Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak usunąć plamy z dywanu? 0

Plamy na dywanie potrafią spędzić sen z powiek każdej perfekcyjnej pani domu. Piękne, zadbane dywany z naturalnych włókien stają się z powrotem modne, są symbolem luksusu i dobrego gustu. Ogromną popularnością cieszą się też  wykładziny dywanowe, które wyścielają wnętrza całych domów, a także hoteli i biur. Codzienny, bieżący brud to nic w porównaniu ze straszącymi gości plamami, których nie potrafimy skutecznie wywabić. Jak sobie z nimi poradzić?

Jak pielęgnować dywany i uniknąć plam?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że absolutną podstawą utrzymaniu dywanów w stanie idealnym jest codzienna i sezonowa pielęgnacja. Dobry, mocny odkurzacz zapewni regularne usuwanie drobnych zanieczyszczeń, okruchów, które mogłyby z czasem zapleśnieć i zaplamić dywan oraz roztoczy. Takie solidne odkurzanie powinno być przeprowadzone minimum raz w tygodniu, jeśli mamy w mieszkaniu alergika - nawet częściej. Nie ma nic gorszego niż alergia na kurz i roztocza. Pamiętaj, że roboty samobieżne, które usuwają na bieżąco kurz, są idealne do codziennego utrzymania pomieszczeń w czystości, jednak tylko porządne odkurzanie usunie wszystkie zanieczyszczenia, które nie tylko powodują widoczne zabrudzenia, ale też przyciągają kolejne drobinki brudu. Do takich nieczyszczonych dywanów także zdecydowanie łatwiej przywierają tak zwane plamy.

usuwanie plan z dywanu

Raz lub nawet dwa razy w roku powinno się przeprowadzić gruntowne czyszczenie dywanów za pomocą myjki parowej, odkurzacza piorącego lub też po prostu oddać dywany do pralni. Jeśli masz w domu wykładziny dywanowe, warto co jakiś czas zaprosić profesjonalną ekipę, która wyczyści wszystkie tekstylne powierzchnie. Profesjonalne szampony i proszki do prania często wzbogacone są o substancje dodatkowo impregnujące dywany, dzięki czemu brudzą się one zdecydowanie wolniej, a plamy łatwiej wyczyścić na bieżąco. Można też użyć dodatkowych środków, które pomogą utrzymać ten efekt. Preparaty marki Tenzi takie jak Odor Off pomogą pozbyć się przykrych zapachów takich jak dym z papierosów, zapachy gnilne lub zapachy rozkładu substancji organicznych, które wnikają w nasze dywany. Z kolei użycie preparatu Tenzi Detailer pozwoli dodatkowo zaimpregnować tkaniny, nie ograniczając dostępu powietrza.

Uporczywe plamy na dywanie - jak sobie z nimi poradzić?

Co jednak gdy niechcący wylejemy kieliszek wina, strącimy świeczkę lub dziecko upuści talerz z tłustym sosem na nasz piękny, puchaty dywan? Jak doczyścić dywan z plam?

Odplamiacze chemiczne - na jakie plamy pomogą?

Na ratunek przybywają specjalne odplamiacze na bazie aktywnego tlenu takie jak Tenzi Top PLAM Oxy. Świetnie pomoże pozbyć się wszelkich plam pochodzenia gastronomicznego. Poradzi sobie z alkoholami, kawą, herbatą,  sokami, colą, a także z wymiocin, krwi, moczu, czy rdzy. Takie odplamiacze można z powodzeniem stosować na wszelkie tkaniny - zarówno naturalne, jak i syntetyczne. Wystarczy nałożyć granulki na plamę i zwilżać je co 15-30 minut przez około dwie godziny. Na tłuste, uporczywe plamy można także zastosować preparat Tenzi Berudex.

Domowe sposoby na plamy

W przypadku plam z rozlanych płynów - usuń jak najszybciej ich nadmiar ręcznikiem papierowym, a następnie zastosuj jeden z niezawodnych sposobów na plamy. Istnieje kilka domowych remediów na plamy, które znajdują się w każdej kuchni - woda z detergentem, ocet, sól, soda oczyszczona. Na bardziej uporczywe plamy można zastosować amoniak - z tym jednak należy uważać, amoniak podrażnia drogi oddechowe. Jeśli wyleje Ci się na dywan czerwone wino, działaj szybko - wysyp na plamę sól, a wchłonie cały płyn. Na świeżo wylaną colę lub kawę dobrze podziała amoniak i woda z octem.

Jeśli zaś do dywanu przykleiła się guma do żucia - obłóż ją kostkami lodu. Dzięki temu guma stwardnieje i łatwo będzie ją pokruszyć i usunąć. Plamy z kleju najlepiej usunąć alkoholem lub octem. Na plamy z krwi najlepsza jest z kolei woda utleniona. Tłuste plamy najlepiej usuwać roztworem soli ze spirytsem - tworzymy pastę w proporcjach 1:4 i nakładamy na osuszoną plamę. Tłuszcz można próbować także wywabić kredą.

“Plamowe BHP” - czyli jak nie pogorszyć sprawy

Często jednak czyszczone domowymi sposobami plamy tworzą brzydkie zacieki - w zasadzie nie wiadomo co jest gorsze - plama, czy zacieki. Z pomocą przychodzi talk lub mąka ziemniaczana - proszek należy nasypać na kontury plamy. Pamiętaj, by nie rozcierać plam i nie przemaczać dywanu, a czyścić go w miarę możliwości metoda szamponowania. Rozcieranie plamy spowoduje nie tylko zniszczenie runa dywanu, ale także powiększa samą powierzchnię plamy i powoduje, że zanieczyszczenia wnikają głębiej w strukturę włókien.

W przypadku zanieczyszczeń o konsystencji kremowej lub stałej należy usunąć nadmiar substancji nożem stołowym, lub łyżką, a dopiero w następnej kolejności zastosować remedium. Najważniejsza jest jednak szybkość działania. Im szybciej zareagujesz, tym łatwiej będzie usunąć całą plamę i brud nie wniknie zbyt głęboko. Najgorsze są stare, zaschnięte plamy i zabrudzenia, co do których nie jesteśmy pewni, jak powstały.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl