Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Mop do mycia podłóg – jak wybrać najlepszy?

Sprzątanie to czynność, za którą nie przepada większość osób. To zwykle monotonne i bardzo czasochłonne zadanie. Jednak by mieszkanie wyglądało estetycznie i było przyjazne dla naszego samopoczucia i zdrowia, porządek i odpowiedni poziom czystości to konieczność. Czysta podłoga to przecież podstawa, która jest jedną ze znaków rozpoznawczych perfekcyjnej Pani domu.

By jakość i szybkość porządków szła ze sobą w parze i zadowalała nas, naszych domowników, a także przybyłych gości, musimy sięgnąć po najlepsze rozwiązania. Warto więc wybierać odpowiednie dla naszego komfortu akcesoria do sprzątania. Jednym z postawionych dylematów z pewnością będzie mop do mycia podłóg.

A mop to nic innego, jak prosty w konstrukcji przyrząd do sprzątania powierzchni zarówno na mokro jak i na sucho. Składa się zazwyczaj z kija/stylistki i końcówki czyszczącej, która obecnie przybiera różne formy i wzory. Swoją popularność mop zawdzięcza nie tylko różnorodności, ale również łatwości w użyciu, gdyż nie wymaga specjalnych umiejętności, więc korzystać z niego może praktycznie każdy.

Nieco historii

Mop to niezastąpiony element prac porządkowych. Jednak nim powstał mop sznurkowy lub mop płaski i jego idealna wersja, to długo szukano i dopracowywano jego funkcję i wygląd.

Zagłębiając się w historię, można odkryć iż prototyp tego wynalazku sięga początku XIX wieku. Z pewnością był to krok milowy w dziedzinie czystości, zważając na możliwości tamtych czasów, a sprzątanie na zawsze uległo diametralnej zmianie.

Mimo iż pierwsze wzmianki pochodzą z 1496 roku, gdzie na pokładach angielskich łodzi myto pokłady czymś przypominającym dzisiejszy mop, to jednak ten stworzony do prac w warunkach domowych opatentował Jacob Howe w 1837roku. Z roku na rok unowocześniano konstrukcję, pojawiały się nowe skrawki materiałów mocowanych do kija i tak w latach 50 Manuel Jalon Corominas stworzył mop, który czyścił skutecznie i nie wymagał wielkiego wysiłku, a mycie podłóg mogło odbywać się wygodnie, szybko i na stojąco.

Na uwagę z pewnością w tym dziale zasługuje również Joe Mangano, której historia została niedawno zekranizowana przez Davida O.Russella. To matka chrzestna samowyżymającego się mopa, która odegrała ogromną rolę w historii, patentując kilkanaście domowych sprzętów w tym autorską wersję mopa, którą pokochał cały świat. Ta silna i niezależna matka dwójki dzieci wytrwale dążyła do upragnionego celu, ostatecznie stając się „mopową biznesmenką”.

Patrząc obecnie na historię mopa, zaskakujące jest, że pierwsze wersje i pomysły pojawiały się już 500lat temu. Ciekawe, do jakiego momentu doprowadzi stałe polepszanie pierwotnej wersji, ale z pewnością ciężko będzie znaleźć prawowitego następne tego wynalazku.

Jaki powinien być idealny mop?

Ciągłe udoskonalanie akcesoriów do sprzątania, sprawiło, że na rynku istnieje wiele rodzajów mopów, a klienci mogą być bardziej wybredni i wymagający. Obecnie na rynku znajdziemy między innymi:

  • mop sznurkowy

  • mop paskowy

  • mop płaski (z wyciskaczem lub ze spryskiwaczem)

  • mop obrotowy okrągły

  • mop parowy

  • mop akrylowy (do zamiatania i polerowania na sucho)

Przy wyborze najlepszego mopa, warto sugerować się kilkoma kategoriami:

  • Prosta i łatwa obsługa – mop powinien być przede wszystkim szybki w obsłudze, by sprzątanie było jeszcze sprawniejsze i podnosiło komfort pracy. Ważne jest, by miał wymienną końcówkę, a nie był jednorazowy.

  • Drążek/kij – powinien być teleskopowy i pozwalać na dopasowywanie wysokości do wzrostu użytkownika, tak by nie schylać się podczas sprzątania. Dodatkowo funkcja składania z pewnością zaoszczędzi sporo miejsca. Dobrze jeśli zakończenie wykonane jest z miękkiego, antypoślizgowego materiału, który wygodnie będzie leżał w dłoni. W niektórych kijach widnieją dodatkowe przyciski, dzięki którym można szybko i bez dotykania zużytej końcówki, wymienić ją na nową.

  • Chłonna i trwała końcówka – tutaj najważniejszą rolę odgrywa materiał, z którego jest wykonany. Mop płaski zwykle posiada końcówki bawełniane lub z mikrofibry, mop sznurkowy, podobnie jak mop paskowy bardzo dobrze radzi sobie z wchłanianiem wody, jednak nie do końca poradzi sobie ze zbieraniem pozostałych, drobnych śmieci.

  • Cena – ta kategoria nie powinna być głównym wyznacznikiem w podjęciu decyzji, gdyż najtańsze mopy można nabyć już za 5-10zł. Jednak użyte do produkcji materiały nie są najwyższej jakości, a wytrzymałość takiego mopa podlega dużym wątpliwością. Znacznie trwalszy i bardziej zaawansowany sprzęt można nabyć w okolicach 100-200zł już w całym zestawie, najczęściej z wiadrem, sztylem i wymienną końcówką.

  • Wiadro – niezbędny towarzysz podłogowego mopa. Powinno być przede wszystkim pojemne i dopasowane do szerokości i długości mopa. Najlepsze wiadra to te z wbudowanymi wyciskaczami. Dobrze sprawdzają się dwuczęściowe wiadra z przegrodami, w których jedna służy do moczenia końcówki w czystej wodzie z płynem, druga zaś do wykręcenia i odfiltrowania brudnej. Mamy wtedy pewność, że podłoga jest myta cały czas świeżą wodą. Dostępne są również wiadra na kółkach, dzięki czemu w łatwy i wygodny sposób można przemieścić je w dowolne miejsce, bez potrzeby dźwigania. W innym wypadku przyda się solidna, gumowa rączka, by komfort sprzątania był jak największy.

Mop płaski na straży czystości!

Ten rodzaj mopa polecany jest przede wszystkim do mycia dużych pomieszczeń płytkowych, panelowych czy kafelkowych, gdyż szeroka i płaska powierzchnia szybko usuwa zabrudzenia z większych powierzchni i bardzo dobrze zbiera kurz, nie pozostawiając smug.

Mop płaski jest dostępny w wersji ze stałą lub teleskopową rączką. Zazwyczaj posiada prostokątną lub trójkątną stopę czyszczącą. Pokryta jest ona materiałem takim jak bawełna, mikrofibra lub wiskoza, który mocowany jest kieszeniowo lub na rzepy. Płaska konstrukcja sprawia, że w materiał nie wplątują się śmieci i inne zabrudzenia, a końcówkę w każdej chwili można zdjąć i wyprać w pralce.

Mimo iż mop płaski dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak powierzchnia pod szafą czy łóżkiem, to jednak ciężko operować nim w zagłębieniach lub nierównych i wąskich obszarach.

Producenci coraz częściej wprowadzają udogodnienia, dzięki którym płaski mop płaski staje się jeszcze bardziej praktyczny. Dodatkowe, urozmaicone wersje i funkcje to między innymi:

  • Mop płaski z wyciskaczem - by nie brudzić sobie rąk i nie ściągać nakładki w razie potrzeby, niezbędny jest dodatek do mopa w formie wiadra z mechanizmem odwirowania nadmiaru wody, w postaci na przykład pedała, po którego naciśnięciu końcówka zostaje mocno i dokładnie ściśnięta, a odwirowana woda trafia z powrotem do wiadra. Niektóre mopy posiadają taki mechanizm wbudowany w uchwycie, dzięki czemu można odwirować wodę bez używania wiadra.

  • Mop płaski ze spryskiwaczem – wyposażony w dodatkowy pojemnik na wodę i detergenty. Sprawdza się to w przypadku czyszczenia bardziej zabrudzonych miejsc. Wystarczy nacisnąć przycisk i spryskać żądaną powierzchnię. To idealne rozwiązanie również w przypadku niespodziewanych gości lub braku czasu. Nie trzeba wyciągać ciężkiego wiadra i znacząco moczyć podłogi. Wystarczy szybko zwilżyć spryskiwaczem podłogę i zetrzeć dany obszar nim pojawią się goście.

Mop sznurkowy

To zdecydowanie najtańsza propozycja, stąd jego popularność na całym świecie. Mop sznurkowy składa się z wielu materiałowych sznurków. Dzięki nim, wyczyścić można nawet najbardziej nierówną i zagłębioną powierzchnię np. płytki z fugami. Dobrze sprawdzi się również na podłogach laminowanych, jak i drewnianych parkietach.

Końcówka mopa sznurkowego, podobnie jak płaskiego, może być wykonana z różnego materiału m.in. bawełny, mikrofibry lub włókien syntetycznych. Te ostatnie są przeważnie najgorszej jakości, słabo chłoną wodę, więc nie poleca się ich do mycia paneli i drewna. Niezbędne jest również wiadro z możliwością wyciśnięcia nadmiaru wody.

Mimo iż mop sznurkowy jest bardzo przystępny cenowo, to jednak szybko się eksploatuje i niszczy, co zwiększa ilość wymienianych końcówek. Po pewnym czasie zaczynają one zostawiać smugi i zabrudzenia.

Mop paskowy

Ten rodzaj mopów ma bardzo podobną konstrukcję i właściwości do mopów sznurkowych, z tym że zamiast sznurków, te mopy - składają się z pasków. Różnica tkwi jednak w ich wytrzymałości i usuwaniu zabrudzeń. Mopy paskowe zdecydowanie przodują w tej kategorii, przez co są również nieco droższe. Bardzo dobrze chłoną wodę, są łatwe do wyciśnięcia i świetnie ścierają zabrudzenia nawet na sucho.

Końcówki prócz bawełny, mikrofibry i materiałów syntetycznych są również wykonywane z irchy – materiału przypominającego skórę. Nie pozostawia on smug i służy głównie do osuszania podłogi. Końcówki można prać w pralce, a dodatkowe wzory na paskach, nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale zwiększają szorstkość mopa, dzięki czemu łatwiej usuwa on zabrudzenia.

Mop obrotowy

Propozycja, która zbiera coraz większą ilość fanów. Ceniona przede wszystkim za swoją obrotową głowicę i rotacyjny system wyciskający, montowany w wiadrze, które zazwyczaj sprzedawane jest w zestawie. Funkcja ta charakteryzuje specjalnym pedałem, który po naciśnięciu, z niezwykłą szybkością odwirowuje rotacyjnie sporą ilość wody. Cały proces wyciskania polega zaledwie na jednym ruchu stopą.

Mop obrotowy zaoszczędza również sporo czasu, dzięki szerokiej powierzchni i większemu zakresowi ruchów. Doskonale radzi sobie z większymi zabrudzeniami, a jego okrągła konstrukcja pomaga dotrzeć nawet do najtrudniejszych zakamarków.

Nasadki zazwyczaj wykonane są z mikrofibry bądź bawełny, dostępnej w opcji również z frędzlami, więc doskonale chłoną wodę i nie pozostawiają smug.

Coraz częściej na rynku pojawia się mop obrotowy płaski, który łączy w sobie funkcjonalność obu mopów, a zarazem pozwala na łatwe i szybkie umycie podłogi.

Jedyny minus mopów obrotowych to ich cena oraz plastikowe wykończenia, które przy nieostrożności mogą rysować podłogę.

Innowacyjny mop parowy

Zdecydowanie najdroższa forma dostępna na rynku. To elektryczny sprzęt, którego ciężko porównać do poprzedników, gdyż przede wszystkim wymaga on zasilenia, nie moczy się go w wodzie z detergentem, ani nie odsącza zbędnej wody. To urządzenie emituje parę wodną, która nie tylko doskonale radzi sobie z zabrudzeniami, ale dzięki wysokiej temperaturze 100 stopni Celsjusza, eliminuje bakterie i alergeny, pozostawiając po sobie suchą podłogę. To rozwiązanie z pewnością zachowa czystą, jak i bezpieczną oraz higieniczną posadzkę na długi czas.

Dołączone do mopa nasadki pozwalają dobierać materiał do rodzaju czyszczonej powierzchni, niezależnie czy jest to parkiet, płytki tapicerka czy nawet okna.

Mop parowy może i nie wymaga użycia detergentów i jest szybki w obsłudze, jednak wymaga dużego wkładu finansowego, podłączenia do prądu, a ze względu na większy rozmiar i ciężar – jest znacznie trudniejszy w przechowywaniu i przenoszeniu. Mop parowy trzeba również od czasu do czasu odkamieniać.

Jak dbać o mop?

Wiadomym jest, że nawet akcesoria do sprzątania trzeba czasem posprzątać :) By mop nam dobrze i długo służył, wystarczy po każdym użyciu wyczyścić jego elementy. Końcówki z mikrofibry lub te bawełniane można bez problemu wyprać w pralce. Trzeba jednak wtedy przestrzegać zasad, które najczęściej widnieją na opakowaniu. Mopy ze spryskiwaczem posiadające zbiorniczki na detergenty, powinny być co najmniej przepłukane czystą wodą, tak by zalegający płyn nie zatkał rurek odprowadzających. Ważne jest by wiadro i końcówki mopa były zawsze dokładnie wymyte i wysuszone. Zapobiegnie to namnażaniu bakterii i sprawi, że mop będzie wyglądał świeżo na długi czas.

Dobre preparaty i środki do czyszczenia mogą mieć również wpływ na końcówki mopów i ich proces eksploatacji. Warto używać więc profesjonalnej i polecanej chemii, ze sprawdzonych źródeł, która nie tylko dobrze wyczyści podłogę, ale również nabłyszczy, odświeży i nada jej przyjemnego zapachu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl