Masz pytanie? Napisz do nas! sklep@higieniczny.pl 
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Toaleta turystyczna - Jak działa? Jaką kupić? Opinie i Cena 0

Toaleta turystyczna to sprzęt, którego nie może zabraknąć podczas survivalowego urlopu. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie kanalizacji lub w miejscach, gdzie standard publicznych toalet nie budzi zadowolenia. Toaleta turystyczna jest bowiem komfortowym i higienicznym zamiennikiem publicznej toalety, który ponadto można zabrać ze sobą praktycznie w każde miejsce - na kemping, na działkę, a nawet na jacht.

Toalety turystyczne podbijają obecnie rynek instalacji sanitarnych. Od czasu, gdy wprowadzono ponadto toalety chemiczne, wypoczynek za miastem stał się dla wielu znacznie wygodniejszy i przyjemniejszy. Niewielkie rozmiary, oszczędzające z reguły małą, kempingową przestrzeń i autonomiczność, nie wymagająca podłączania rur kanalizacyjnych, prądu, czy wody – to doskonałe rozwiązanie, które docenia coraz więcej ludzi na całym świecie.

toaleta turystyczna

Toaleta turystyczna Thetford Campa Potti XGL - cena 246 zł - opinie 4.98 na podstawie 140 ocen.

Jak działa toaleta turystyczna?

Toaleta turystyczna nie ma zbyt skomplikowanej budowy. Całość tworzą bowiem dwa pojemniki,z których:

  • górny - pełni funkcję zbiornika z czystą wodą, stanowi jednocześnie muszę klozetową z połączoną deską sedesową i w zależności od modelu, może mieć pojemność nawet 15litrów;

  • dolny – służy do gromadzenia nieczystości. Wyposażony w rurę spustową, może osiągać nawet 21 litrów pojemności.

Jednak, by toaleta turystyczna była w pełni funkcjonalna, pojemniki te muszą być ze sobą ściśle połączone za pomocą szyn montażowych lub zawiasów i wzajemnie się uzupełniać. Do górnego zbiornika wlewana jest zatem czysta, zwykła woda, którą spłukuje się odpady za pomocą spłuczki. Spłuczka może być zarówno ręczna ciśnieniowa, umieszczona z boku zbiornika lub elektryczna, zasilana bateriami. Ta druga występuje jednak już w droższych modelach takich jak: toaleta turystyczna Thetford 565 Ellectric.

Do dolnego zbiornika wlewa się z kolei specjalistyczny płyn, który rozkłada wewnątrz odpady i neutralizuje zapachy. Dodatkową ochronę przeciw ulatnianiu się zapachów stanowi także specjalny zawór, który zapobiega jednocześnie wylewaniu się wody.

Odpowiedź na pytanie: Jak działa toaleta turystyczna? jest więc niezwykle prosta. Korzysta się z niej bowiem, jak z każdej innej toalety domowej lub publicznej. Wyposażona została bowiem w wygodne siedzenie i deskę, które ponadto szczelnie maskują wnętrze sedesu. Jedyną różnicą może być sposób opróżniania toalety turystycznej. Nadal nie wymaga on jednak specjalistycznej wiedzy lub pomocy fachowców.

Toaleta turystyczna opróżniania jest bowiem po całkowitym zapełnieniu dolnego zbiornika. Wystarczy odłączyć go za pomocą tak zwanego intuicyjnego „kliku” i opróżnić w odpowiednim miejscu. Następnie należy dodać odpowiedni preparat do toalet turystycznych, by urządzenie mogło być znów gotowe do użytku. Niektóre toalety turystyczne posiadają także wskaźnik i czujnik zapełnienia, który można sukcesywnie kontrolować z zewnątrz.

Toalety turystyczne, w zależności od częstotliwości użytkowania i pojemności zbiorników, starczają mniej więcej na kilka dni, przy kilkuosobowej rodzinie. Później należy je opróżnić. Jest to zdecydowanie wydajniejsze i mniej uciążliwe rozwiązanie niż te, które oferowały prototypowe ubikacje turystyczne.

Gdzie można opróżnić toaletę turystyczną?

Gdy wskaźnik nieczystości alarmuje o wypełnieniu zbiornika, należy zamknąć zasuwę, odłączyć dolną część od górnej i udać się do najbliższego punktu odbioru ścieków. Nie należy bowiem opróżniać toalety w dowolnym miejscu.

toaleta turystyczna cena

Toaleta turystyczna Thetford Porta Potti 565P - cena 492 zł - opinie 5/5 na podstawie 76 ocen.

Toaleta turystyczna powinna być czyszczona po każdym takim opróżnieniu, a na każdym kempingu powinny znajdować się specjalne miejsca do wylewu zanieczyszczeń. Według ustawy o usługach turystycznych, każdy obiekt prowadzący kemping powinien bowiem wyraźnie wskazać miejsca zlewania brudnej wody i ścieków oraz stanowiska do zrzucania odpadów. Nie mogą one znajdować się także w blokach sanitarnych.

Toalety turystyczne towarzyszą jednak nie tylko caravaningowcom. Gdzie więc opróżnić toaletę turystyczną, gdy podróżujemy jachtem lub organizujemy grilla na działce? Jak się okazuje, miejsca odprowadzania ścieków znajdują się na niektórych stacjach benzynowych oraz na europejskich miejscach parkingowych i miejscach obsługi podróżnych. W portach również jest to jedno z niezbędnych pomieszczeń. W mniejszych przystaniach spotkać można urządzenia typu Toypek, które ponadto nie stwarzają zagrożenia dla środowiska, a niektóre mariny posiadają węzły sanitarne podłączone do sieci kanalizacyjnych. W niektórych z tych punktów, należy jednak uiścić odpowiednią opłatę, która w krajach europejskich wynosi zwykle kilka euro.

Toaleta turystyczna – dla kogo i gdzie?

Turystyczna toaleta znana także jako kibelek turystyczny, ma szerokie zastosowanie. Istnieją jednak trzy podstawowe sytuacje, w których toaleta turystyczna okazuje się niezastąpiona, a wręcz niezbędna:

  • toaleta turystyczna do kampera i przyczepy kempingowej – mimo iż wakacje all inclusive są nadal najpopularniejszą formą spędzania urlopów, to miłośników survivalowych warunków i caravingu także nie brakuje. Niegdyś problem stanowiła bowiem podróż przyczepą, gdyż jedynymi miejscami, w których można było skorzystać z toalety, były miejsca obsługi podróżnych - dziś WC turystyczna zapewnia nie tylko dowolność, ale i stabilność, nawet podczas ostrych zakrętów. W kamperze można zainstalować dwa rodzaje toalet: przenośne toalety turystyczne lub toalety kasetowe, montowane na stałe w pojeździe. Te drugie są jednak znacznie droższą inwestycją.

  • toaleta turystyczna na jachcie – podbiła serca wielu żeglarzy, którzy od lat zmagali się z problemem wypróżniania na morzu, czy jeziorze. Brak stabilnego miejsca do korzystania z toalety stwarzały komplikacje również w sytuacji żeglowania z dziećmi lub kilkudniowych wakacji na wodzie. Obecnie niemal każdy jacht posiada toaletę turystyczną, która nie dość, że zajmuje mało miejsca, to pozwala na wielokrotne, komfortowe użycie i łatwe opróżnienie.

  • ubikacja turystyczna na działkę – stanowi zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż stacjonarne toalety działkowe. Mimo, iż ogródki działkowe zapewniają dostęp do kanalizacji, to odpowiedni montaż i przyłączenie toalety do kanalizacji może okazać się dość problematyczne. Stacjonarną toaletę trzeba także wyłączać na okres zimowy, by nie doprowadzić do uszkodzeń instalacji. Toaleta turystyczna nie wymaga tyle od użytkownika. Wystarczy napełnić ją wodą i odpowiednim preparatem, by móc korzystać z niej także zimą.

 

Specjalistyczne toalety turystyczne – toaleta turystyczna dla niepełnosprawnych i dzieci

Toalety turystyczne można dobierać indywidualnie do swoich potrzeb. Przenośne toalety turystyczne różnią się bowiem nie tylko pojemnością, ale także wyglądem i wysokością. Na rynku dostępne są więc także toalety turystyczne dla dzieci, odpowiednio niskie, tak by dzieci mogły na niej swobodnie usiąść i poruszać się oraz toalety turystyczne dla osób niepełnosprawnych.

Osoby niepełnosprawne wymagają jednak szczególnego traktowania. Tradycyjna toaleta turystyczna nie spełni ich wymagań, gdyż nie posiada bocznych uchwytów, pozwalających utrzymać równowagę. WC turystyczne są też zbyt niskie dla osób niepełnosprawnych.

Jest jednak rozwiązanie, które nie pozbawia tej grupy osób urlopowania w kempingu, czy przyczepie – przenośna toaleta turystyczna dla niepełnosprawnych lub tak zwane krzesło toaletowe. Takie krzesło posiada zwykle stalową ramę, ma regulowane nóżki i gumowe nasadki antypoślizgowe, zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa nawet podczas jazdy, czy rejsu jachtem.

Rodzaje toalet turystycznych – oferta higieniczny.pl

Firma THETFORD to światowy lider wśród producentów toalet turystycznych, toalet do zabudowy oraz wyposażenia toalet przenośnych. Firma została założona w 1960 roku i od prawie 60 lat oferuje rozwiązania, które mają usprawnić biwakowanie i podróżowanie w terenie. Toalety turystyczne Thetford cieszą się zatem uznaniem na całym świecie oraz spełniają wszystkie wymagania środowiskowe i jakościowe, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Thetford zna potrzeby survivalowców i stale poszerza swój asortyment o innowacyjne rozwiązania, starając się sprostać wymaganiom wszystkich użytkowników. Proponuje więc toalety turystyczne dopasowane do warunków każdej grupy podróżników.

W ofercie naszego sklepu dostępne są zatem między innymi:

  • klasyczne toalety turystyczne dla działkowiczów – Thetford Porta Potti XG, XGL, 345 i 365 – to produkty odznaczające się konkurencyjną ceną, przy zachowaniu wysokiej jakości. Są lekkie, wytrzymałe i szczelne. Poza tym są łatwe w transporcie i przechowywaniu.

  • toalety turystyczne przytwierdzane do podłoża – Thetford Porta Potti Qube, Thetford Porta Potti Excellence z płytami mocującymi – produkty idealne na jacht lub żaglówkę. Możliwość zamocowania toalety turystycznej pozwala bowiem na swobodne wypróżnianie się nawet podczas silnego wiatru.

  • Toaleta turystyczna Thetford dla dzieci to zdecydowanie Porta Potti MT – jest to najniższy z dostępnych modeli, który gwarantuje swobodę siadania. Ponadto dla najmniejszych, firma proponuje siedzisko dla dzieci Separett Sally o ergonomicznym kształcie.

  • Toalety turystyczne premium Thetford Porta Potti Excellence – to linia, charakteryzująca się nowoczesnym designem i najwyższym poziomem siedziska – 44cm. Pasują niemal do każdego wystroju i są najwygodniejszą propozycją w ofercie firmy. Ponadto Toaleta Porta Potti Excellence Ellectric posiada elektryczną pompkę do spłukiwania wody, która podnosi komfort użytkowania do maksimum.

 

Wyposażenie i preparaty do toalety turystycznej – jak dbać o toaletę turystyczną?

Przenośne toalety turystyczne wymagają odpowiedniej konserwacji, przy użyciu specjalistycznych płynów. Mają one służyć głównie niwelowaniu nieprzyjemnych zapachów, ale także szybszemu rozkładowi nieczystości. Jak każde toalety, zobowiązują do regularnego czyszczenia i dezynfekcji. W innym wypadku żywotność takiej toalety może znacząco zmaleć.

Z faktu, iż ubikacja turystyczna wykonana jest z innych materiałów niż ta domowa, nie należy czyścić jej popularnym domestosem itp. Może to doprowadzić bowiem do zniszczenia materiału, a nawet trwałego uszczerbku w konstrukcji.

Środki chemiczne do toalety turystycznej polecane przez firmę Thetford dzieli się na:

  • płyny do toalety turystycznej do zbiornika na nieczystości – ich głównym zadaniem jest rozpuszczanie fekaliów i zapobieganie przykrym zapachom.

    Najpopularniejsze płyny do zbiornika na nieczystości to: Aqua Kem Green i Aqua Kem Blue, dostępny także w wygodnych saszetkach, eliminujących konieczność odmierzania ilości płynu.

  • płyny do toalety do zbiornika wody czystej – to przede wszystkim, najczęściej kupowany Aqua Rinse Plus Thetford, który zwiększa skuteczność i odświeża toaletę. Pozwala także utrzymać odpowiedni poziom higieny, tworząc warstwę ochronną na muszli.

  • płyny do czyszczenia toalety turystycznej – usuwają kamień, osad z wapienia, pozostawiają przyjemny zapach i sprawiają, że ubikacja turystyczna nie stanowi atrakcyjnego środowiska dla bakterii i grzybów. Najlepsze z nich to: Toilet Bowl Cleaner do czyszczenia misy toaletowej, Cassete Tank Cleaner do czyszczenia zbiornika na nieczystości i Bathroom Cleaner – do czyszczenia zewnętrznej powłoki.

  • środki do konserwacji – to przede wszystkim smar do uszczelek Smar Seal Lubricant, który nie odbarwia powierzchni, pielęgnuje i chroni uszczelki, a także jest całkowicie bezpieczny dla materiału.

Prócz płynów do czyszczenia, warto mieć na uwadze odpowiedni przepływ toalety. WC turystyczna, do której będą wrzucane duże przedmioty lub nieodpowiedni papier toaletowy, będzie bowiem bardziej narażona na przepełnienie i zapchanie. Należy używać więc delikatnego i łatwo rozpuszczalnego papieru, który w dodatku będzie miękki i przyjemny dla wrażliwej skóry. Najlepszy w takiej sytuacji okazuje się więc papier toaletowy Aqua Soft Thetford.

 

Toaleta turystyczna zimą i poza sezonem – czyli jak przechowywać WC turystyczne

Nic nie stoi na przeszkodzie, by toaleta turystyczna była używana także zimą. Wystarczy umieścić ją bowiem w ciepłym miejscu, ze stałą temperaturą i korzystać z niej, jak dotychczas. Jeśli jednak chcemy bezpiecznie przechować wc przenośne turystyczne do następnego sezonu, należy całkowicie opróżnioną i wyczyszczoną toaletę schować do pomieszczenia, w którym temperatura nie spadnie poniżej zera. Warto zostawić także odkręcony wlew czystej wody i otwartą zasuwę między zbiornikami, w celu zachowania prawidłowego dopływu powietrza i zapobieganiu zbieraniu gromadzenia się ewentualnej wilgoci wewnątrz.

Dobrze jeśli przed zmagazynowaniem, zakonserwujemy uszczelki toalety, przedłużając ich żywotność. Nie należy jednak w tym celu stosować domowych olejów roślinnych i wazeliny, a wyłącznie specjalistyczny smar do uszczelek.

Toaleta turystyczna – opinie

Toalety turystyczne zyskują same pozytywne opinie wśród użytkowników. Podróżnicy, jak i działkowcy doceniają przede wszystkim lekkość i funkcjonalność produktu oraz uniwersalny wygląd toalet.

Toaleta turystyczna Leroy Merlin bardzo estetyczna i przydatna na dłuższych wyjazdach lub jako zastępcza ubikacja na działce, polecam”

Toaleta turystyczna kupiona na Allegro okazała się super rozwiązaniem do przyczepy kempingowej. Korzystamy z niej co roku”

Nie wiedziałam, że takie innowacyjne rozwiązanie jest w zasięgu ręki! Toaleta turystyczna z OBI to był strzał w dziesiątkę na żagle”

Toalety turystyczne, mimo iż można nabyć stacjonarnie w wielu sklepach i marketach, to nasz sklep higieniczny.pl oferuje zdecydowanie większy wybór i ekspresową wysyłkę. Świadczymy ponadto fachowe doradztwo i jesteśmy w stałym kontakcie z klientem. Zapraszamy do zakupów!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl