Stacje benzynowe, pełnią funkcję nie tylko punktów sprzedaży paliwa, ale także miejsc kompleksowej obsługi klienta. Stawiają na komfort i wygodę podróżujących, poprzez udostępnianie funkcjonalnych łazienek i higienicznych toalet, co zdecydowanie ułatwia kierowcom i pasażerom podróż na długich trasach.
Toaleta na stacji benzynowej daje bowiem możliwość krótkiej przerwy, bez konieczności zjeżdżania z trasy i szukania miejsca publicznego z dostępną toaletą. Ogólnodostępność to zatem główny atut toalety na stacji benzynowej.
Mało tego, obecnie wiele stacji benzynowych wychodzi naprzeciw najbardziej wymagającym użytkownikom i oferuje nie tylko podstawowe udogodnienia sanitarne, takie jak toalety, umywalki i suszarki do rąk, ale także osobne pomieszczenia dla matek z dziećmi, w których znajdziemy przewijaki dla niemowląt ścienne, bezpłatne produkty higieniczne, dostęp do prądu oraz miejsce do spokojnego nakarmienia maluszka.
Niektóre łazienki na stacjach benzynowych, szczególnie te zlokalizowane na autostradach lub drogach ekspresowych posiadają także prysznice, dzięki którym można szybko odświeżyć się podczas długiej trasy.
Jakie wymogi musi spełniać toaleta na stacji benzynowej?
Przepisy dotyczące projektowania toalet na stacjach benzynowych zwykle różnią się w zależności od lokalnych przepisów sanitarnych i budowlanych. Dotyczą one jednak głównie przepisów budowlanych, udogodnień dla osób niepełnosprawnych, wyposażenia, wentylacji czy bezpieczeństwa.
Toaleta na stacji benzynowej – przepisy budowlane
W Polsce przepisy budowlane, regulujące budowę i projekt toalety na stacjach benzynowych obejmują głównie obowiązujące standardy sanitarno-epidemiologiczne, dostępność dla osób niepełnosprawnych, ale także kwestie dotyczące wentylacji, oświetlenia czy bezpieczeństwa pożarowego. Przepisy konstrukcyjne odnoszą się głównie jednak do aspektów instalacyjnych i wykończeniowych. Regulacje dotyczą między innymi wysokości ścian, które mierzyć powinny min 2,5m, a całkowite wymiary toalety powinny zapewniać odpowiednią przestrzeń użytkownikom, uwzględniając ewentualne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Projekty powinny wziąć pod uwagę przepisy dotyczące instalacji sanitarnych, dostępu wody pitnej, systemów spłukiwania oraz oczyszczania ścieków.
Ściany powinny być pokryte materiałami o łatwej konserwacji, czyli np. płytkami ceramicznymi, laminatami i wysokiej jakości farbami. Aby zapobiec problemom związanym z pleśnią i grzybem – zaleca się stosowanie materiałów odpornych na wilgoć i wodę oraz powłok antybakteryjnych w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się bakterii. Ze względu na intensywną eksploatację toalet na stacjach benzynowych – warto rozważyć także zastosowanie materiałów odpornych na uszkodzenia i akty wandalizmu, jak np. sanitariaty ze stali nierdzewnej.
Wyposażenie
Wyposażenie toalety na stacji benzynowej powinno przede wszystkim zapewniać komfort, higienę i bezpieczeństwo użytkownikom stacji. Znaleźć powinny się tam zatem:
-
toalety utrzymane w standardzie zarówno dla dorosłych jak i dzieci z ekonomicznymi systemami spłukiwania
-
poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych
-
ergonomiczne umywalki z ceramiki lub stali nierdzewnej
-
urządzenia higieniczne takie jak: dozownik na mydło, podajnik na papier toaletowy, pojemnik na ręczniki papierowe, kosze na śmieci, automatyczne lub tradycyjne suszarki do rąk
-
środki czystości, środki do dezynfekcji, odświeżacze powietrza
-
lustra oraz dobre oświetlenie, w celu poprawy widoczności
-
dodatkowe udogodnienia : automat z artykułami higienicznymi, udogodnienia dla matek z dziećmi
-
zabezpieczenia w formie systemów sygnalizacji awaryjnej oraz zabezpieczenia przed kradzieżą i aktywami wandalizmu
-
tablice informacyjne, zawierające zasady korzystania z toalety oraz oznaczenia dla osób niepełnosprawnych
-
regularne plany czyszczenia i konserwacji
Bezpieczeństwo
Łazienka na stacji benzynowej powinna być nie tylko czysta, higieniczna i funkcjonalna. Powinna być także bezpieczna zarówno w obszarze wandalizmu jak i pożaru. Na stacjach benzynowych znajduje się mnóstwo materiałów łatwopalnych, dlatego przepisy obejmować powinny stosowanie materiałów ognioodpornych i zainstalowanie systemów przeciwpożarowych.
Innym zagrożeniem, szczególnie na stacjach benzynowych ulokowanych na obrzeżach miast są akty kradzieży lun wandalizmu, których uniknąć można poprzez zastosowanie różnych środków prewencyjnych zarówno w zakresie projektowania jak i zarządzania.
Jednym z nich jest zastosowanie materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia. Zainstalowanie systemów monitoringu wizyjnego, dobrego oświetlenia oraz systemów alarmowych, a nawet zorganizowanie regularnego patrolu obsługi lub ochrony, pozwalającego na szybką reakcję podczas potencjalnego zagrożenia.
Łazienka na stacji benzynowej
Niektóre stacje benzynowe oferują także osobne łaźnie z prysznicami. W Polsce możliwość skorzystania z prysznica na stacji benzynowej zależy głównie od polityki danego operatora stacji. Głównie są one jednak przeznaczone dla kierowców samochodów ciężarowych, pokonujących długie trasy. Prysznic na stacji benzynowej jest zazwyczaj odpłatny, a kierowcy powinni być zarejestrowani w systemie obsługi stacji lub posiadać kartę, uprawiającą do skorzystania z usługi.
Niemniej jednak, każda toaleta na stacji benzynowej powinna być dostępna i przyjazna dla wszystkich użytkowników. Powinna być regularnie sprzątana, dezynfekowana i konserwowana. Systematycznie powinno być uzupełniane mydło w dozownikach, ręczniki papierowe w podajnikach i papier toaletowy na uchwytach. W widocznych miejscach powinny zawisnąć odpowiednie oznakowania i informacje ułatwiające korzystanie z toalety.