Dlaczego warto zainwestować w suszarkę do rąk z filtrem HEPA? 0
Dlaczego warto zainwestować w suszarkę do rąk z filtrem HEPA?

Historia filtrów HEPA sięga lat 40. ubiegłego wieku, kiedy to zostały stworzone, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się radioaktywnych zanieczyszczeń w powietrzu. Z biegiem lat dostrzeżono jednak korzyści jakie wynikają ze stosowania tych filtrów także w innych okolicznościach. Obecnie, z filtrami HEPA możemy zetknąć się nie tylko w miejscach o wysokich wymogach czystości powietrza - jak szpitale czy laboratoria, ale także w naszym najbliższym otoczeniu. Filtry tego typu są montowane między innymi w odkurzaczach czy suszarkach do rąk.

Czym są i jak działają filtry HEPA

Zadaniem każdego filtru HEPA jest oczyszczanie powietrza z pyłu, kurzu, grzybów, bakterii, a także niektórych wirusów. W zależności od swojej klasy, filtry HEPA różnią się między sobą skutecznością usuwania zanieczyszczeń - najlepsze są w stanie usunąć nawet 99.995% z drobin, których średnica wynosi 0,3 mikrometra lub więcej.

Podstawą budowy filtrów HEPA są warstwy nieregularnie ułożonych włókien o średnicy od 0,5 do 2 mikrometrów. Najczęściej stosowanym materiałem, z którego warstwy te są wykonane jest włókno szklane. Kluczowymi czynnikami, które bezpośrednio wpływają na funkcje i skuteczność filtra są: średnica włókien i ich gęstość, a także prędkość przepływu powietrza. Chociaż luki między poszczególnymi włóknami często przekraczają 0,3 mikrometra, to efektywna filtracja jest możliwa dzięki trzem mechanizmom: przechwytywaniu, zaklinowaniu oraz dyfuzji.

Przechwytywanie polega po prostu na zatrzymywaniu się i przyleganiu do włókien podążających w ciągu powietrza drobin. Zaklinowaniu z kolei ulegają większe cząsteczki, które wypadają z zakręcającego między włóknami strumienia powietrza i wbijają się w nie. Dyfuzja natomiast jest mechanizmem, który polega na opóźnianiu ruchu najmniejszych zanieczyszczeń poprzez ich kolizję z cząsteczkami powietrza. W rezultacie, drobiny te podążają nieregularnym torem, co zwiększa prawdopodobieństwo zadziałania dwóch poprzednich mechanizmów.

Co więcej - stosowanie filtrów HEPA wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia alergii czy objawów astmy w porównaniu do filtrów jonowych i ozonowych.

Rodzaje filtrów HEPA

Jak wspomniano - każdy filtr HEPA można przydzielić do jednej z klas, które różnią się skutecznością oczyszczania powietrza. Obecnie stosuje się podział na osiem klas o różnych oznaczeniach. Wyodrębnić można więc trzy klasy E: E10, E11 i E12, dwie klasy H: H13 i H14, oraz trzy klasy U: U15, U16 oraz U17. Filtry przydzielane są do danej klasy na podstawie współczynnika retencji, informującego o tym jaki procent zanieczyszczeń o średnicy 0,3 mikrometra filtr jest w stanie pochłonąć i zatrzymać.

Klasy E to klasy filtrów o najniższej skuteczności, wynoszącej od 85 do 99,5%. Do klas H należą natomiast typowe filtry HEPA, których współczynnik retencji mieści się między 99,95%, a 99,995%. Z kolei filtry klas U znajdują swoje zastosowanie w przemyśle, o czym świadczy ich skuteczność na poziomie powyżej 99.9995%. Ponadto, wyższe oznaczenie filtra często wiąże się także z jego wyższą żywotnością.

Konserwacja filtra HEPA

Należy wspomnieć, że nie każdy filtr HEPA, którego przeznaczeniem jest domowe użytkowanie, może być czyszczony. Informację na ten temat znajdziemy najczęściej na opakowaniu. Zdarza się też, że niektórzy producenci oszczędzają użytkownikom szukania kartonu poprzez zastosowanie odpowiedniej kolorystyki ramki filtra. W przypadku, gdy ramka jest koloru niebieskiego - filtr nadaje się do czyszczenia, a gdy zaś jest zielona - po zużyciu należy go wyrzucić. Jeśli posiadany przez nas filtr nadaje się do czyszczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać tą czynność samodzielnie.

Wyczyszczenie filtra HEPA jest dość proste, jednak wymaga sporej delikatności. Pierwszym krokiem jest wyjęcie go ze sprzętu, w którym filtr jest zamontowany, a następnie - bez użycia wody czy narzędzi - usunięcie z jego powierzchni większych zanieczyszczeń w postaci włosów, sierści czy dużych kłębków kurzu. Gdy filtr został już oczyszczony z powierzchownego brudu, można przystąpić do jego umycia. Do tego celu z powodzeniem można użyć wody z mydłem. Bardzo istotne jest również, aby filtr pozostawić do całkowitego wysuszenia i dopiero wtedy zamontować go z powrotem.

Sygnałem, który może wskazywać na konieczność wyczyszczenia filtra może być gorsze działanie sprzętu, jego nieregularna i głośna praca, a także spadek efektywności. Zaleca się, aby filtr HEPA czyścić co rok, bądź w przypadku intensywnego używania - co sześć miesięcy. Warto także pamiętać, że mimo regularnego czyszczenia, każdy filtr ulega zużyciu i kiedyś w końcu trzeba go wymienić - najczęściej dzieje się tak po upływie dwóch lub trzech lat.

Suszarki do rąk z filtrem HEPA - dlaczego warto je mieć?

Suszarki do rąk montowane są najczęściej w miejscach takich jak łazienki czy toalety, gdzie zagrożenie mogą stanowić chociażby różnego typu drobnoustroje. W najczęściej montowanych suszarkach może brakować tak skutecznych filtrów jak filtry HEPA, przez co każda korzystająca z nich osoba naraża swoje dłonie - oraz siebie - na spore ilości obecnych w powietrzu zanieczyszczeń.

Jeśli suszarka nie zawiera odpowiednich filtrów, to powietrze przez nią zasysane, a następnie wypychane wprost na nasze ręce jest powietrzem pełnym drobin i cząstek, które napotkać można w całym pomieszczeniu. Natomiast suszarki z wmontowanym filtrem HEPA najpierw oczyszczają zasysane powietrze, a w drugiej kolejności wypychają je na zewnątrz. W rezultacie, dopiero po umyciu i wysuszeniu za pomocą takiej suszarki, nasze ręce mogą być uznane za czyste.

Suszarka do rąk Jet Silver Impeco HD1EF8

Suszarka do rąk Jet Silver Impeco HD1EF8 to wysokiej klasy stojąca suszarka kieszeniowa. Urządzenie zapewnia nie tylko elegancki i stylowy wygląd, ale również szereg sprawdzonych i funkcjonalnych rozwiązań. Serce suszarki stanowi bezszczotkowy silnik o regulowanej mocy, którą w każdym momencie można ustawić wedle potrzeby. Producent daje także użytkownikowi wybór w aspekcie włączenia lub wyłączenia grzałki, dzięki czemu możliwa jest kontrola temperatury wydmuchiwanego powietrza.

Suszarka charakteryzuje się niskim poziomem hałasu - wynoszącym zaledwie 65 dB, a także krótkim czasem suszenia rąk - do 10 sekund. W Jet Silver Impeco, powietrze sterylizowane jest za pomocą promieni UV oraz dzięki skutecznemu filtrowi HEPA. Obudowa urządzenia wykonana jest z wysokiej jakości plastiku ABS, który prezentuje się znakomicie.

Suszarka do rąk Dyson Airblade V AB12

Dyson Airblade V AB12, to z kolei suszarka wisząca, która dzięki niewielkim wymiarom idealnie sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach. Suszarkę wyróżnia ciekawy kształt, który ma swoje praktyczne zastosowanie - Dyson Airblade V AB12 suszy każdą dłoń osobnym strumieniem powietrza. Dzięki temu, suszenie staje się dużo bardziej dokładne i skuteczne.

Cyfrowy silnik o mocy 1600 W pozwala zasysać nawet 30 litrów powietrza na sekundę, co przy niemal 10 sekundach potrzebnych do higienicznego wysuszenia rąk sprawia, że suszarka jest niezwykle ekonomiczna. Za skuteczne oczyszczanie wydmuchiwanego powietrza odpowiada filtr HEPA klasy H13, a sama poliwęglanowa obudowa suszarki pokryta jest powłoką antybakteryjną.

Filtry HEPA to prosty, a zarazem skuteczny sposób na pozbycie się z powietrza zanieczyszczeń mogących stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Ich stosowanie - zwłaszcza przez alergików, astmatyków i osoby o obniżonej odporności - wydaje się w obecnych czasach niezbędne. Jednym z urządzeń, z którymi mamy do czynienia codziennie, a w którym filtry HEPA występują, są suszarki do rąk. Ich stosowanie istotnie przyczynia się do poprawy czystości dłoni oraz sprawia, że mniej zanieczyszczeń jest przenoszonych na ich powierzchni.

Aby znaleźć wszystkie modele suszarek do rąk z filtrem HEPA należy w kategorii https://higieniczny.pl/suszarki-do-rak.html w opcjach przeglądania zaznaczyć filtr - Poziom higieny "Filtr HEPA".

filtr hepa - suszarka do rąk

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium