Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak dbać o bezpieczeństwo i komfort użytkowników w toaletach publicznych? 0

Toalety publiczne to ogólnodostępne toalety, usytuowane głównie w miejscach powszechnych, takich jak centra handlowe, parki, lotniska, stacje benzynowe, restauracje, plaże itp. Ich głównym celem jest zagwarantowanie potencjalnym użytkownikom możliwości korzystania z sanitariatów w czasie podróży, zakupów, załatwiania spraw urzędowych czy po prostu w czasie wizyty w danym miejscu publicznym.

Toalety publiczne ze względu na swoją ogólnodostępność powinny być zatem przede wszystkim higieniczne, bezpieczne ale i komfortowe dla wszystkich korzystających. Jak tego dokonać? Otóż istnieje kilka ważnych czynników, jakie należy uwzględnić już przy samym projektowaniu takiego miejsca lub później przy jego utrzymaniu i zarządzaniu.

Wysoki poziom higieny

Wysoka higiena toalet publicznych to zdecydowany numer jeden wśród potrzeb użytkowników tego typu obiektów. Czystość i higieniczność są bowiem kluczowymi elementami, stanowiącymi nie tylko o samej łazience, ale i o całym obiekcie. Toaleta staje się zatem wizytówką firmy, siedziby, szkoły, teatru czy innej publicznej placówki. Niezbędne jest zatem regularne czyszczenie i dezynfekcja toalet, umywalek oraz instalacja specjalnych dozowników z mydłem, papierem toaletowym i ręcznikami papierowymi. Bardziej komfortowe korzystanie z toalet publicznych może zapewnić także suszarka do rąk, zwiększająca poczucie higieniczności.

komfortowa toaleta publiczna

Zaopatrzenie sanitarne podnoszące komfort użytkowników

Jak widać, urządzenia sanitarne mają ogromny wpływ na komfort i higienę użytkowników. Te odpowiednio dobrane, skompatybilizowane mogą zdecydowanie usprawnić zarówno korzystanie z toalet publicznych użytkownikom, ale także pracę obsługi takich obiektów. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo różnych produktów. W naszym sklepie oferujemy jednak Państwu głównie produkty najlepszych firm zaopatrujących toalety publiczne na całym świecie takich jak: TORK, KATRIN, HiG, FANECO, PURELL, DYSON itp.

 • Dozownik na mydło w płynie lub pianie – gwarantuje zdecydowanie bardziej higieniczne i wygodne dozowanie mydła niż tradycyjne mydło w kostce, na którym rozwijają się bakterie i które w zdecydowanie szybszym tempie się zużywa. Obecnie znaleźć możemy innowacyjne, inteligentne, automatyczne dozowniki do mydła, które uruchamiają się poprzez intuicyjny sensor lub czujnik ruchu. Pobranie mydła odbywa się wówczas bezdotykowo. W naszym sklepie znajdą Państwo np. popularny bezdotykowy dozownik do mydła Hit Black Faneco.

 • Podajnik na papier toaletowy – najlepiej ten z dużą pojemnością, która minimalizuje konieczność częstych interwencji obsługi związanych z uzupełnieniem papieru.

 • Pojemniki na ręczniki papierowe – najlepiej te z funkcją automatycznego dispensera lub sensora zbliżeniowego, dzięki którym podajnik intuicyjnie wydaje odpowiednią długość ręcznika, bez konieczności dotykania podajnika. Eliminuje to ryzyko przenoszenia zarazków, ale wpływa także na bardziej ekonomiczne zużycie papieru. Osobiście polecamy dozownik do ręczników papierowych w składce Tork Xpress Image Design.

 • Suszarki do rąk – eliminują zużycie tradycyjnych ręczników papierowych, stając się przez to bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Warto jednak postawić na kieszeniowe suszarki do rąk z dodatkowymi powłokami antybakteryjnymi, które wykazują najwyższy stopień higieniczności jak np. Suszarka do rąk kieszeniowa Bufallo HiG.

 • Zaopatrzenie sanitarne dla osób niepełnosprawnych – w tym baterie dla niepełnosprawnych, krzesła toaletowe, uchwyty dla niepełnosprawnych, nakładki na sedes czy lustra uchylne.

Dostępność dla osób niepełnosprawnych

Samo zaopatrzenie sanitarne dla osób niepełnosprawnych nie zapewni jednak swobodnego korzystania z toalety osobom z dysfunkcjami ruchowymi. Odpowiednie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oznaczać będą dbałość o integrację społeczną w przestrzeni publicznej.

 • Przestrzeń i odpowiednie oznakowanie – wejście do toalety publicznej dla niepełnosprawnych powinno być przede wszystkim odpowiednio szerokie, tak by mogły z niej skorzystać również osoby na wózkach inwalidzkich, a wnętrze powinno być na tyle przestronne, by umożliwić swobodne manewrowanie wózkiem z toalety do umywalki. Drzwi powinny być lekkie i łatwe do otwierania, a sama toaleta oznakowana.

 • Uchwyty i poręcze – które umożliwiają osobom niepełnosprawnym stabilne podparcie. Uchwyty powinny być wytrzymałe, odpowiednio zamocowane i wyprodukowane najlepiej z antybakteryjnej stali nierdzewnej.

 • Wysokość sanitariatów – zarówno toaleta, umywalka jak i wszelkie dozowniki powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości, która umożliwi korzystanie z całego obszaru osobom na wózkach, bez konieczności pomocy osób trzecich.

Warto zaznaczyć, że toaleta publiczna dla osób niepełnosprawnych to nie tylko wymaganie etyczne, ale także prawne, które rozważa się przy każdym projekcie toalety publicznej.

Bezpieczne zamki i uchwyty

Aby użytkownicy kabin czuli się bezpiecznie i komfortowo, każdy mechanizm zamykania toalet publicznych powinien działać bez zarzutów. Każda nieprawidłowość i awaria zamka może wzbudzać niepotrzebny stres i obawę wśród użytkowników. Ponadto każda toaleta publiczna powinna być wyposażona w specjalistyczne uchwyty i poręcze, które zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa głównie u osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci.

Oświetlenie

Optymalne oświetlenie w toalecie publicznej ma wpływ nie tylko na estetykę całego pomieszczenia, ale także na jego bezpieczeństwo. Otóż zimne, jasne światło może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wypadków i być swego rodzaju odstraszaczem wobec potencjalnych złodziei czy wandali. W dodatku, odpowiednie oświetlenie w toalecie publicznej z pewnością wzbudzi większe poczucie higieniczności i czystości.

Monitoring i system kontroli

Monitoring w toalecie publicznej (oczywiście w części wspólnej) może być zastosowany jako środek prewencyjny wobec potencjalnych wandali. Należy zachować jednak odpowiedni szacunek w stosunku do użytkowników oraz ich prywatności i umieścić kamery wyłącznie w jawnych miejscach. Dodatkowe poczucie bezpieczeństwa w toalecie publicznej może wzbudzić także system kontroli dostępu w formie monet lub żetonów, które ograniczą możliwość korzystania z toalety osobą nieuprawnionym. Niektóre restauracje lub kawiarnie, szczególnie te o wysokim natężeniu ruchu zaopatrują się obecnie w czytnik paragonów, dzięki którym z toalety mogą skorzystać wyłącznie klienci danego obiektu.

Regularne przeglądy techniczne

Regularne przeglądy techniczne oraz konserwacja sprzętu łazienkowego to obowiązkowe elementy bezpiecznego i komfortowego utrzymania toalet publicznych. Konieczna zatem jest systematyczna inspekcja stanu instalacji wodnokanalizacyjnej, kontrola systemów zamykania oraz przegląd wszystkich uchwytów i innych elementów wyposażenia toalet publicznych.

Innowacyjne rozwiązania dla toalet publicznych

Prócz oczywistych rozwiązań, istnieją także takie, które mimo iż nie są obowiązkowe to mogą zdecydowanie poprawić komfort i jakość korzystania z toalet publicznych. Z biegiem czasu, producenci sanitariatów wychodzą bowiem naprzeciw największym oczekiwaniom klientów, tworząc innowacyjne rozwiązania dla toalet publicznych, zapewniające lepsze wrażenia oraz minimalizujące negatywny wpływ na środowisko. To kilka z nich:

 • Automatyczne toalety publiczne – gwarantują one przede wszystkim wyższy poziom higieny, gdyż otwierają się samoczynnie po wykryciu ruchu lub wciśnięciu odpowiedniego przycisku. Po wyjściu taka toaleta publiczna automatycznie spłukuje wodę, a toaleta samoczyszcząca ponadto dezynfekuje powierzchnie bez konieczności dotykania czegokolwiek. Takie automatyczne toalety publiczne można już spotkać w dużych miastach.

 • Systemy samoobsługowe – nowoczesne toalety publiczne mogą być wyposażone w specjalne systemy, dzięki którym użytkownik toalety może opłacić za jej skorzystanie kartą płatniczą lub specjalną aplikacją mobilną. Taka samoobsługowa toaleta publiczna zwykle posiada także system automatycznego czyszczenia i dezynfekowania po określonej liczbie użytkowników.

 • Ekologiczne toalety publiczne – to zwykle te toalety, w których stosuje się zasilanie energią słoneczną, która w dużym stopniu pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej lub te toalety, które umożliwiają recykling wody do spłukiwania.

 • Ekrany informacyjne i inteligentne lustra – to gadżety, które umożliwiają wyświetlanie przydatnych informacji, takich jak aktualności, pogoda, czy instrukcja odpowiedniego mycia i dezynfekcji rąk. Ekrany informacyjne w toalecie publicznej mogą także edukować użytkowników w temacie higieny, ekologii czy oszczędzania wody.

 • Technologie IoT ( Internet of Things) – będące siecią obiektów fizycznych (w tym wypadku siecią sprzętów sanitarnych), które są wyposażone w odpowiednie czujniki i oprogramowania, dzięki którym możliwe jest monitorowanie ich stanu, w tym na przykład stan papieru toaletowego w podajnikach, stan mydła w dozownikach czy kontrolowanie zużycia wody. Taką technologię oferuje między innymi firma Tork, która opracowała inteligentny system Tork EasyCube, łączący wszystkie urządzenia łazienkowe i udostępniający informacje pobierane z tych urządzeń.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl