Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Historia papieru toaletowego 0
Historia papieru toaletowego

Papier toaletowy to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych artykułów higienicznych. Znaleźć go można we wszystkich sklepach i dostępny jest dla każdego klienta. Jaka jest historia jego powstania i kiedy został wynaleziony?

Przed wynalezieniem papieru toaletowego

Przed pojawieniem się papieru toaletowego do higieny używano tkanin z wełny lub lnu. Wśród mniej zamożnego społeczeństwa stosowane były również takie materiały jak trawa, siano, mech, śnieg, a nawet piasek. W starożytnym Rzymie często używano gąbek.

Kolebka papieru toaletowego — Chiny.

Nie trudno się dziwić, że papier toaletowy tak samo, jak tradycyjny papier został wynaleziony w Chinach. Pomysł używania papieru w celach higienicznych narodził się w XIV wieku na dworze cesarskim w Nankinie. W ciągu roku sam cesarz i jego rodzina zużyli 15 tysięcy arkuszy papieru o wymiarze 60 × 90 cm. Warto wspomnieć, że papier ten był wyjątkowo miękki oraz zawierał dodatek perfum.

Papieru jako artykuł higieniczny

W pierwszej połowie XVIII wieku w Ameryce Północnej w celach higienicznych zaczęto używać papieru w postaci kartek z książek oraz gazet. Było to związane z ich łatwą dostępnością. Duża popularność używania gazet w celach higienicznych spowodowała, że w 1972 roku wydawca czasopisma The Old Farmer's Almanac" rozpoczął dziurkowanie gazet w celu łatwego powieszenia ich na gwoździu w toalecie. Pomysł ten został wykorzystany przez wielu wydawców magazynów i książek. W ostatniej dekadzie XIX wieku szczególną popularność zyskały katalogi wysyłkowe firmy Sears. Ich użycie w celach higienicznych było tak wysokie, że gdy w 30 latach XX wieku firma zaczęła drukować je na błyszczącym papierze, klienci wnieśli ogromną liczbę skarg i reklamacji.

Rozwój produkcji papieru toaletowego

W 1857 roku amerykański przedsiębiorca Joseph Gayetty rozpoczął sprzedaż pierwszego papieru toaletowego. Produkt ten nasączony był wyciągiem z aloesu i miał zwalczać hemoroidy. Pomysł Gayetty'ego zyskał popularność i został wykorzystany przez innych producentów. W 1879 roku firma Scott Paper Company, założona w Filadelfii przed dwóch braci E. Irvina i C. Scotta wypuściła na rynek pierwszą partię papieru toaletowego w rolce. W 1935 roku firma Northern Tissue zareklamowała produkowany papier toaletowy jako nieposiadający drzazg.

Rozwój produkcji papieru toaletowego nabrał tempa, a producenci starali się proponować coraz to nowsze formy tego produktu. W 1942 roku w Anglii został wynaleziony dwuwarstwowy papier toaletowy. Dzięki zastosowaniu dwóch warstw papieru stał się on miękki i bardziej wydajny.

Papier toaletowy dziś

Papier toaletowy jest podstawowym produktem higienicznym, który używany jest w każdym gospodarstwie domowym. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych grubości, ilości warstw, kolorów oraz zapachów papieru. Rynek papieru toaletowego jest jednym z najprężniej rozwijających się rynków. Szacuje się, że wartość rynku papieru toaletowego w Polsce to ok. 1,6 mld złotych. Do jednych z dynamicznie rozwijających się sektorów należy produkcja papieru nawilżanego, którego popularność w ciągu roku wzrosła o 30%. Najczęściej wybierany przez klientów jest papier toaletowy biały i trójwarstwowy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl