Recykling odgrywa w ostatnich czasach kluczową rolę w ochronie środowiska, przynosząc liczne korzyści nie tylko dla społeczeństwa i gospodarki, ale także całej planety. Temat recyklingu porusza cały świat. Ludzie są uświadamiani o konsekwencjach, jakie niesie za sobą brak redukcji ilości odpadów na składowiskach, czy niemożność ich segregacji.
Zamiast wydobywania nowych zasobów naturalnych - recykling pozwala na ponowne wykorzystanie określonych surowców i materiałów, co znacząco ogranicza zużycie energii potrzebnej do wydobycia i redukuje potrzeby eksploatacji złóż mineralnych.
Zatem czy papier toaletowy i ręczniki papierowe także można poddać recyklingowi? Otóż, jak się okazuje, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Papier toaletowy i ręczniki papierowe – produkty codziennego użytku
Ręczniki papierowe i papier toaletowy najczęściej produkowane są z włókien celulozowych, pochodzących z drewna lub z recyklingu. Ich właściwości mogą się zatem różnić, dyskwalifikując produkt z możliwości ponownego odzysku.
Papier toaletowy, jako materiał dedykowany higienie osobistej, często zawiera bowiem ślady substancji chemicznych lub zanieczyszczeń pochodzących z fekaliów, co utrudnia cały proces recyklingu. Ręczniki papierowe, zwłaszcza te, służące do osuszenia rąk w toaletach publicznych, czy usuwania brudu i tłuszczu z blatów kuchennych - mogą także zawierać szkodliwe substancje chemiczne. Mało tego, ich struktura może być mniej trwała niż standardowy papier, przez co cały proces recyklingu staje się zdecydowanie bardziej skomplikowany.
Przedstawiamy zatem kilka powodów, dla których recykling papieru toaletowego może stać się problematyczny:
-
Zanieczyszczenia - na niezutylizowanym papierze toaletowym często znaleźć możemy fekalia, resztki jedzenia, mydło czy inne detergenty. Zatem bakterie, wirusy i inne żywe organizmy, które namnażają się na użytym papierze toaletowym, nie są bezpieczne zarówno dla pracowników firm recyklingowych, ani dla jakości samego odzyskanego produktu. W procesie recyklingu najważniejsze jest bowiem, by materiał był czysty i wolny od zanieczyszczeń.
-
Miękkość papieru – procesy chemiczne i mechaniczne, które sprawiają, że papier jest miękki i delikatny, jednocześnie wpływają na trwałość tworzywa, dyskwalifikując go do ponownego przetworzenia.
-
Krótkie włókna celulozowe – po kontakcie z wodą, włókna stają się krótkie i słabe, przez co obniżają wartość produktu. Podczas procesu recyklingu, włókna mogą jeszcze bardziej stracić na jakości, wpływając na jakość ostatecznego produktu.
-
Niska wartość rynkowa – firmy recyklingowe zwykle nie są zainteresowane odzyskiem papieru toaletowego i ręczników papierowych, gdyż produkty te mają zazwyczaj bardzo niską wartość na rynku.
Tylko w niektórych miejscach istnieją specjalne programy recyklingowe, które dopuszczają tego typu produkty. Ważne jest zatem sprawdzenie lokalnych zasad recyklingu obowiązujących w danym regionie.
Lokalne zasady recyklingu
Zasady recyklingu mogą znacznie różnić się w zależności od kraju czy miasta. Jest jednak kilka prostych i powszechnych zasad, które zwykle mają zastosowanie, niezależenie od terytorium:
-
Segregacja odpadów na papier, szkło, metal, plastik
-
Oznaczenia na opakowaniach, informujące o tym, czy dany produkt lub materiał może być poddany recyklingowi
-
Kontenery do segregacji z odpowiednimi oznaczeniami
-
Niebezpieczne odpady w tym baterie, farby i elektronika, które składać należy w specjalnie przeznaczonych do tego punktach zbiórki.
-
Kompostowanie obejmujące odpady organiczne, resztki jedzenia i rośliny.
Alternatywy, pomagające zmniejszyć wpływ nieodzyskiwanych ręczników i papieru toaletowego
Jak już wiadomo z powyższego artykułu – papier toaletowy nie nadaje się do recyklingu tak samo jak ręczniki papierowe. Mają na to wpływ ograniczenia związane z higieną, dodatkowymi substancjami chemicznymi czy krótkimi włóknami.
Istnieje jednak kilka alternatyw, które mogą zmniejszyć ich wpływ na środowisko naturalne i gospodarkę, a jedną z nich może być kompostowanie papieru toaletowego. Ze względu na swoją biodegradowalność – papier toaletowy może być bezpiecznie kompostowany. Zamiast utylizować papier toaletowy, możemy użyć go do produkcji wartościowego kompostu, wykorzystywanego w ogrodzie.
Jeśli chodzi jednak o ręczniki papierowe – najlepszą alternatywą będą ręczniki wielokrotnego użytku, które można wyprać w pralce lub biodegradowalne ręczniki, które tak jak papier mogą być kompostowane po użyciu.