Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak złożyć serwetki? Składanie serwetek papierowych wzory i przykłady krok po kroku 0

jak złożyć serwetki

Stół to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Ale nie tylko. Stanowi on również integralną część każdego lokalu gastronomicznego. To przy nim obywają się huczne uroczystości, najważniejsze rozmowy, pierwsze randki i wspólne posiłki. Każda Pani domu pragnie, by jej mieszkanie wyróżniało się na tle innych, a restaurator marzy o tym, by jego lokal nie miał sobie równych. Na taki sukces składa się wiele czynników. By zapewnić miłą atmosferę i niepowtarzalny klimat w swojej restauracji, bądź jadalni, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią dekorację stołu. To nie tylko świeże kwiaty i dokładnie wyprasowany obrus, który obecnie jest koniecznością. Dobrze wiedzieć w takim przypadku również: jak dobrać odpowiednią zastawę lub jak składać serwetki, by stół wyglądał schludnie, a jednocześnie przyciągał uwagę gości. Piękne nakrycie stołu jest bowiem nie tylko dekoracją całego pomieszczenia, ale również dowodem nietuzinkowej kreatywności. Najlepiej stworzyć coś prostego i eleganckiego, ale zarazem funkcjonalnego i przytulnego, zwracając szczególną uwagę na styl wnętrza.

Składanie serwetek – historia

Każdy wynalazek, bądź jego ulepszona forma posiadają swoją własną historię. Również składanie serwetek ma swoją tradycję, która sięga lat 70tym ubiegłego wieku. Bowiem właśnie w tym czasie zaczęto produkować serwetki papierowe oraz serwetki fizelinowe, które można było wielokrotnie prać. Następstwem stała się możliwość składania serwetek, która dla niektórych stanowiła niezwykłe dzieło sztuki i stawała się prawdziwą pasją. Największy rozkwit, składanie serwetek papierowych miało w 1880 roku i związane był ściśle z rewolucją przemysłową, której towarzyszyło mnóstwo wystawnych posiłków.

Z kolei pierwszym wydanym poradnikiem, który doskonale opisuje składanie serwetek krok po kroku, jest książka pani Beeton opublikowana w 1861roku.

składanie serwetek

Składanie serwetek papierowych

Serwetki papierowe są niezbędnym elementem każdej imprezy okolicznościowej. Mimo iż najczęściej spotykane są na domowych przyjęciach, to coraz częściej sięgają po nie również restauratorzy. Swoją popularność zyskały głównie dzięki różnorodności wzorów i kolorów oraz wysokiej chłonności.

Serwetki papierowe wyróżnia również niski koszt i jednorazowość, która jest ułatwieniem dla utrzymania czystości. Nie wymaga prania i wystarczy ją wymienić na nową. Nie ujmuje im to w funkcjonalności, bowiem papierowe serwetki gastronomiczne doskonale usuwają zabrudzenia zarówno ze stołu jak i dłoni.

Również składanie serwetek papierowych stało się jedną z obowiązkowych czynności, towarzyszących przygotowaniom do ważnej uroczystości. Papier znacznie łatwiej złożyć niż materiał, więc restauratorzy najczęściej decydują się na tego typu rozwiązanie, stwarzając przyjęcie bardziej kompletnym i spełniającym wymagania wszystkich gości.

serwetki papierowe składanie

Składanie serwetek papierowych wzory

Istnieje wiele pomysłów na złożenie serwetek. Ile głów tyle pomysłów, a prawdziwi fanatycy wręcz prześcigają się w coraz bardziej skomplikowanych kompozycjach. Jednak okazuje się, że nie tylko profesjonaliści muszą wiedzieć jak składać serwetki papierowe. W sieci występuje wiele poradników, które pokazują składanie serwetek krok po kroku, warstwa po warstwie. Od teraz pięknie i efektownie nakryty stół może mieć każdy amator dekoracyjny.

Jednak najbardziej popularne wzory składanych serwetek to:

  • kieszonka

  • choinka

  • rozeta

  • wachlarz

  • gwiazda betlejemska

  • kwiat lotosu

Składanie serwetki w choinkę lub gwiazdę betlejemską to znakomity, a przede wszystkim prosty sposób na świąteczną stylizację i nakrycie stołu. Złożenie takiej serwetki, to kilka prostych ruchów, które zajmują parę minut, a wrażenie, jakie robi na gościach jest nie do opisania.

Składanie serwetki w rozetę lub wachlarz to z kolei najbardziej popularna dekoracja imprez okolicznościowych takich jak komunie, wesela, chrzty i roczki. Kwiat lotosu wymaga trochę więcej umiejętności oraz czasu, więc stanowi dekorację luksusowych i prestiżowych lokali.

Serwetki w kieszonkę są z kolei najczęściej spotykaną metodą w restauracjach, gdyż stanowią elegancką formę sakiewki na sztućce. Nie tylko wygląda ona elegancko i poprawia komfort jedzenia, ale ma również znaczącą funkcję w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Taka kieszonka ze sztućcami może być bowiem już wcześniej przygotowana i jedynie podmieniona podczas szybkiej zmiany nakrycia. Również po wyjęciu sztućców można wykorzystać serwetkę do osuszenia bądź wyczyszczenia dłoni i ust, ograniczając częstotliwość dokładania świeżych serwetek.

Składanie serwetek papierowych przykłady TORK

Tork jest światowym liderem w kategorii higienicznych rozwiązań. Codziennie dostarcza produkty, mające na celu ochronę zdrowia i podwyższenie poziomu czystości w przedsiębiorstwach. Produkuje nie tylko wysokiej jakości mydła, środki dezynfekujące i czyściwa, ale również wyroby papiernicze, takie jak: ręczniki papierowe, papier toaletowy, czy właśnie omawiane dziś serwetki papierowe.

Tork bierze udział również w wielu przedsięwzięciach, których misją jest ochrona środowiska i zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób. Sam opracowuje również wiele innowacyjnych programów oraz poradników, wpływających na jakość obsługi. Doskonałym przykładem będzie indywidualnie opracowana broszura pokazująca, jak ładnie złożyć serwetki by były one atrakcją każdego posiłku i przyciągały uwagę gości.

Wszystkie przykłady, zostały elegancko nazwane i stworzone na podstawie produktów Tork, a wśród nich między innymi serwetki Tork LinStyle, a w nich serwetki obiadowe i koktajlowe.

SMOKING

składanie serwetek smoking

To elegancka propozycja na uroczyste bankiety bądź gale. Serwetka, wyglądem przypominająca górę smokingu, wyjątkowo prezentuje się na talerzach gości. By uzyskać taki wzór wystarczy jedynie:

  • złożyć serwetkę po przekątnej na pół i w dół

  • górny brzeg zagiąć do tyłu na około 2-3 centymetry

  • boczne rogi złożyć do środka,

  • kolejno prawy, lewy róg nałożyć do tyłu

  • założyć dolną część do tylu zgodnie z obrazkiem

złożona serwetka w smoking 

SYDNEY

składanie serwetek sydney

Chyba każdy wie, jak wygląda słynny budynek opery, będący wizytówką Australii. Ta doskonała w swoim wyrazie Sydney Opera House stała się inspiracją dla firmy Tork, która stworzyła wzór składania serwetek, przypominający owy zabytek.

Składanie serwetek SYDNEY krok po kroku:

  • Należy złożyć serwetkę pośrodku na pół i jeszcze raz na pół.

  • Następnie rogiem do dołu i złożonym brzegiem z lewej strony zagiąć do góry i złożyć w trójkąt

  • Boczne rogi należy złożyć pod spód i włożyć jeden w drugi

  • Trzymając serwetkę w ręce za róg, należy wyciągać pojedyncze warstwy serwetki w odległości ok. 1,5cm

  • Gotową serwetkę warto jeszcze postawić na talerz i uformować w kształt skrzydła

złożona serwetka sydney

STATEK

To klasyczna propozycja firmy Tork, która przypomina dryfujący na morzu statek. Podobna w swej formie również do kwiatu lilii jest dość prosta do wykonania i zajmuje kilka minut.

Wystarczy serwetkę złożyć na 1/3 wysokości, dolną część założyć na górną zgodnie z obrazkiem i boki zgiąć do środka. Następnie lewy i prawy róg założyć w dół do środka, a rogi dolnej prostokątnej części założyć do tyłu, wkładając go jeden w drugi. Gotowy statek dopracować i uformować już postawiony na talerzu.

CZEPEK

Składanie serwetek, jak się okazuje nie musi być nudne i klasyczne. Oto dowód na to, że serwetki papierowe mogą przypominać również czepek gospodyń wiejskich. To doskonała propozycja na imprezy tematyczne, związane z obchodami wsi itp.

  • Serwetkę należy złożyć na pół po przekątnej, tak by powstał trójkąt.

  • Górny róg złożyć w dół i obrócić serwetkę.

  • Następnie boczne rogi należy założyć do środka, a powstałe w ten sposób trójkąty złożyć do góry, by znów otrzymać duży trójkąt.

  • Obracając serwetkę rogiem do góry, należy rogi przy podstawie dolnej założyć do tyłu i włożyć jeden w drugi.

  • Stawiając serwetkę na talerz, zagiąć delikatnie wewnętrzne rogi do dołu.

PAW

To bardziej eleganckie wydanie wspomnianego wyżej, klasycznego wachlarza. To doskonała dekoracja stołów weselnych i komunijnych. Nie wymaga dużych umiejętności oraz poświęcenia czasu. Wybierana również w restauracjach, ceniących sobie klasę i styl.

Składanie serwetek w tak zwanego pawia, to kilka nieskomplikowanych ruchów. Wystarczy zgodnie z obrazkami, złożyć serwetkę na pół do prawej strony. Następnie składać serwetkę w harmonijkę na szerokość ok 2cm. Obrócić serwetkę, tak by harmonijka była pod spodem po lewej stronie i znów złożyć na pół. Potem pracy górny róg złożyć ukośnie w dół, a wystający kawałek po spód, zaginając mocno brzegi. Stawiając serwetkę na talerzu, wachlarz, a raczej ogon pawia rozłoży się.

LIS

Lis to z kolei propozycja firmy Tork, która kojarzyć może się również z koroną. Często takie składanie serwetek wybierają mamy na uroczystości swoich dzieci, między innymi na roczki lub chrzciny. Stanowią one o wyższym wymiarze przyjęcia, a jednocześnie są urocze dla oka.

Składanie serwetki krok po kroku:

  • Należy złożyć serwetkę pośrodku do góry i złączyć przeciwne rogi tak, by powstał romb

  • Odwracając serwetkę złożeniami do dołu, składamy serwetkę wzdłuż na pół tak, by trójkąt dolnej złożonej części leżał podstawą do góry.

  • Składając lewy róg zgodnie z rysunkiem, należy włożyć go pod prawą część powstałego trapeza.

  • Odwracając serwetkę powtarzamy poprzednią czynność i stawiamy lisa rozsuwając nieco jego dolne brzegi.

LILIA

Lilia, która przypomina również krzyż harcerski jest ładnym, ale dość skomplikowanym sposobem składania serwetek. Wymaga nieco cierpliwości i wprawy.

Składając serwetkę po przekątnej na pół tak, by powstał trójkąt, rogi zaginamy do góry. Wierzchnie rogi z kolei zakładamy na dół pośrodku. Następnie górną połowę składamy trzy razy, tak by znów powstał trójkąt. Obracając trójkąt podstawą do dołu, zaginamy rogi pod spód i wkładamy jeden w drugi. Gotową serwetkę należy uformować w walec, a wierzchnie rogi włożyć za opaskę zawijając w dół.

BIG BEN

Nie bez powodu ten wzór składania serwetek nosi nazwę BIG BEN. To wysoka kompozycja, do której należy użyć najlepiej dwóch serwetek o różnej wielkości i barwie.

  • Każdą z serwetek należy złożyć na pół do góry i jeszcze raz na pół do prawej strony

  • Mniejszą serwetkę należy umieścić na środku większej i obie złożyć razem rogiem do góry.

  • Następnie boczne rogi wystarczy założyć i włożyć jeden na drugi, zgodnie z obrazkiem.

  • Gotowe serwetki najlepiej uformować w walec.

WIGWAM

Rzeczywiście, ten sposób składania serwetek przypomina wyglądem wigwam lub namiot tipi i stanowi jeden z najczęściej wybieranych dekoracji stołów. Jest najprostszy w wykonaniu, a prezencją nie odbiega od pozostałych.

By wykonać WIGWAM należy:

  • Złożyć serwetkę na pół do dołu

  • Lewy dolny róg wierzchniej warstwy poprowadzić do prawego dolnego rogu tworząc trójkąt

  • Prawą połowę trójkąta złożyć w lewo, tak by powstałe trójkąty leżały jeden na drugim

  • Powtórzyć czynność drugą i trzecią do otrzymania widocznego wigwama, a następnie złożyć trójkąt na pół i postawić gotową serwetkę na talerz

Składanie serwetek w serce

Składanie serwetek piramida szara i czarna

Składanie serwetek 4legsail - żagiel

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl