Masz pytanie? 
 tel: 733 888 555 
Kontakt

kontakt ze sklepem

Ekologiczne środki czystości - sposób na zachowanie równowagi w środowisku 0

Świat zmaga się obecnie z wieloma globalnymi problemami, które zagrażają nie tylko naturalnej równowadze Ziemi, ale także życiu wielu zwierząt, roślin i ludzi. Z tego faktu zauważa się coraz większą świadomość społeczeństwa na temat ekologii i szkodliwości niektórych substancji. Człowieczeństwo coraz częściej sięga po zdrowe i naturalne rozwiązania, które mają zminimalizować i ograniczyć problem zanieczyszczenia powietrza, wód czy degradacji gleb, a niemal na każdym rogu można zauważyć rozreklamowane produkty naturalnego pochodzenia.

ekologiczne środki czystości

W XXI wieku ekologiczne środki czystości lub żywność bio sprzedawane są na potęgę, w znacznie większych ilościach niż w latach poprzednich, dlatego obecne stulecie mianowane zostało stuleciem ekologicznym. Coraz więcej ludzi czyta etykiety i skład produktów, segreguje odpady oraz stara się odchodzić od plastikowych opakowań czy palenia w piecu odpadami.

Nic dziwnego, bowiem w wyniku rewolucji przemysłowej, szczególnie w dużych aglomeracjach, do atmosfery zaczęło przenikać mnóstwo szkodliwych substancji i spalin samochodowych, które skutkują licznymi chorobami układu oddechowego, mniejszą wydolnością serca i zmniejszeniem jakości upraw. Mało ekologiczne środki czystości przenikają z kolei do wód, które pogarszają jakość gleb i lasów oraz zabijają pływające w nich ryby. Ciągle wzrastająca liczba odpadów komunalnych doprowadza z kolei do nieuniknionej katastrofy ekologicznej, a znaczny spadek ilości ozonu w atmosferze, sukcesywnie prowadzi do zakłócenia równowagi ekosystemu.

Jako dystrybutor ekologicznych środków czystości również nie pozostajemy obojętni na tragedię, jaka dotknęła Maturę Naturę. Stale badamy potrzeby naszych klientów i zauważyliśmy zdecydowanie większe zainteresowanie naturalnymi produktami, które nie ingerują w gospodarkę i środowisko. Nasze ekologiczne środki czystości pochodzą wyłącznie od zaufanych producentów, którzy za swój priorytet podają ochronę świata i ludzkości. To środki, które są nie tylko bezpieczne, ale równie skuteczne, jak te nafaszerowane chemią.

Środki czystości eko i ich wpływ na środowisko

Niemal w każdym domu znajdziemy choć jeden środek chemiczny do czyszczenia - czy to do mycia łazienki, polerowania luster, czy sprzątania kuchni. Mało ekologiczne środki czystości są bowiem nieodłącznym elementem codziennego życia. Czyścimy nimi naczynia, robimy pranie czy po prostu używamy ich do kąpieli, przenosząc nieświadomie do otoczenia mnóstwo negatywnych substancji, narażając tym samym zdrowie swoje i swoich najbliższych. Mając więc na uwadze obiegowy ruch wody w przyrodzie - zanieczyszczając jeden zbiornik naszej domowej wody, zanieczyszczamy całe środowisko.

A jak widać - o skażenie nie trudno, gdyż wszelkie środki czyszczące typu mydło, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyn do szyb, czy płyn do podłóg to tak zwane związki powierzchniowo-czynne, które wpływają na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody. Środki czystości są bowiem powołane do usuwania zanieczyszczeń i brudu, który trudno usunąć mechanicznie. Jego cienka warstwa wyjątkowo dobrze przylega bowiem do podłoża i wymaga użycia specjalnych, rozpuszczających środków, które tworzą błędne koło, stwarzając groźne niebezpieczeństwo dla całej planety.

Ekologiczne środki czystości mają więc poprawić obecną sytuację na Ziemi i eliminować skutki nadużywania preparatów chemicznych, jakimi są między innymi:

 • eutrofizacja wód – tłumaczona jako wzrost żyzności wód, na skutek wysokiego stężenia fosforu i azotu, który trafia do zbiorników wodnych. Mimo, iż początkowy etap tego procesu może wydawać się korzystny dla środowiska, tak przekroczenie pewnej granicy zaburza równowagę biologiczną, doprowadzając do intensywnego zakwitu wód, silnego rozwoju glonów i planktonów oraz zmniejszenia populacji wielu gatunków wodnych. Fitoplankton pokrywający bowiem całą powierzchnię wody, pobiera znaczną ilość tlenu oraz uniemożliwia przenikanie światła w jej głąb, tym samym zatrzymując wzrost roślin i egzystencję zwierząt.

 • degradacja gleb – to problem spowodowany przede wszystkim zanieczyszczeniem powietrza, kwaśnymi deszczami niesionymi przez fronty atmosferyczne i stosowaniem sztucznych nawozów. Samo użyźnianie gleby może być więc niewystarczające. Ważne jest, by stosować ekologiczne środki czystości, które nie wpłyną na skład wody, wydostającej się do obiegu.

 • wzrastająca ilość odpadów plastikowychnaturalne środki czystości prócz tego, że mają ekologiczną zawartość, to jeszcze w większości przypadków biodegradowalne opakowanie, które ulega szybkiemu rozkładowi. Większość bio opakowań może być również ponownie przetworzona i wykorzystana, co zmniejsza tym samym ilość wyrzucanych odpadów.

ekologiczny środek do mycia szyb i luster OnlyEco

Ekologiczny środek do mycia szyb i luster OnlyEco

Niebezpieczne środki chemiczne

Powszechnie znane środki czystości dostępne w drogeriach lub supermarketach bazują głównie na składnikach pochodzenia chemicznego. Nic dziwnego, szeroki wybór kolorów, pachnące tysiącami aromatów, w przeróżnej formie tabletek, proszku, piany kryją w sobie przerażającą ilość chemii, która może skutkować problemami układu oddechowego, podrażnieniami skóry czy śluzówki. Te związki chemiczne powodują również między innymi procesy pianotwórcze, reakcje tlenowe rozkładające brud czy obniżające pH, na które nasza skóra oraz całe środowisko naturalne niestety nie reaguje obojętnie. Toksyczność środków czystości szkodzi całemu światu, a do najbardziej niebezpiecznych składników zaliczyć można:

 • Benzeny, ftalany, formaldehydy – które wykazują silne działanie rakotwórcze i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wątroby. Składniki te występują najczęściej w odświeżaczach powietrza.

 • Sztuczne substancje zapachowe – które w większości przypadków stanowią pochodną ropy naftowej i powodują silne alergie.

 • Związki chloru – najbardziej szkodliwe dla układu oddechowego.

 • Wodorotlenek sodu – który w dużych ilościach może powodować poparzenia i rany.

 • Rozjaśniacze optyczne – najbardziej popularne wśród proszków do prania i innych środków piorących. Są bardzo toksyczne i podrażniają skórę.

 • Zmiękczacze – występujące głównie w płynach do płukania. Zawierają octan benzylowy i pentan, które są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych środków domowego użytku.

Te kilka składników może być zamkniętych w jednej, niepozornej buteleczce, z której wydobywa się piękny zapach. Niebezpieczeństwo, jakie może czyhać wewnątrz jest jednak przerażające, dlatego ekologiczne środki czystości przychodzą z pomocą, będąc doskonałą alternatywą dla toksycznych substancji. Bazują na naturalnych ekstraktach i ziołach, przede wszystkim są wolne od wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji. Eko środki chemiczne nie posiadają ponadto sztucznych substancji zapachowych, ale naturalne olejki eteryczne, które dają porównywalne poczucie świeżości. W dodatku takie produkty można przyrządzić samemu, bez wychodzenia z domu. Niektóre składniki, takie jak pomarańczę, cytrynę, czy pietruszkę zieloną posiadamy bowiem w swojej lodówce, a silne działania antybakteryjne i odkażające, jakie wykazują, są nieocenione, a przy tym pięknie pachną!

Eko środki czystości idealne dla alergików

Na alergie cierpi obecnie 30% populacji. Co trzeci człowiek jest więc uczuleniowcem, a zachorowalność na alergie rośnie wraz z kupowaną przez nas chemią. Środki czystości naturalne są więc nie tylko doskonałą alternatywą dla chemikaliów, ale także zdrowym i komfortowym sposobem na czystość w domach alergików. Ciągłe swędzenie skóry, kichanie czy wysypka mogą być bowiem uciążliwe podczas codziennych czynności.

Ekologiczne środki czystości hipoalergiczne spełniają szczególne wymagania alergików z bardzo wrażliwą skórą. Nie podrażniają, są bezzapachowe, a jednocześnie tak samo skuteczne. Producenci środków czystości eko proponują specjalne linie produktów, bez kompozycji zapachowej, certyfikowane pod względem alergii i noworodków, se środkami wybielającymi wyłącznie na bazie tlenu aktywnego i bez rozjaśniaczy czy wybielaczy optycznych.

Dzięki temu, każdy alergik może poczuć się czysto i świeżo we własnym domu, bez nagłych ataków duszności czy naruszenia hydrolipidowego płaszcza ochronnego skóry.

Naturalny środek do mycia łazienki OnlyEco

Naturalny środek do mycia łazienki OnlyEco

Środki czystości ekologiczne– producenci

Nasz sklep proponuje zagraniczne oraz polskie ekologiczne środki czystości bez chemii, wyłącznie od zaufanych producentów. Wierzymy, że to co nasze jest najlepsze, a kontrola jakości przeprowadzana w polskich laboratoriach na każdym etapie produkcji jest dodatkowym atutem, wpływającym na wybór naszych produktów. W ofercie znajdą więc Państwo eko środki czystości takich firm jak:

 • OnlyEco ekologiczne środki czystości OnlyEco produkuje polska firma – Laboratorium Naturella, która łączy w sobie unikalne właściwości natury z działalnością badawczo-rozwojową. Firma bez ustanku skupia się na pozyskiwaniu nowych, doskonałych surowców i wdrażaniu ich do innowacyjnych receptur. Misją firmy jest bowiem uzyskiwanie wyłącznie ekologicznych składników, które nie szkodzą środowisku i zdrowiu człowieka, dlatego ich w pełni biodegradowalne środki czystości eko OnlyEco i produkty do pielęgnacji ciała OnlyBio zawierają przynajmniej 99% składników pochodzenia naturalnego, wykazując ponadto wysoką skuteczność działania. Ponadto Laboratorium Naturella jako jedyna w Polsce i jedna z nielicznych na świecie firm produkuje biosurfaktanty, na bazie których powstają ich wyjątkowe produkty. Zwraca szczególną uwagę również na niskie zużycie energii i wody podczas procesu produkcji, który podporządkowany jest restrykcyjnym normom Unii Europejskiej.

  Firmową domeną jest „więcej = mniej”, gdzie więcej ekologii oznacza mniej negatywnych skutków w środowisku. Nad recepturami czuwa zespół specjalistów z wielu dziedzin, który nad finalnym produktem pracuje przez długi czas, nim wypuści go na rynek do sprzedaży. Perfekcja i dbanie o szczegóły to bowiem główny atrybut firmy, a doświadczenie zyskane przez świadomość negatywnego wpływu chemicznych środków czystości pozwoliło im na przygotowanie zdrowej i bezpiecznej oferty, przyjaznej nawet dla dzieci i alergików.

 • Sonett – to niemiecka marka, reprezentująca nowatorskie działania w zakresie ekologii i produkująca ekologiczne środki czystości od ponad 30 lat! Firma eksportuje swoje produkt do wszystkich krajów Unii Europejskiej, ale coraz większe zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania zauważa się również poza Europą. Firma czerpie głównie motywację z poczucia odpowiedzialności za wodę, traktowaną jako źródło życia na ziemi. To właśnie ona, w towarzystwie degradowalnych surowców, takich jak: soda, silikaty, mydła roślinne lub cukrowe, nazywana jest również głównym czynnikiem piorącym i czyszczącym. Dzięki takiemu połączeniu woda jest w stanie szybko powrócić do naturalnego obiegu, nie naruszając przy tym równowagi środowiska. Ekologiczne środki czystości Sonett umożliwiają bezpieczne wykonywanie prania lub sprzątania w pełnej harmonii z naturą. Nie zawierają bowiem enzymów, surfaktantów, petrochemicznych dodatków zapachowych, konserwujących czy barwiących. Środki czystości eko Sonett zawierają wyłącznie składniki pozyskiwane z kontrolowanych upraw ekologicznych, organicznych i biodynamicznych.

Każda z firm oferuje zarówno naturalne środki czystości do kuchni, łazienki, ekologiczne preparaty do mycia okien i podłóg oraz środki czystości dla alergików.

Ekologiczne mycie okien

Mycie okien przyprawia o dreszcze niejedną Panią domu. Niekończące się smugi, zacieki i brud wydostający się z każdej szczeliny to główne przyczyny, dla których sięgamy po chemiczne środki czystości. W naszej ofercie posiadamy jednak produkty, które równie skutecznie i szybko poradzą sobie z okiennymi zabrudzeniami, a przy tym nie będą podrażniać układu oddechowego i wpływać destrukcyjnie na środowisko:

 • Ekologiczny płyn do mycia szyb i luster OnlyEco – to aż 99,15% naturalnych składników o cudownym działaniu. Przeznaczony nie tylko do szyb i luster, ale także do powierzchni dekoracyjnych i szklanych płyt kuchennych. Nie pozostawia smug, a przy tym w mig usuwa zabrudzenia dzięki naturalnej biosurfaktynie z rzepaku. Ponadto zawarta gliceryna sprawia, że ekologiczny płyn do mycia szyb nabłyszcza i chroni powierzchnie przed ponownym zabrudzeniem, z kolei olejek cytrynowy wykazuje silne właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i czyszczące, szczególnie przy zabrudzeniach mineralnych, osadów z mydła, wapnia czy smug.

 • Ekologiczny płyn do mycia okien Sonett – dostępny w trzech różnych pojemnościach – w poręcznym atomizerze 0,5l, i butelkach 1 i 10litrowych. Dokładnie czyści szyby, lustra, jak również szklane lady bez pozostawiania smug, dzięki alkoholowi roślinnemu i cukrowych środków powierzchniowo-czynnych pozyskiwanych z oleju kokosowego i skrobi roślinnej. Ekologiczny płyn do mycia okien Sonett dobrze sprawdza się również przy usuwaniu odcisków palców ze stali nierdzewnej czy innych metalowych powierzchni.

 

naturalny środek do mycia okien Sonett

Naturalny środek do mycia okien Sonett

Ekologiczne sprzątanie łazienki

Kompleksowe sprzątanie łazienki to nie tylko mycie wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki. To także dezynfekcja WC, nierzadko udrażnianie rur i usuwanie kamienia. Takie czynności kojarzone są wyłącznie z profesjonalną chemią, która omylnie uważana jest za jedyny sposób na walkę z trudnymi zabrudzeniami w toalecie. Otóż i na takie problemy istnieją ekologiczne środki czystości, a wśród nich:

 • Ekologiczny płyn do mycia łazienek OnlyEco – składem przypomina ekologiczny płyn do mycia okien, jednak ten do łazienek skutecznie radzi sobie jeszcze z kamieniem i osadami z mydła, pozostawiając po sobie przyjemny, cytrynowy zapach. Ten ekologiczny płyn do czyszczenia sanitariatów, doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia wanien, umywalek, a nawet płytek ceramicznych. To totalny must have każdej Pani domu!

 • Ekologiczny żel do toalet OnlyEco – to 100% naturalnych składników, opartych głównie na zdemineralizowanej wodzie, kwasie cytrynowym, mlekowym, glicerynie i niejonowych środkach powierzchniowo-czynnych. Skutecznie usuwa kamień i osady z muszli WC, dlatego stanowi bezpieczną alternatywę dla chemicznego domestosa.

 • Ekologiczny odkamieniacz Sonett – doskonały sposób na pozbycie się niechcianych osadów wapiennych i kamienia z armatury łazienkowej, kafelek, toalet, ale także sprzętu AGD (czajników, pralek, ekspresów do kawy). Połączenie kwasu cytrynowego z alkoholem roślinnego pochodzenia stanowi bezpieczny i skuteczny sposób na odkamienianie, a unoszący się cytrynowy zapach daje ponadto poczucie czystości i świeżości w całym pomieszczeniu.

 • Ekologiczne mleczko do szorowania Sonett – godny i bezpieczny zastępca popularnego Cif'a. Jego głównym składnikiem jest czysty proszek wapienny, który delikatnie czyści zarówno stal nierdzewną, jak i ceramikę szklaną oraz armaturę łazienkową. Zastosowanie mieszanki naturalnych olejków eterycznych z lawendy i cytryny nie tylko pozostawia przyjemną i świeżą woń, ale także delikatny efekt, powstrzymujący rozwój drobnoustrojów.

Środki czystości eko w kuchni

W kuchni aż roi się od uporczywych zabrudzeń z tłuszczu. W dodatku kuchnia to miejsce, w którym przygotowuje się domowe potrawy, dlatego powinno być ono traktowane ze szczególną dbałością i starannością. Dezynfekcja blatów, czyszczenie piekarników i płyt kuchennych może okazać się zatem nie lada wyzwaniem dla wielu domowników, dlatego niemożliwym może się wydawać użycie ekologicznych środków czystości bez zbędnej chemii. Otóż nic bardziej mylnego! Zarówno OnlyEco, jak i Sonett przygotowali ekologiczne środki czystości do mycia powierzchni kuchennych i ciężkich zabrudzeń. Znajdziemy wśród nich między innymi:

 • Ekologiczny płyn do mycia kuchni OnlyEco – to produkt, który w swym składzie zawiera wytwarzane przez mikroorganizmy, naturalne biosurfaktyny z rzepaku, które działają antybakteryjnie i skutecznie usuwają silne i tłuste zabrudzenia. Ponadto eko płyn do mycia kuchni OnlyEco został wzbogacony o nabłyszczającą glicerynę oraz olejek ze słodkiej pomarańczy, odpowiedzialny nie tylko za egzotyczną woń, ale także za antyseptyczność i usuwanie tłuszczu.

 • Ekologiczny płyn do czyszczenia trudnych zabrudzeń OnlyEco – skoncentrowany płyn przydatny podczas czyszczenia piekarnika, usuwaniu tłustych plam czy żywicy. Udoskonalony o ekstrakt z grapefruita, która posiada silne właściwości czyszczące i antyseptyczne. Ekologiczny płyn do czyszczenia trudnych zabrudzeń OnlyEco to również doskonały sposób na usuwanie żywicy, kleju, śladów po długopisach, czy mazakach.

 • Ekologiczny płyn do trudnych zabrudzeń Sonett – intensywnie odtłuszczający środek dostępny w czterech różnych pojemnościach. W jego skład wchodzą cukrowe środki powierzchniowo-czynne, siarczany alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego i olejki ze skórki pomarańczowej, co stanowi doskonałą kombinację substancji, które nawzajem dopełniają swe działanie, szybko rozpuszczając tłuszcz. Ekologiczny środek do tłustych zabrudzeń ponadto jest wybitnie łagodny dla skóry.

Eko środek do mycia kuchni OnlyEco

Eko środek do mycia kuchni OnlyEco

Jak zrobić samemu ekologiczne środki czystości – czyli eko środki czystości DYI przykłady

Dla tych, którzy nadal mają wątpliwości, co od skuteczności ekologicznych produktów, przedstawiamy kilka przydatnych przepisów na domowe środki czystości. Zamiast używać więc niebezpiecznych chemikaliów, postaw na naturalne sposoby i dowiedz się jak zrobić naturalne środki czystości w domowym zaciszu, ze składników, które na pewno posiadasz w swojej kuchennej szafce lub lodówce.

Uniwersalny, domowy płyn do czyszczenia powierzchni

 • 2 łyżki octu spirytusowego (Ocet pełni rolę wybielacza, ale również doskonałego środka do usuwania tłuszczu. Do tego dezynfekuje czyszczoną powierzchnię i usuwa pleśń. Skutecznie pozbywa się plam i przykrych zapachów.)

 • 2 łyżeczki boraksu (Boraks to alkaliczna sól mineralna, która wykazuje wysokie właściwości czyszczące. Boraks może jednak podrażnić skórę, więc należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia czy dezynfekcji powierzchni)

 • 2 szklanki wody

 • 3 krople olejki lawendowego (Naturalne olejki nie tylko pozostawiają przyjemny zapach, ale w zależności od składnika, wykazują właściwości przeciwgrzybicze czy antybakteryjne)

 • 3 krople olejku z drzewa herbacianego

Wszystkie składniki należy wymieszać ze sobą i wlać do atomizera. Miksturę należy rozpylać bezpośrednio na powierzchnię i przecierać wilgotną szmatką.

Do mycia podłóg można użyć ciepłej wody połączonej ze szklanką octu i kilkunastoma kroplami olejku eterycznego. Natomiast dywan można wyczyścić za pomocą sody oczyszczonej. Proszek należy rozsypać i wetrzeć w dywan okrągłymi ruchami. Zostawić na całą noc, a rano odkurzyć dokładnie dywan.

Przepisy na domowe środki czystości do łazienki

 • Do czyszczenia sanitariatów można wykorzystać mieszaninę sody oczyszczonej (0,5 szklanki) i octu spirytusowego (2-3 łyżki). Takie połączenie sprawdzi się również jako domowy odkamieniacz, zastępujący domestos.

 • Lustro wyczyści i pozostawi bez smug mieszanka łyżeczki octu z dwiema szklankami ciepłej wody.

 • Na brudne fugi przyda się papka z sody oczyszczonej i wody plus szczoteczka do zębów.

 • Pleśń pomoże z kolei usunąć pół szklanki wody z czterema łyżkami octu.

Domowe środki czystości DYI do kuchni

 • Czajnik skutecznie odkamieni opakowanie kwasku cytrynowego zagotowane w wodzie z czajnika.

 • Naczynia ze stali szlachetnej doskonale wyczyści sok z cytryny.

 • Nieprzyjemne zapachy w lodówce pochłonie soda oczyszczona lub zmielona kawa.

 • W domowym zaciszu można stworzyć również ekologiczny płyn do mycia naczyń DYI. Wystarczy sok z trzech cytryn, 1,5 szklanki wody, 1 szklanka soli i szklanka białego octu. Składniki należy ze sobą zagotować do zgęstnienia a następnie przelać do szklanego dozownika.


Niejednemu z nas bardzo trudno będzie zrezygnować z tradycyjnych środków czystości na rzecz tych ekologicznych. Musimy jednak pamiętać, że obecnie świat tonie w odpadach, spadają na nas kwaśne deszcze, a rośliny uprawia się w skażonych glebach. Co więcej, sami wdychając mało ekologiczne środki czystości narażamy siebie i otoczenie na choroby układu oddechowego, a nawet nowotwory. Już widać gołym okiem skutki eutrofizacji i destrukcyjnej działalności człowieka. Wyjdźmy więc naprzeciw problemom świata i dajmy przykład innym, kupując ekologiczne środki czystości lub samemu robiąc domowe środki czystości DYI. To nic nie kosztuje, a może zaoszczędzić zarówno nam, jak i całemu światu destrukcyjnych skutków.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl