchenny? Domowe sposoby na przetkanie zlewu 0

Zatkany zlew to zmora każdej kuchni, która skutecznie spędza sen z powiek. Zalegająca woda, nieprzyjemny zapach i brak możliwości komfortowego mycia naczyń to tylko niektóre z uciążliwości, którym musisz stawić czoła w takiej sytuacji. Na szczęście wcale nie musi tak być! W wielu przypadkach wystarczą domowe sposoby, dzięki którym w mgnieniu oka samodzielnie odetkasz i udrożnisz zlew kuchenny. 

Zatkany zlew kuchenny – lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie bez powodu mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To powiedzenie sprawdza się również w przypadku zlewu kuchennego. Aby zapobiec jego zatykaniu, zadbaj o to, by do odpływu nie dostawały się większe resztki jedzenia ani odpady. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym celu sitka do zlewu, które zatrzyma wszelkie zanieczyszczenia mogące spowodować zatory. Uważaj też na tłuszcz, który wlany do zlewu szybko twardnieje i osadza się na ściankach rur, skutkując ich zatkaniem.

Regularnie czyść zlew. W tym celu używaj ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Nie zapomnij o syfonie, w którym gromadzą się resztki jedzenia i tłuszcz. Sprawdzaj też stan instalacji hydraulicznej pod kątem ewentualnych nieszczelności i uszkodzeń, a w razie potrzeby skontaktuj się z hydraulikiem.

Jak odetkać i udrożnić zlew kuchenny?

Pomimo zapobiegania problemowi, coś poszło nie tak, a w Twoim zlewie kuchennym zaczęła zalegać woda i pojawił się nieprzyjemny zapach? To oznaki zatkanego zlewu. Na szczęście istnieją domowe sposoby na przetkanie zlewu kuchennego, dzięki którym rozwiążesz ten problem w mgnieniu oka. Sprawdź, jak odetkać i udrożnić zlew kuchenny bez większego wysiłku i kosztów.

Soda oczyszczona i ocet

Soda oczyszczona i ocet to duet, który nigdy nie zawodzi. Żeby odetkać i udrożnić zlew kuchenny, wsyp do odpływu pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie wlej ocet w takiej samej ilości. Gdy mikstura zacznie charakterystycznie bulgotać, to oznaka, że jesteś na dobrej drodze – zanieczyszczenia właśnie ulegają rozpuszczeniu, a Twój zlew wkrótce się odetka. Odczekaj kilka minut i przepłucz zlew gorącą wodą.

Proszek do pieczenia i wrzątek

Klasycznym i skutecznym rozwiązaniem jest użycie proszku do pieczenia. Wystarczy jedno opakowanie tego produktu, które należy wsypać do odpływu, a po chwili zalać wrzątkiem. Odczekaj około 10 minut i spłucz wszystko letnią wodą. W ten prosty sposób rozpuścisz tłuszcze i zanieczyszczenia, udrażniając zlew w kuchni.

Sól i wrząca woda

W podobny sposób zadziała połączenie soli oraz wrzątku. Jak odetkać i udrożnić zlew kuchenny przy ich pomocy? To proste! Wsyp do odpływu czubatą łyżkę soli i zalej wrzącą wodą. Już po chwili możesz cieszyć się satysfakcjonującym efektem końcowym – sól rozpuści tłuszcz i inne zanieczyszczenia, a zlew w kuchni całkowicie się udrożni.

Cytryna lub kwas cytrynowy

Omawiając domowe sposoby na przetkanie zlewu kuchennego, nie sposób nie wspomnieć o naturalnej sile płynącej z cytryny. Wystarczy, że pokroisz ją na plasterki, które następnie umieścisz w odpływie. Po chwili zalej całość wrzątkiem i odczekaj kilka minut, aby zawarty w cytrynie kwas rozpuścił zatory wywołane organicznymi przyczynami. Analogiczne efekty uzyskasz, stosując kwas cytrynowy.

Wrzątek

Gdy nie masz pod ręką żadnego z tych produktów, wystarczająca może okazać się wrząca woda. Jak odetkać i udrożnić zlew kuchenny przy jej pomocy? Po prostu zalej zlew dużą ilością wrzątku (ok. 2 litry). To prosty sposób, aby rozpuścić tłuszcz i usunąć zalegające w rurach zanieczyszczenia. 

Zrób to sam – domowe sposoby na przetkanie zlewu kuchennego

Gdy naturalne składniki z domowej spiżarni okażą się niewystarczające, udaj się do sklepu z narzędziami i środkami czyszczącymi i zaopatrz się w produkty do mechanicznego udrażniania zlewu.

Przepychacz gumowy to proste, a zarazem niezwykle skuteczne rozwiązanie. Wystarczy, że włożysz go do odpływu i zaczniesz energicznie pompować, aby usunąć zator. Uwaga! Użycie zbyt dużej siły może skutkować uszkodzeniem instalacji.

Jeśli w głębszej części instalacji utknęło coś, co powoduje uporczywy zator, skorzystaj ze spirali (sprężyny) kanalizacyjnej. Tzw. żmijka w szybki sposób usunie zanieczyszczenia. Jak z niej skorzystać? W pierwszej kolejności zdemontuj syfon, a następnie wprowadź ją do rury i obracaj do momentu usunięcia zatoru.

Przetykanie zlewu kuchennego nadal nie przynosi oczekiwanych efektów? Sięgnij po środki chemiczne przeznaczone do udrażniania rur i zastosuj je zgodnie z zaleceniami producenta. Alternatywnym rozwiązaniem jest wezwanie hydraulika.

Zatkany zlew kuchenny nie musi być Twoją zmorą

Zatkany zlew kuchenny to problem, z którym prędzej czy później musi zmierzyć się każdy z nas. Na szczęście istnieją domowe sposoby na przetkanie zlewu, które są nie tylko skuteczne, ale też tanie i bezpieczne dla środowiska. 

Jeśli jednak naturalne metody zawiodą, warto udać się do sklepu i zaopatrzyć w niezbędne narzędzia i specjalistyczne środki czyszczące. Dzięki temu udrożnisz zlew kuchenny we własnym zakresie, oszczędzając czas i pieniądze na wezwanie fachowca. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl