Masz pytanie? 
 tel: 733 888 555 
Kontakt

kontakt ze sklepem

Czyszczenie i konserwacja wyposażenia sanitarnego ze stali nierdzewnej 0

Aby toaleta publiczna dawała poczucie higieniczności i sterylności, niezbędne jest regularne czyszczenie i konserwacja wyposażenia sanitarnego ze stali nierdzewnej, w którego skład wchodzą między innymi: umywalka, pisuar, misa WC oraz niezbędne akcesoria ze stali nierdzewnej takie jak: dozownik do mydła, podajnik na ręczniki papierowe, pojemnik na papier toaletowy itp. Stal nierdzewna jest bowiem trwałym i dobrze prezentującym się materiałem, ale wymaga odpowiedniego traktowania i specjalnych środków chemicznych. W innym wypadku armatura sanitarna narażona zostaje na niechciane uszkodzenia i korozje. Dotyczy to nie tylko toalet publicznych, ale również zakładów przemysłowych i gastronomii, które stosują wyposażenie ze stali nierdzewnej.

BUZIL Bucasan® Trendy T 464

Właściwości stali nierdzewnej

Stal nierdzewna, czyli tak zwana „stal szlachetna” jest bardzo trwałym materiałem, odpornym na wysoką temperaturę i rdzę. Na jej powierzchni występuje stale odnawialna, cienka warstwa tlenkowa, która chroni przed korozją, tworząc naturalny płaszcz ochronny. Ponadto powierzchnia stali nierdzewnej jest gładka, pozbawiona porów oraz odporna na działanie rozcieńczonych kwasów alkalicznych. Dzięki temu czyszczenie stali nierdzewnej, przy pomocy odpowiednich preparatów, nie jest zbyt skomplikowanym procesem.

Stal nierdzewna ponadto jest materiałem ekologicznym, wytapianym w specjalnej technologii. Każde wyposażenie sanitarne ze stali nierdzewnej można więc przetopić i w całości wykorzystać ponownie.

Wyposażenie toalety publicznej ze stali nierdzewnej

Sanitariaty ze stali nierdzewnej to, jak się okazuje - doskonała alternatywa dla ceramiki, która obecnie jest bardzo popularnym wyposażeniem toalet publicznych. Stal nierdzewna prócz doskonałych właściwości fizycznych, może bowiem także zdobić łazienkę swoim atrakcyjnym wzorem i kształtem. Nowoczesny design, jaki zapewnia wyposażenie toalety ze stali nierdzewnej, sprawia bowiem, że łazienka wyróżnia się wyjątkową aranżacją oraz funkcjonalnym i wytrzymałym sanitariatem.

Do produkcji szlachetnych sanitariatów wykorzystuje się specjalną stal. Tylko ta o odpowiedniej grubości i trwałej konstrukcji jest w stanie skutecznie ochronić wyposażenie toalety przed przypadkowym bądź celowym uszkodzeniem. Toaleta publiczna, szczególnie ta w dużych miastach, jest bowiem stale narażona na wysokie natężenie ruchu lub akty wandalizmu.

Zgodnie z amerykańską normą AISI, elementy wyposażenia sanitarnego wytwarzanie są więc ze specjalnego stopu o zawartości chromu od 17-19%. Wyróżnia się:

 • stal chromową AISI 430

 • stal chromowo-niklową V2A – AISI 304

 • stal chromowo-niklowo-molibdenową V4A- AISI 316L (najbardziej odporną na korozję)

Przykładowe wyposażenie sanitarne ze stali nierdzewnej

 • Miski ustępowe ze stali nierdzewnej

 • Pisuary ze stali nierdzewnej

 • Umywalki stalowe

 • Stalowe uchwyty dla niepełnosprawnych

 • Dozowniki do mydła ze stali

 • Stojaki lub pojemniki na papier toaletowy ze stali nierdzewnej

 • Podajniki na ręczniki papierowe ze stali nierdzewnej

 • Kosze na śmieci ze stali nierdzewnej

Dlaczego czyszczenie i konserwacja stali nierdzewnej jest tak ważna?

By wyposażenie sanitarne ze stali nierdzewnej mogło na długo posłużyć wszystkim użytkownikom, należy zadbać o jego odpowiednie czyszczenie i konserwację. Jak bowiem powszechnie wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a zaniedbana stal nierdzewna może znacznie skrócić żywotność armatury.

Mimo, iż stal szlachetna jest odporna na korozje, to czasami spotykane jest zjawisko korozji lokalnej. Rozróżnia się dwa typy korozji:

 • korozja wżerowa – spowodowana najczęściej używaniem agresywnych środków czyszczących, które miejscowo uszkadzają warstwę ochronną, lub obecnością chloru w pomieszczeniu, który doprowadza między innymi do trwałych odbarwień.

 • korozja szczelinowa – będąca następstwem zróżnicowanego natlenienia.

Czyszczenie i konserwacja wyposażenia sanitarnego ze stali nierdzewnej powinno odbywać się więc regularnie. Personel sprzątający należy przeszkolić w zakresie właściwości materiału i zaopatrzyć w profesjonalne środki do czyszczenia stali nierdzewnej. W żadnym wypadku nie należy stosować środków z chlorem i wybielaczy oraz materiałów takich jak: wełna stalowa, papier ścierny, proszki do szorowania, gdyż mogą one w znacznym stopniu zarysować powierzchnię.

Przykłady zabrudzeń stali szlachetnej

Personel sprzątający powinien również odróżniać zabrudzenia, pojawiające się na powłoce. Czyszczenie i konserwacja wyposażenia sanitarnego ze stali nierdzewnej zależne jest bowiem w dużej mierze od stopnia i rodzaju zabrudzenia. Na przebarwienia przypominające rdzę należy na przykład zastosować delikatny środek myjący do stali nierdzewnej i dokładnie osuszyć powierzchnię, natomiast na zardzewienia najlepiej sprawdzi się kwaśny środek do czyszczenia stali nierdzewnej o niskim pH. Taki preparat przyda się również podczas usuwania osadów z kamienia.

Tradycyjne i najszybciej zauważalne odciski palców, szybko usunie płyn do mycia szyb, natomiast z olejem, smarem czy tłuszczem sprawnie poradzi sobie rozpuszczalnik organiczny.

Kosz na śmieci, dozownik do mydła czy podajnik na ręczniki papierowe ze stali nierdzewnej to takie sprzęty, które mogą szybko ulec zarysowaniu. W takiej sytuacji zaleca się najpierw dokładne czyszczenie wyposażenia sanitarnego, a później zeszlifowanie powierzchni z użyciem włókniny.

Domowe sposoby na wyczyszczenie stali nierdzewnej

Na czyszczenie stali nierdzewnej istnieją również domowe sposoby, które wykorzystywały zapewne nasze babcie. Należą do nich między innymi:

 • czyszczenie parą – co prawda ta metoda sprawdzi się najlepiej przy użyciu dyszy ręcznych z mikrofibrą, jeśli zabrudzona została jednak płaska powierzchnia, można wykorzystać ręczniki papierowe lub ściereczkę z mikrofibry, ułożyć je na plamie i wylać wrzątek. Para wodna powinna sprawdzić się przy niewielkich plamach.

 • Czyszczenie stali nierdzewnej sodą i płynem do naczyń – tworząc pastę z mieszaniny sody i płynu można stworzyć doskonały, domowy środek do delikatnego czyszczenia stali nierdzewnej. Przygotowaną pastą należy pocierać plamę w tym samym kierunku co ziarna metalu. Następnie należy dokładnie spłukać i osuszyć powierzchnię.

 • Czyszczenie wyposażenia sanitarnego octem – należy wylać odrobinę octu winnego lub jabłkowego na plamę i pozostawić na kilka minut. Następnie spłukać i osuszyć powierzchnię. Łagodny kwas zawarty w occie może bowiem skutecznie poradzić sobie nawet z tłustą plamą.

Profesjonalne środki do czyszczenia sanitariatów ze stali nierdzewnej

Jeśli domowe sposoby na czyszczenie sanitariatów ze stali nierdzewnej nie działają, a przedsiębiorstwo ceni sobie skuteczność, szybkość i higieniczność w toalecie, należy szukać pomocy u doświadczonych dostawców profesjonalnych środków.

Każda ceniąca się firma sprzątająca, powinna bowiem posiadać takie preparaty, gdyż wyposażenie sanitarne ze stali nierdzewnej stanowi obecnie coraz bardziej popularne rozwiązanie w toaletach publicznych.

Środki do czyszczenia sanitariatów ze stali nierdzewnej – sklep internetowy Higieniczny.pl

Buzil Bucalex G460

Nasz sklep ciągle poszerza swój asortyment o innowacyjne rozwiązania. Chcąc usprawnić pracę personelu sprzątającego i podwyższyć jej wydajność oferujemy środki do mycia sanitariatów firmy Buzil.

 • Płyn do mycia sanitariatów Buzil Bucasan Trendy T464 – skutecznie usuwający kamień i osad ze stali nierdzewnej. Posiada intensywny, ale przyjemny zapach, który na długo unosi się w pomieszczeniu.

 • Środek do czyszczenia sanitariatów Buzil Bucalex G460 – to żelowy preparat, wykazujący dodatkowe działanie antybakteryjne. Skutecznie usuwa trudne zabrudzenia z nawierzchni odpornych na działanie kwasów, w tym również ze stali nierdzewnej. Doskonale radzi sobie z nalotami wapiennymi, tłuszczem rdzą i kamieniem.

Czyszczenie i konserwacja wyposażenia sanitarnego ze stali nierdzewnej to podstawa higienicznej i sterylnej toalety. Chcąc jak najlepiej zadbać o poziom czystości, należy sięgnąć po profesjonalne środki do czyszczenia dostępne w naszym sklepie. Grupa wyszkolonych ekspertów dodatkowo chętnie odpowie na wszelkie pytania i doradzi w kwestii doboru najlepszych produktów. Czysta toaleta to bowiem wizytówka firmy, często świadcząca o prestiżu i zaangażowaniu przedsiębiorstwa.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl