Masz pytanie? tel: 733 888 555 e-mail: sklep@higieniczny.pl
» Jednostki budżetowe - odroczony termin płatności » Indywidualna wycena inwestycji dla firm
Kontakt

kontakt ze sklepem

Bidet - Co to jest? Jak korzystać? Jaki wybrać i kupić? 0

Bidet to nic innego, jak urządzenie sanitarne, z pomocą którego możliwe jest komfortowe podmywanie się. Z racji swojej budowy bidet umożliwia umycie okolic krocza w pozycji siedzącej bez potrzeby całkowitego rozbierania się. Jedno jest pewne, ze względów higienicznych, jeśli tylko powierzchnia łazienki na to pozwala, warto zainwestować w to rozwiązanie. Obecnie na rynku dostępne są bidety stojące, wiszące, a także baterie z rączką natrysku i automatyczne deski myjące.

Jaka jest historia bidetów? Dlaczego warto z nich korzystać? Ile kosztuje bidet? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.

bidet

Historia bidetu

Bidet nie jest bynajmniej nowym wynalazkiem. Najprawdopodobniej pierwsze bidety powstały we Francji pod koniec XVII wieku. W tamtym okresie bidety stawiane były w sypialniach, z rozwiązania tego korzystały najwyższe warstwy społeczne. O tym, jak popularne były bidety w tamtym okresie, świadczy chociażby fakt, że doczekały się nawet uwiecznienia w malarstwie. Pierwszym znanym obrazem, na którym widoczny jest bidet, jest "La Toilette intime" malarza François Boucher z 1741 roku. Obecnie malowidło można obejrzeć w Madrycie. Wielkim zwolenników bidetów był francuski ambasador w Wenecji i Rzymie François-Joachim de Pierre de Bernis, dzięki któremu bidety zostały rozpropagowane także we Włoszech.

W XVIII wieku bidet był jednoznacznie kojarzony z najwyższymi warstwami społecznymi. Z tego luksusowego wynalazku korzystali tylko najbardziej możni. Swego rodzaju ciekawostkę stanowi fakt, że ceramiczne sanitariaty były traktowane jako swego rodzaju bardzo ekskluzywny prezent - takie podarunki trafiały chociażby do królewskich metres. Niejednokrotnie eleganckie bidety były także częścią wyprawy ślubnej panien młodych z arystokracji.

Warto podkreślić, że nie zawsze bidety pełniły obecną funkcję. Z bidetu korzystał Karol Marks, który w bidecie mył brodę. W tym samym czasie bardziej zamożna męska część populacji często korzystała z bidetów w celu obmycia wąsów (w XIX wieku modne były dość długie wąsy). Dopiero w epoce wiktoriańskie bidety zyskały obecną funkcję. Wtedy też zaczęto ich używać w łazience zamiast w sypialni.

A jak wygląda historia bidetów w Polsce? Na ziemiach polskich bidety zaczęto produkować w XIX wieku. W zasadzie od samego początku, gdy tylko sanitariaty te zostały wprowadzone na rynek, zyskały dużą popularność. Bardzo długo bidety traktowane były jako podstawowe rozwiązanie pozwalające na zachowanie właściwe higieny. W zamożnych domach bidety były w XIX wieku typowym wyposażeniem sypialni, korzystano z nich chociażby od odbyciu tzw. obowiązku małżeńskiego. Z czasem bidety przeniesione zostały do łazienek. Do tego przyczyniły się czasopisma, które propagowały ich instalację. Panie domu, które chciały mieć pewność, że ich dom jest naprawdę modnie urządzony, inwestowały w ceramiczne bidety.

W latach 20. XX wieku zaczęto montować także specjalne relingi do ręczników. To rozwiązanie także szybko zyskało na popularności. Modne panie domu w dwudziestoleciu międzywojennym nie tylko decydowały się na montaż bidetów, ale także wieszały w jego sąsiedztwie ozdobne ręczniczki o różnych fakturach i wzorach.

Z czasem bidety jako wyposażenie łazienki straciły na znaczeniu. Fakt ten można łatwo wytłumaczyć. Po wojnie zmieniły się warunki lokalowe. W ciasnych mieszkaniach siłą rzeczy trzeba było dostosować się do ograniczonych możliwości lokalowych. Najczęściej w niedużych łazienkach nie było dość miejsca na to, by dodatkowo montować jeszcze bidet. Doszło do tego, że bidety stały się swego rodzaju synonimem luksusu. Przez długi czas można je było spotkać jedynie w luksusowych łazienkach hotelowych.

Obecnie powoli wraca moda na bidety w łazience. Nie da się zaprzeczyć, że jest to rozwiązanie, które znacząco pomaga w utrzymaniu właściwej higieny. Dlatego, jeśli tylko dysponujecie wystarczającą powierzchnią w łazience, zdecydowanie zachęcamy Was do zainwestowania w to urządzenie.

Do czego służy bidet w łazience?

To bynajmniej nie przypadek, że bidety przeżywają obecnie swój renesans. Wizualnie bidet przypomina umywalkę lub klasyczną miskę WC. W pierwszej kolejności urządzenie to ma umożliwić wygodne podmycie się po skorzystaniu z toalety. Jednak okazuje się, że to jeszcze nie wszystko. Z bidetu można skorzystać za każdym razem, gdy zależy nam na szybkim odświeżeniu a czas nie pozwala na standardowy prysznic. Z drugiej strony bidety to rozwiązanie, które z pewnością docenią osoby nieco ograniczone ruchowo, jak chociażby seniorzy lub kobiety ciężarne. Kolejna grupa, która na pewno będzie zadowolona z montażu bidetu w łazience, to osoby, które borykają się z nawracającymi infekcjami okolic intymnych. W przypadku takich problemów zdrowotnych zachowanie higieny na najwyższym poziomie jest bardzo ważne. Możliwość użycia bidetu po skorzystaniu z toalety oznacza dla takich osób, że nie muszą kąpać się kilka razy dziennie. Jedno jest pewne - jeśli zależy Ci na komfortowym i higienicznym korzystaniu z toalety na co dzień, bidet jest dla Ciebie rozwiązanie godnym rozważenia.

Jak korzysta się z bidetu?

Korzystanie z bidetu nie jest niczym skomplikowanym. Standardowo bidety są projektowane w taki sposób, aby można z nich było skorzystać w sposób komfortowy, po prostu siadając przodem do baterii. Nie dość, że pozycja ta zapewnia pełną wygodę podczas korzystania z bidetu, to jeszcze gwarantuje łatwy dostęp do baterii, zatem można bez problemu kontrolować zarówno temperaturę wody, jak i kierunek strumienia wody. W tym miejscu warto podkreślić, że baterie bidetowe najczęściej mają kulowy regulator kierunku strumienia wody.

Aby korzystanie z bidetu było dla użytkowników maksymalnie wygodne, warto zwrócić także uwagę na jego właściwe umiejscowienie w łazience. Po bokach bidetu musi być tyle wolnego miejsca, aby można było w komfortowy sposób wysunąć nogi. Przyda się także odpowiednio zamontowany, łatwo dostępny dozownik z płynem do higieny intymnej, który z pewnością sprawdzi się o wiele lepiej niż tradycyjne mydło w kostce.

Niezaprzeczalnie korzysta się najczęściej z bidetu w celu zachowania higieny intymnej. Jednak bidet przyda się także podczas leczenia stanów zapalnych. Pamiętajmy, że bidet można jak najbardziej wypełnić roztworem wody z lekarstwem i komfortowo wymoczyć chorą część ciała.

Klasyczne bidety stojące i wiszące

Jeśli chodzi o najbardziej klasyczny wariant bidetu, dostępne są na rynku bidety stojące i wiszące. Bidety wolnostojące montuje się bezpośrednio na podłodze. W praktyce oznacza to, że powinny być one trochę wyższe niż bidety wiszące, aby możliwe było komfortowe korzystanie z nich. Jak sama nazwa wskazuje, bidety wiszące montowane są na ścianie. Z reguły wiesza się je na wysokości około 30 cm nad podłogą. W chwili obecnej ten typ bidetów cieszy się znacznie większą popularnością na rynku. To w zasadzie nic zaskakującego, ponieważ bidety wiszące są bardzo łatwe do zamontowania, poza tym zapewniają większą wygodę podczas podmywania.

Bidet stojący czy wiszący? Które rozwiązanie jest lepsze? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od tego, na jaki styl aranżacyjny zdecydowaliście się w łazience. Klasyczne bidety stojące pasują doskonale do wnętrz urządzonych w stylu retro lub klasycznych. Ze względu na fakt, że bidety wolnostojące zajmują nieco więcej miejsca, nadają się one przede wszystkim do większych łazienek. Większe możliwości aranżacyjne dają bidety wiszące, które świetnie wyglądają w łazienkach nowoczesnych, a także stylach skandynawskim i industrialnym. Ze względu na fakt, że w tym konkretnym przypadku podłoga pozostaje odkryta, dzięki czemu całe pomieszczenie wygląda na większe, a poza tym utrzymanie w czystości okolic bidetu jest o wiele łatwiejsze. Trzeba jednak mieć świadomość, że montaż bidetów wiszących wymaga zastosowanie specjalnego stelaża podtynkowego, co oznacza dodatkowe koszty.

Montaż bidetu. O czym należy pamiętać?

Zasadniczo montaż bidetu w łazience nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby korzystanie z niego było jak najbardziej wygodne, zwróć koniecznie uwagę na zachowanie właściwych odległości od sedesu oraz innych sanitariatów łazienkowych. Zaleca się, aby odległość od miski WC wynosiła około 30 cm. Taka sama odległość jest zresztą wskazana, gdy bidet znajduje się w pobliżu umywalki łazienkowej lub jakiegoś innego sanitariatu. Jeżeli zamierzasz zamontować bidet w pobliżu ściany, zwróć uwagę na to, czy odległość wynosi 30-40 cm. Przed samym bidetem z kolei warto pozostawić minimum 60 cm wolnego miejsca.

Oczywiście przy montażu bidetu należy wziąć pod uwagę także jego odpowiednią wysokość. Ma ona bardzo duży wpływ na to, czy korzystanie z urządzenia będzie wygodne. Eksperci są zdania, że bidet powinien być montowany na tej samej wysokości, co miska ustępowa - w praktyce chodzi o ok. 40 cm od podłogi. Jeśli z bidetu mają korzystać osoby niepełnosprawne zaleca się podwyższenie bidetu na wysokość 45-50 cm, aby zapewnić użytkownikom większy komfort.

Zasadniczo bidety są montowane dokładnie tak samo jak miski ustępowe. W praktyce oznacza to, że bidety stojące mocowane są za pomocą śrub, natomiast do montażu modeli wiszących używa się stelażu montażowego mocowanego do ściany, który ukrywany jest za pomocą płyt gipsowo-kartonowych.

Bidet- rozmiary i estetyka

Przy urządzaniu łazienki należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie praktyczne, ale także i estetykę poszczególnych elementów. To dotyczy także bidetów. Na szczęście na rynku dostępne są bidety w różnych rozmiarach o różnych kształtach - każdy może znaleźć zatem model odpowiedni do jego łazienki.

Jeśli już na etapie planowania aranżacji łazienki panujecie montaż bidetu, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup miski WC i bidetu z jednej linii stylistycznej. To gwarancja, że wszystko będzie do siebie dobrze pasować. Wielkości bidetów wynoszą z reguły ok. 65 cm długości i ok. 40 cm szerokości - to wymiary pozwalające na komfortowe korzystanie z sanitariatu.

Chyba dla nikogo nie będzie zbyt dużym zaskoczeniem fakt, że największą popularnością cieszą się klasyczne białe bidety. Jednak jak najbardziej można zdecydować się na bidety także w innych barwach - stosunkowo często wybierane są urządzenia w odcieniach błękitu, seledynu lub beżu. Do nowoczesnych wnętrz kupowane są również bidety w zdecydowanych kolorach, np. granatowe lub zielone. Pamiętajmy jednak o tym, że zakup ceramiki innej niż białej zwykle wymaga złożenia indywidualnego zamówienia.

Producenci bidetów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują produkty w różnych kształtach. Jak nietrudno się domyślić, najwięcej zwolenników mają bidety nowoczesne, zarówno o kształcie prostokąta jak i modele o obłych krawędziach. Jednak na rynku dostępne są także bidety w stylu retro, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

Ile kosztuje bidet? Ceny bidetów

Osoby, które zainteresowane są montażem bidetu, na pewno zastanawiają się, ile kosztuje takie urządzenie. Ostatecznie cena to jedno z ważniejszych kryteriów wyboru. Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są bidety w różnych kształtach i rozmiarach. A to oczywiście ma wpływ także i na ich cenę. Warto jednak podkreślić, że ceny klasycznych bidetów w marketach budowanych nie są zbyt wygórowane. Najtańsze modele dostępne są już za około 200 zł. A chyba każdy przyzna, że nie jest to zbyt duży koszt, zważywszy na fakt, że bidet zapewnia komfort i pozwala na zachowanie higieny. Oczywiście na rynku dostępne są również modele dziesięciokrotnie lub więcej razy droższe, które sprostają wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. Tego typu ekskluzywne bidety często pokryte są specjalnymi powłokami, które ułatwiają ich utrzymanie w czystości i jednocześnie zapobiegają przyleganiu zabrudzeń.

Bidet w małej łazience. Czy to ma sens?

Jak już wspomnieliśmy, bidety odeszły po pierwszej fali popularności w naszym kraju w niepamięć ze względów lokalowych. Niestety czasami łazienki w naszych domach i mieszkaniach są na tyle małe, że zamontowanie bidetu, czy to wiszącego czy wolnostojącego, mogłoby być prawdziwym problemem. Chyba każdy z nas zna takie sytuacje, jeśli nie z własnego doświadczenia, to z doświadczenia znajomych lub rodziny, gdy prawdziwym wyzwaniem jest zmieszczenie w jednej łazience sedesu, umywalki i kabiny prysznicowej. W takim przypadku montaż standardowego bidetu w zasadzie nie wchodzi w grę. Czy to oznacza, że właściciele małych łazienek muszą z rezygnować z tego wspaniałego udogodnienia? Okazuje się, że nie! Producenci wyposażenia łazienek starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom sowich klientów, proponując rozwiązania higieniczne, które sprawdzą się także w małych łazienkach. Do takich rozwiązań zaliczają się: bidetta oraz automatyczne deski myjące.

Bidetta - bateria umywalkowa z rączką

Bidetta to nic innego, jak tylko bateria wyposażona w rączkę i długi wąż. Jak korzystać się z tego stosunkowo nowego rozwiązania? Okazuje się, że to bynajmniej nic skomplikowanego! Wystarczy jedynie uruchomić kran, a później przełączyć strumień na bidettę - w tym celu należy użyć przycisku zlokalizowanego na rączce natrysku. Podczas korzystania z bidetty należy przytrzymywać przycisk. Dlaczego bidetta to dobre rozwiązanie? Przede wszystkim nie zajmuje ona wiele miejsca, można ją zamontować bez problemu nawet w najmniejszej łazience. Z pomocą bidetty można wygodnie przeprowadzić rozmaite zabiegi higieniczne, napełnić naczynia itd. Bidetta może przydać się także podczas sprzątania. Atutem baterii jest fakt, że jej utrzymanie w czystości jest bardzo proste. Wystarczy jedynie od czasu do czasu przetrzeć miękką szmatką wąż i rączkę.

Deski myjące Biobidet - komfort i higiena

Rozwiązaniem, które powinno przypaść do gustu właścicielom małych łazienek są specjalne deski myjące Biobidet. Jak podkreśla producent, automatyczne deski myjące są nie tylko łatwe w montażu, ale także bardzo komfortowe w użyciu. Samą deskę myjącą Biobidet można zamontować po prostu na misce kompaktowej - jest to na tyle łatwe, że nie ma potrzeby wzywania hydraulika. Jeśli chodzi natomiast o miski podwieszane, konieczne będzie przygotowanie osobnego przyłącza zimnej wody i gniazdka z uziemieniem.

Deski myjące Biobidet mają podgrzewane siedzisko, co w praktyce oznacza, że można dopasować temperaturę do indywidualnych preferencji użytkownika. Urządzenie wyposażone jest w automatyczną suszarkę, co znacznie podnosi komfort podczas korzystania z niego. Warto podkreślić, że deski myjące Biobidet wyposażone są w niezawodny mechanizm samooczyszczający, który automatycznie oczyszcza urządzenie przed i po użyciu, co przekłada się na higienę na najwyższym poziomie.

W chwili obecnej producent oferuje nam 5 modeli desek myjących Biobidet, dwa z nich to modele elektroniczne. Pozostałe natomiast bazują w swojej pracy na ciśnieniu wody. Jeśli montaż bidetu w Twojej łazience nie jest możliwy, a mimo to nie chcesz rezygnować z niezaprzeczalnych zalet tego rozwiązania, możesz zdecydować się na jedną z tych innowacyjnych desek bidetowych. Szczególną popularnością cieszą się łatwe w obsłudze modele elektroniczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl