Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Robaki w łazience? Sprawdź jak pozbyć się rybików! 0

Poruszające się zygzakiem robaki o srebrnym pancerzu zadomowiły się w Twojej łazience? To z pewnością popularny rybik cukrowy. Srebrzyki czy też rybiki cukrowe to tak zwane robaki łazienkowe. Jak pozbyć się rybików? Zapoznaj się z tym poradnikiem i pożegnaj się z robakami.

Robaki łazienkowe. Czym jest rybik cukrowy?

Aby dobrać odpowiednie środki zaradcze, warto przede wszystkim sprawdzić, czy rzeczywiście łazienkę zasiedlił rybik cukrowy. Lepisma saccharina wyróżnia się przede wszystkim srebrzystym zabarwieniem. To często czarne robaki w łazienkach, odznaczające się srebrnym połyskiem, lecz napotkać można także jaśniejsze okazy. Kolejną cechą charakterystyczną rybika są długie czułki oraz odwłok zakończony trzema szczecinami. Rybik cukrowy osiąga długość od 7 mm do 10 mm. Dlaczego właśnie nazwa rybik cukrowy? Ponieważ te robaki łazienkowe poruszają bardzo zwinnie, niczym małe rybki, a ich ciało pokryte jest łuską. Ponadto rybiki kochają wilgoć, dlatego tak często można spotkać je w łazience. Kolejne czynniki sprzyjające srebrzykom to ciepło i ciemność. Gdy chodzi o drugą część nazwy, rybiki cukrowe szczególnie upodobały sobie produkty bogate w cukry i skrobię. Oczywistym jest jednak, że robaki w łazienkach nie pożywią się cukrem samym w sobie. Znajdują się tam jednak liczne produkty pełne polisacharydów. To kleje, tkaniny, tektura, a nawet inne owady. W dodatku, jeśli rybiki łazienkowe nie znajdą pożywienia na miejscu, mogą przenieść się także do kuchni. Dotyczy to zwłaszcza miejsc zawilgoconych. Jeśli więc kuchnia pozbawiona jest okien, a stare mury sprzyjają zawilgoceniu i pomieszczenie rzadko jest wietrzone - robaki łazienkowe pojawią się również tam i bez trudu się pożywią.


Zupełną nieprawdą jest jednak fakt, że rybik cukrowy pojawia się wyłącznie w mieszkaniach i domach zaniedbanych. Mieszkańcy nie zawsze mają bowiem wpływ na panującą w murach wilgotność powietrza i temperatury. Rybiki łazienkowe zasiedlać mogą zarówno mieszkania w starach kamienicach i stare domy, jak też nowoczesne łazienki w blokach. Nowe budownictwo to przede wszystkim szczelne, plastikowe okna i duże nagromadzenie mieszkań w jednym miejscu. Tanie materiały użyte do wykończeń również sprzyjają powstawaniu szczelin i zawilgoceń. Dlatego robaki w łazience są zmorą wielu domowników, niezależnie od poziomu nowoczesności i higieny! Tym bardziej, że rybik cukrowy wcale nie żywi się brudem. Do przetrwania wystarczą mu opakowania tekturowe, papier toaletowy, ręczniki i dywaniki - a więc wszystko to, co znajduje się w łazience. Ponadto rybiki łazienkowe mogą bez pożywienia przeżyć cały rok. Długość życia srebrzyka wynieść może nawet 8 lat. Pierwsze rybiki zostały do Europy Środkowej przetransportowane najprawdopodobniej w jednym z ładunków żywności pochodzącej z krajów egzotycznych. Obecnie rybik cukrowy znany jest już wszystkim!Te rybiki łazienkowe z łatwością powiększają swoją populację - samica składa od 2 do 20 jajeczek! Warto jednak zadać sobie pytanie czy rybik cukrowy jest dla człowieka szkodliwy bądź uciążliwy oraz jak pozbyć się rybików?

Czy rybiki łazienkowe są groźne?

Małe robaczki w łazience dla jednych są obrzydliwe, dla innych zaś zupełnie znośne. Według naukowców rybiki łazienkowe są zupełnie nieszkodliwe, a nawet są gatunkiem, który żyje z człowiekiem w symbiozie. Rybik cukrowy jest bowiem komensalem człowieka. Oznacza to, że oba gatunki mogą żyć obok siebie zupełnie bezpiecznie, nie obawiając się o swoje zdrowie i życie. Z pewnością ta symbioza jest bardziej opłacalna dla rybika, niż dla człowieka. Mimo to, rybik cukrowy nie gryzie, a co ważne - nie roznosi chorób! W dodatku rybiki prowadzą tak zwany nocny tryb życia, a więc ich rytm dobowy jest zupełnie odwrotny niż ludzki. Dlatego tak naprawdę spotkać można je tylko czasem, gdy nocą domownicy odwiedzają łazienkę lub kuchnię. Z drugiej jednak strony rybik cukrowy może być uznany za szkodnika. A to dlatego, że rybik niszczy książki i może spowodować ubytki w składowanych zapasach pożywienia. Rybik cukrowy może stanowić także większe zagrożenie, jeśli pojawi się w zakładach produkcyjnych lub lokalach użytkowych. Rybiki to bowiem nie tylko rybiki łazienkowe. Istnieje także ich druga odmiana, czyli thermobia domestic (rybik piekarniany). Jedno jest jednak pewne, małe robaczki w łazience mogą być uciążliwe. Według wielu obecność rybików w domu jest przejawem niewystarczającej dbałości o czystość i staje się powodem do wstydu. Choć jest to przekonanie błędne, nadal pokutuje. Rybik cukrowy nie jest również dobrą wizytówką dla hotelarzy czy właścicieli apartamentów lub pensjonatów. Ponadto, rozwój populacji warto rozsądnie ograniczać, aby nie doszło do plagi. Jak pozbyć się rybików? Istnieją zarówno sposoby naturalne, jak i specjalistyczne środki chemiczne. Dobrym rozwiązaniem jest także profilaktyka. Poznaj najskuteczniejsze metody zwalczania tych owadów i wybierz sposób na rybiki odpowiedni dla Ciebie.

Rybik - zwalczanie sposobami naturalnymi

Jak pozbyć się rybików? Najlepszy sposób na rybiki to ten ekologiczny i sprawdzony. Nierzadko preparaty chemiczne nie tylko się nie sprawdzają, ale w dodatku człowiek może się nimi zatruć bardziej niż robaki łazienkowe. Warto brać to pod uwagę zwłaszcza jeśli w domu przebywają dzieci. Jak pozbyć się rybików w sposób bezpieczny, a zarazem efektywny? Oto kilka najlepszych, sprawdzonych metod.

  1. Najlepszy sposób na rybiki to ograniczenie wilgotności. Robaki w łazience to znak, że panują w niej warunki idealne dla ich rozwoju. Robaki w domu od wilgoci pojawiają się niezwykle często, niezależnie od warunków higienicznych. Ograniczenie poziomu wilgotności sprawi, że populacja rybików się zmniejszy. Jak pozbyć się rybików z łazienki w ten właśnie sposób? Warto zrezygnować z suszenia prania w łazience. Ponadto w tym wilgotnym pomieszczeniu koniecznie powinien znajdować się wentylator. Jeśli to możliwe, należy również regularnie wietrzyć łazienkę. Kolejny krok to ograniczenie ilości ubrań i tekstyliów przechowywanych w łazience. Pranie warto wykonywać tak często, jak to tylko możliwe. Zawilgocone ubrania i tekstylia należy prać i suszyć od razu. Jeśli rozplanowanie mieszkania nie pozwala na skuteczne suszenie ubrań, warto wyposażyć się w pralkę z suszarką lub pochłaniacz wilgoci. Pochłaniacz wilgoci sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy problem wilgotności dotyczy całego domostwa. Rybiki łazienkowe są od wilgotności uzależnione i nie zadomowią się w pomieszczeniach odpowiednio osuszonych. Należy przy tym pamiętać, aby nie doprowadzić w tym względzie do przesady. Optymalny poziom wilgotności w mieszaniu wynosi od 40% do 60% ( źródło: Arndt I, „Basic of air humidification”). Ponadto, robaki w łazience czują się najlepiej, ponieważ nawet w dobrze osuszonym mieszkaniu, łazienka może być siedliskiem wilgoci, grzybów i pleśni. Newralgiczne miejsca to szczeliny pomiędzy kafelkami.

  2. Jak pozbyć się rybików? Zlikwiduj szczeliny! Robaki łazienkowe uwielbiają wszelkie szczeliny, w których mogą przetrwać dzień. Tym, czego rybik cukrowy nienawidzi jest z kolei światło. Dlatego dobrze oświetlaj łazienkę i nie pozwól, by znalazły się w niej kryjówki dla rybików. W tym celu należy dobrze wypełnić silikonem przerwy pomiędzy kafelkami czy też sprzętami łazienkowymi. Warto użyć silikonu o właściwościach przeciwgrzybicznych. Grzyb może powiem szybko spowodować powstanie ubytków, a tym samym rybiki łazienkowe znów się pojawią. Zadbaj także o to, by w łazience nie powstały również inne, sprzyjające rybikom otwory i zacienione miejsca. W tym celu ogranicz ilość sprzętów i przechowywanych w łazience przedmiotów. Ponadto, dokładnie oczyszczaj również miejsca niewidoczne, takie jak przestrzeń za kabiną czy toaletą.

  3. Jeśli chcesz na dobre pożegnać się z rybikami, spróbuj zwabić je do pułapki. Właśnie ten sposób na rybiki często okazuje się najbardziej skuteczny. Pułapkę przygotować można na dwa sposoby. Pierwszy sposób na rybiki polega na przygotowaniu cukrowego wabika. W tym celu należy zaopatrzyć się w dowolne naczynie, cukier oraz chropowatą taśmę. Zamiast taśmy można użyć jakichkolwiek innych materiałów czy naklejek o chropowatej czy też po prostu wygniecionej, nierównej powierzchni. Dzięki temu rybik cukrowy łatwiej wspina się po ściankach pułapki. Natomiast w środku powierzchnia musi pozostać gładka, aby rybiki łazienkowe nie wydostały się na zewnątrz. Tak oklejone naczynie wystarczy napełnić cukrem i pozostawić w łazience na noc. Ile cukru użyć? Ze względu na to jak niewiele potrzebuje rybik - zwalczanie tych robaków jest niezwykle ekonomiczne. Aby je zwabić wystarczy jedna łyżeczka cukru! Drugi domowy sposób na rybiki wymaga użycia kawałka tektury pokrytego miodem. Rybik cukrowy kocha zarówno celulozę, jak i miód. W efekcie te robaki łazienkowe jest bardzo łatwym celem do schwytania. Miód unieruchamia robakami i nietrudno jest je unieszkodliwić.

  4. Jak pozbyć się rybików z użyciem ziół i olejków eterycznych? Jeśli nie chcesz aby robaki w łazience pojawiły się ponownie, zadbaj by powietrze było przesycone zapachami, których rybik cukrowy nie lubi. Mogą ku temu posłużyć popularne przyprawy, takie jak cynamon, rozmaryn i goździki. Intensywnie pachnące przyprawy i zioła porozkładaj w najbardziej newralgicznych miejscach kuchni i łazienki. Rybik cukrowy nie przepada też za zapachem lawendowym i cytrynowym. Popularny sposób na rybiki to także opryskiwanie lubianych przez rybiki miejsc, specjalnie przygotowaną mieszanką. Składa się ona z soku cytrynowego i olejku lawendowego. Takim płynem należy przecierać kafelki i trudno dostępne miejsca.

 

Jak pozbyć się rybików? Środki chemiczne


W zakładach produkcyjnych, hotelach czy publicznych sanitariatach rybik cukrowy może stanowić zagrożenie na tyle duże, że warto zastosować środki chemiczne. Ten sposób na rybiki nie powinien być stosowany w domu, ze względu na szkodliwość substancji chemicznych. Jak się pozbyć rybików, gdy ich ilość jest znaczna, a czasu pozostaje niedużo? Wypróbuj następujące sposoby:

 

  • boraks - jeśli interesuje Cię przede wszystkim, jak pozbyć się rybików w sposób bezpieczny dla człowieka, zastosuj boraks. To środek dostępny w niemal każdej aptece. Aby zwalczyć rybiki, wymieszaj boraks z cukrem, a następnie pokryj roztworem miejsca, w których pojawia się rybik cukrowy. Ten sposób na rybiki jest nieszkodliwy dla człowieka, jednak trujący dla zwierząt domowych;

  • środki z permetryną - tego typu sposób na rybiki oddziałuje także na wszelkie inne robaki zamieszkujące pomieszczenia. Robaczki w łazienkach są w ten sposób likwidowane na drodze pokarmowej. Biobójcze działanie preparatu jest szkodliwe dla ludzi. Środki tego rodzaju należy stosować zgodnie z informacjami zamieszczonymi na ulotce udostępnionej przez producenta;

  • preparaty z cypermetryną, butoksylanem piperonilu lub deltametryną - środki te działają wyniszczająco na robaki w łazienkach i inne owady na drodze kontaktu oraz poprzez spożycie. Produkty zawierające te substancje należy stosować ze szczególną ostrożnością i zgodnie z zaleceniami.

Jeśli w Twoim domu pojawiły się rybiki łazienkowe - nie martw się. Te srebrne robaczki w łazienkach pojawiają się nagminnie. Nie rozprzestrzeniają chorób i nie są groźne dla człowieka. Rybik cukrowy mimo wszystko jest jednak gościem nieproszonym. Jak pozbyć się rybików? Na szczęście jest to jak najbardziej możliwe. Zastosuj wybrany sposób na rybiki, zadbaj o optymalny poziom wilgoci i ciesz się czystą łazienką, bez niechcianych lokatorów!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl