Higiena w biurze podczas epidemii COVID-19 0

W związku z epidemią koronawirusa wielu pracowników biurowych wykonuje zdalnie swoje zadania. Nie dotyczy to jednak większości obiektów użyteczności publicznej. Organizacje rządowe są zmuszone, by zadbać o maksimum higieny w czasie pandemii COVID-19.

Procedury sanitarne dla pracowników biurowych

W obiektach użyteczności rządowej najczęściej realizowana jest praca biurowa, co pociąga za sobą konieczność dezynfekcji sprzętu elektronicznego. Klawiatura, myszka, telefon - wszędzie tam mogą kumulować się wirusy i bakterie. Warto dbać o oczyszczanie i dezynfekcję elektroniki regularnie, ponieważ trudne do usunięcia zabrudzenia mogą być siedliskiem całej gamy mikrobów.

higiena w biurze

Jak dezynfekować sprzęty elektroniczne, by ich nie zniszczyć? W tym celu należy zastosować alkohol izopropylowy, dostępny do zakupu w większości sklepów z elektroniką. Substancję powinno się rozcieńczyć z wodą, aby utworzyć roztwór o zawartości 70 % alkoholu. Kolejno, z wykorzystaniem ściereczki z mikrofibry należy ostrożnie przetrzeć powierzchnie. Zawilgocenie sprzętów elektronicznych może grozić ich zniszczeniem.

O wiele łatwiejszym sposobem na zachowanie higieny jest profilaktyka. Nie powinno się więc dopuszczać do sytuacji, w której pracownik lub odwiedzający dotyka sprzętu elektronicznego niezdezynfekowanymi dłońmi. Podobną procedurę warto zastosować w przypadku dokumentacji. Odkażanie papierów jest właściwie niemożliwe, zatem jedynym sposobem na zachowanie higieny jest w tym przypadku dezynfekcja rąk lub kwarantanna dokumentów. Kwarantanna dokumentów i korespondencji polega na ich przechowaniu w miejscu niedostępnym przez określony czas. W przypadku organizacji rządowych najczęściej jest to okres trwający trzy doby.

Innymi słowy, w każdym przypadku to właśnie dezynfekcja rąk jest kluczowa dla zachowania higieny. Warto więc zapoznać się z instrukcjami GIS oraz poradami ekspertów. Wskazówki dla organizacji rządowych przygotowała między innymi marka Tork - producent wyposażenia do sanitariatów.

Dezynfekcja rąk kluczem do higienicznych warunków w biurze

Zarażenie koronawirusem zachodzi drogą kropelkową. Wirus może być obecny w płynach ustrojowych, które dostają się na dłonie i powierzchnie płaskie w momencie kichania, kaszlu, czyszczenia nosa czy łzawienia. Wirus obecny na dłoniach rozprzestrzenia się wszędzie i w krótkim czasie może stać się niemal wszechobecny.

Dlatego pracownikom i odwiedzającym należy umożliwić regularne mycie i dezynfekcję rąk. Na szczęście odkażanie dłoni z użyciem żelu lub płynu na bazie alkoholu nie zabiera zbyt wiele czasu i jest możliwe bez zastosowania wody. Dlatego dozowniki na płyn i żel do dezynfekcji mogą znaleźć się w każdym miejscu, nie tylko w sanitariatach. Dozowniki należy umieścić:

  • w salach do obsługi interesantów - należy w nich umieścić dozowniki wraz z ręcznikami jednorazowego użytku oraz koszami na śmieci. Kosze powinno się regularnie opróżniać, z zastosowaniem środków ochrony osobistej, np. rękawiczek i maseczek lub przyłbic. Ręczniki jednorazowe powinny być umieszczone w podajnikach, aby zapewnić maksymalną higienę. Z kolei dozowniki na płyn i żel powinny zapewniać bezdotykowe użycie, dzięki zastosowaniu czujnika. Dozowniki warto umieszczać nieopodal lady lub okienka, a także przy wejściu do pomieszczenia. W pomieszczeniu powinny być dostępne również chusteczki higieniczne, których użycie jest konieczne w przypadku kaszlu czy kichania.

  • w salach konferencyjnych i biurowych - w tych miejscach oprócz automatycznych dozowników na płyn, ręczników, chusteczek i koszy, powinno znaleźć się również jednorazowe czyściwo i płyny do dezynfekcji powierzchni.

  • w łazienkach - ze względu na charakter pomieszczenia, powinny się w nim znaleźć nie tylko płyny do dezynfekcji i ręczniki jednorazowe, ale również mydło dozowane bezdotykowo, nakładki na sedes, papier toaletowy i wspomniane już chusteczki do nosa. Kosze na śmieci powinny być dostępne w każdej z kabin oraz w przestrzeni wspólnej.

  • w pomieszczeniach socjalnych - musi się w nich znaleźć jednorazowe czyściwo, płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, chusteczki higieniczne, serwetki lub jednorazowe ręczniki oraz kosze na śmieci.

Niezależnie od lokalizacji, w pobliżu środków odkażających warto umieścić plakaty informacyjne. Marka Tork udostępnia stojaki i tablice, z pomocą których można przedstawić materiały. Produkty są wykonane z trwałych tworzyw, co czyni je zdatnymi do wykorzystania w przestrzeni publicznej. Na tablicach warto umieścić instrukcje mycia i dezynfekcji rąk udostępniane przez GIS. To także doskonały sposób na wyeksponowanie instrukcji noszenia, zakładania i zdejmowania maseczek.

Dezynfekcja powierzchni biurowych a COVID-19

Celem zachowania maksimum higieny konieczna jest dezynfekcja powierzchni. Dotyczy to nie tylko sal i sanitariatów, ale również klatki schodowej i innych miejsc odwiedzanych przez interesantów lub pracowników. Aby odkażanie przebiegało poprawnie warto stworzyć listę kontrolną, zawierającą listę terminów i nazwiska osób odpowiedzialnych za realizację planu sprzątania. Zgodnie ze wskazówkami przygotowanymi przez markę Tork czyszczenie powierzchni powinno przebiegać następująco:

  • w recepcji, gdzie kontakt z interesantami jest bardzo częsty, należy zadbać o regularne, częste przecieranie powierzchni. Warto zwrócić szczególną uwagę na klamki, ladę, dotykowe ekrany, przyciski;

  • w biurze nie można zapomnieć o dezynfekcji sprzętów elektronicznych i biurek oraz innych powierzchni często użytkowanych przez pracowników;

  • w łazienkach należy zastosować odpowiednią kolejność sprzątania, rozpoczynając od mniej zainfekowanych powierzchni, a kończąc na toaletach. Powinno się stosować oddzielne tekstylia czyszczące do każdego z tych celów;

  • w pomieszczaniach socjalnych również należy stosować przemyślaną kolejność, ponieważ oczyszczenie powierzchni otłuszczonych jest dużo trudniejsze, a sam tłuszcz może być siedliskiem różnych patogenów. W celu oczyszczenia zabrudzonych powierzchni należy zastosować odpowiednie detergenty.

Dozowniki na płyn do dezynfekcji i podajniki ręczników

Jakie wyposażenie zastosować w celu realizacji wszystkich tych założeń? Gdy chodzi o dozowniki na płyn do dezynfekcji oraz podajniki ręczników papierowych kluczowy jest wybór produktów zdatnych do bezproblemowego oczyszczania i trwałych. Jednak to nie wszystko. Jak już wspomniano dozowniki z płynem lub żelem do dezynfekcji powinny być wyposażone w niezawodny system automatyczny. Bezdotykowe użycie zapobiega kumulacji patogenów na powierzchni dozownika.

Marka Tork proponuje skuteczne płyny do dezynfekcji o zawartości 70 % alkoholu. Doskonałym przykładem takiego wyrobu jest Tork Alcohol Gel Sanitizer, a więc alkoholowy żel do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk. Tork oferuje także dozowniki na ręczniki papierowe, które umożliwiają oszczędne i higieniczne użytkowanie ręczników o różnych typach zakładek.

Te i inne produkty znajdziesz w sklepie Higieniczny.pl. Sięgaj po produkty sprawdzonych marek, które tworzą nowe rozwiązania właśnie z myślą o bezpieczeństwie pracowników i odwiedzających!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium