Większość osób bez trudu rozpoznaje standardowe symbole oznaczeń toalet. Damskie oznaczone są kółeczkiem lub szkicem kobiety w sukience, natomiast toalety męskie oznacza się kształtem trójkąta lub figurą mężczyzny w spodniach. Coraz częściej jednak można spotkać się z jeszcze jednym symbolem, a mianowicie połową damskiej i połową męskiej sylwetki. Jest to oznaczenie toalety unisex.
Co to jest toaleta unisex?
Toalety neutralne płciowo, dostępne zarówno dla kobiet, mężczyzn i osób transseksualnych, stają się powoli standardem w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, a także krajach Ameryki Południowej. Ich anglojęzyczna nazwa brzmi gender neutral restroom, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu toaleta neutralna pod względem płci. To, co dawniej było trudne do zrozumienia, dziś coraz mniej zaskakuje, choć trzeba przyznać, że toalety unisex w Polsce nadal są rzadkością.
Gdzie można spotkać toalety unisex?
Najczęściej są to toalety dostępne w miejscach publicznych, czyli zakładach pracy, centrach handlowych, na dworcach, a także jako szalety miejskie. W wyżej wymienionych krajach toalety neutralne płciowo pojawiają się również w szkołach, kinach, a nawet szpitalach. Jest to niewątpliwym dowodem postępującej na całym świecie zmiany kulturowej i światopoglądowej, mającej na celu szerzenie tolerancji płciowej.
Toalety gender neutral restroom - zalety i wady
Jeśli zastanawiają się Państwo czy toaleta unisex jest dobrym pomysłem, przedstawiamy największe związane z nią zalety.
Toaleta unisex zalety
- Pozwalają stworzyć miejsca przyjazne dla osób transseksualnych;
- dają poczucie równości każdemu, kto chce skorzystać z takiej toalety;
- są dobrym sposobem na zaoszczędzenie miejsca i stworzenie jednej wspólnej toalety.
Czy łazienki unisex mają jakieś wady? Niestety tak i należy o nich wiedzieć, by świadomie dokonać najlepszego dla siebie wyboru, jeśli zamierzamy je stworzyć.
Toaleta unsiex wady
- Wspólna toaleta powoduje wydłużenie kolejki osób, oczekujących na skorzystanie z niej;
- z powodu intensywniejszej eksploatacji trudniej utrzymać w niej porządek i higienę;
- wymaga częstszego sprzątania;
- korzystanie z nich może być przyczyną napaści na tle seksualnym.
Higiena to podstawa w każdej toalecie unisex
Blisko dwukrotnie wyższy stopień eksploatowania toalet unisex sprawia, że kwestie zachowania w niej czystości i higieny są priorytetowe. Mogą w tym pomóc nowoczesne urządzenia i armatura bezdotykowa, takie jak:
- bezdotykowe baterie umywalkowe;
- bezdotykowe dozowniki mydła;
- suszarki do rak;
- jednorazowe nakładki na deskę WC;
- pojemniki na papier toaletowy;
- kosze na śmieci;
- dystrybutory środków higienicznych;
- lampy UV.
Toalety unisex elementem firmowej polityki
Coraz więcej firm na całym świecie dba o to, by były postrzegane jako przyjazne i tolerancyjne osobom transpłciowym. Jednym ze sposobów, pozwalających budować ten wizerunek są właśnie toalety unisex w miejscach pracy. Dbając o ich odpowiednie zaprojektowanie i wyposażenie, można je uczynić bezpiecznym i przyjaznym wszystkim korzystającym z nich osobom.
Łazienka unisex w szkołach i na uczelniach
Placówki edukacyjne coraz częściej dostrzegają zalety tego rozwiązania. Zamieniając tradycyjne toalety damskie i męskie na unisex, oszczędzają cenną przestrzeń i zmniejszają swoje wydatki na ich utrzymanie. Jednak jak się to ma do komfortu korzystania z nich? Badania pokazują, że szczególnie dziewczęta są skrępowane i nie czują się bezpiecznie, współdzieląc toalety z chłopcami. Może to prowadzić do dyskomfortu, a wręcz niechęci do korzystania z takich miejsc w szkole.