Masz pytanie? Napisz do nas! sklep@higieniczny.pl 
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Toaleta unisex - co to jest? Symbol, gdzie spotkać? 0

Większość osób bez trudu rozpoznaje standardowe symbole oznaczeń toalet. Damskie oznaczone są kółeczkiem lub szkicem kobiety w sukience, natomiast toalety męskie oznacza się kształtem trójkąta lub figurą mężczyzny w spodniach. Coraz częściej jednak można spotkać się z jeszcze jednym symbolem, a mianowicie połową damskiej i połową męskiej sylwetki. Jest to oznaczenie toalety unisex.

Co to jest toaleta unisex?

Toalety neutralne płciowo, dostępne zarówno dla kobiet, mężczyzn i osób transseksualnych, stają się powoli standardem w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, a także krajach Ameryki Południowej. Ich anglojęzyczna nazwa brzmi gender neutral restroom, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu toaleta neutralna pod względem płci. To, co dawniej było trudne do zrozumienia, dziś coraz mniej zaskakuje, choć trzeba przyznać, że toalety unisex w Polsce nadal są rzadkością.

toaleta unisex

Gdzie można spotkać toalety unisex?

Najczęściej są to toalety dostępne w miejscach publicznych, czyli zakładach pracy, centrach handlowych, na dworcach, a także jako szalety miejskie. W wyżej wymienionych krajach toalety neutralne płciowo pojawiają się również w szkołach, kinach, a nawet szpitalach. Jest to niewątpliwym dowodem postępującej na całym świecie zmiany kulturowej i światopoglądowej, mającej na celu szerzenie tolerancji płciowej.

Toalety gender neutral restroom - zalety i wady

Jeśli zastanawiają się Państwo czy toaleta unisex jest dobrym pomysłem, przedstawiamy największe związane z nią zalety.

Toaleta unisex zalety

 • Pozwalają stworzyć miejsca przyjazne dla osób transseksualnych;
 • dają poczucie równości każdemu, kto chce skorzystać z takiej toalety;
 • są dobrym sposobem na zaoszczędzenie miejsca i stworzenie jednej wspólnej toalety.

 

Czy łazienki unisex mają jakieś wady? Niestety tak i należy o nich wiedzieć, by świadomie dokonać najlepszego dla siebie wyboru, jeśli zamierzamy je stworzyć.

Toaleta unsiex wady

 • Wspólna toaleta powoduje wydłużenie kolejki osób, oczekujących na skorzystanie z niej;
 • z powodu intensywniejszej eksploatacji trudniej utrzymać w niej porządek i higienę;
 • wymaga częstszego sprzątania;
 • korzystanie z nich może być przyczyną napaści na tle seksualnym.

Higiena to podstawa w każdej toalecie unisex

Blisko dwukrotnie wyższy stopień eksploatowania toalet unisex sprawia, że kwestie zachowania w niej czystości i higieny są priorytetowe. Mogą w tym pomóc nowoczesne urządzenia i armatura bezdotykowa, takie jak:

 • bezdotykowe baterie umywalkowe;
 • bezdotykowe dozowniki mydła;
 • suszarki do rak;
 • jednorazowe nakładki na deskę WC;
 • pojemniki na papier toaletowy;
 • kosze na śmieci;
 • dystrybutory środków higienicznych;
 • lampy UV.

Toalety unisex elementem firmowej polityki

Coraz więcej firm na całym świecie dba o to, by były postrzegane jako przyjazne i tolerancyjne osobom transpłciowym. Jednym ze sposobów, pozwalających budować ten wizerunek są właśnie toalety unisex w miejscach pracy. Dbając o ich odpowiednie zaprojektowanie i wyposażenie, można je uczynić bezpiecznym i przyjaznym wszystkim korzystającym z nich osobom.

Łazienka unisex w szkołach i na uczelniach

Placówki edukacyjne coraz częściej dostrzegają zalety tego rozwiązania. Zamieniając tradycyjne toalety damskie i męskie na unisex, oszczędzają cenną przestrzeń i zmniejszają swoje wydatki na ich utrzymanie. Jednak jak się to ma do komfortu korzystania z nich? Badania pokazują, że szczególnie dziewczęta są skrępowane i nie czują się bezpiecznie, współdzieląc toalety z chłopcami. Może to prowadzić do dyskomfortu, a wręcz niechęci do korzystania z takich miejsc w szkole.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl