Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
Kontakt

kontakt ze sklepem

Pokój dla matki z dzieckiem - jak zapewnić komfort i bezpieczeństwo? 0

Pokój matki z dzieckiem to pomieszczenie, które coraz częściej uwzględnia się w projektach obiektów użyteczności publicznej. Mają na to wpływ nie tylko nowe uwarunkowania prawne, ale także coraz większa świadomość społeczeństwa na temat predyspozycji sanitarnych w Polsce. Pokój dla matki z dzieckiem to bowiem miejsce, w którym można przewinąć, nakarmić lub uspokoić maluszka w kryzysowej sytuacji. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia wszystkim rodzicom wyjścia do centrum i codzienne funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Młode mamy bowiem coraz częściej wychodzą z domu, chcąc na chwilę oderwać się od monotonności. To kobiety sukcesu, którym dziecko nie przeszkadza w zakupach, podróżowaniu czy aktywności zawodowej.

pokój dla matki z dzieckiem

Jak wyposażyć więc pokój matki z dzieckiem, by spełniał on nie tylko warunki sanitarne, ale był w pełni przyjazny i bezpieczny dla maluszków? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest ciągle dopracowywana i poddawana wielu spekulacjom. Mimo dużych protestów ze strony rodziców, nagłośnieniu sprawy w mediach, nadal spotykane są obiekty, które nie są w pełni dostosowane do wymagań rodziców. Złe wyposażenie pokoju dla matki z dzieckiem można zauważyć bowiem nawet w dużych miastach.

Pokój dla matki z dzieckiem - uwarunkowania prawne

Niegdyś Państwo kładło ogromny nacisk na dostosowywanie toalet i całych obiektów publicznych do potrzeb niepełnosprawnych osób. Przyniosło to oczekiwane skutki i teraz toaleta dla osób niepełnosprawnych czy poszerzone miejsca parkingowe są już standardem. Obecnie jednak uwagę Państwa zwrócili w swoją stronę młodzi rodzice oraz celebryci, którzy ostro nagłośnili sprawę w mediach. Zauważono, że w wielu dużych obiektach nie ma kącików zabaw dla dzieci, w restauracjach i kawiarniach brak stolików dla dzieci, a w toaletach nie ma możliwości przewinięcia dziecka. Sprawiało to, że rodzice czuli się dyskryminowani i niechętnie wychodzili z domu.

Od stycznia 2018 roku wprowadzono na szczęście nowe zasady, zmieniające warunki techniczne budynków, w tym również te, będące elementem prorodzinnej polityki rządu. Wprowadzono mianowicie: „Obowiązek zapewnienia w nowych budynkach gastronomii, handlu lub usług, a także stacji paliw o powierzchni ponad 100 mkw, spełniających odpowiednie kryteria, pomieszczenia do karmienia i przewijania dzieci.” Dodano również, iż pokój dla matek z dziećmi powinien być także wyposażony w umywalkę oraz wentylację.

Mimo wprowadzonego rygoru, w niektórych miejscach nadal nie ma odosobnionego pomieszczenia do karmienia, a wyposażenie pokoju dla matki z dzieckiem często ogranicza się wyłącznie do przewijaka i umywalki. W czym więc tkwi problem? Jak się okazuje - głównie w okrojonym budżecie i słabym projekcie, nieuwzględniającym potrzeb zarówno rodziców jak i dzieci.

Wyposażenie toalet publicznych przyjazne rodzicom

Pokój matki z dzieckiem, według wielu rodziców, powinien być przede wszystkim oddzielony od głównych toalet publicznych. Panuje w nich zwykle duży ruch, z głośników dobiega muzyka i informacje o najnowszych promocjach galerii, a z ubikacji wydostaje się nieprzyjemny odór. Takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają jedzeniu i odprężeniu, które powinno towarzyszyć dziecku podczas karmienia.

karmienie dziecka

Pokój dla matki z dzieckiem powinien więc znajdować się w łatwym do odnalezienia miejscu, z prawidłowym oznaczeniem, nie wprowadzającym w błąd. Nic bowiem tak nie wyprowadza z równowagi zestresowanej matki, jak potrzeba biegania i szukania odpowiedniego miejsca do karmienia w miejscu publicznym.

Ponadto wyposażenie pokoju matki z dzieckiem powinno zawierać:

 • Wygodny fotel – niezbędny podczas karmienia. Mowa tu o tapicerowanym, wyprofilowanym fotelu, a nie o drewnianym twardym krześle, na którym każdemu siedzi się niewygodnie, a co dopiero mamie, trzymającej maluszka na rękach. Idealnie, jeśli w pokoju znajduje się mała sofa lub drugi fotel dla osoby towarzyszącej.

 • Stolik lub regał – jeśli w pomieszczeniu nie ma obszernego blatu, na którym można położyć wszystkie akcesoria do pielęgnacji dziecka, należy zadbać o dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy. Zdecydowanie nieporęczne jest sięganie po pieluszki lub butelkę do torby leżącej na podłodze. Zimą przyda się również wieszak na kurtki i płaszcze.

 • Przewijak – niezależnie, czy będzie to usztywniony przewijak osadzony na blacie łazienkowym czy przewijak dla niemowląt mocowany na ścianie, to oba doskonale spełnią swoją funkcje. W luksusowych obiektach spotkać można stanowisko do przewijania dzieci, natynkowe lub podtynkowe. Taki wynalazek zajmuje mało miejsca i elegancko komponuje z wnętrzem. Przewijak w miejscu publicznym powinien być zaopatrzony w jednorazowe podkłady lub specjalne ręczniki papierowe na przewijak, które stanowią higieniczne i bezpieczne rozwiązanie dla wrażliwej skóry dziecka.

 • Kosz na śmieci pokój dla matki z dzieckiem powinien być jak najlepiej zorganizowany logistycznie. Przewijanie niespokojnego dziecka to bowiem nie lada wyzwanie, szczególnie w nieznanych warunkach. Dobrze jeśli w takim miejscu znajduje się więc bezdotykowy kosz na śmieci, który gwarantuje wysoką higienę i funkcjonalność. Bez użycia rąk można bowiem sprawnie wyrzucić brudną pieluszkę, skupiając swą uwagę wyłącznie na dziecku. Dobrze sprawdzi się również kosz na śmieci z dużym otworem, jednak może on generować brzydki zapach w całym pomieszczeniu, gdyż nie separuje brudnych pieluch zamykaną klapą.

 • Umywalka – jeden z prawnych wymogów, określających wyposażenie pokoju matki z dzieckiem. Umywalka do toalety publicznej powinna być solidna, a ta z której korzystać będą mamy, dodatkowo duża i funkcjonalna. Nieważne czy jest to umywalka wbudowana w blat, czy umywalka naścienna. Ważne, żeby miała ciepłą wodę, była czysta i higieniczna.

 • Mydło w płynie i żel do dezynfekcji rąk – to niezbędne produkty, gwarantujące swobodę i komfort korzystania z toalety publicznej. Mydło w płynie powinno być antyalergiczne i posiadać odpowiednie atesty, a żel do dezynfekcji powinien być stale dostępny dla gości. W celu zapewnienia najwyższego poziomu higieny, zarówno mydło w płynie, mydło w pianie jak i żel do dezynfekcji powinny być dozowane za pomocą profesjonalnego sprzętu. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się bezdotykowy dozownik do mydła, który intuicyjnie dozuje mydło bez konieczności dotykania podajnika.

 • Ręczniki papierowe – do suszenia rąk, w pokoju matki z dzieckiem zdecydowanie lepiej sprawdzą się dobrej jakości ręczniki papierowe, niż suszarka do rąk. Suszarka do rąk wydaje bowiem zbyt głośne dźwięki, które mogą dekoncentrować i denerwować maluszka, co mija się z celem pomieszczeń rodzinnych. Również i w tym przypadku ręczniki papierowe nie powinny leżeć swobodnie na blacie, narażone na czynniki zewnętrzne i wilgoć. Dedykuje się im specjalny pojemnik na ręczniki papierowe, który albo automatycznie dozuje ręczniki papierowe albo manualnie, odcinek po odcinku.

 • Kuchenka mikrofalowa – większość z mam często musi prosić obsługę najbliższej restauracji lub kawiarni o podgrzanie słoiczka lub mleka w mikrofalówce. Nie zawsze spotyka się to z aprobatą, gdyż personel nie ma zwyczajnie czasu lub chęci na taką życzliwość. Pokój matki z dzieckiem powinien posiadać więc mikrofalówkę lub ewentualnie podgrzewacz do butelek, który w łatwy i szybki sposób ułatwi nakarmienie dziecka.

 • Fotelik do karmienia – opcja dla starszych dzieci, potrafiących już samodzielnie siedzieć. Posłuży nie tylko podczas karmienia, ale również w wypadku posiadania większej ilości dzieci. Często nie do ogarnięcia jest bowiem gromadka dzieci o różnych potrzebach.

 • Kącik zabaw – niezbędny również przy kilku pociechach, którym można sprawnie zorganizować zabawę na czas karmienia i przewijania najmłodszego dziecka. Doskonale sprawdzi się stolik z krzesełkami i przyborami do malowania oraz kilka interaktywnych zabawek, skupiających uwagę dzieci.

 • Lustro – przydatne dla mam, które noszą swoje dzieci w chustach.

niemowle

Wyposażenie pokoju matki z dzieckiem jak widać stanowi nie lada wyzwanie dla projektantów i zarządców budynku. Podczas takiej inwestycji należy również pamiętać o odpowiednio dużej, wolnej przestrzeni, ułatwiającej poruszanie się mamy z wózkiem oraz częstych kontrolach personelu sprzątającego.

Nowością i luksusem w niektórych pokojach matek z dziećmi jest tak zwany helpomat. To automat, który ratuje z opresji wszystkie mamy, którym skończyły się pieluszki lub inne akcesoria. W Galerii Krakowskiej można na przykład spotkać automat, w którym (za możliwie najniższą cenę) można dostać pampersy w różnych rozmiarach, chusteczki nawilżone, a nawet śliniaczki czy ubranko na zmianę. Takie rozwiązania sprawiają, że pokój matki z dzieckiem to nie tylko ratunek w kryzysowych sytuacjach, ale również mniejszy inwentarz środków higienicznych, ciążących na ramieniu mamy. Po co bowiem zabierać ze sobą całą stertę rzeczy z domu, jeśli dostępne są one na wyciągnięcie ręki, w dodatku w tej samej lub niższej cenie. Ponadto obiekt, który dostarcza takich innowacyjnych rozwiązań robi zdecydowanie większe wrażenie na rodzicach i cieszy się stanowczo wyższą renomą na rynku niż konkurencja na rynku.

Przewijak dla niemowląt

Przewijakom powinno się poświęcić osobny akapit, gdyż stanowią najbardziej funkcjonalne i niezbędne wyposażenie pokoju matki z dzieckiem. Przewijak pozwala bowiem na komfortową i higieniczną zmianę pieluszki podczas podróży lub w trakcie zakupów. Coraz częściej znajdują się one bowiem nie tylko w dużych obiektach użyteczności publicznej, ale również na stacjach benzynowych, kawiarniach czy w ośrodkach zdrowia. W takich miejscach, z reguły nie ma zbyt dużej przestrzeni i pola manewru, ale przewijaki naścienne pionowe lub poziome, które mają możliwość składania, również spełniają swoje zadanie, a nie ograniczają przy tym przestrzeni.

Również dworce, urzędy, a nawet kościoły wyposażają toalety w stanowiska do przewijania niemowląt. To duże udogodnienie, szczególnie przy noworodkach, gdzie czas i miejsce zmiany pieluszki jest skrajnie nieznane. Przewijak dla niemowląt często montowany jest wówczas w damskiej toalecie lub w toalecie dla niepełnosprawnych.

Przewijaki dla niemowląt – oferta sklepu higieniczny.pl

Sklep internetowy higieniczny.pl to innowacyjne rozwiązania dla każdego segmentu gospodarki. Dbając również o najmłodszych użytkowników, proponuje jedynie certyfikowane przewijaki dla niemowląt, które są zgodne z europejskimi normami. Przykładem, stanowiącym potwierdzenie zgodności jest fakt, iż wszystkie nasze przewijaki dla niemowląt mają nośność 15kg, a w niektórych przypadkach jest to nawet wyższa wartość.

Ponadto nasze nowoczesne przewijaki dla niemowląt są wyposażone w pas bezpieczeństwa, który chroni dziecko przed upadkiem oraz zwiększa komfort i zakres ruchów mamie.

Najbardziej luksusowym i funkcjonalnym rozwiązaniem w naszej ofercie jest stanowisko do przewijania dzieci, przeznaczone do montażu podtynkowego. Nie tylko pięknie się prezentuje, dzięki użytej do produkcji stali nierdzewnej, ale przenosi również obciążenia do 45 kg. Dodatkowo wyposażony jest w uchwyty na torebkę, pojemnik na mokre chusteczki i miejsce na pieluszki!

dzidziuś

Komfort kobiety karmiącej

Polskie społeczeństwo co jakiś czas wraca do tematu karmienia piersią i toczy boje o swoje racje. Zauważane są nawet sytuacje, w których kobieta karmiąca dziecko piersią wypraszana jest z lokalu lub proszona jest o udanie się do toalety. W takich momentach nie trudno o zdenerwowanie mamy, które przenosi się na dziecko i poczucie odosobnienia względem reszty osób. By uniknąć tego typu sytuacji, pokój dla matki z dzieckiem powinien znajdować się w każdym miejscu, których właściciele lub obsługa mają złośliwe obiekcje na temat karmienia piersią. W końcu ich samych nie wyprasza się na posiłek do toalety.

Komfort psychiczny, jaki zapewnia taki pokój matki z dzieckiem jest nieoceniony, jeśli oczywiście nie nazywa się go toaletą z dodatkowym fotelem, tuż obok śmierdzącej ubikacji i miejscem na przewijak. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Wystarczy w takim miejscu postawić przesuwną ściankę lub parawan, by kobieta poczuła się swobodniej.

Kolejną rzeczą, która ma wpływ na komfort karmienia jest cisza panująca w pokoju. Głośna muzyka i reklamy, bądź komunikaty ochrony o nieprawidłowo zaparkowanym samochodzie z pewnością nie sprzyjają miłej atmosferze. Dziecko powinno się wyciszyć podczas jedzenia, gdyż nerwy i stres mogą powodować wzdęcia i kolki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pokój dla matki z dzieckiem powinien być przede wszystkim bezpieczny. Żadna matka nie narazi bowiem swojego dziecka na nieszczęście, czy zakażenie. Prócz takich produktów jak: przewijak z pasem bezpieczeństwa czy automatyczny dozownik do mydła, który redukuje poziom przenoszenia chorób zakaźnych i zwiększa poczucie sterylności ważna jest także odpowiednia ochrona pomieszczenia.

Pokój matki z dzieckiem powinien być bowiem dostępny na wyłączność, otwierany jedynie rodzicom i dzieciom w potrzebie oraz stale monitorowany pod względem bezpieczeństwa. Będzie to miało wpływ nie tylko na spokój mamy, ale również dłuższą żywotność wyposażenia, które w toaletach publicznych często jest dewastowane.

Odpowiednio wyposażony pokój dla matki karmiącej lub toaleta publiczna ze stacją do przewijania to na szczęście coraz częściej spotykane rozwiązania. By cieszyć się więc lepszą renomą i wysokim prestiżem wśród użytkowników i pracowników firmy, warto podjąć ową inicjatywę i zajrzeć do naszego sklepu, gdzie eksperci szybko doradzą w kwestii najlepszych rozwiązań higienicznych i dobiorą odpowiednie produkty, spełniające największe wymagania gości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl