Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak sprawdzić jakość powietrza? 0
Jak sprawdzić jakość powietrza?

Jakość powietrza którym oddychamy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Szczególnie jesienią i zimą, czyli w okresie grzewczym, jakość powietrza w Polsce drastycznie spada. Jest to spowodowane ogrzewaniem budynków za pomocą niskiej jakości paliw stałych – mułu, flotu, miału oraz zasiarczonego węgla kamiennego. Należy do tego również dodać spalanie odpadów komunalnych w piecach, zanieczyszczenia generowane ruchem samochodów osobowych i ciężarowych oraz działalnością przestarzałych elektrociepłowni. Sumą tych wszystkich czynników jest unoszący się w powietrzu smog.

Co to jest smog?

Występowanie w powietrzu zanieczyszczeń stałych, powstających wskutek działalności człowieka, nazywamy smogiem. Jest to zjawisko atmosferyczne widoczne gołym okiem. Najczęściej pojawia się jesienią i zimą, podczas bezwietrznej pogody. Swoim wyglądem przypomina zamglenie, z tą różnicą że ograniczona przejrzystość powietrza jest powodowana cząstkami stałymi, a nie parą wodną. Ciekawostką, o której nie każdy wie, jest pochodzenie słowa SMOG. Wywodzi się ono z języka angielskiego i jest połączeniem słowa dym – smoke oraz mgła – fog.

oczyszczacze powietrza

Z czego składa się smog? Znajdziemy w nim dwutlenek siarki, tlenki azotu, węgla, sadzę oraz pyły występujące w dwóch wielkościach.

  • PM 2,5 – są to zanieczyszczenia stałe o wielkości do 2,5 mikrometra – przenikają one do górnych dróg oddechowych, płuc i krwioobiegu.

  • PM 10 – jest to pył, którego pojedyncze cząstki mają wielkość mniejszą niż 10 mikrometrów. Odkładają się one w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Bardzo często powodują kaszel, niewydolność oddechową, zadyszkę i wpływają na złe samopoczucie. Oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem PM 10 w konsekwencji może prowadzić do chorób układu oddechowego – m.in. astmy.

Jak monitoruje się jakość powietrza w Polsce i na świecie?

Do kontroli jakości powietrza stosuje się dwie, wzajemnie uzupełniające się metody:

  1. Metoda grawimetryczna – referencyjna. Uznawana za najdokładniejszą formę pomiaru jakości powietrza.

  2. Metoda automatyczna. Wykazano w niej równoważność do metody referencyjnej.

Metoda grawimetryczna stosowana jest w specjalistycznych stacjach pomiaru jakości powietrza. Filtry, na których odkładają się zanieczyszczenia zostają regularnie wymieniane na nowe. Te zużyte przewozi się do laboratorium, w którym zostają poddane dokładnej analizie. Na jej podstawie tworzone są wyniki jakości powietrza i znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Jest to metoda precyzyjna, ale czasochłonna i kosztowna.

Druga metoda, automatyczna, jest szybsza, również dokładna i bezobsługowa. Właśnie ona jest stosowana w czujnikach jakości powietrza współpracujących z oczyszczaczami, jak również w stacjach monitorujących, z których wyniki publikowane są np. w internecie.

Jak walczyć ze smogiem?

Od pewnego czasu, prowadzone są różne działania, mające doprowadzić do poprawy powietrza. Zakaz używania przestarzałych kotłów na paliwa stałe, wycofanie ze sprzedaży niskiej jakości opału, promowanie ekologicznych środków transportu – to tylko jedne z globalnych działań, które mają w perspektywie kilku lat poprawić jakość powietrza i zminimalizować zjawisko smogu.

A co możemy zrobić na własną rękę w swoich mieszkaniach? Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę ze smogiem jest stosowanie oczyszczaczy powietrza. Przenośne oczyszczacze powietrza to urządzenia zasilane energią elektryczną, wyposażone w wentylator oraz system filtrów oczyszczających powietrze z zanieczyszczeń stałych, gazów i zapachów. W zależności od marki i rodzaju urządzenia, mogą być w nim zastosowane różne technologie filtracji. Najczęściej można spotkać filtry HEPA, których skuteczność sięga aż 99,7% procent usuwania zanieczyszczeń z powietrza. W urządzeniach takich jak BLUEAIR Classic 205 zastosowano hybrydową metodą oczyszczania powietrza. Jest ono filtrowane metodą mechaniczną i elektrostatyczną. To właśnie ta podwójna technologia przyczyna się do nadzwyczaj skutecznego oczyszczania powietrza ze wszystkich znajdujących się w nim pyłów PM 2,5 i PM 10. Urządzenie BLUEAIR Classic 205 ma kompaktową budowę, wyróżnia się niskim poborem prądu i jest dedykowane dla pomieszczeń o powierzchni do 26 m2. Wydajność urządzenia sięga aż 5 krotnej filtracji powietrza w ciągu jednej godziny pracy. 3 stopniowa regulacji prędkości wentylatora, pozwala dowolnie sterować pracą oczyszczacza, dla uzyskania najlepszych rezultatów. Warto również nadmienić o takich udogodnieniach, jak możliwość nadzorowania urządzenia za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona, wskaźniku wymiany filtra na nowy czy zabezpieczeniu przed dziećmi.

Rzecz jasna urządzenie BLUEAIR Classic 205 nie jest jedynym na rynku oczyszczaczem powietrza. Konkurencja w tej gamie produktów jest bardzo duża i bez trudu znajdziemy oczyszczacze dedykowane dla różnej wielkości pomieszczeń, o różnej mocy, wydajności i wykorzystujące najróżniejsze technologie filtracji powietrza.

Osoby poszukujące skutecznego oczyszczacza do większych pomieszczeń, powinny zainteresować się urządzeniem AP077W Warmtec. W stosunku do wcześniejszego Blueair'a wyróżnia go niższa cena i większa wydajność. Urządzenie ma maksymalną moc 40W i w ciągu jednej godziny jest w stanie do 5 razy przefiltrować powietrze z pomieszczenia o wielkości do 40 m2. Ponadto urządzenie wyróżnia się bardzo cichą pracą – zaledwie 20 dB przy działaniu na najwyższych obrotach w 3 stopniowej skali regulacji. Również długa, bo aż 3 letnia gwarancja producenta zachęca do wyboru tego urządzenia z jakże bogatej oferty oczyszczaczy powietrza. W oczyszczaczu AP077W Warmtec

zastosowano aż 5 krotny system filtracji powietrza, którego głównym elementem jest łatwy w wymianie filtr HEPA. Sam oczyszczacz waży zaledwie 5 kg, ma niewielkie rozmiary i jest bardzo poręczny w obsłudze.

Sprawdź jakość powietrza w swoim domu

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka jest rzeczywista jakość powietrza w ich domu, mieszkaniu lub biurze. Czy można to obiektywnie i dokładnie sprawdzić? Oczywiście że tak. Służą do tego osobiste czujniki jakości powietrza. Droższe modele oczyszczaczy powietrza są standardowo w nie wyposażone. Czujnik taki nieustannie monitoruje jakość powietrza i w razie potrzeby, automatycznie uruchamia i wyłącza urządzenie.

Innym przykładem czujnika jakości powietrza, który może działać niezależnie i prezentować wyniki pomiaru w postaci analiz i wykresów jest urządzenie Looko2. Jest to polski produkt o bardzo dużej dokładności pomiaru i z wieloma przydatnymi funkcjami. Wyniki analiz mogą być prezentowane w dedykowanej aplikacji, na stronie internetowej, istnieje również możliwość integracji urządzenia z innymi programami, za pomocą udostępnionego API. Jak działa Looko2?

Czujnik został wyposażony w specjalistyczny moduł laserowy – Plantower PMS5003. Pozwala on metodą optyczną badać ilość pyłów PM 1, PM 2,5 i PM 10 obecnych w powietrzu. Urządzenie doskonale radzi sobie z pracą w szerokim zakresie temperatur – od – 10 do +60 stopni Celsjusza i przy wilgotności powietrza do 99%.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl