Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Epidemia COVID-19 - schemat postępowania Koronawirus - zalecenia od lekarza 0

Ze względu na obecność epidemii COVID-19 lek. Paweł Stępniewski opracował schematy postępowania (na podstawie dostępnych zaleceń i wytycznych). Opracowanie jest merytoryczne (pisane na podstawie źródeł medycznych) i może być bardzo pomocne.

AKTUALIZACJA 19-03-2020 godzina 16:58 - zgodnie z sugestiami innych lekarzy uaktualniłem i uprościłem schematy

Pacjent A
- bez objawów infekcyjnych
- bez wywiadu podróżniczego
- bez bliskiego kontaktu z osobą chorą na COVID-19
- bez względu na dotychczasowy stan zdrowia, choroby współistniejące oraz wiek
ZALECENIA
- idealnym rozwiązaniem byłaby samoizolacja i wyjścia z domu tylko w warunkach koniecznych (praca, zakupy) z zachowaniem szczególnych zasad higieny osobistej w najbliższych tygodniach.
- dla osób z istotnymi chorobami współistniejącymi lub w podeszłym wieku czyli szczególnie narażonych na zakażenie COVID-19 oraz jego ciężki przebieg zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłby bezwzględny pobyt w domu.

COVID-19 koronawirus

Pacjent B
- bez objawów infekcyjnych
- był na wyjeździe zagranicznym w ostatnich tygodniach w rejonach z obecną epidemią COVID-19 lub miał bliski kontakt z osobą chorą na COVID-19
ZALECENIA
- tak jak w A + obowiązkowa kwarantanna domowa przez 14 dni ze względu na ryzyko bezobjawowego nosicielstwa lub poronnej postaci choroby (wysoka zakaźność !)
- zgłoszenie telefoniczne lub mailowe do SANEPIDu (sanepid wystawia decyzję administracyjną o kwarantannie ; lekarz POZ nie może wystawić ZUS ZLA osobie teoretycznie zdrowej!)
- w przypadku pojawienia się objawów infekcyjnych i łagodnego przebiegu choroby leczenie objawowe w warunkach domowych pod nadzorem lekarza POZ (teleporada)
- w przypadku nasilonych objawów infekcyjnych test na koronawirusa (COVID-19) i ewentualna hospitalizacja w oddziale chorób zakaźnych ze względu na ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia COVID-19 u Pacjentów z istotnymi chorobami współistniejącymi lub w podeszłym wieku

Pacjent C1
- z łagodnymi objawami infekcyjnymi (stan podgorączkowy, lekki kaszel, łagodne bóle mięśniowe)
- dodatni wywiad podróżniczy w rejonach epidemii COVID-19 lub miał bliski kontakt z osobą chorą na COVID-19 +
ZALECENIA
- obowiązkowa kwarantanna domowa przez 14 dni (ZUS ZLA wystawione przez lekarza POZ)
- zgłoszenie telefoniczne lub mailowe do SANEPIDu
- brak natychmiastowej konieczności udania się na oddział zakaźny celem konsultacji w przypadku osoby młodej lub bez istotnych chorób współistniejących
Teoretycznie wskazane jest wykonanie testu na koronawirusa u takiego pacjenta, ale w praktyce na izbach przyjęć oddziałów zakaźnych jest zwykle dużo chętnych do wykonania testu i konsultacji i podczas kilkugodzinnego czekania na izbie można łatwo rzeczywiście złapać koronawirusa od osoby obok również czekającej na konsultację.
Dlatego w sytuacji braku mobilnych "testobusów" NIE jest obowiązkowe natychmiastowe wykonanie testu na koronawirusa u młodej, zdrowej dotychczas osoby o łagodnym przebiegu choroby.
- U osoby starszej lub obciążonej istotnymi chorobami współistniejącymi trzeba rozważyć wykonanie testu na COVID-19 z rozważeniem hospitalizacji ze względu na ryzyko ciężkiego przebiegu choroby

Pacjent C2
- nasilone objawy infekcyjne (gorączka > 38 stopni Celsjusza, nasilony męczący suchy kaszel, duszność spoczynkowa, bóle mięśniowe)
- dodatni wywiad podróżniczy w rejonach epidemii COVID-19 lub bliski kontakt z osobą chorą na COVID-19
- bez względu na dotychczasową przeszłość chorobową
ZALECENIA
- pilne skierowanie się na oddział zakaźny celem wykonania testu na COVID-19 oraz hospitalizacja (szczególnie u osób starszych lub mocno obciążonych).

I teraz przechodzimy do Pacjenta tzw. D czyli osoby, które nie podróżowała poza Polskę, ale ma objawy infekcyjne. Wyodrębniłem tą grupę. Jednak ze względu na obecność poziomych transmisji wirusa w Polsce traktujemy tak naprawdę każdą infekcję jako podejrzaną o obecność COVID-19. I tych Pacjentów będzie przybywać i będą oni stanowić największe wyzwanie diagnostyczne.

Pacjent D1
- bez wywiadu podróżniczego lub bez ewidentnego bliskiego kontaktu z osobą chorą na COVID-19
- obecne łagodne objawy infekcyjne
ZALECENIA
- samoizolacja domowa przez kilka dni - co najmniej 7 dni (ZUS ZLA wystawione przez lekarza POZ podczas teleporady)
- leczenie objawowe
- bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa w trybie pilnym
- najprawdopodobniej będzie to zwykłe przeziębienie - u osoby u której dominuje ból gardła albo katar albo objawy zatokowe albo ból uszu lub występują objawy nieżytowe przewodu pokarmowego albo objawy zapalenia spojówek to raczej nie spodziewamy się zakażenia koronawirusem
- pacjent u którego występuje kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny (mokry kaszel) powinien głównie być podejrzewany o zapalenie oskrzeli
- w przypadku obecności bólu mięśniowego, suchego kaszlu, stanu podgorączkowego bez innych objawów jak powyżej powinniśmy wziąć pod uwagę łagodne zakażenie koronawirusem
- w przypadku braku poprawy po kilkunastu dniach leczenia lub pojawienia się ostrych objawów należy wówczas wykonać test na COVID-19
- w przypadku osób w podeszłym wieku lub z istotnymi chorobami współistniejącymi do rozważenia szybsze wykonanie testu na COVID-19 (idealnym rozwiązaniem mobilny "testobus")

Pacjent D2
- bez wywiadu podróżniczego lub ewidentnego bliskiego kontaktu z osobą chorą na COVID-19
- obecne nasilone objawy infekcyjne (gorączka > 38 stopni Celsjusza, nasilony męczący suchy kaszel, duszność spoczynkowa, bóle mięśniowe)
- bez względu na dotychczasową przeszłość chorobową
ZALECENIA
- diagnostyka w kierunku COVID-19 oraz grypy na oddziale chorób zakaźnych (podobny charakter dolegliwości ; potencjalne jednoczesna koinfekcja przez oba wirusy)
- w przypadku wykluczenia infekcji COVID-19 należy brać pod uwagę również zapalenie płuc o podłożu bakteryjnym (suchy kaszel głównie w tzw. atypowym zapaleniu płuc)
- jeśli Pacjent ma wysoką gorączkę, kaszel z odkrztuszaniem zalegającej wydzieliny (mokry kaszel), nie ma bóli mięśniowych i ewentualnie występuje duszność lub ból w klatce piersiowej przy kaszlu to należy brać pod uwagę zapalenie oskrzeli lub bakteryjne zapalenie płuc wymagające antybiotykoterapii !!!

PODSUMOWANIE

- zakażenie koronawirusem (COVID-19) należy traktować bardzo poważnie i nie można go porównywać z grypą !
We Włoszech śmiertelność na COVID-19 wynosi obecnie 8%. Natomiast śmiertelność grypy sezonowej waha się między 0,1 a 0,5%. Różnica jest ogromna!

- nie zapominajcie, że wśród nas są osoby starsze, pacjenci z istotnymi chorobami współistniejącymi, a także chorzy stosujący leki działające hamująco na odporność (tzw. leki immunosupresyjne) - to ONI są głównie narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem - czyli rozwój obustronnego wirusowego zapalenia płuc które może doprowadzić do niewydolności oddechowej i konieczności podłączenia respiratora, a docelowo do zgonu z powodu niewydolności wielonarządowej !!! I to ICH musimy głównie chronić!

- dzieci, osoby młode lub pacjenci w sile wieku, ale bez współistniejących obciążeń będą przechodzić zakażenie bezobjawowo albo objawy będą bardzo łagodne. Natomiast będą one doskonałymi przekaźnikami wirusa ze względu na długi czas jego inkubacji w organizmie. Dlatego proszę wszystkich o zachowanie rozsądku!

- najlepszym sposobem zwalczenia epidemii powinna być samoizolacja w domu. Robienie grilla w parku lub pozwolenie dzieciom na grupowe zabawy na placu zabaw nie jest dobrym pomysłem !!!

- nie zapominajmy, że w dobie epidemii też można chorować na zwykły katar, zapalenie gardła, migdałków, ucha czy zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc - i te infekcje nie będą miały związku z COVID-19 ! Pamiętajcie o tym !

Dziękuję.

Lek. Paweł Stępniewski

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl