
Jeszcze nie tak dawno zupełnie zapomniane szare mydło, dziś wraca do sklepów i drogerii. Tanie, praktyczne i nie uczulające, ekologiczne. Do czego może nam się przydać? Oto kilka porad, które możemy zastosować, jeśli nie jesteśmy wielbicielami wszechogarniającej nas chemii, mamy alergię lub też nie chcemy wydawać o miesiąc fortuny na proszki do prania.
Szare – ale niezwykłe
Właściwości zwykłego szarego mydła znały nasze bacie i mamy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy w sklepach można było dostać tylko takie szare mydło, nie wyobrażaliśmy sobie, że może być inaczej. A potem nastał czas pachnących mydełek w pięknych opakowaniach. Kiedy okazało się, że bez nich nie możemy się już obejść, nagle coraz więcej osób zupełnie przypadkowo odkryło u siebie alergie. Gdy nie pomaga już zmiana proszku do prania, kupno coraz to nowych, hipoalergicznych kosmetyków, a my ciągle mamy problemy ze swędzącą, łuszczącą się skórą – może czas wypróbować coś, co składa się tylko z kilku składników?
Tanie, a dobre
Jesteśmy przekonani, że tanie – nie znaczy dobre... A może czas na zmianę naszych przyzwyczajeń? Kupując coraz to nowsze, antyalergiczne kosmetyki, wydając coraz więcej, a stan naszej skóry poprawia się tylko na chwilę? Na jakoś wody dostarczanej przez wodociągi do naszych kranów nie mamy wpływu. Ale mamy wpływ na naszą dietę i stan naszej skóry. Przede wszystkim powinniśmy dostarczyć jej składników ochronnych. Skóra alergiczna ma zaburzoną gospodarkę lipidową. Powinniśmy ją zarówno nawilżać, jak i natłuszczać. Wówczas skóra alergiczna stopniowo powinna wrócić do swojej naturalnej równowagi. Szare mydła potasowe zapewnią oba te działania.
Ekologiczne pranie
Szare mydło doskonale zastąpi nam inne środki do prania. Jednak coś za coś – dla naszego prania musimy niestety poświęcić nieco więcej czasu. Podstawą jest namaczanie – podczas tego kilkugodzinnego procesu znika większość plam. Wystarczy dodawanie kilku garści płatków mydlanych. Gdy plamy nie znikają – wówczas wcieramy nieco płatków w plamę i delikatnie pierzemy miejsce plamy ręcznie. Pamiętamy o zasadach postępowania z plamami – plamy o charakterze organicznym typu krew, kakao, kawa, soki owocowe i warzywne – pierzemy w chłodnej wodzie, inaczej plamy się utrwalą i nie pomoże żaden „cudowny” proszek do prania. Do prania nie musimy używać szarych mydeł potasowych – wystarczy zwykłe najtańsze szare mydło z drogerii. Płatki mydlane zrobimy samodzielnie, ścierając mydło na tarce o dużych oczkach, przeznaczonej do warzyw. Szare mydło przyda się do prania zwłaszcza tam, gdzie mamy ekologiczną oczyszczalnię ścieków w domu jednorodzinnym.
Mydła do codziennego użycia
Mydła potasowe o dobrej jakości powinny składać się tylko z kilku składników. Dzięki przyjaznemu, z reguły obojętnemu dla skóry, odczynowi pH, pomagają przywrócić jej naturalny odczyn (w przeciwieństwie do mydeł zasadowych, które działają na skórę wysuszająco – naturalny odczyn naszej skóry jest lekko kwaśny). Mydła potasowe pomagają przy wielu chorobach dermatologicznych, takich jak wypryski, pokrzywki o nieznanej przyczynie, skórnych alergiach kontaktowych, trądziku, czy suchej, łuszczącej się skórze. Mają działanie silnie nawilżające, a niektóre osoby nie potrzebują po nich nawet używania niezbędnych po użyciu zwykłych mydeł balsamów do ciała. Ważne, że oryginalne mydła potasowe nie mają w swoim składzie tłuszczów zwierzęcych, tylko roślinne (z reguły oliwę) – to ważna informacja zwłaszcza dla wegan i wegetarian. Mydła potasowe, dostępne w drogeriach i internecie, są z reguły droższe niż zwykłe mydła, ale znacznie od nich ekonomiczniejsze. Dostępne są w postaci kostek myjących. Najbardziej znane mydła potasowe to mydła marsylskie i mydła z Aleppo. Mydła marsylskie mają w swoim składzie dodatkowe naturalne składniki nawilżające, jak masło shea czy olej jojoba. Natomiast mydła z Alleppo swój skład ograniczają jedynie do prawdziwej oliwy i zawartości oleju laurowego, różniąc się procentowo składem (droższe są te o jego wyższej zawartości). Mydła z olejem laurowym będą przydatne zwłaszcza dla skóry z problemami trądzikowymi, olej ten działa bowiem dezynfekującą i lekko wysuszająco. Mydła potasowe mają także niezwykłe właściwości – potrafią w dość szybki sposób goić drobne skaleczenia i urazy skóry, zwłaszcza mydła z Aleppo.
Dziękujemy, że przeczytaliście artykuł do końca. Poznaj nasza ofertę: dozowniki do mydła, mydło w płynie, mydło w pianie.