Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Wylać dziecko z kąpielą - co oznacza to powiedzenie? 0

Na pewno wielu z nas miało do czynienia z powiedzeniem "wylać dziecko z kąpielą", jednak doświadczenie pokazuje, że jest to najbardziej niezrozumiałe ze wszystkich powiedzeń o czystości. O co tak naprawdę w nim chodzi i kiedy uzasadnione jest jego używanie? O wylaniu dziecka z kąpielą mówimy wtedy, kiedy robiąc pewną pozytywną rzecz, nieświadomie popełniamy błąd, który niweczy nasze wcześniejsze działania. Przykładem może być długi remont pokoju, pod koniec którego przez nieuwagę przewracamy wiadro z farbą, zabrudzając świeżo pomalowane ściany.

Pochodzenie powiedzenia wylać dziecko z kąpielą

wylać dziecko z kąpielą

W jakich okolicznościach narodziło się tytułowe powiedzenie? Wszystkie fakty wskazują na to, że jego pochodzenie sięga XIV epidemii dżumy i związanemu z tym zamykaniu miejskich łaźni. Pomimo że lekarze odradzali społeczeństwu częste kąpiele, nie do końca odniosło to oczekiwany skutek. Ludzie nadal zażywali kąpieli, jednak robili to już w swoich domach, korzystając z metalowych balii wypełnianych ciepłą wodą. Przygotowanie takiej kąpieli było bardziej wymagające i czasochłonne niż udanie się do miejskiej łaźni. Konieczne było przyniesienie wody z rzeki lub studni, podgrzanie jej na palenisku, a następnie przelanie do balii. Ze względu na złożoną logistykę całego przedsięwzięcia, kąpiel stawała się długim procesem, któremu po kolei poddawali się wszyscy domownicy, korzystając z tej samej wody. Jako pierwszy do kąpieli udawał się ojciec, czyli głowa rodziny, osoba najwyżej postawiona w hierarchii domu. Po ojcu przychodziła kolej na kąpiel jego synów, od najstarszego do najmłodszego, a następnie na pozostałych mężczyzn mieszkających w domu — np. dziadków. Dopiero kiedy wszyscy mężczyźni się wykąpali, do balii wchodziły kobiety, a na samym końcu dzieci, również od najstarszego do najmłodszego. Nietrudno sobie wyobrazić zatem, jak wyglądała woda po takim cyklu kąpieli. Kiedy przychodziła pora na kąpiel najmłodszych, siedząc w ciemnej, brudnej wodzie, byli w niej po prostu niewidoczni. Dochodziło wówczas do wylania wody  wraz z dziećmi, co kończyło się bolesnym upadkiem, a czasem i poważniejszymi obrażeniami.

Współczesne wylewanie dziecka z kąpielą

Dziś oczywiście nie mamy takich problemów z kąpielą jak w średniowieczu. Dobrze jednak wiedzieć, że popularne powiedzenie jest swego rodzaju pamiątką po tamtych czasach, dobitnie pokazującą nam jak wtedy się żyło i z jakimi codziennymi problemami borykały się ówczesne rodziny. Dziś, kiedy mówimy o wylaniu dziecka z kąpielą, najczęściej mamy na myśli zupełnie inne okoliczności, często związane z pracą zawodową lub inwestycjami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl