Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Kiedy powinno się myć ręce? Przed czy po skorzystaniu z toalety? 0

To, że należy myć ręce po skorzystaniu z toalety, nie jest dla nikogo żadną nowością. Niezależnie od tego, czy chodzi o toaletę w domu czy publiczną, staranne mycie rąk jest jak najbardziej wskazane. To konieczne, aby pozbyć się z powierzchni dłoni oraz spomiędzy palców niebezpiecznych drobnoustrojów, które wywołują choroby. Drobnoustroje te mogą spowodować niebezpieczne dla zdrowia zakażenia. Jednak zachowanie odpowiedniej higieny może im skutecznie zapobiec.

higieniczne mycie rąk w toalecie

A może myć ręce także przed skorzystaniem z toalety? To pytanie zadali sobie naukowcy z Instytutu Pasteura w Lille. Pod przewodnictwem profesor Michele Vialette przeprowadzili stosowane badania, mając na uwadze fakt, że po wejściu do toalety, zanim z niej skorzystamy, dotykamy wielu różnych przedmiotów, na których również mogą znajdować się szkodliwe dla naszego zdrowia drobnoustroje.

Do badań profesor Michele Vialette odwołuje się w swojej książce „Recepta na dobre zdrowie” dr Frédéric Saldmann, znany we Francji dietetyk oraz kardiolog. W swoje książce poświęcił cały rozdział kwestiom właściwej higieny.

Warto myć ręce przed skorzystaniem z toalety

Tego zdania jest Frédéric Saldmann. Francuski lekarz odnosi się zwłaszcza do mężczyzn, których po wejściu do toalety dotykają najpierw różnych przedmiotów, a następnie swoich genitaliów. W praktyce oznacza to, że sami mogą przenieść groźne dla zdrowia zarazki na swoje ciało. Zespół profesor Michele Vialette zbadał ilość i rodzaj bakterii na powierzchniach w łazienkach. Naukowcy skoncentrowali się na tym, czy bakterie te mogą powodować zakażenia skóry, dróg moczowych czy prącia. W badaniach uwzględniono: drożdżaki candida albicans oraz enterobakterie (np. E. coli). Próbki niezbędne do badań pozyskiwano z toalet publicznych zlokalizowanych przy autostradzie w roku 2016. W 3 % stwierdzono obecność drożdżaków, a w 15% enterobakterii. Wydaje się, że to niezbyt wiele, ale pamiętajmy, że próbki pobierane były latem. Czyli poza szczególnie niebezpiecznym dla zdrowia sezonem grypowym.

mycie rąk w toaletach publicznych

Jaki wniosek płynie z badań? Prawdopodobieństwo zakażenia nie jest zbyt wysokie, jednak nie da się go całkiem wyeliminować. Dlatego zdecydowanie warto myć ręce także przed skorzystaniem z toalety.

Czy siadanie na desce sedesowej w publicznej toalecie jest bezpieczne?

Chyba każdy z nas przyzna, że zastanawiał sie nad tym, czy siadanie na desce w toaletach publicznych jest higieniczne. Bardzo wiele osób przyznaje wprost, że brzydzi się toalet użytkowanych publicznie. Czy jednak jest się czego bać?

jak myć ręce w toalecie publicznej

Okazuje się, że niekoniecznie musimy obawiać się groźnych dla zdrowia infekcji. Według badań pochodzące z jelit mikroby to około 25-54% masy stolca. Oczywiście kał może być siedliskiem groźnych patogenów, jak np.: bakterie Campylobacter, E. coli, salmonella, rotawirusy czy wirus zapalenia wątroby typu A. W praktyce oznacza to, że zakażenie jest możliwe przy kontakcie z kałem.

A jak wygląda sytuacja w przypadku korzystania z toalety publicznej? Okazuje się, że prawdopodobieństwo zakażenia jest nikłe. Większość infekcji jelitowych wywołanych jest przez drobnoustroje chorobotwórcze, z którymi mamy kontakt na skutek zanieczyszczenia rąk, jedzenia i dotykanych powierzchni kałem. Natomiast skóra, która ma kontakt z deską sedesową w toalecie publicznej (o ile nie ma na niej skaleczeń) doskonale chroni przed szkodliwymi drobnoustrojami. Oczywiście po skorzystaniu z toalety należy bezwzględnie umyć ręce.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl