Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Zakaz wrzucania do toalety czyli czego nie spłukiwać w WC? 0
Zakaz wrzucania do toalety czyli czego nie spłukiwać w WC?

Zakazy obowiązują prawie w każdej strefie życia. Towarzyszą nam w pracy, podczas podróży, a nawet w zaciszu domowym. Na każdym kroku spotkać możemy tabliczki ostrzegawcze z napisem „zakaz palenia”, „zakaz parkowania”, „cisza nocna” itp. Nikt nie przypuszczałby jednak, że nawet podczas tak osobistej i intymnej czynności, jak korzystanie z toalety, trzeba będzie dostosowywać się do panujących tam zasad.

Większość mogłaby stwierdzić, że doskonale rozumie, do czego stworzona została toaleta i że jej użyteczność ogranicza się jedynie do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Otóż niestety, coraz częściej odnotowywane są przypadki, w których ludzie traktują ubikację jak kosz na śmieci, wrzucając do niej wszystko co popadnie, spuszczając problem rurami kanalizacyjnymi.

TU POBIERZ TABLICZKĘ - ZAKAZ WRZUCANIA DO TOALETY (PDF DO DRUKU)

Aby zaradzić ciągłemu zatykaniu się toalety lub co gorsza – całych pomp w oczyszczalniach ścieków, stworzono tzw. etykietę toaletową, którą stosuje się zarówno w szkołach, miejscach pracy oraz lokalach publicznych, w celu zwiększenia świadomości i zapobiegania awariom. Zawiera ona zarówno podstawowe zasady korzystania z toalety jak i zakaz wrzucania do toalet, czyli czego nie spłukiwać w WC.

Toaletowy savoir-vivre

Toaleta to miejsce, które odwiedzamy kilka razy dziennie, a co najważniejsze - dzielimy go z innymi domownikami, udostępniamy gościom itp. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawia, że korzystanie z toalety stanie się przyjemne, bezawaryjne i przyjazne dla wszystkich.

  • Opuszczanie deski klozetowej – fakt drażniący większość kobiet na świecie. Dobrze, jeśli mężczyzna podnosi deskę korzystając z toalety, by jej nie zabrudzić. Idealnie jest jednak, jeśli ową deskę również opuści po skończonej ceremonii.

  • Niespłukiwanie nieczystości– rzadko, ale jednak zdarzają się przypadki, w których można napotkać toaletową niespodziankę. Czasem wywołane niedopatrzeniem, innym razem sklerozą. Warto jednak wyrobić w sobie nawyk dokładnego spłukiwania i sprawdzania, czy aby na pewno wszystko zniknęło w rurach, niż nabawić się później niepotrzebnego wstydu.

  • Dbanie o czystość i higienę – nic bardziej nie irytuje, jak widok brudnego, zachlapanego sedesu. W toaletach publicznych jest to niestety norma, gdyż większość osób nie dba o nieswoją własność. Standardowym widokiem jest więc kobieta załatwiająca potrzebę „na Małysza” lub co gorsza – kucająca na muszli. A wystarczy jedynie zetrzeć ewentualne ślady i pozostawić po sobie porządek.

  • Zostawianie pustej rolki – to dziwny fenomen, który niestety uskutecznia co drugi Polak. Mimo iż kolejna, pełna rolka jest na wyciągnięcie ręki, my wolimy pozostawić jej wymianę następcy tronu.

  • Niepukanie do drzwi – to powszechny ostatnio nietakt. Częściej uskutecznia się szarpanie za klamkę drzwi do toalety niż kulturalne zapukanie i oczekiwanie na odpowiedź. Nie tylko zaoszczędzi to nerwów potencjalnej osobie znajdującej się w środku, ale potwierdzi dobre maniery oczekującego na swoją kolej gościa.

Toaleta to nie śmietnik

Mimo iż toaletowy savoir-vivre jest niezbędny i stanowi o podstawach kultury osobistej, to w każdej toalecie powinien obowiązywać również zakaz wrzucania. Ma to odciążyć system kanalizacji sanitarnej od ciągłych awarii i zatkanych pomp w oczyszczalniach, ale również zapobiec zatkanym toaletom w domach.

Sieć i przyłącze kanalizacyjne ma średnicę zaledwie 15-20 centymetrów. Zaprojektowane zostały tak, by w łatwy i szybki sposób radzić sobie z komunalnymi ściekami i nieczystościami sanitarnymi, a nie śmieciami, które powinny wylądować w koszu, w odpowiednim do tego segregacji pojemniku!

Całkiem niedaleko, bo w słonecznej Grecji istnieje całkowity zakaz spuszczania w toalecie nawet papieru toaletowego! Nie pozwala na to architektura państwa. System kanalizacyjny jest tam tak przestarzały i na tyle wąski, że nie poradziłby sobie nawet z papierem. Trzeba więc umieszczać go w koszu na śmieci, co wzbudza kontrowersję u niejednego turysty.

Nic dziwnego więc, że oczyszczalnie ścieków w Polsce coraz częściej apelują i tworzą kampanie, mające na celu zwiększenie świadomości wyrządzania krzywdy społeczeństwu poprzez umieszczanie w toalecie nawet niepozornych odpadów.

Lista przykładowych rzeczy, które w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się w muszli klozetowej:

  • Środki do higieny osobistej – nawilżane chusteczki, pieluchy, podpaski, tampony, waciki czy nawet patyczki do uszu. To najczęściej wyrzucane do toalety rzeczy, które nie rozpadają się pod wpływem ciśnienia i nacisku wody, jak papier toaletowy, a wręcz pęcznieją pod wpływem siąknięcia wody, zatykając i blokując przepływ. Grubsze i mocniejsze są również ręczniki papierowe, które zdecydowanie powinny trafiać do kosza.

  • Tłuszcze oraz oleje – a w tym również resztki jedzenia z obiadu, zepsuta zupa i inne. Pozostały olej po smażeniu czy pieczeniu zastyga pod wpływem zimnej wody, osadzając się na ścianach rur, zmniejszając tym samym przepływ ścieków. W dodatku resztki jedzenia wabią szczury i wpływają na wzrost ich populacji w kanalizacji. Zdecydowanie lepszą opcją jest wytarcie oleju w ręcznik papierowy lub przelanie go do butelki i umieszczenie go w koszu.

  • Materiały budowlane – mowa o farbach, tynkach, cementach, piasku i kamieniach. Związki chemiczne i właściwości tych materiałów mogą katastrofalnie wpłynąć na środowisko. Co gorsza opadają na dno, tworząc trudno usuwalne zatory, a zastygnięty cement, może nawet całkowicie odciąć przepływ ścieków.

  • Leki – z faktu iż oczyszczalnie nie potrafią w pełni oddzielić składników chemicznych znajdujących się w lekach od ścieków, tym samym przedostają się one do wód gruntowych, stwarzając niebezpieczeństwo dla roślin i zwierząt oraz niszcząc glebę i siejąc środowiskową destrukcję.

  • Igły i strzykawki – stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla pracowników zakładów kanalizacyjnych. Mimo ściśle określonych przepisów BHP, nadal często dochodzi tam bowiem do skaleczeń i ukłuć, które mogą przenosić nawet najgroźniejsze choroby takie jak HIV.

  • Włosy, nitki dentystyczne, wełna – długie i cienkie tworzywa lubią zwijać się w kłęby, otaczając również inne przedmioty dryfujące w rurach. Są niezwykle trudne do usunięcia, warto więc włosy z odpływów, umywalek i wanien oraz inne tego typu odpady wyrzucać do kosza. W dodatku należy wiedzieć, że nici dentystyczne nie ulegają biodegradacji.

  • Papierosy lub filtry papierosowe – podobnie jak inne toksyczne związki, zatruwają wody gruntowe, zatruwając tym samym podziemną faunę i florę.

  • Żwirek – tak, mowa o żwirku dla kota. Mimo iż stanowi zwierzęcy wychodek to znacznie różni się od ludzkich potrzeb. Żwirek doskonale wchłania koci mocz i neutralizuje zapachy, jednak ze względu na swój skład, w którym występuje między innymi silikon, nie powinno się go w żadnym wypadku spłukiwać w toalecie.

  • Torebki foliowe – przyczyna śmierci wielu stworzeń wodnych. Nie tylko nie rozkładają się w wodzie, tworząc blokady w sieciach kanalizacyjnych, ale dostają się często do oceanów, gdzie mylone są z pokarmem. Żółwie morskie na przykład mylą torebki foliowe z meduzami, po czym umierają, połykając je.

  • Zabawki – dzieci odkrywają świat na różne, przedziwne sposoby. Trzeba mieć oczy dookoła głowy, by upilnować nawet najgrzeczniejszego malucha. Zabawki, butelki, smoczki to również częste powody zmniejszające przepustowość rur kanalizacyjnych.

  • Prezerwatywy – zużyte, automatycznie lądują w toalecie. Nawet te naturalnego pochodzenia, kauczukowe, lateksowe itp. nie powinny być jednak w żadnym wypadku spłukiwane w muszki klozetowej, gdyż substancje, które zapewniają prezerwatywie trwałość i wytrzymałość, jednocześnie zapobiegają jej szybkiemu rozpadowi tzw. biodegradacji.



Profilaktyka

Prócz tego, że śmieci wyrzucane do toalety mogą spowodować poważne awarie kanalizacyjne w całym budynku, to mogą również skutkować cofaniem się ścieków i zalaniem całego mieszkania oraz mieszkania sąsiada z dołu. Aby uniknąć kosztownych napraw i wizyt hydraulików lub innych fachowców, nie powinno się lekceważyć zakazu wyrzucania do toalety i profilaktycznie dbać o czysty i płynny przepływ w rurach.

Należy również stosować bezpieczne i naturalne środki udrożniające system kanalizacyjny, najlepiej produkty ze szczepami bakterii, które zachowują odpowiednią florę bakteryjną. Dobrze sprawdzą się również przy usuwaniu zalegających włosów lub mydlin w umywalkach czy prysznicach.

Ciekawostki

  • Co roku do oczyszczalni ścieków trafia około 30 trylionów litrów ścieków, których średnia temperatura wynosi około 10 stopni Celsjusza.

  • Co minutę do kanalizacji trafia 6 kilogramów tłuszczu.

  • Patyczki do uszu to miesięcznie tona niepotrzebnych odpadów. Patyczki zatykają pompy w oczyszczalni, przez co trzeba je naprawiać raz w tygodniu i czyścić nawet kilka razy dziennie, co daje około sto razy w ciągu roku!

  • Jak informuje poznański wodociąg Aquanet (będąca autorem kampanii społecznej „Nie śmieć w sieć”), tylko w 2014 roku śmieci, które trafiły do kanalizacji, spowodowały 852 zatory i stały się przyczyną 412 awarii kanalizacji.

  • Najbardziej nietypowe rzeczy znalezione przez pracowników sieci kanalizacyjnych to: rajstopy, telefony komórkowe, części ramy od rowerów, choinki, a nawet elementy pralek!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl