Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Mydlić komuś oczy - co to znaczy? 0

Dla większości osób dbanie o higienę jest czymś naturalnym. Do tego stopnia, że w codziennym życiu posługujemy się przysłowiami i powiedzeniami, nawiązującymi właśnie do artykułów higienicznych. Jednym z nich jest właśnie mydło i chyba najpopularniejsze powiedzenie "zamydlić komuś oczy". Co ono właściwie znaczy i jaka jest jego geneza?

Fałszywa uczynność i troska mająca na celu niecne cele

Frazeologizm o mydleniu komuś oczu ma proste wyjaśnienie. Oznacza ono celowe działania, np. udzielanie błędnych informacji, po to by osoba ta nie dostrzegła głębszego celu. Jednym z najczęstszych przykładów mydlenia oczu jest czynienia różnych sytuacji bardziej skomplikowanymi, niż są w rzeczywistości. Osobie takiej może się wydawać, że nie rozumie tego, co ją otacza i jest skłonna uwierzyć w przekazywane jej informacje z zewnątrz. W tym czasie jest zupełnie nieświadoma tego, że ktoś ją oszukuje pod płaszczykiem troski i wrażliwości o nią.

mydlić komuś oczy

Średniowieczne korzenie mydlenia komuś oczu

Wartą przytoczenia ciekawostką jest to, że powiedzenie mydlić komuś oczy sięga aż średniowiecza. Wyjaśnia to dawna anegdota, której historia sięga czasów Jagiellonów. Mówi ona o tym, że w domu pewnego bogatego mieszczanina zjawiło się dwóch golibrodów. Zaproponowali oni właścicielowi strzyżenie i golenie. Olbrzymia ilość gęstej piany, którą pokryli jego twarz, uniemożliwiła mu obserwowanie ich pracy. Podczas gdy jeden z nich zajmował się goleniem, drugi przejrzał każdy kąt mieszkania, kradnąc wszystkie cenne rzeczy. Nieświadomy niczego mieszczanin dopiero po pewnym czasie odkrył kradzież i skojarzył ją z wizytą dwóch golibrodów. Szukając sprawiedliwości, udał się na Wawel, by zgłosić to zdarzenie królowi. Niestety nie spotkał się tam z oczekiwanym zrozumieniem i nie otrzymał pomocy. Po wysłuchaniu jego opowieści, śledczy zapytali mieszczanina, czy będzie w stanie rozpoznać oszustów. Ten oczywiście przyznał, że nie, ponieważ ów golibrody skutecznie zamydli mu oczy. 

Ostrożność na co dzień wskazana

Czy ta anegdota miała potwierdzenie w rzeczywistości lub nie, tego niestety nie jesteśmy pewni. Bezsprzeczny jest jednak fakt jej istnienia, co zostało opisane w Nowym Kalendarzu Polski wydawnictwa Kastor. Ze swojej strony musimy dodać, że warto zachować ostrożność i pewną podejrzliwość, szczególnie w stosunku do obcych ludzi, którzy wykazują względem nas nienaturalne zainteresowanie lub chęć niesienia pomocy. Być może jest to celowe działanie, mające nam zamydlić oczy, byśmy nie ujrzeli drugiego dna.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl