Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Jak pozbyć się wilgoci w łazience? Skuteczne metody w walce z pleśnią 0

Wilgoć w łazience to częsty problem, który negatywnie wpływa na komfort użytkowania tego pomieszczenia, a także na zdrowie domowników. Wszystkiemu winna jest pleśń, której obecność jest nie tylko nieestetyczna, ale też przyczynia się do występowania alergii i problemów z układem oddechowym. Zastanawiasz się, jak pozbyć się wilgoci w łazience? Poznaj skuteczne metody w walce z pleśnią!

Jak rozpoznać wilgoć w łazience?

Łazienka to miejsce, gdzie wilgoć jest praktycznie nieunikniona. Codzienne korzystanie z prysznica lub wanny przyczynia się do osiadania pary wodnej na ścianach i innych powierzchniach. Zastanawiasz się, jak rozpoznać wilgoć w łazience? Istnieje kilka sygnałów, które mogą wskazywać na jej obecność.

Jedną z pierwszych i najbardziej oczywistych oznak wilgoci jest charakterystyczny, stęchły zapach. Często towarzyszą mu widoczne plamy oraz zacieki, które pojawiają się na ścianach, sufitach oraz wokół armatury łazienkowej. W efekcie może dojść do łuszczenia się farby ze ścian oraz do deformacji drewnianych elementów wykończeniowych. 

Wilgoć w łazience objawia się też poprzez widoczne oznaki pleśni, takie jak czarne, zielone lub białe plamy. Zazwyczaj możesz zaobserwować je na fugach lub płytkach. Pleśń i grzyb często występują też w miejscach, gdzie wilgoć utrzymuje się przez dłuższy czas, np. rogi kabiny prysznicowej lub zasłony prysznicowe.

Wilgoć w łazience – przyczyny

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zastanowić się, jakie czynniki powodują wilgoć w łazienkach i je wyeliminować. Najczęstszą przyczyną jest problem z odpowiednią wentylacją. Wilgoć w małej łazience jest szczególnie powszechna w niewielkich pomieszczeniach bez okien. Problem ten może być też spowodowany nieszczelnymi instalacjami wodno-kanalizacyjnymi oraz drobnymi bądź większymi pęknięciami w ścianach lub fugach. Gromadzenie się tam wody sprzyja rozwojowi pleśni. 

Winowajcami wilgoci w łazience mogą być też domownicy, którzy decydują się na suszenie tam prania. Mokre ubrania przyczyniają się bowiem do wzrostu wilgoci w tym pomieszczeniu. Co więcej, za wilgoć w łazience odpowiadać też mogą gorące kąpiele i prysznice, podczas których przedostaje się duża ilość pary wodnej. Może ona skraplać się na ścianach i suficie, utrzymując wilgotne środowisko.

Wilgoć w łazience sprzyja powstawaniu pleśni, która nie tylko psuje estetykę pomieszczenia, ale może także wywierać negatywny wpływ na zdrowie domowników. Niekiedy pojawiają się nawet robaki w łazienkach od wilgoci. Są to zazwyczaj rybiki cukrowe lub karaczany. Czasami zaobserwować też można obecność szczypawic, czyli skorków pospolitych oraz pleśniakowców lśniących. Pamiętaj, że jeśli zidentyfikujesz przyczynę tego problemu, będzie Ci łatwiej się z nim uporać.

Wilgoć w łazience – co zrobić? Poznaj skuteczne sposoby

Jeśli wilgoć w łazience daje się we znaki, koniecznie zadbaj o odpowiednią wentylację łazienki. Zawsze po kąpieli lub prysznicu otwieraj okno. Nawet kilkunastominutowy dopływ świeżego powietrza może znacząco poprawić sytuację.  Jeśli wilgoć w małej łazience pojawia się przez brak okien, możesz zainstalować mechaniczny wentylator, który zapewni równie skuteczną wymianę powietrza. 

Aby zredukować problem związany z wilgocią, możesz skorzystać z ogrzewania podłogowego, które nie tylko zwiększa komfort użytkowania toalety, ale też przyczynia się do szybszego osuszenia powietrza. Alternatywnym rozwiązaniem są drabinkowe grzejniki łazienkowe, które działają na podobnej zasadzie. Dodatkowo można suszyć na nich ręczniki, co przyspiesza ich schnięcie i redukuje wilgoć w łazienkach.

Cennym uzupełnieniem innych metod walki z wilgocią i pleśnią w jest pochłaniacz wilgoci w łazience. Dzięki wykorzystaniu substancji higroskopijnych skutecznie pochłania on wilgoć, którą następnie odparowuje do powietrza, nie pozostawiając żadnych śladów. Te stosunkowo niedrogie pochłaniacze są łatwe w użyciu i nie wymagają montażu. Niemniej, aby były skuteczne, należy je regularnie wymieniać lub uzupełniać.

Pożegnaj wilgoć w łazience raz na zawsze!

Skoro już wiesz, co na wilgoć w łazience, warto pamiętać o tym, że problem może nawracać, jeśli nie będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak zapobiec problemowi i pożegnać wilgoć w łazience raz na zawsze? To proste!

Po pierwsze, pamiętaj o regularnym i dokładnym sprzątaniu łazienki. Dbaj o to, by płytki, fugi oraz sanitariaty były czyste. W ten sposób wyeliminujesz grzyby i pleśnie, a także zapobiegniesz ich rozwojowi.

Po drugie, używaj środków dezynfekujących. Produkty do dezynfekcji stosowane regularnie w łazience to prosty sposób, by skutecznie zwalczyć grzyby i bakterie, które mogą przyczyniać się do powstawania pleśni.

Po trzecie, nie zapomnij o kontroli poziomu wilgotności. Higrometr, czyli czujnik na wilgoć w łazienkach, to stosunkowo tani gadżet, który pomoże Ci dokładnie monitorować, jak wysoka jest wilgoć w łazience. Optymalny poziom wynosi od 40 do 60%. 

Jak widzisz, problem wilgoci w toalecie to poważny problem, który może negatywnie wpływać na zdrowie domowników i stan techniczny łazienki. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, dzięki którym z powodzeniem możesz zapobiec gromadzeniu się wilgoci.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl