Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Kalendarz pylenia drzew i roślin dla alergików. Co teraz pyli? 0
Kalendarz pylenia drzew i roślin dla alergików. Co teraz pyli?

Statystyki mówią, że co drugi Polak cierpi na jakąś alergię. Do częstych przyczyn alergii zaliczają się pyłki roślinne. W przypadku alergii na pyłki pojawiają się takie objawy, jak: katar sienny, kaszel, łzawienie oczu itp. Szczególnie trudnym okresem dla alergików jest wiosna i lato - to właśnie wtedy pyli najwięcej roślin. Jednak na kontakt z pyłkami jesteśmy w zasadzie narażeni przez cały rok.

Zastanawiacie się, kiedy najbardziej trzeba uważać na alergeny z pyłków roślinnych? Zachęcamy do przeanalizowania naszego kalendarza pylenia. Dowiecie się z niego, jakie rośliny pylą w konkretnych miesiącach.

Co pyli w styczniu?

Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że problem pylenia pojawia się już na początku roku. W styczniu pyli leszczyna. Ta znana nam wszystkim doskonale roślina dająca orzechy laskowe zaczyna pylenie już w trzeciej dekadzie stycznia. Warto jednak zaznaczyć, że podczas ciepłych zim pylenie leszczyny może zacząć się nawet w pierwszej dekadzie miesiąca. W styczniu stężenie pyłków leszczyny nie jest jeszcze bardzo wysokie. Niemniej jednak może być problemem dla osób, które są uczulone właśnie na nie. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy na leszczynach pojawiły się charakterystyczne podłużne kwiatostany.

Co pyli w lutym?

W drugim miesiącu w roku podnosi się poziom pyłków leszczyny w powietrzu. Już po 10 lutego stężenie pyłków tej rośliny osiąga poziom średni, co jest problematyczne dla większości osób nadwrażliwych na pyłek leszczyny.

Na początku lutego w powietrzu pojawiają się pyłki olchy. Ich najwyższe stężenie w powietrzu odnotowuje się w drugiej połowie lutego. Olcha pyli aż do połowy kwietnia, wiec osoby nadwrażliwe muszą mieć się na baczności.

Co pyli w marcu?

Marzec to pierwszy miesiąc w roku, kiedy to zaczyna się pylenie roślin na większą skalę. W marcu pylą wspomniane już leszczyna i olcha. Oprócz tego pylą następujące drzewa:

  • cis - zaczyna kwitnąć w trzeciej dekadzie marca, pylenie trwa maksymalnie do 30 dni. Warto podkreślić, że pyłki cisu są niebezpieczne, ponieważ zawierają toksynę podrażniającą błony śluzowe nosa i gardła;

  • topola - zaczyna kwitnąć w lutym, intensywne pylenie zaczyna sie dopiero w trzeciej dekadzie marca. Topola uczula raczej rzadko, jednak jej pyłki mogą wywoływać reakcję krzyżową z wierzbą;

  • wierzba - pyłki wierzbowe to raczej rzadki alergen. Pylenie zaczyna się w połowie marca, trwa do końca kwietnia.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to miesiąc, w którym nasila się pylenie roślin. Pierwsze ciepłe dni dla wielu alergików oznaczają dokuczliwe objawy alergii, jak np. katar sienny, bóle głowy, łzawienie oczu. Bywa, że alergia prowadzi do wysypki, atopowego zapalenia skóry, a nawet do astmy. W kwietniu pylą nadal wspomniane już uprzednio olcha i topola. Poza tym alergicy narażeni są także na pyłki innych roślin i grzybów. W kwietniu pylą poza olchą i topolą:

  • brzoza - pylenie brzozy rozpoczyna się najczęściej bezpośrednio po pyleniu olchy. Warto podkreślić, że pyłki brzozy to bardzo silne alergeny. Alergeny pyłku brzozy są w stanie osiąść we wnętrzu nosa, co powoduje nie tylko objawy kataru siennego, ale może doprowadzić także do ataków duszności.

  • jesion - także i jesion ma działanie mocno uczulające. Alergia może doprowadzić do nieżytu nosa, a nawet do astmy oskrzelowej;

  • zarodniki grzybów Cladosporium - chodzi o setki gatunków grzybów, rozwijają się zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Duża wilgoć i słaba wentylacja - to idealne warunki do rozwoju grzybów Cladosporium. Okres pylenia grzybów zaczyna się w kwietniu i trwa aż do października. Zarodniki są bardzo małe, zatem z łatwością wnikają do płuc. Pyłki grzybów wykazują bardzo alergizujące działanie, objawami alergii są katar sienny oraz astma.

Co pyli w maju?

Maj, przez wiele osób uważany za najpiękniejszy miesiąc w roku, jest bardzo trudnym czasem dla alergików. Ze względu na fakt, że w maju kwitnie wiele roślin i traw, zaleca się alergikom ograniczenie kontaktu z naturą do godzin porannych oraz wieczorów, najlepiej po opadach deszczu. W maju pylą:

  • trawy - pyłki traw są bardzo niebezpieczne dla alergików. Szacuje się, że około 16% przypadków alergicznego nieżytu nosa to wynik działania pyłków traw. W Polsce występuje około 200 różnych gatunków traw. Ich pylenie zaczyna się w maju, trawa pyli silnie także w czerwcu i lipcu. Typowe objawy alergii wywołanej pyłkami traw to: pieczenie spojówek, łzawienie oraz zaczerwienienie. Może pojawić się także astma pyłkowa.

  • dąb - już w pierwszej połowie maja rozpoczyna się pylenie dębu szypułkowego, natomiast w drugiej połowie miesiąca zaczyna pylić dąb szypułkowy;

  • szczaw - ten występujący na żyznych glebach chwast zaczyna pylić w maju, pylenie trwa jeszcze w czerwcu. Warto jednak podkreślić, że uczulenie na pyłki szczawiu występuje stosunkowo rzadko;

  • sosna - wysokie stężenie pyłku sosny w powietrzu może spowodować uszkodzenie mechaniczne nosa, co przekłada się na bardziej dokuczliwe objawy uczulenia wywołanego pyłkami traw. Pyłki sosny uczulają raczej rzadko;

  • zarodniki grzybów Alternaria - chodzi o najbardziej uczulające alergeny pleśni, które uaktywniają się w maju przy wysokiej temperaturze. Uczulenie na pyłki może przybrać różne postaci. Poza alergią wziewną możliwa jest także alergia pokarmowa lub kontaktowa.

Co pyli w czerwcu?

Przełom wiosny i lata to okres, kiedy notuje sie najwyższe stężenia pyłków w powietrzu. Pyłki traw, zbóż, zarodników grzybów - to silne alergeny, które powodują bardzo dokuczliwe objawy u osób na nie uczulonych. W czerwcu pylą:

  • trawy - należy uważać pyłki traw, które bardzo często wywołują alergie. Pamiętajmy, że właśnie w czerwcu stężenie pyłków traw jest najwyższe w powietrzu;

  • babka - warto zaznaczyć, że uczulenie na pyłek babki zwykle występuje wtedy, gdy dana osoba jest też uczulona na inne rośliny; niskie stężenie pyłków;

  • komosa biała, zwana często lebiodą - tak samo, jak w przypadku babki nie mamy tutaj do czynienia z dominującym alergenem. W Polsce nie stwierdza się zresztą wysokich stężeń pyłków lebiody;

  • czarny bez - roślina ta jest bardzo często wykorzystywana do łagodzenia alergii różnego rodzaju. Należy jednak być przy tym ostrożnym, ponieważ pyłek czarnego bzu sam może uczulać. W skrajnych przypadkach możliwy jest wstrząs anafilaktyczny. Na szczęście w Polsce stężenie pyłku czarnego bzu jest niskie, w praktyce oznacza to, że alergie na czarny bez też są rzadkie;

  • pokrzywa - okres pylenia pokrzywy jest bardzo długi, od maja do września. Pyłki tej rośliny wywołują bardzo rzadko uczulenie u alergików.

Co pyli w lipcu?

W lipcu trwa nadal okres pylenia niektórych roślin, które zaczęły kwitnąć w czerwcu. Chodzi tutaj zwłaszcza o pokrzywę, babkę, komosę. Poza tym warto uważać na takie rośliny, jak:

  • lipa drobnolistna - przez cały miesiąc utrzymuje się wysokie stężenie pyłku lipy, dlatego alergicy powinni uważać. Typowe objawy alergii to: katar sienny, zapalenie spojówek oraz pokrzywka;

  • bylica - roślina ta pyli od drugiej połowy lipca, stężenie alergenów jest najwyższe pod koniec lipca i na początku sierpnia. To wtedy alergicy najbardziej narzekają na przykre objawy alergii. Ważne: pyłki bylicy znajdują się w największej ilości tuż nad ziemią.

Co pyli w sierpniu?

Przez cały sierpień panuje stosunkowo wysokie stężenie pyłków zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria. Pylą także trawy, bylica pospolita, babka, pokrzywa, komosa. Dla alergików najbardziej niebezpieczne są pyłki grzybów i traw, które odpowiadają za wiele dokuczliwych objawów. Pyłki te dokuczają alergikom w całym kraju. Jeśli chodzi o rośliny, które w sierpniu dopiero zaczynają pylenie, można wymienić ambrozję. Zaczyna ona kwitną w drugiej połowie sierpnia, a jej pyłki utrzymują się w powietrzu do października. Stężenie pyłku ambrozji jest niskie.

Co pyli we wrześniu?

Wrzesień to miesiąc, który przynosi ulgę alergikom. Mniej więcej w drugiej dekadzie miesiąca kończy sie pylenie traw, bylicy, grzybów Alternaria. Pamiętajmy jednak, że to, w którym momencie przestają pylić konkretne gatunki zależy także od zmiennych warunków pogodowych w różnych regionach kraju. Najczęściej rośliny kończą okres pylenia przy chłodnej, deszczowej wrześniowej pogodzie.

Co pyli w październiku, listopadzie i grudniu?

Zdarza się, że alergie jesienią się nasilają. Jak to wytłumaczyć? Rośliny co prawda przestają pylić, jednak pozostają jeszcze grzyby. Alergicy powinni uważać przede wszystkim na pyłki zarodników grzybów pleśniowych, które w deszczowy październik mają idealne warunki do intensywnego rozwoju. Oprócz tego groźne dla zdrowia są także zarodniki grzybów tzw. wewnątrzdomowych, np. Aspergillus i Penicillium, które obecne są w powietrzu przez cały rok.

Zmniejsz skutki alergii dzięki dedykowanej serii oczyszczaczy powietrza dla alergików.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl